دکوراسیون داخلی اصولی چگونه و با چه نکاتی طراحی می شود ؟


دکوراسیون داخلی فراتر از خانه ای با مبلمان و تجهیزات شیک است. هدف از طراحی داخلی یک خانه؛ ایجاد فضایی بزرگ ، کارآمد ، دلنشین و مطابق با شخصیت و سلیقه اشخاص می باشد. می توان گفت در صورتی که این طراحی به شکل اصولی انجام نشود، ممکن است یک فضای بزرگ، کوچک به نظر برسد و یا زیباترین وسایل به طور کلی از دید پنهان بماند.

بسیاری از افراد به کمک طراحان داخلی، به یک خانه ایده آل دست می یابند. برخی دیگر نیز با خلاقیت و کسب دانش طراحی اقدام به طراحی منزل خودشان می کنند. حال این سوال مطرح است که چگونه می توان دکوراسیون یک خانه را بدون کمک یک طراح به صورت اصولی طراحی نمود ؟ چه نکاتی می تواند به داشتن خانه ای زیبا کمک کند ؟ در ادامه قصد داریم اصول طراحی دکوراسیون را به همراه ایده هایی جذاب، به اشتراک بگذاریم. در ویدئوی بالا نیز به چند نکته کوچک اما مهم برای داشتن دکوراسیونی شیک اشاره شده است.

برای خواندن مطالب مورد نظر، بر روی عناوین کلیک نمایید.

• اصول دکوراسیون و طراحی خانه

• انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخل منزل

• دکوراسیون خانه کوچک

• دکوراسیون اتاق خواب

• دکوراسیون آشپزخانه

• دکوراسیون سرویس بهداشتی

• ایده های جذاب برای دکوراسیون منزل

دکوراسیون داخلی

اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل

سبک های متنوعی برای منزل وجود دارد که متناسب با سلیقه اشخاص انتخاب می شوند. طراحان داخلی قوانین طراحی را بر اساس سبک موردنظر پیاده سازی می کنند. این قوانین شامل فضا ، خطوط ، اشکال ، نور ، رنگ و متریال برای ایجاد هارمونی می باشد. بنابراین با شناخت این المان ها متناسب با سبک مورد نظرتان ( کلاسیک ، مدرن ، نئوکلاسیک ، فرانسوی و …) می توانید از داشتن یک خانه زیبا لذت ببرید.

 

مطالب مرتبط
برای آشنایی با ویژگی سبک های متنوع برای دکوراسیون خانه به صفحه انواع سبک طراحی داخلی مراجعه نمایید

حتما کلمه DIY به گوشتان خورده است. این کلمه مخفف Do It Yourself ( خودت انجام بده ) می باشد. بسیاری از ایده های دکوراسیون منزل با برچسب DIY در اینترنت موجود هستند. در این مقاله نکاتی را مطرح می کنیم تا با رعایت آن ها دکوراسیون منزل خودتان را طراحی کنید.

دکوراسیون داخلی منزل

انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی خانه

انتخاب رنگ ها متناسب با سبک مورد نظرتان انجام می شود. اما آنچه که دغدغه اصلی افراد می باشد، میزان بکارگیری رنگ ها در محیط است. قانون 60 – 30 – 10 به شما کمک می کند تا دیگر نگران این موضوع نباشید. این قانون در واقع نسبت استفاده از رنگ ها را مشخص می کند تا هماهنگی و هارمونی در فضا ایجاد گردد. برای انتخاب رنگ ها می توانید از “چرخه رنگ ” که در اینترنت موجود است، استفاده کنید.

رنگ دکوراسیون داخلی

چگونه قانون 60 – 30 – 10 را در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل اعمال کنیم ؟

از رنگ اصلی ( رنگ اولیه ) در دکوراسیون خود به میزان 60% استفاده نمایید. به عنوان مثال در فضای پذیرایی می توان بخش اعظمی از دیوارها ، نقوش بزرگ قالی و یک مبل را در نظر بگیرید.

از رنگ ثانویه یا دومین رنگی که برای دکوراسیون انتخاب می کنید، به میزان 30 درصد و دقیقا نصف رنگ اولیه در محیط استفاده نمایید. به عنوان مثال پرده ها ، صندلی های تک و بخش کمی از دیوار را در نظر بگیرید. رنگ دوم در واقع از رنگ اولیه پشتیبانی می کند و باید از رنگ اول متفاوت باشد تا هر دو به چشم بیایند.

در نهایت از رنگ سوم یا رنگ تاکیدی تنها به میزان 10% در محیط استفاده کنید. این رنگ معمولا یک رنگ سرزنده و جذاب می باشد تا حس تضاد را ایجاد نماید. به عنوان مثال می توان کوسن های مبلمان ، اشیا تزئینی و یا هنری را در نظر گرفت. در فضای اتاق خواب نیز بالشت، آباژور کنار تخت و یا شمع می تواند انتخاب خوبی باشد.

میزان رنگ ها در دکوراسیون

انتخاب بیش از 3 رنگ در دکوراسیون داخلی پذیرایی

در صورتی که تمایل به استفاده از بیش از 3 رنگ را داشته باشید، ناچار به شکست قانون 60 – 30 – 10 خواهید شد. اما این بدین معنی نیست که دکوراسیون منزل تان اصولی نخواهد بود. در این صورت می توانید مقدار رنگ ها را به 110% تغییر بدهید و از دو رنگ تاکیدی ( هر کدام به میزان 10%) استفاده کنید. جالب اینجاست که در برخی طراحی ها، یک رنگ به عنوان رنگ سوم و تاکیدی کم است و باید از رنگ چهارم نیز بهره برد.

دکوراسیون مونوکروم

در صورتی که تمایلی به داشتن دکوراسیون با رنگ های متفاوت ندارید، رنگ های مونوکروم ایده خوبی است. بدین معنی که رنگ اصلی ، رنگ ثانویه و رنگ تاکیدی را از یک خانواده انتخاب کرده و تنها تناژ آن ها متفاوت باشد. این ترکیب در دکوراسیون داخلی مدرن و یا مینیمال بسیار رایج می باشد.

دکوراسیون داخلی مونوکروم

دکوراسیون داخلی منزل کوچک را چگونه طراحی کنیم ؟

امروزه اکثر خانه ها متراژهایی نسبتاً کوچک دارند، اما با یک دکوراسیون مناسب و هوشمندانه، می توان از زندگی در فضای کوچک نیز لذت برد. برخی از افراد معتقد هستند که ” هر چه کمتر ، بهتر ” و طرفدار سبک های مینیمال هستند. اگر به این موضوع اعتقادی ندارید، همچنان می توانید یک دکوراسیون مناسب برای خانه کوچک خود داشته باشید. در ادامه چند نکته برای بزرگ بنظر رسید خانه های کوچک، پیشنهاد می کنیم.

دکوراسیون داخلی خانه کوچک

1- بکارگیری آینه : آینه بهترین گزینه برای دکوراسیون خانه های کوچک است. بهتر است آینه در مقابل پنجره قرار بگیرد.

2- نور و رنگ در خانه کوچک : هر چقدر رنگ دیوارها تیره باشد، محیط کوچک تر بنظر می رسد. شاید به همین دلیل است که رنگ سفید از جمله بهترین گزینه ها برای رنگ دیوار می باشد. بنابراین برای اینکه یک اتاق کوچک، بزرگتر و روشن تر بنظر برسد، از رنگ روشن استفاده کنید و نور بیشتری را برای آن محیط در نظر بگیرید.

3- نحوه چیدمان مبلمان و میزها : از مبلمانی که دارای پایه هستند استفاده کنید، تا کف خانه نمایان باشد. نکته دیگر این است که نیازی نیست مبلمان به دیوار بچسبد، اجازه دهید فضایی خالی بین دیوار و مبلمان باقی بماند. میز وسط شیشه ای و میز غذاخوری تاشو نیز تاثیر بسزایی دارند.

4- نحوه استفاده از گل و گیاهان : در صورتی که علاقمند به گل و گیاه هستید اما فضایی برای آن ها ندارید، گیاه آویزی گزینه خوبی است.

چیدمان خانه کوچک

دکوراسیون داخلی اتاق خواب

برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک، می توان مبلمان و تخت تاشو در نظر گرفت. قفسه تزئینی روی دیوار را به صورتی طراحی کنید که کاربری میز تحریر نیز داشته و تاشو هم باشد. برای دکوراسیون اتاق کودکان نیز می توانید تخت دو طبقه تهیه کنید.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

فضای آشپزخانه از جمله مهترین فضاها در هر خانه ای است. می توان گفت اهمیت آن به اندازه اتاق پذیرایی می باشد. بنابراین باید به دقت به جزئیات آن پرداخته شود.

 

مطالب مرتبط
برای مطالعه طراحی دکوراسیون آشپزخانه به صفحه چگونه دکوراسیون آشپزخانه را زیبا نماییم مراجعه نمایید

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

دکوراسیون سرویس بهداشتی

اغلب مردم پس از بیدار شدن از خواب به سرویس بهداشتی می روند و اکثراً حس خوشایندی از نگاه کردن به خودشان در آینه ندارند. شاید باور این موضوع سخت باشد، اما مقصر اصلی نور سرویس بهداشتی است. چراغ سرویس بهداشتی نباید بالای آینه قرار بگیرد، زیرا بر روی صورت تان سایه می اندازد. از این رو بهتر است از دو چراغ در دو سمت آینه استفاده کنید. در این صورت نور مستیم به صورت شما می تابد و چهره شما زیباتر دیده می شود.
دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی

ایده های جذاب برای داشتن زیباترین طرح دکوراسیون داخلی منزل

بهره گیری از رنگ های مناسب و ایجاد هارمونی، تنها بخشی از طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. در ادامه جذاب ترین ایده های طراحی را که طراحان و شرکت های دکوراسیون از آن ها استفاده می کنند، مطرح می نماییم. در ویدئوی بالا نیز به چند نکته در خصوص دکوراسیون منزل اشاره شده است.

طراحی قفسه های دکوری

قفسه های دکوری نباید شلوغ باشند. از اشیا تزئینی با رنگ های متناسب استفاده نمایید تا هارمونی ایجاد گردد. علاوه بر این از گروهی از اشیا به تعداد فرد بهره ببرید. از کتاب ها به عنوان اشیا تزئینی استفاده کنید و آن ها را در دسته های افقی و عمودی قرار بدهید. بهترین ترکیب برای دکوراسیون قفسه شامل؛ دو سوم کتاب و یک سوم اشیا تزئینی است. از گیاهان و گل های طبیعی نیز حتما بهره ببرید.

دکوراسیون قفسه های دکوری

دیوار پوش و یا پانل های دیواری

دیوارپوش های چوبی به خانه شما هویت و سرزندگی می بخشد. در صورتی که علاقه مند به سبک های معاصر برای طراحی هستید و بودجه تان اجازه می دهد، حتما از پنل های دیواری استفاده کنید. برای علاقه مندان به سبک روستیک نیز پانل هایی که فاق و زبانه می شوند و طرح چوب دارند، حس گرمی و راحتی را به خانه می بخشد.

دیوار پوش

نور طبیعی را در خانه جاری کنید

نور مصنوعی هرگز جایگزین مناسبی برای نور طبیعی نمی شود. نور طبیعی علاوه بر اینکه برای سلامتی مفید است، موجب می شود که رنگ های بکار رفته در دکوراسیون جلوه بهتری داشته باشند. اتاق های جنوبی بهترین بهره را از نور طبیعی می برند، در حالیکه اتاق های شمالی تاریک تر بنظر می رسد. بنابراین رنگ دیوار در اتاق های جنوبی و شمالی به یک شکل نمایان نمی شود.

نور دکوراسیون داخلی

چوب بهترین متریال برای دكوراسيون داخل منزل

چوب همواره حس گرمی به محیط می بخشد و با اکثر سبک ها و طراحی ها همخوانی دارد. علاوه بر مبلمان و لوازمی که ساختار چوبی دارند، دیوارهای سه بعدی چوبی ( دیوار پوش چوبی ) و درب های چوبی نیز گزینه های خوبی هستند.

چوب در دکوراسیون خانه

تاثیر روتختی در دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خواب بازتابی از شخصیت شما می باشد. از آنجایی که تخت خواب فضای زیادی از اتاق را اشغال می کند، باید به آن توجه ویژه ای شود. از یک روتختی با طرح و رنگ متناسب با محیط اطراف استفاده کنید تا به اتاق شما جلوه و زیبایی ببخشد. تاثیر بالشت و بالشتک های تزئینی را نیز دست کم نگیرید.

دکوراسیون اتاق خواب

تابلوهای مفهومی و هنری

در صورتی علاقمند به هنر هستید، یک گالری هنری کوچک بر روی دیوارتان داشته باشید. البته انتخاب طرح و حتی چیدمان تابلوها بر روی دیوارها نیاز به برنامه ریزی و طراحی دارد. یک راه حل برای این برنامه ریزی می تواند برش کاغذ به ابعاد تابلوهای مورد نظر باشد. روی دیوار حالت های مختلف را انتخاب کنید تا ترکیب ایده آل خود را پیدا کنید.

چیدمان تابلو بر روی دیوار

قانون سه تایی ها

عدد 3 یک عدد جادویی در دکوراسیون و طراحی داخلی است. اشیا تزئینی خود را ( گلدان ، کوسن شمع ، قاب عکس و …) در گروه های 3 تایی بچینید. این امر منجر می شود تا نظر بیننده جلب گردد.

دکوراسیون داخلی پذیرایی

این نکات به شما کمک می کند تا دکوراسیون منزل خودتان را به بهترین نحو طراحی نمایید. از عکس های دکوراسیون خانه های طراحی شده الهام بگیرید. با یک جست و جوی ساده در اینترنت، می توانید عکس های متنوع را متناسب با سلیقه خودتان پیدا کنید و از آن ها ایده بگیرید. درست است که یک طراح، دکوراسیون خانه شما را با دانش و تجربه دیزاین می کند، اما هیچ کس بهتر از شخص شما نمی تواند مطابق با سلایق و علایق شما، خانه تان را طراحی کند.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *