تکنیک درب چوبی جناقی چیست؟


درب چوبی جناقی از جمله خاص ترین انواع درب روکشی می باشد. شاید با نام ” روکش جناقی ” چندان آشنا نباشید.  این مقاله اطلاعاتی را در خصوص تکنیک جناغی و کاربرد آن در زمینه های نجاری و تولید انواع محصولات چوبی در اختیارتان می گذارد.

در کنار توجه به خصوصیات فیزیکی و مقاومت درب، ویژگی های ظاهری و زیبایی آن اهمیت بسیار زیادی دارد. لذا استادکاران نجاری با روش های مختلف مانند روکش کردن چوب ، جلا زدن و … سعی می نمایند تا شکل نهایی محصول ساخته شده را  زیباتر نمایند. در ادامه به  تشریح این تکنیک خواهیم پرداخت و مطالب زیر را بررسی خواهیم کرد:

1. طرح جناغی چیست ؟

2. تکنیک درب چوبی جناقی چیست ؟

3. محصولاتی که با استفاده از تکنیک جناقی ساخته شده اند

4.مبلمان با طرح جناغی

درب پراگ با روکش جناقی
جهت مشاهده درب پراگ با روکش جناقی به صفحه  درب کلاسیک پراگ مراجعه فرمایید.

درب چوبی جناغی

طرح جناقی چیست ؟

تکنیک بوک مچینگ یا چینش جناقی روکش ؛ یکی از حرفه ای ترین روش های زیبا سازی سطح نهایی درب های چوبی و یا سایر محصولات چوبی می باشد. جناقی کردن در ساخت درب چوبی، درب ورودی ، مبلمان ، دکواراسیون داخلی خانه ، دیزاین داخلی خانه ، ویالون ، گیتار و ماشین های لوکس به کار می رود. در این طرح نقوش چوب همواره دارای نظم و تکرار می باشد. در ادامه به بررسی این تکنیک می پردازیم.

تکنیک درب چوبی جناقی چیست ؟

بوک مچینگ یا تکنیک جناقی به قرار دادن سطوح دو یا چند چوب یا سنگ گفته می شود که در آن ورقه و روکش های چوب را  همانطور که از اسم بوک مچینگ پیداست،همانند برگه های کتاب در کنار هم قرار می دهند، و با استفاده از قوه ی تخیل و کمی خلاقیت طرح های خارق العاده می آفرینند،مثلا یک طرح به صورت متناوب تکرار می شود. معمولا برای اینکار از یک نوع درخت قطع شده استفاده می شود تا رگ و ریشه هایی شبیه به هم داشته باشد و مانند یک چوب واحد به نظر بیاید در برخی مواقع آن ها را قرینه در نظر می گیرند هرچند که تکنیک جناقی با الوار چوبی نیز امکان پذیر است ولی معمولا این تکنیک را برای روکش چوب به کار می برند.

در ادامه برای درک بهتر این موضوع چند نمونه از محصولاتی که با استفاده از این تکنیک ساخته شده است را ذکر خواهیم کرد.

چه محصولاتی با استفاده از تکنیک جناقی ساخته می شوند؟

1.  درب چوبی کلاسیک پراگ محصول شرکت روماک با استفاده ازتکنیک جناقی ساخته شده است، در ویدئو زیر نحوه ساخت روکش این درب را مشاهده می نمایید.

2. تصویر زیر یک کمد تمام چوب  ساخته شده توسط  یک شرکت آمریکایی می باشد که از جناقی کردن چوب گردو در کنار هم شکل گرفته است.

درب چوبی جناغی

3. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید از چوب برای ساخت فضای داخلی اتاق ماشین استفاده شده است و تکنیک جناقی باعث زیبایی دو چندان آن شده است.

درب چوبی جناغی

 

4. طرح خلاقانه زیر که شبیه یک خرگوش است با استفاده از تکنیک جناقی ساخته شده است.

درب چوبی جناغی

 

مبلمان با روکش چوب جناقی

از روکش جناقی در صنعت مبلمان نیز بهره گرفته می شود. نظم و هماهنگی نقوش روکش بر روی مبلمان جلوه زیبایی را پدید می آورد که برای سبک های کلاسیک و روستیک مناسب است. لزومی ندارد که اقدام به ایجاد اشکال خارق العاده شود، کافی است نقوش به ترتیب تکرار شود و دارای نظم باشد.

از آنجایی که مبلمان با روکش جناقی توسط هنر دست خلق می شود و فرایندی زمان بر دارد، هزینه نهایی محصول نیز افزایش می یابد. در نتیجه قیمت مبمان روکش جناغی بیشتر است.

ملمان روکش جناغی

میز روکش جناقی

میز تلوزیون روکش جناقی

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *