نکاتی برای انتخاب میز کنسول چوبی و محل قرارگیری آن


کنسول چوبی  یکی از اجزای تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی منزل است. بر خلاف میزهای عسلی که در کنار مبلمان بکار برده می شوند، میز کنسول به تنهایی و در مجاور دیوار قرار می گیرد. این میز معمولاً دارای طول نسبتاً زیاد و عرضی باریک می باشد که به خانه شما گرمی و زیبایی می بخشد. هماهنگی میز دکوری کنسول با سبک دکوراسیون داخلی و محل قرارگیری آن؛ از جمله نکاتی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

اما طراحی این میز در سبک های مختلف به چه صورت است؟ کدام قسمت از خانه محل مناسبی برای قرار دادن این میز می باشد ؟ هارمونی کنسول و آینه چگونه برقرار می گردد ؟ در ادامه قصد داریم به معرفی طراحی انواع مدل های کنسول، محل قرار گیری آن و همچنین ترکیب کنسول چوبی با آینه را مورد بررسی قرار دهیم.

مشاهده عکس انواع مدل های کنسول آینه

برای مطالعه مطالب مورد نظر، بر روی عناوین زیر کلیک نمایید.

نکاتی برای خرید میز کنسول چوبی

بیش از خرید کنسول، بهتر است محل میز و اندازه طولی و ارتفاع آن را متناسب با فضای موردنظر تعیین نمایید. به عنوان مثال اگر از این میز در پشت مبلمان به عنوان میز کنسول پذیرایی بهره می برید، ارتفاع آن باید با ارتفاع پشتی مبل برابر و یا اندکی کوتاه تر باشد.

اگر قصد دارید میز با سایر مبلمان آمیخته شود، طرحی متناسب با سایر اجزا انتخاب نمایید. اما در صورتی که تمایل دارید میز به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون به چشم بیاید، طرح و جنس میز را متفاوت از سایر اجزا در نظر بگیرید.

برای فضاهای کوچک؛ کنسول از جنس چوب و با رنگ های روشن انتخاب نمایید تا محیط بزرگتر به نظر برسد. برای راهرو و یا ورودی خانه، کنسول همراه با کشو و یا قفسه انتخاب مناسبی می باشد.

کنسول چوبی تیره

انواع کنسول چوبی در سبک های مختلف

همانطور که ذکر شد این میز باید با سبک دکوراسیون خانه همخوانی داشته باشد. آگاهی از ویژگی های کنسول در سبک های مختلف می تواند راهنمای شما در انتخاب مدل کنسول باشد. در ادامه به معرفی ویژگی های کنسول در رایج ترین سبک ها می پردازیم.

میز کنسول چوبی به سبک کلاسیک

کنسول در سبک کلاسیک عموماً از جنس چوب، تیره رنگ و همراه با جزئیات، کنده کاری، گوشه های گرد، خطوط و پایه های منحنی می باشد. برای خیره کنندگی بیشتر از ابعاد نسبتاً بزرگ و طراحی متقارن در این سبک استفاده می شود. کنسول با روکش چوبی مدل جناغی یکی از مجلل ترین مدل ها برای سبک کلاسیک می باشد. از آنجایی که این مدل روکش حاصل هنر دست است، قیمت بیشتری در مقایسه با سایر روکش ها دارد. روکش چوب بلوط نیز با توجه به نقوش و رگه های طبیعی زیبایی که دارد، بسیار محبوب می باشد.

مدل کنسول چوبی کلاسیک در کنار سایر مبلمان کلاسیک زیبایی خاصی را به محیط می بخشد.

دکور میز کنسول کلاسیک

میز دکوری کنسول به سبک ترانزیشنال

این سبک شباهت زیادی به سبک کلاسیک دارد. در حقیقت ترانزیشنال آمیخته ای از سبک های کلاسیک و معاصر است. میز و مبلمان در این سبک کاربردی، همراه با ظاهری راحت و فاقد جزئیات فراوان می باشد. کنسول با خطوط و اشکال منحنی و یا صاف و گوشه های گرد، برای سبک ترانزیشنال رایج می باشد. رنگ کنسول در این سبک نسبتاً تیره است.

کنسول چوبی ترانزیشنال

مدل کنسول به سبک معاصر

مبلمان در سبک معاصر تاکید بر کاربردی بودن دارد. خطوط در این سبک عموماً صاف بوده، اما بهره گیری از خطوط منحنی همراه با جزئیات کم نیز امکان پذیر است. کنسول در سبک معاصر از چوب های سبک و به رنگ روشن بوده و فاقد شلوغی و دارای ظاهری آرام می باشد.

کنسول چوبی معاصر

میز کنسول مدرن

این میز در سبک مدرن دارای اشکالی هندسی و نامتقارن می باشد. بسیاری از افراد تمایل به ترکیب دو سبک مدرن و معاصر دارند. این دو سبک بسیار مشابه هستند، با اینحال دارای تفاوت هایی نیز هستند. کنسول در سبک مدرن فاقد جزئیات و بسیار ساده می باشد و عموماً از جنس کروم و شیشه می باشد. سبک مدرن در نگاه اول بی روح بنظر می رسد، با اینحال یکی از پر طرف دارترین سبک ها است.

کنسول طوسی و سفید از جنس چوب، با طراحی ساده و ظریف نیز مناسب برای سبک مدرن می باشد.

کنسول چوبی مدرن مناسب برای اتاق خواب، راهروی ورودی، پذیرایی و ناهارخوری است. برای مشاهده مدل کنسول چوبی مدرن به انتهای این مقاله مراجعه نمایید.

کنسول مدرن

نکاتی در خصوص محل قرارگیری کنسول آینه

آینه علاوه بر اینکه کاربردی است، دکوراسیون خانه را از یکنواختی خارج می کند و موجب می شود محیط روشن تر بنظر برسد. کنسول همراه با آینه یکی از جذاب ترین اجزا در دکوراسیون می باشد.

1- کنسول آینه در ورودی خانه : قرار گیری کنسول در ورودی خانه و نصب آینه در دیوار بالای آن، حس خوشایندی را به افراد در بدو ورود می دهد. ورودی خانه عموماً فضایی باریک و کوچک است، بنابراین آینه باعث می شود که محیط بزرگتر به نظر برسد. بهتر است که آینه در مقابل درب قرار نگیرد.

 کنسول چوبی ورودی خانه

2- کنسول در پذیرایی و ناهارخوری : آینه به عنوان یکی از اجزای تزئینی برای دیزاین پذیرایی و یا ناهارخوری مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که آینه بازتاب کننده است، میز کنسول پذیرایی را به گونه ای قرار دهید که منعکس کننده بخش های مهم دکوراسیون باشد. به عنوان مثال اگر کنسول آینه مقابل یک میز شلوغ قرار بگیرد، آینه شلوغی میز را منعکس می کند. بنابراین قسمتی از خانه که مایل به تاکید بر آن هستید را انتخاب نمایید.

میز کنسول اتاق غذاخوری

3- میز کنسول و آینه مدرن در مقابل پنجره: یکی از ویژگی های سبک مدرن، روشنایی محیط و بهره گیری از نور طبیعی می باشد. آینه قابلیت انعکاس نور را دارد که این امر روشنایی بیشتری را به محیط می بخشد. در حقیقت دیواری که پنجره بر روی آن قرار دارد، محل مناسبی برای نصب آینه نیست. بنابراین بهتر است آینه و کنسول را در مقابل پنجره و یا مجاور آن قرار دهید.

4- قرارگیری کنسول در پشت مبلمان : بهره گیری از این میز در پشت مبلمان، جذابیت خاصی به دکوراسیون می بخشد و فضایی برای قرار دادن اشیا دکوری را فراهم می آورد.

کنسول چوبی پشت مبلمان

ارتفاع مناسب برای آینه و کنسول چوبی

نصب آینه در ارتفاع “مقابل دید”، کاربردی بوده و تاثیر مثبتی بر دکوراسیون خانه می گذارد. در حالت استاندارد فاصله آینه از کنسول 15 تا 20 سانتی متر بوده، اما در صورتی که کنسول بلند باشد، 7 تا 12 سانتیمتر نیز مناسب است. در حقیقت می توان گفت ارتفاع کنسول عامل تعیین کننده در محل نصب آینه می باشد.

انتخاب طرح آینه متناسب با کنسول

آینه در اشکال و طرح های مختلف موجود است. برای نصب آینه در بالای کنسول، بهتر است که مدل آینه متناسب با فضا انتخاب شود. مدل های متعددی برای آینه کنسول چوبی کاربردی هستند که در ادامه معرفی می نماییم.

کنسول و آینه مدرن دایره ای

آینه های دایره ای همواره جذاب بوده و برای سبک های مینیمال و مدرن مناسب می باشد. آینه گرد نور را در سرتاسر محیط منعکس می کند و باعث می شود محیط بزرگتر به چشم بیاید. این آینه برای محیط پذیرایی و اتاق خواب پیشنهاد می گردد.

 

آینه های مستطیلی

امکان نصب این آینه به صورت افقی و یا عمودی وجود دارد. برای محیطی با سقف بلند، آینه عمودی مناسب می باشد، در این حالت اتاق کشیده تر به چشم می آید. آینه های افقی برای اتاق با عرض زیاد و یا فضاهای کوچک مناسب است.

کنسول آینه مستطیلی

ایده های اینه کنسول

امروزه بهره گیری از مجموعه ای از آینه ها در ابعاد و اشکال مختلف، آینه های تکه ای و … نیز متداول می باشد. بنابراین در صورتی که علاقمند به آینه های متفاوت و جذاب هستید، می توانید آینه های چند ضلعی، نا متقارن، مثلث، لوزی و … را انتخاب نمایید. آینه های خورشیدی و تکه تکه محبوبیت زیادی پیدا کرده اند و برای انواع کنسول های مدرن و کلاسیک مناسب هستند.

برای راهروی ورودی از آینه های کوچک در کنار یک گالری هنری استفاده کنید تا فضایی دنج را فراهم آورید. البته دقت نمایید تا محیط بیش از حد شلوغ نگردد. همچنین در فنگ شویی ؛ قرار دادن آینه در مقابل درب ورودی صحیح نمی باشد. بهره گیری از آینه های قدی با کنسول همخوانی ندارد و بهتر است به این منظور از کمدهای مخصوص ورودی استفاده نمایید.

قیمت کنسول و آینه

قیمت کنسول و آینه به متریال و ابعاد بستگی دارد. کنسول های چوبی که از چوب های مهندسی و یا متریالی به غیر از فرآورده های چوبی ساخته شده اند ؛ از 1.000.000 تومان تا 6.000.000 تومان می باشد. در حالیکه قیمت کنسول لاکچری تمام چوب با کنده کاری و طراحی خاص، در حدود 30.000.000 تومان و حتی بیش از آن است.

استفاده از گونه های مختلف چوب طبیعی در صنعت ساخت مبلمان، تجهیزات تمام چوب گران قیمت می باشد. محصولات تمام چوب فاقد روکش و لمینیت بوده و ماندگاری بالایی دارند. علاوه بر این به دلیل بهره گیری از چوب، می توان کنده کاری های زیبایی را بروی آن اجرا نمود.

کنسول های لوکس ساخته شده از چوب و روکش طبیعی هستند. یکی از گران قیمت ترین مدل های میز کنسول؛ کنسول هلندی می باشد که ساخته شده از ساخته شده از چوب رز می باشد. این طراحی در قرن نوزدهم رواج داشت و یکی از بارزترین ویژگی های آن بافت خاص این چوب و کنده کاری های دستی است که بر روی کنسول انجام می شود.

تزئین میز کنسول چوبی

دکور میز کنسول؛ جذابیت و سرزندگی به فضای ورودی خانه و پذیرایی می بخشد. در حقیقت کنسول در کنار اجزای تزئینی، فضای شما را دگرگون می کند. از آنجایی که این میزها عموماً پایه های بلندی دارند، فضای مناسبی را برای به نمایش گذاشتن اجزای تزئینی محبوب تان فراهم می آورند.

ایده های تزئین کنسول ، تنوع بالایی دارند. در ادامه چند ایده جذاب همراه با تصاویر برای دکور میز مطرح می نماییم تا از آن ها برای تزئین کنسول الهام بگیرید.

تزئین میز با چراغ یا آباژور

یک چراغ زیبا علاوه بر اینکه جذابیت میز را دو چندان می کند، کاربردی هم می باشد. در صورتی که فضای کافی برای آباژور ندارید، از چراغ های دیواری در بالای میز بهره ببرید. در اینصورت هم نور کافی برای دیده شدن اشیا دکوری فراهم کردیده اید، هم روشنایی محیط را نیز تحت تاثیر قرار می دهید.
دکور میز کنسول با تابلوهای هنری

دیوار پشت کنسول، فضای مناسبی برای جلب توجه افراد می باشد. با یک تابلوی هنری و یا مجموعه ای از تابلو ها می توانید توجه میهمانان خود را به سادگی جلب نمایید.
تزئین میز کنسول با گلدان

گل و گیاهان طبیعی؛ زیبایی و شادابی به محیط بخشد. بنابراین برای دکور میز کنسول، از گیاهان غافل نشوید. گل و گیاه برای انواع میزهای مدرن و کلاسیک مناسب می باشد.
تزئین کنسول چوبی ساده و کوتاه

در خانه هایی که دارای طراحی داخلی به سبک مدرن و یا معاصر هستند، از میز کنسول ساده و کوتاه بهره گرفته می شود. هر چند پایه های بلند ماهیت اصلی کنسول می باشد، با این حال می توان از کنسول های ساده و کم ارتفاع نیز بهره برد.

از آنجایی که خطوط صاف در سبک مدرن رایج می باشد، این آیتم به خوبی با محیط مدرن سازگاری خواهد داشت.

برای تزئین این مدل میز کنسول چوبی و یا روکش چوب از اشیا دکوراتیو مدرن و هنری از قبیل تابلو ، مجسمه، کتاب و گلدان بهره ببرید. لزومی ندارد اقدام به نصب تابلو بر روی دیوار نمایید، کافیست یک یا دو تابلو را با تکیه بر دیوار بر روی میز قرار دهید.میز کنسول مدرن


میز کنسول کوتاه

میز کنسول چوبی خاص

انتخاب مدل کنسول و تزئین آن حائز اهمیت می باشد. جالب است بدانید که رنگ های خاص نیز برای کنسول می تواند جنبه زیبایی شناختی به خصوصی داشته باشد. بنابراین الزامی نیست تنها رنگ های خنثی و امن را برای میز انتخاب نمایید. با اندکی خلاقیت می توانید یک کنسول با رنگ خاص مانند قرمز و آبی در خانه خود داشته باشید.

جنس میز بلند دکوری

میز کنسول علاوه بر اینکه محل نمایش اشیا تزئینی، گل، چراغ و … می باشد، باید دارای طرحی جذاب و چشمگیر باشد. جنس میز کنسول تاثیر بسزایی در زیبایی و تاثیرگذاری آن دارد.

میز کنسول چوبی : چوب طبیعی از جمله ماندگارترین و شیک ترین متریال برای کنسول می باشد. علاوه بر این، با سایر مبلمان هارمونی لازم را برقرار می کند. تصور برخی از افراد این است که تنها در سبک کلاسیک می توان از کنسول ساخته شده از چوب بهره برد. در حالیکه می توان یک میز ساده و ظریف چوبی را مناسب برای سبک مدرن تهیه کرد.

میز کنسول فلزی : استیل، آهن و آلومینیوم از جمله رایج ترین فلزها برای ساخت میز کنسول می باشد. این میزها ظاهری زیبا و ساده دارند و معمولاً صفحه میز از جنس شیشه و یا سنگ گرانیت است.

تفاوت میز کنسول پذیرایی و میز کنار مبلی

انواع میز از قبیل جلو مبلی، کنار مبلی و کسنول جز مبلمان محبوب در منزل هستند. تفاوت میز کنار مبلی و کنسول در کاربرد و ابعاد هر کدام می باشد. هدف اصلی از استفاده از کنسول فراهم آوردن فضایی برای به نمایش گذاشتن اجزای دکوری در پشت مبلمان در فضای پذیرایی است. در حالیکه میز کنار مبلی کاربردهای دیگری از قبیل قرار دادن فنجان قهوه، ریموت تلویزیون و … دارد.

میز کنسول عموما دارای طول زیادی بوده و به دیوار تکیه داده می شود، در حالیکه میز کنار مبلی در جوار مبلمان قرار می گیرد و ابعاد کوچک تری دارد. البته می توان از میز کنار مبلی در جوار دیوار نیز بهره گرفت.

با توجه به اینکه هر دوی این گزینه ها کاربردی هستند، ممکن است برای انتخاب میز مناسب دچار تردید شوید. با اینحال کافیست با در نظر گرفتن پراکندگی مبلمان در منزل و همچنین کاربری مورد نظرتان اقدام به انتخاب گزینه ای کارآمد نمایید.

عکس کنسول چوبی و آینه

عکس های زیر ایده های زیادی را در خصوص مدل آینه و کنسول ، مدل کنسول چوبی و تزئین آن به شما می دهد.میز کنسول کلاسیک کشو دار


میز کنسول طوسی


میز کنسول چوبی مدرن


میز کنسول روکش جناغی


میز کنسول سفید اسکاندیناوی


 میز کنسول طوسی قفسه ای


سوالات متداول

تفاوت این میز با سایر میزها در کاربرد و ابعاد آن است. میز کنسول ارتفاع بیشتری در مقایسه با سایر میزها داشته، در مجاور دیوار قرار می گیرد و محلی برای به نمایش گذاشتن اشیا تزئینی است.

ورودی درب خانه بهترین مکان برای قرار دادن کنسول آینه است. همچنین برای انعکاس نور در فضاهای مدرن و کوچک، می توان کنسول آینه را در مقابل پنجره قرار داد.

اشیا دکوراتیو، تابلوهای هنری، قاب عکس روی میزی، کتاب و گدان از جمله ایده های تزئیت میز کنسول هستند.

آینه بالای کنسول باید در مقابل دید باشد، این فاصله در حدود 75 سانتیمتر تا 105 سانتیمتر است.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *