با چه ترفندهایی بهترین دیزاین خانه را داشته باشیم ؟


امروزه اکثر ما برای کار، تحصیل، خرید و … صبح ها میزنیم بیرون و بعد از زمانی نسبتا طولانی، خسته به خونه هامون برمی گردیم. در این شرایط حضور در چه جایی خیلی خوشحالتون میکنه و بهتون حس آرامش میده؟ بیشتر شما جوابتون خونه است. حتما بارها شنیده اید که میگن Home sweet home ، این دقیقا به این معناست که پس از ساعت ها به خانه برمی گردید و حسی خوشایند از این موضوع دارید. این حس حتی پر رنگ تر هم میشه، اگر گاهاً یه تغییر اساسی در مدل دیزاین خانه ایجاد کنیم.

از اونجایی که محیط کاری به قدر کافی یکنواخت و خسته کننده هست، بهتره که محیط خانه متنوع و شیک باشه. ترفندهای دیزاین منزل، باعث میشه که فضایی جذاب تر، دلنشین تر و راحت تر داشته باشیم. در این صورت انرژی لازم برای شروع یه روز جدید رو خواهیم داشت. اما چطور میشه از فضای خونه این حس رو گرفت ؟ اگر مایل هستید بدونید چطوری خونه خودتون رو متحول کنید تا محیط بهتر و دلنشین تری در خانه داشته باشید، حتما بخش های بعدی مقاله رو مطالعه کنید.

برای خواندن مطالب مورد نظر، بر روی عناوین زیر کلیک نمایید.

• برنامه ریزی اولیه برای دیزاین و طراحی خانه

• 2 اصل مهم برای داشتن دیزاین زیبا در تمامی منازل

• شیوه دیزاین و طراحی پذیرایی خانه

• نحوه دیزاین خانه های کوچک

• نکات مهم در دیزاین خانه های ایرانی

تغییر دیزاین خانه

برنامه ریزی اولیه برای دیزاین خانه

وقتی صحبت از دیزاین و طراحی خانه میشه؛ با دو مفهوم طراحی و تزئینات داخلی مواجه می شیم. طراحی داخلی؛ حرفه ای است که نیاز به تحصیلات و آموزش های خاص دارد و شامل طراحی فضا، مبلمان و معماری داخلی می باشد. اما برای تزیینات داخلی آموزش های رسمی وجود ندارد و بیشتر به ویژگی های ظاهری و مباحث زیبایی شناسی پرداخته میشه. بنابراین شما می تونید برای دیزاین منزل خود از یک فرد متخصص کمک بگیرید و یا خودتون شخصا برای تغییر دکوراسیون اقدام کنید.

اول از همه سبکی که بیشتر می پسندید را انتخاب کنید. سبک های مختلفی از قبیل مدرن، صنعتی، سنتی غرب یا خاورمیانه و … وجود دارد که با یک جستجوی ساده میتوانید استایل مورد علاقه خود را پیدا کنید. در این صورت می توانید دیزاین و طراحی خانه را با یک هارمونی خاص و رعایت اصول، برنامه ربزی کنید. تضاد و تنوع در تمام سبک ها ، جذابیت خاصی به اتاق ها می بخشد.

 

مطالب مرتبط
برای آشنایی با ویژگی های سبک های مختلف، صفحه انواع سبک طراحی داخلی را مطالعه فرمایید

ایده های دیزاین خانه

ما در این مقاله فرض می کنیم که با سه دسته از افراد روبرو هستیم و توضیحاتی ارائه می کنیم که برای هرسه گروه مفید واقع شود:

• گروه اول زوج های جوانی هستند که می خواهند از ابتدا همه چیز را خودشان طرح ریزی کنند و اثاثیه محل زندگی شان را بر اساس سبک مورد علاقه شان خریداری نمایند.

• گروه دوم افرادی هستند که مدت هاست در یک منزل سکونت دارند و قصد رنگ آمیزی مجدد و خرید لوازم جدید برای خانه دارند.

• گروه سوم مشابه قبلی هستند با این تفاوت که این افراد قصد ندارند هیچ هزینه ای برای تغییر دکوراسیون داشته باشن و ترجیح میدهند با همان لوازم قدیمی یک حال و هوای جدیدی در منزل ایجاد کنند تا از حالت خسته کننده و یکنواختی خارج شود.

طراحی دیزاین خانه

2 اصل مهم در دیزاین منزل که باید رعایت شوند

طراحی یک خانه به منظور داشتن یک محیط دلنشین چندان پیجیده نیست. در واقع اگر این کار به شکل اصولی انجام شود، علاوه بر فراهم آوردن زیبایی ، تاثیرگذاری بیشتری هم خواهد داشت. نکات زیر به داشتن یک طراحی بی نقص کمک می کنه.

انتخاب رنگ ها در دیزاین خانه

انتخاب صحیح رنگ یکی از بخش های مهم در دیزاین داخلی خانه است.

استفاده از رنگ های زیاد در هر دو فضای بزرگ و کوچک خسته کننده است. بهتراست وسایل های بزرگ به رنگ های خنثی باشند و رنگ های تاکیدی که از یک طیف رنگی بکار می روند، در بخش های خاصی از اتاق برای بزرگ تر جلوه دادن فضا مورد استفاده قرار بگیرند.

فضاهای بزرگی که با رنگ های تیره طراحی شده اند، احساس آرامش فوق العاده ای به شما می بخشند. این رنگ ها در ترکیب با سایه های گرم و خنثی، روشن تر و واضح تر به نظر می رسند. از رنگ های کرم، سفید، یا خنثی مثل خاکستری بعنوان رنگ اصلی برای دیزاین داخلی منزل کمک بگیرید و آنها را با سایه های روشن و تناژ های سرد متعادل کنید. در نهایت یک فضای هیجان انگیز را خواهید داشت.

 

مطالب مرتبط
برای آشنایی با رنگ ها در دکوراسیون، صفحه روانشناسی رنگ را مطالعه نمایید.

رنگ دیزاین خانه

اهمیت مقیاس و تناسب در مبلمان و تجهیزات خانه

در دیزاین داخلی ؛ مقیاس و تناسب به چیزهای مختلفی اشاره می کند. منظور از مقیاس هماهنگی سایز مبلمان و تجهیزات با ابعاد اتاق های مرتبط است. مثلا خیلی دیدیم که بعضی ها چند دست مبل را در یک سالن نشیمن کوچک جا می دهند.

نسبت یا تناسب، شکل یک آیتم و نحوه ارتباطش با سایر وسایل اتاق را بیان می کند. مثلا اگر یک میز مربع شکل دارید اما وسط آن یک ظرف مستطیلی گذاشتید، ظرف بدرستی خودش را نشان نمی دهد چون تناسب درستی با میز ندارد.

در ادامه یکسری نکات را برای نحوه ایجاد درست مقیاس و تناسب در دیزاین منزل معرفی می کنیم. البته این قوانین کلی هستند و شما می تونید کمی آنها را تغییر بدین. پیشنهاد ما اینه که سعی کنید از اکثر این قوانین کمک بگیرید.

تاثیر اندازه در دیزاین منزل

برای فضاهای بزرگ می توانیم از وسایل و مبلمان با تعداد بالاتر و برای مکان های کوچک از لوازم ظریف تر به میزان کمتر استفاده کنید.

تاثیر فضای سفید در دیزاین داخلی خانه

اجازه دهید فضاهای سفید در اطراف و بالای مبلمان ایجاد شود. چون فضایی که هر سانت آن با یک چیزی پر شده باشه خیلی خوب بنظر نمی آید. چشم ما نیاز دارد که یک قسمت هایی از خانه را خالی ببیند، بنابراین برخی سطوح و دیوارها را خالی بگذارید.

دیزاین خانه سفید

اثاث و لوازم در دیزاین داخلی منزل

وسایل اصلی از جمله مبلمان، مقیاس سایر لوازم را تعیین می کند. بعنوان مثال قرار دادن یک مبل شلوغ با طرح های زیاد در کنار یک عسلی ظریف چندان جذاب نیست.

تناسب در دیزاین خانه

تاثیرگذاری ارتفاع سقف بر دیزاین داخلی

هرچه سقف بلندتر باشد، لوازمی که برای منزل استفاده می کنیم می تواند بلندتر و با ابهت تر باشد. سقف های کوتاه، با مبل های کمتر و کوتاه تر قشنگ تر می شوند.

انتخاب الگوهای متناسب

تلفیق الگوهای مختلف تاثیر بسزایی در زیبایی خانه دارد. تطابق الگوها با هم الزامی نیست، اما بهتره تا حدودی مکمل و متناسب باشند. تغییر در مقیاس الگوها و بافت ها یک راه عالی برای بوجود آوردن تضاد و جذابیت در محیط های بزرگ هست.
برای دیزاین خانه کوچک از الگوهایی که چاپ های ریزتر دارند، استفاده کنید. برای اتاق های بزرگتر دستمان بازتره و می تونیم الگوهایی با چاپ درشت و به تعداد زیادتر بکار ببریم. اما اگر تمایل به استفاده از طرح های درشت در خانه کوچک دارید، فضاهای سفید بیشتری را در آن قسمت در نظر بگیرید.

الگوهای دیزاین خانه

تکرار الگوها در قسمت های مختلف

با تکرار الگوها و رنگ ها در مبلمان و سایر تجهیزات، خانه شیکتر به چشم می آید. بعنوان نمونه اگر پنل های چوبی مربع شکل بر روی دیوارها دارید، انتخاب یک میز قهوه خوری مربعی، تناسب خاصی به اتاق می بخشد. فقط مراقب باشید که بیش از حد از این الگوها استفاده نکنید.

طرح دیزاین خانه

بایدها و نبایدهای دیزاین پذیرایی

یک طراح داخلی با یک نگاه اجمالی به اتاق متوجه می شود که چه چیزهای در آنجا زیادی است، کدام قسمت ها نیاز به تزیینات بهتر دارد و چه لوازمی باید خریداری شود تا بواسطه آن بتوانیم فضا را با سلیقه تر چیدمان کنیم.

نحوه چیدن کوسن ها : یکی از مواردی که می تواند در دیزاین پذیرایی اثر بگذارد، نحوه چیدمان کوسن ها بر روی مبلمان است. بالش ها جلوه خاصی به اتاق می بخشند اما در استفاده از آنها زیاده روی نکنید. حتما برای خودتان هم اتفاق افتاده که وقتی به مهمانی می روید باید کوسن ها را جابجا کنید تا یک جای راحت برای نشستن درست کنید.

دیزاین مبلمان خانه

ارتفاع مناسب برای نصب تابلو و چراغ های دیواری: انتخاب درست آثار هنری، تابلو فرش، قاب عکس و … و همچنین نصب آنها در بهترین نقطه براحتی می تواند دیزاین سالن پذیرایی را تحت تاثیر قرار دهد. همانطور که ارتفاع لوسترها باید بدرستی تنظیم شوند تا بتوانیم از حداکثر روشنایی آنها بهره بگیریم، تابلوها هم باید تقریبا در مقابل دید نصب شوند. اگر چراغ آویزها را بالای میز ناهار خوری نصب می کنید، بهتره ارتفاع آنها را جوری در نظر بگیرید که افراد بلند قد به هنگام نشستن پشت میز دچار مشکل نشوند.

ارتفاع چراغ دیواری

مبلمان، نقطه عطف پذیرایی خانه : از آنجاییکه برای دیزاین کردن خانه باید مقدار زیادی از بودجه تان را به قسمت پذیرایی اختصاص دهید، بهتر است بیشتر پولتان را برای مبلمان و درصد کمتری را صرف خرید فرش، میزهای دکوری و نقاشی های دیواری کنید. یادتون باشه به مرور زمان، امکان تهیه سایر وسایل جانبی فراهم می گردد.

در دیزاین خانه های کوچک چه نکاتی را باید رعایت کنیم

اگرچه امروزه بیشتر ما به دلایل مختلف مجبوریم در آپارتمان و خانه های کوچک زندگی کنیم، اما این فکر به ذهنتون خطور نکنه که این مساله میتونه ما رو برای رسیدن به هدف اصلیمون که پیاده سازی بهترین دیزاین خانه است، دچار مشکل کنه. مهم نیست که چقدر فضای شما کوچیکه، اما می تونید با روش های مختلف یک محیط شیک و جذاب رو به وجود بیارید. باور کنین دیزاین خانه های کوچک به مراتب راحت تره و تازه هر موقع بخواین تغییری در دکوراسیون ایجاد کنین خیلی سریع کارهاتون انجام میشه و زمان کمی از شما می گیره. بنابراین داشتن خونه نقلی و جمع و جور خیلی هم بد نیست.

استفاده از دیوارهای سفید برای دیزاین پذیرایی

دیوارهای سفید شاید یه کم کسل کننده بنظر برسن، اما واقعا می تونن آرامش بخش باشن. ست کردن دیوارهای سفید با مبلمان های کمرنگ میتونه خیلی زیبا و شیک باشه و از طرف دیگه سرراست ترین راهیه که با اون میشه خانه های کوچک رو بزرگ تر و روشن تر نشون داد.

دیزاین خانه کوچک

اضافه کردن گل و گیاه در دیزاین داخلی منزل

گلها به خونه روح و زندگی می بخشن، انرژی های منفی رو میگیرن و باعث میشن از نشستن در یک جای کوچک هم لذت ببرید و احساس آرامش داشته باشید. پس حتما این گزینه را برای دیزاین خانه های کوچک در نظر بگیرین.

دیزاین خانه با گیاهان

تغییر در فضاهای خسته کننده مربع شکل

معمولا برای دیزاین خانه های کوچک تمرکز اصلی روی دیزاین پذیرایی است. اگر در سالن نشیمن شما جزییات معماری در نظر گرفته نشده، براحتی می توانید بدون اینکه هزینه زیادی برای تعمیرات متقبل شوید، یک تغییر منحصر به فرد و مقرون به صرفه ایجاد کنید. طراحی یک دیوار با ویژگی های خاص مثل دیوار های برجسته چوبی، کاغذ دیواری های هندسی، پنل های چوبی عمودی، دیوارهای تخته گچی، کاغذ دیواری متفاوت و … ظاهر پذیرایی را چشم نواز می کند.

دیزاین دیوار خانه

پیدا کردن مبلمان ایده آل برای فضای باریک

اگر سالن نشیمن خانه کوچک و باریک باشد، انتخاب یک مبلمان خاص و ال شکل گزینه مناسبی است. بدنبال مبلی باشید که کشیده باشد و بتوان آنرا به دیوار تکیه داد تا پذیرایی پر عمق تر بنظر برسد.

دیزاین مبلمان خانه کوچک

زیاد کردن ارتفاع سقف با قفسه های عمودی

سقف کوتاه فضای خانه را تنگ نشان میدهد، با تزیین دیوارها بوسیله قفسه های عمودی میتوانید کاری کنید که سقف بلندتر و فضا بازتر به چشم بیاید.

دیزاین قفسه

تلفیق سبک سنتی و مدرن در دیزاین خانه های ایرانی

داشتن یک دیزاین دلنشین در خانه های ایرانی با وجود صنایع دستی زیبا و منحصر بفردی که توسط هنرمندان این مرزو بوم ساخته می شود، کار زیاد سختی نیست. همه ی ما می توانیم با داشتن اطلاعاتی اندک در مورد دیزاین منزل، خودمان برای طراحی دکوراسیون خانه اقدام کنیم. هنوز هم عده ای هستند که دلشون می خواد خونه هاشون و به سبک سنتی ایران دیزاین کنن و یجورایی تعصب خاصی نسبت به فرهنگ و هنر کشورمون دارند. اما در مقابل برخی از افراد هم تمایل دارند که فضای خانه شون به سبک های مدرن و غربی باشه تا مبادا از مد روز عقب بمانند.

در این بین درصد کمی هم سبک سنتی مدرن را برای تزیین منزلشون ترجیح میدن. تلفیق سبک سنتی و مدرن برای دیزاین خانه ایرانی بنظر بهترین گزینه است. شما می توانید یک بخش از فضا را با گلیم و فرش های طرح قدیمی، دکوری های مسی، آیینه کاری، کرسی، پشتی و …تبدیل به یک خونه اصیل ایرانی کنید و قسمت های دیگه خونه رو هم به شیوه های مدرن و امروزی بچینید.

اینجوری توی خونه اصلا احساس خستگی نمی کنید چون فضا خیلی متنوع و دوست داشتنی میشه.

دیزاین خانه ایرانی

در این مقاله سعی کردیم نکات مهمی را که گاهاً در دیزاین منازل به اون توجه نمیشه را بیان کنیم. رعایت کردن این نکته ها خیلی میتونه در دیزاین و طراحی خانه بهتون کمک کنه، اما بیاد داشته باشین که اگر صرفا می خواین خودتون احساس آرامش و راحتی در خونه داشته باشین، فضای منزل رو براساس حس و حال و علایق شخصیتون دکور کنین.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *