روکش چوب چیست و انواع روکش های طبیعی و مصنوعی چه ویژگی هایی دارند؟


روکش چوب لایه ای بسیار نازک از چوب طبیعی می باشد که برای پوشش دادن سطح مصنوعات چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت روکش جلوه زیبایی را به فرآورده های چوبی می بخشد.

امروزه روکش های طبیعی چوبی در طرح ها و رنگ های متنوع در بازار موجود هستند. علاوه بر روکش های طبیعی، روکش های مصنوعی نیز در صنعت چوب کاربرد دارند.

اما سوالی که مطرح می شود این است که فرایند روکش گیری از چوب طبیعی به چه روش هایی انجام می گردد؟ روکش های گونه های مختلف چه ویژگی هایی دارند و کاربردشان در چه زمینه هایی است؟ انواع روکش های مصنوعی کدام هستند و به هنگام خرید روکش چوب به چه نکاتی توجه نمود ؟

انواع روکش طبیعی

در ادامه با روکش های طبیعی و مصنوعی به صورت کامل آشنا می شوید.

برای خواندن مطالب، روی عنوان مورد نظر کلیک نمایید.

1- فرایند ساخت روکش طبیعی

2- روش های تهیه و ساخت روکش طبیعی

3- برش های مختلف روکش

4- رنگ، کاربرد و انواع روکش های طبیعی

5- لایی چوب چیست ؟

6- روکش های مصنوعی

7- روکش درب چوبی چیست ؟

8- نکاتی برای خرید درب روکشی

فرایند ساخت روکش چوب چگونه انجام می شود؟

برای تهیه روکش از گونه های سوزنی برگان و پهن برگان بهره گرفته می شود. در روند تولید روکش؛ ابتدا تنه های درخت پوست کنی شده و قطعات استوانه ای به منظور انجام عملیات پخت چوب به حوضچه های پخت وارد می شود. سپس فرایند تراشه گیری انجام شده و قطعات به صورت ورقه ورقه و با ضخامت کم برش خورده و در دستگاه های خشک کن به روکش طبیعی تبدیل می شود.

ضخامت روکش های چوب حدود 7/0 میلیمتر می باشد.

روکش چوب طبیعی

روش های تهیه و ساخت روکش طبیعی

فرایند تهیه روکش به روش های سنتی و صنعتی و به شرح زیر انجام می گردد.

روکش گیری اره ای

این روش سنتی بوده و در زمان های قدیم و به خصوص مصر باستان رایج بوده است. در این روش با استفاده از اره های ظریف لایه های نازک چوب بصورت یکنواخت و دقیق برش داده می شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی ماشین اره میزی جایگزین اره دستی شده است.

روکش گیری با دستگاه اسلایسر یا تراشه گیری

در این روش قطعات بزرگ چوبی با مقطع چهارگوش بر روی دستگاه اسلایسر تثبیت شده، سپس تیغه دستگاه چوب را به صورت لایه ای و در طول برش می زند.

روکش گیری با دستگاه لوله بری

در این روش قطعات درخت به شکل استوانه ای در بین دو گیره دستگاه ثابت شده و با چرخش حول یک محور افقی و بوسیله تیغه برش، روکش گیری انجام می گردد.

انواع برش روکش های چوبی

نکته ای که باید به آن دقت کرد این است که جهت برشِ روکش بر نقوش آن تاثیرگذار است. بعبارتی یک گونه چوب می تواند روکش های متنوعی را داشته باشد. انواع برش روکش چوب و نقوش آن ها، به شرح زیر می باشد:

نقوش برش مماسی چوب

این نقوش حاصل از برش چوب به صورت مماس و موازی با پره های چوبی است. در واقع عمل روکش گیری در جهت طول درخت انجام می گیرد. به همین دلیل دوایر تنه درخت که به صورت سالیانه شکل گرفته است، به صورت نامنظم و متحدالمرکز به نظر می رسد. قطر این دوایر در امتداد طول چوب می باشد.

برش مماسی روکش

نقوش برش شعاعی چوب

این نقوش بر اثر برش های شعاعی به وجود می آیند که در آن نوارهای یک در میان تاریک و روشن در روکش به وجود می آید. این نقوش در چوب درخت های راش و بلوط که پره های چوبی طویلی دارند، جلوه زیبایی را به وجود می آورد. علاوه بر این لکه های درخشان که به پر مگس معروف هستند در جهت افقی این چوب ها وجود دارند.

برش شعاعی روکش

نقوش برش بینابینی چوب

این نقوش بر اثر برش هایی که نه کاملاً مماسی هستند و نه شعاعی، حاصل می شوند.

برش بینابینی روکش

روش های دیگری نیز برای روکش گیری وجود دارد که نقوش آن ها مارپیچ، مواج، لایه ای، دو شاخه ای، لوپ، مهتابی و … هستند.

رنگ ، کاربرد و انواع روکش چوب طبیعی

رنگ روکش های طبیعی با توجه به گونه درختان متفاوت است. در صورتی که روکش های خود رنگ ایده آل نباشد، امکان رنگ کردن روکش نیز وجود دارد. رایج ترین انواع روکش چوب، رنگ طبیعی و کاربرد آن ها به شرح زیر می باشد:

روکش چوب راش

رنگ روکش راش صورتی مایل به قهوه ای و دارای چشمک و لکه های قوه ای رنگ پرمگس است. کاربرد روکش چوب راش در انواع کابینت چوبی، درب چوبی، انواع کمد، انواع میز و مبلمان چوبی و تختخواب می باشد.

روکش چوب راش

روکش گردو

رنگ روکش گردو خاکستری مایل به قهوه ای تا قهوه ای تیره می باشد. این روکش بافت ریزی دارد و به دلیل نقوش زیبای آن بسیار محبوب است. از روکش گردو برای کابینت های چوبی، درب چوبی، و انواع مبلمان بهره گرفته می شود.

روکش چوب گردو

روکش بلوط

رنگ روکش بلوط قهوه ای روشن تا تیره است. این روکش برای انواع درب چوبی، مبلمان، صفحات میز و کابینت چوبی استفاده می گردد.

روکش ماهاگونی (ماهگونی )

رنگ روکش ماهگونی (ماهاگونی ) زرد تا قهوه ای مایل به قرمز می باشد. از آنجایی که این روکش بسیار زیبا است برای نماکاری مصنوعات چوبی، کابینت های چوبی، سطوح میزهای اداری و غذاخوری و معرق روکش محبوبی است.

روکش چوب ماهاگونی

روکش ملچ

رنگ روکش ملچ قهوه ای مایل به قرمز است و در برخی مواقع رگه های سبز رنگی نیز در آن به چشم می خورد. از روکش ملچ برای کابینت های چوبی، درب چوبی، انواع کمد، انواع مبلمان و تخت خواب بهره گرفته می شود.

روکش چوب ملچ

روکش زیتون

رنگ روکش زیتون خاکستری تا زرد کم رنگ بوده و دارای رگه های زیتونی و قهوه ای تیره می باشد. از این روکش برای ساخت انواع جعبه های چوبی تزئینی، معرق روکش، انواع درب چوبی و مبلمان چوبی استفاده می شود.

روکش چوب زیتون

تفاوت روکش و لایی چوب

لایی چوب از چوب های طبیعی گرفته می شوند که ضخامتی حدود 2 میلیمتر دارد. از لایی همانند روکش برای کاور کردن صفحات چوب و یا MDF استفاده می شود. لایی با داشتن بافت چوبی، منجر می شود تا تولیدات چوبی سطح هموارتری داشته باشند. همچنین به دلیل ضخامت بیشتری که دارد، به راحتی عمل پوست زنی بر روی آن انجام می گردد. از دیگر مزایای بهره گیری از لایی، می توان به مقاومت بالای آن در برابر آب و رطوبت اشاره کرد.

روکش چوب مصنوعی چیست ؟

روکش های مصنوعی چوبی نیز با قیمت مناسب تر در بازار موجود هستند. این روکش ها با توجه به کاربردشان به دو دسته کلی تقسیم می شوند؛

1- روکش های ملامینه که عموماً برای پوشش صفحات چوبی نظیر MDF، تخته خرده چوب و HDF مورد استفاده قرار می گیرند.

2- روکش های وینیلی و PVC که عموماً برای لبه چسبانی صفحات چوبی مانند MDF و تخته خرده چوب از آن ها بهره برده می شود.
روکش های ملامینه و روکش های وینیل و PVC دارای خصوصیات فیزیکی یکسان همانند نقوش، رنگ و اندازه می باشند. در حالیکه خصوصیات مکانیکی آن ها از قبیل مقاومت در برابر ضربه و خراشیدگی آن ها متفاوت است. روکش های ملامینه مقاومت بهتری در مقایسه با روکش های وینیل دارند، و روکش های PVC در برابر رطوبت مقاوم تر هستند.

روکش چوب مصنوعی

روکش درب چوبی

روکش درب چوبی : از گذشته درب چوبی به عنوان یکی از محبوب ترین فرآورده های چوبی مورد توجه بوده است. از روکش می توان به عنوان یک کاور برای درب روکشی استفاده نمود.

شرکت روماک همواره به منظور جلب رضایت کارفرمایان، بهترین و با کیفیت ترین محصولات چوبی را ارائه می نماید. این شرکت با بهره گیری از بهترین انواع روکش درب چوبی اقدام به تولید درب های روکشی می نماید که این امر منجر به ماندگاری بالای درب ها می گردد.

روکش درب چوبی

خرید روکش چوب

نکته قابل توجه این می باشد که روکش باید با توجه به نیاز و کارکرد مورد نظر انتخاب گردد. روکش باید فاقد هر گونه بادکردگی، ترک، شکاف، تغییر رنگ و اثر رطوبت بوده تا مقاومت بالایی داشته باشد. همچنین توجه داشته باشید که از روکش های درجه 1 برای روی کار و روکش های درجه 2 برای زیر کار استفاده نمایید. در صورت نگهداری پالت های روکش در انبار، هواکش های پنکه ای باید در محل نصب گردد تا هوا تهویه شود.

بدیهی است که روکش های طبیعی زیباتر هستند، اما با توجه به بودجه ممکن است روکش مصنوعی نیز انتخاب مناسبی باشد. تولید کنندگان تجهیزات چوبی بهترین راهنمای شما برای انتخاب مناسب هستند.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *