تکنیک درب چوبی جناغی چیست؟


در کنار توجه به خصوصیات فیزیکی و مقاومت درب، ویژگی های ظاهری و زیبایی آن اهمیت بسیار زیادی دارد، لذا استادکاران نجاری با روش های مختلف مانند روکش کردن چوب ، جلا زدن و … سعی می نمایند تا شکل نهایی محصول ساخته شده را  زیباتر نمایند. تکنیک بوک مچینگ یا  چینش جناقی روکش یکی از حرفه ای ترین روش های زیبا سازی سطح نهایی درب های چوبی می باشد. جناقی کردن  در ساخت درب چوبی، درب ورودی، مبلمان،دکواراسیون داخلی خانه، دیزاین داخلی خانه،ویالون ،گیتار و ماشین های لوکس به کار می رود. در ادامه به  تشریح این تکنیک خواهیم پرداخت و مطالب زیر را بررسی خواهیم کرد:

1. تکنیک درب چوبی جناقی چیست ؟
2. محصولاتی که با استفاده از تکنیک جناقی ساخته شده اند.

3.چه محصولاتی با استفاده از تکنیک جناقی ساخته می شوند؟

درب پراگ با روکش جناقی
جهت مشاهده درب پراگ با روکش جناقی به صفحه  درب کلاسیک پراگ مراجعه فرمایید.

درب چوبی جناغی

1. تکنیک درب چوبی جناقی چیست ؟

بوک مچینگ یا تکنیک جناقی به قرار دادن سطوح دو یا چند چوب یا سنگ گفته می شود که در آن ورقه و روکش های چوب را  همانطور که از اسم بوک مچینگ پیداست،همانند برگه های کتاب در کنار هم قرار می دهند، و با استفاده از قوه ی تخیل و کمی خلاقیت طرح های خارق العاده می آفرینند،مثلا یک طرح به صورت متناوب تکرار می شود. معمولا برای اینکار از یک نوع درخت قطع شده استفاده می شود تا رگ و ریشه هایی شبیه به هم داشته باشد و مانند یک چوب واحد به نظر بیاید در برخی مواقع آن ها را قرینه در نظر می گیرند هرچند که تکنیک جناقی با الوار چوبی نیز امکان پذیر است ولی معمولا این تکنیک را برای روکش چوب به کار می برند.

در ادامه برای درک بهتر این موضوع چند نمونه از محصولاتی که با استفاده از این تکنیک ساخته شده است را ذکر خواهیم کرد.

2. چه محصولاتی با استفاده از تکنیک جناقی ساخته می شوند؟

1.  درب چوبی کلاسیک پراگ محصول شرکت روماک با استفاده ازتکنیک جناقی ساخته شده است، در ویدئو زیر نحوه ساخت روکش این درب را مشاهده می نمایید.

2. تصویر زیر یک کمد تمام چوب  ساخته شده توسط  یک شرکت آمریکایی می باشد که از جناقی کردن چوب گردو در کنار هم شکل گرفته است.

درب چوبی جناغی

3. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید از چوب برای ساخت فضای داخلی اتاق ماشین استفاده شده است و تکنیک جناقی باعث زیبایی دو چندان آن شده است.

درب چوبی جناغی

4. طرح خلاقانه زیر که شبیه یک خرگوش است با استفاده از تکنیک جناقی ساخته شده است.

درب چوبی جناغی

روابط عمومی شرکت روماک

جمع آوری و ترجمه : نیما خوانساری

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/Bookmatching

wooden-box-maker

ichoob

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *