انواع چوب و کاربرد آن ها


همانطور که می دانید امروزه از انواع چوب در ساخت بسیاری از محصولات استفاده می گردد. از این رو شناخت درست انواع چوب و همچنین کاربرد آنها و اطلاع از قیمت چوب بسیار حائز اهمیت است.

نمایش جدول قیمت چوب

فرق ندارد که در جایگاه خریدار محصولات چوبی باشیم و یا به عنوان تولید کننده مصنوعات چوبی (مانند تولید کننده درب چوبی)، هر چقدر شناخت درست تری درباره چوب ها و همچنین نحوه استفاده از آن ها داشته باشیم موجب می شود خرید بهتر و مقرون به صرفه تری داشته باشیم. ما در سایت روماک در قسمت انواع چوب و کاربرد آنها ویژگی چوب های مختلف و همچنین نام علمی، ابعاد و اندازه درختان، ویژگی ها و مهمتر از همه قیمت چوب را بررسی خواهیم کرد.

جهت مطالعه ویژگی چوب ها و همچنین اطلاع از قیمت روز چوب ها  (بر حسب متر مکعب ) نوع چوب خود را در لیست زیر انتخاب نمایید.

 

جدول قیمت چوب :

قیمت آنلاین روز چوب در جدول زیر ارائه شده است، تمامی قیمت ها بر حسب تومان و مربوط به تاریخ ذکر شده در مقابل آن می باشد.

نوع چوب قیمت بر حسب متر مکعب (تومان) تاریخ
چوب یولکا خشک 6.100.000 تومان 1 مهر 99
چوب راش گرجستان از 9.000.000 تا 12.500.000 تومان 1 مهر 99
چوب راش ترک از 12.500.000 تا 17.800.000 تومان 1 مهر 99
چوب بلوط آمریکایی از 30.000.000 تا 38.000.000 تومان 1 مهر 99
 چوب ملچ از 32.000.000 تا 40.000.000 تومان 1 مهر 99
گردو آمریکایی از 40.000.000 تا 78.000.000 تومان
1 مهر 99

سایر توضیحات درباره جدول قیمت چوب:  همانطور که می دانید قیمت چوب متغیر می باشد و روزانه دچار تغییر می شود. از این رو جدول قیمت فوق روزانه بروزرسانی می شود. نکته دیگری که درباره قیمت ها می بایست به آن دقت کرد این است که همواره نرخ ثابت و مشخصی برای قیمت هر متر مکعب چوب وجود ندارد، از این رو کلیه نرخ ها به شکل بازه ای آورده شده است.

قیمت چوب الوار ، چوب خام و اسلب چوب

نکته دیگر در خصوص قیمت چوب ، انتخاب شما می باشد. بدیهی است که قیمت الوار با قیمت اسلب برابر نمی باشد. اسلب چوب برای ساخت کانتر و میز بسیار کاربردی و شیک می باشد.

گران قیمت ترین چوب درخت

چوب درخت آبنوس گران قیمت ترین چوب در دنیا می باشد. ارزش یک کیلوگرم چوب درخت آبنوس برابر با 10.000 دلار می باشد.

ارزان ترین چوب نیز چوب درختان کاج و صنوبر می باشد. از جمله کاربردی ترین و ارزان ترین چوب ها در صنعت چوب می توان به چوب یولکا ( روسی ) اشاره نمود.

گران ترین چوب درخت ایران نیز گردو ایرانی می باشد. چوب این درخت عمدتاً برای صنعت و نجاری مورد استفاده قرار نمی گیرد.

چوب روس (کاج)

نام:
Pitch Pine(نام متداول انگلیسی)
Pirus Sibirica (نام علمی درخت)

ابعاد:
ارتفاع درخت کاج:  از 20 تا 35 متر
قطر درخت کاج: حداکثر 1 متر
وزن مخصوص: چوب روس خشک وزن مخصوصی برابر 545 کیلوگرم بر متر مکعب دارد.

چوب روسی چیست ؟

چوب روسی  نرم و سبک وزن بوده که عموماً در مناطق شمالی کره زمین می روید. بیش از 100 گونه متفاوت از این درختان در سرتاسر جهان وجود دارد. از ویژگی های کلی این چوب می توان به رنگ سفید مایل به زرد و خطوط صاف آن اشاره نمود. در ادامه به معرفی خصوصیات انواع چوب روسی می پردازیم.

سایر ویژگی های چوب روسی:

در بازار چوب، به هر نوع  چوب سفید وارداتی از روسیه، چوب روسی اطلاق می گردد. در حالی که در دنیا این چوب ها اسامی متفاوتی دارند. چوب های وارداتی که به روس معروفند شامل نژاد های نراد، نوئل، کاج، یولکا و ساسنا  می باشند. چوب روس در ساخت درب های تمام چوب و پنجره های چوبی کاربرد فراوانی دارد. در هنگام خرید چوب روس دقت نمایید که هرچه گره چوب کمتر و کوچکتر باشد، نشان دهنده کیفیت بالای چوب است.

انواع چوب روسی :

در بازار ایران چوب ساسنا و یولکا به نام چوب روسی شناخته شده اند. لازم به ذکر است چوب ساسنا به دلیل گره های زیاد کیفیت پاین تری نسبت به چوب یولکا دارد؛ به همین دلیل در صورتی که در ساخت درب چوبی از ساسنا استفاده گردد. به مرور زمان موجب پیچیدگی و ایجاد اعوجاج در درب می شود که متاسفانه به دلیل نهان بودن در درب، قابل رویت نمی باشد.

نراد که یکی دیگر از گونه های چوب روس می باشد، چوب درخت کاج می باشد که در مناطق کوهستانی می روید. رنگ این چوب عموماً سفید و یا کرم- قهوه ای می باشد، اما برخی از گونه های آن نیز رنگی مایل به قرمز دارند. چوب نراد فاقد مجاری صمغی می باشد، راست تار و سبک است و به علت سبکی و ضریب الاستیسیته بالا برای اسکلت ساختمان مناسب است و در صنایع کاغذ سازی نیز کاربرد فروانی دارد. از مهم ترین ویژگی چوب نراد می توان به مقاومت بالای آن در مقابله با حشرات چوب خوار اشاره کرد.

جهت مشاهده درب ساخته شده با چوب روس اینجا کلیک کنید.

کاربرد چوب روسی : در واقع چوب روسی همواره از پر کاربردترین چوب ها در صنعت درب و مبلمان سازی می باشد تا جایی که بهترین نوع درب ضد حریق چوبی از چوب روسی 5 سانتی متری ساخته می شود و بیشترین استفاده از آن در بائو و پاسار درب می باشد و همچنین وزن پایین این چوب موجب شده که در مبلمان سازی هم جز پرکاربردترین چوب ها باشد. شایان ذکر است رنگ پذیری چوب روسی بسیار بالا بوده و در محصولاتی که می خواهند رنگ نهایی بصورت پوششی بر روی کار قرار گیرد اولویت اول با چوب روسی می باشد.

مزایا و معایب چوب روسی :

مزایای چوب روسی : با توجه به اینکه از گونه های نرم می باشد، قیمت مناسبی داشته، سبک وزن بوده و نیازی به مقاوم سازی ندارد. علاوه بر این در برابر پیچش و خمش نسبتا مقاوم است و نقوش جذابی را برای تولیدات چوبی دارد.

معایب چوب روسی : دارای گره بود و آسیب پذیر می باشد.

آلرژی و مسمویت چوب روسی :
کار با چوب روسی به مرور زمان باعث ایجاد آلرژی پوستی در بعضی از افراد می گردد.

قیمت چوب روسی :
برای اطلاع از قیمت چوب روسی بر حسب متر مکعب (یولکا ) بر روی قیمت چوب روسی کلیک کنید. برای خرید چوب به جدول انتهای صفحه مراجعه نمایید.

انواع چوب و کابرد آن ها
انواع چوب و کابرد آن ها

بلوط قرمز و سفید

نام:
Oak (نام  متداول انگلیسی)
Quercus (نام علمی تیره ی درخت به انگلیسی)

ابعاد:
ارتفاع درخت بلوط قرمز:  25 تا 35 متر
ارتفاع درخت بلوط سفید:  20 تا 25 متر
قطر درخت بلوط قرمز:1 تا 2 متر
قطر درخت بلوط سفید: 1 تا 1.2 متر
وزن مخصوص درخت بلوط قرمز:700 کیلوگرم بر متر مکعب
وزن مخصوص درخت بلوط سفید (زرد): 755 کیلوگرم بر متر مکعب

انواع بلوط:
بلوط قرمــز  : به بلوط آمریکایی و کانادایی معروف هستند و دارای  رگه های مواجی می باشند، به شکلی که رگه های آن به نسبت بلوط ایرانی مواج ترند. چوب بلوط قرمز از صورتی تیره تا قهوه ای متغیر است.
بلوط ایرانی  : بلوط ایرانی بیشتر از نمونه های غربی راست تار هستند
بلوط مشکی: این بلوط در کالیفرنیا امریکا وجود دارد
بلوط سفیـد : این بلوط بیشتر در اسپانیا و ایلینویز رشد می کند.

سایر ویژگی ها چوب بلوط :
چوب بلوط، فشرده و محکم است و نماد قدرت و استقامت می باشد، در گذشته یکی از مهمترین مصالح ساختمانی در اروپای شرقی به حساب می آمد، علاوه بر مصرف این نوع چوب در صنعت ساختمان از آن نیز در ساخت درب و دکوراسیون داخلی و همچنین ساخت کشتی نیز مورد استفاده قرار می گرفت چوب بلوط چوب سنگینی است و از سخت ترین چوب ها به شمار می رود. استحکام و زیبایی بلوط ، این چوب را برای ساخت انواع کابینت، مبلمان و مواد کفپوش ایده آل می سازد.منافذ باز بلوط موجب شده تا به راحتی لکه پذیر باشد، که همین امر موجب ایجاد تغییراتی در رنگ آن می شود.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد چوب بلوط سطح مضرس (زبر و پر از نقش و نگار و دندانه دار) آن می باشد که موجب می شود به راحتی قابل تشخیص باشد و تنها با نگاه و لمس چوب متوجه می شویم که این چوب مربوط به درخت بلوط می باشد.

دلایل محبوبیت چوب بلوط چیست ؟

شاید مهمترین دلیل محبوبیت چوب بلوط شرایط راحت رشد این درخت در آب و هوای مختلف می باشد از این رو این چوب در بسیاری از نقاط در دسترس است و از طرفی استحکام بالایش موجب شده به یکی از محبوب ترین و پر کاربرد ترین چوب ها بدل شود.

جهت مشاهده درب ساخته شده با چوب بلوط صفحه درب داخلی قابدار ورشو را مشاهده نمایید.

آلرژی و مسمومیت :
هنگام کار با چوب بلوط حتما مراقبت ویژه به عمل آورید چرا که چوب بلوط از دسته ی چوب هایی هستند که حساسیت زا می باشد این نوع حساسیت علایمی مانند خارش چشم و پوست را به همراه دارد.

قیمت چوب بلوط :
برای اطلاع از قیمت چوب بلوط قرمز آمریکایی (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت بلوط قرمز آمریکایی کلیک کنید.
جهت اطلاع از قیمت بلوط قرمز کانادایی (بر حسب متر مکعب) بروی قیمت بلوط قرمز کانادایی کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها

چوب راش

نام:
Beech (نام متداول انگلیسی)
Fagus (نام علکی تیره درخت)

ابعاد:
ارتفاع درخت راش: 30 تا 40 متر
قطر درخت راش: 1 تا 1.5 متر
وزن مخصوص: 710 کیلوگرم بر متر کعب (چوب خشک راش اروپایی)

سایر ویژگی ها چوب راش:
چوب راش از دسته ی چوب درختان پهن برگ(دارای شاخ و برگ فراوان) است و رنگ چوب (درون) راش کرم مایل به قرمز می باشد. راش جز چوب های نیمه سنگین محسوب می شود و دارای بافتی همگن و مقاوم در برابر حشرات و قارچ است.  از چوب راش در صنایع درب و پنجره سازی، مبل سازی، تراورس راه آهن،میز و صندلی نیز کاربرد دارد و جزو پر استفاده ترین و گونه های چوب در صنعت نجاری است.

چوب راش چیست ؟

چوب راش راست تار است، الیافی موازی و تراکمی بالا داشته، مقاومت بالا و قیمت مناسبی دارد. راش دارای نقوش طبیعی بسیار زیبایی می باشد، به همین دلیل به عنوان روکش (برش های ورقه ورقه ای) نیز کاربردی می باشد. این چوب در دسته چوب های معطر قرار نمی گیرد. اما این به این معنی نیست که به هنگام نجاری، عطر چوب حس نمی شود.

تعداد گونه های درخت راش متعدد بوده و بیش از 650 گونه می باشد.گونه های درخت راش از لحاظ جنس در 7 دسته قرار می گیرند. 3 گونه درخت راش در ایران، 11 گونه در کشورهای نیمکره شمالی و یک گونه که معروف به راش شرقی می باشد در قسمت شمال شرقی ترکیه، قفقاز و رشته کوه البرز می روید. از معروف ترین راش ها می توان به راش آلمانی و راش آمریکایی اشاره کرد.
راش ایران : عموماً این درخت در مناطق کم آفتاب و شمالی کشور ایران می روید. در واقع درخت راش در برابر سرما مقاوم است. چوب این درخت به دلیل بافت ریز و رنگ روشنی که دارد بسیار زیبا می باشد. این چوب در برابر ضریه مقاومت خوبی دارد. همچنین رنگ پذیری این چوب خوب می باشد.

جهت مشاهده درب ساخته شده با چوب راش اینجا کلیک کنید.

آلرژی و مسومیت:
 کار با راش در طولانی مدت باعث آلرژی های پوستی می گردد.

قیمت چوب راش :
راش نیز همچون دیگر خانواده های چوب بر حسب گونه و کشور مبدا وارداتی قیمت متفاوتی دارد.
برای اطلاع از قیمت چوب راش بر حسب متر مکعب ( قیمت راش گرجستان ) بر روی قیمت چوب راش کلیک کنید.

مطالب مرتبط
جهت اطلاع از انواع چوب بکار رفته در درب های چوبی به صفحه درب چوبی اتاق خواب مراجعه فرمایید  

انواع چوب و کابرد آن ها

چوب ملچ

نام:
ELM (نام متداول انگلیسی)
Ulmus Glabra (نام متداول علمی خانواده)

ابعاد:
ارتفاع درخت ملچ: 25 تا 35 متر
قطر درخت ملچ: 1 تا 1.5 متر
وزن مخصوص:خشک چوب ملچ 575 کیلوگرم بر متر مکعب است

سایر ویژگی ها چوب ملچ :
این چوب از جمله چوب های زیبا و خوش نقش می باشد که جزو چوب های پهن برگ و سخت به حساب می آید، این نوع چوب رنگ قهوه ای مایل به قرمز دارد که گاهی رگه های سبز در آن دیده می شود. چوب ملچ در ساختن تخته چند لایه ، قایق سازی ، مبلمان ، خراطی کاربرد دارد.
جهت مشاهده درب ساخته شده با چوب ملچ اینجا کلیک کنید.

قیمت چوب ملچ :
برای اطلاع از قیمت چوب ملچ آمریکایی (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب ملچ آمریکایی کلیک کنید و همچنی برای اطلاع از قیمت ملچ سویسی (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب ملچ سویسی کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها

چوب توسکا

نام:
Alder (نام متداول انگلیسی)
Alnus (نام علمی خانواده درخت)
Glutionose Alnus (توسکای ییلاقی)
Subcordate Alnus (توسکای قشلاقی)

ابعاد:
ارتفاع درخت توسکا: 20 تا 25 متر
قطر درخت توسکا: حداکثر 0.6 متر
وزن مخصوص درخت توسکا: خشک چوب توسکا 495 کیلوگرم بر متر مکعب

سایر ویژگی ها چوب توسکا :

درخت توسکا پهن برگ بوده و بیش از 30 گونه مختلف در دنیا دارد. این درخت چوبی مشابه با چوب راش دارد اما رنگ گونه های توسکا در مقایسه با راش روشن تری است و بافت آن اندکی متفاوت می باشد. همچنین چوب راش وزن بیشتری در مقایسه با توسکا دارد.

درخت توسکا آب زیادی را جذب می کند و در مناطق مرطوب رشد می کند. به عنوان مثال در مناطق شمالی ایران مانند مازندران، گرگان، گیلان، آستارا، طالش و طالقان این گونه گیاهی رشد پیدا می کند. عمر این درخت حدودا 100 سال است و رشد آن در 50 سالگی متوقف می شود.

توسکا چوبی نرم دارد و هنگام برش رنگی سفید به خود می گیرد ولی بعد از مدتی به رنگ صورتی روشن در می آید. کار کردن با این چوب آسان بوده و رنگ پذیری خوبی دارد و در برابر آب مقاومت است. از معایت این چوب می توان به دوام کم آن اشاره کرد. گونه های ییلاقی و قشقایی از جمله درختان توسکا می باشد که در ایران می روید.
چوب توسکا برای منبت کاری، روکش سازی، قایق سازی و دیگر صنایع چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

آلرژی و مسمویت:
کار کردن مداوم با توسکا باعث خارش چشم و پوست و همچنین ایجاد مشکل تنفسی می شود.

قیمت چوب توسکا :
جهت اطلاع از قیمت چوب توسکا (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب توسکا کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها
انواع چوب و کابرد آن ها

چوب گردو

نام:
European Walnut(نام متداول انگلیسی)
Juglans Regia (نام علمی)

ابعاد:
ارتفاع درخت گردو: 24 تا 35 متر
قطر درخت گردو:  1.5 تا دومتر
وزن مخصوص درخت گردو: چوب خشک گردوی اروپایی 640 کیلوگرم بر مترمکعب

سایر ویژگی ها چوب گردو :
رنگ این چوب سخت، از قهوه ای صورتی روشن، تا شکلاتی تیره می تواند باشد و نقش و نگار چوب گردو متشکل از حلقه، رگه های راست و گره می باشد. درخت گردو که جزو درختان پهن برگ به حساب می آید ابتدا در ایران و چند کشور آسیایی بود تا اینکه با انتقال نهال آن از ایران به اروپا و آمریکا،  هم اکنون در این کشور ها نیز کشت می شود. حلقه های رویش چوب درخت گردو ، نشان دهنده سن درخت می باشد.

درخت گردو ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارد ، به همین دلیل در ایران گونه های وارداتی گردو مورد استفاده قرار می گیرد.

سختی چوب گردو بسیار بالا نمی باشد. به دلیل نقش و نگار بسیار زیبا و درخشندگی این چوب ، گردو جزو گونه های بسیار زیبا و گران قیمت می باشد. از درخت گردو در تولید مبلمان ، کابینت، درب ،دسته ی تفنگ ، ابزار آلات موسیقی ، تولید روکش  و اشیا چوبی استفاده می شود.
جهت مشاهده درب ساخته شده با چوب گردو اینجا کلیک کنید.

آلرژی و مسمویت:
کار کردن مداوم با گردو می تواند باعث حساسیست پوستی شود.

قیمت چوب گردو :
جهت اطلاع از قیمت چوب گردوی آمریکایی (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب گردوی آمریکایی کلیک کنید.
جهت اطلاع از قیمت چوب گردوی کانادایی (بر حسب متر مکعب) بروی قیمت چوب گردوی کانادایی کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن هاا

نواع چوب و کابرد آن ها

چوب اش سفید

نام:
White Ash (نام متداول)
Fraxinus Americana (نام علمی)

ابعاد:
ارتفاع درخت اش: از 20 تا 30 متر
قطر درخت اش: یک و نیم متر نیز میرسد
وزن مخصوص درخت اش:چوب خشک اش سفید 675  کیلوگرم بر متر مکعب

سایر ویژگی ها چوب اش سفید :
اش یکی از سخت ترین چوب ها در میان درختان است. رنگ چوب اش آمریکایی قهوه ای کمرنگ است و رگ و ریشه هایی شبیه به بلوط دارد، رگ و ریشه ها صاف، منظم و در مواردی منحنی شکل است. اش آمریکایی به عنوان کف پوش ، جعبه های چوبی ، بشکه ، سبد بسکتبال  و دستگیره های چوبی کاربرد دارد. کاشت درخت اش در کشورهای ترکیه ، اروپا و آمریکا انجام می گردد.
جهت مشاهده درب ساخته شده با چوب اش اینجا کلیک کنید.

قیمت چوب اش سفید :
جهت اطلاع از قیمت چوب اش (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب اش کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها
انواع چوب و کابرد آن ها

چوب ماهون  هندوراس

نام:
Honduran Mahogany (نام متداول)
Swietenia Macrophylla (نام علمی)

ابعاد:
ارتفاع درخت ماهون: 46 تا 60 متر
قطر درخت ماهون: یک تا دو متر

سایر ویژگی ها چوب ماهون هندوراس:
رنگ چوب ماهون  از صورتی قهوه ای روشن تا قرمز قهوه ای متغیر است، ریشه و رگه های این درخت می تواند صاف، در هم پیوسته ،غیر منظم و یا موجی شکل باشد استفاده ی متداول این چوب در ساختن مبلمان ، کابینت؛ روکش ، درب چوبی ، و آلات موسیقی کاربرد دارد.

قیمت چوب ماهون هندوراس :
جهت اطلاع از قیمت چوب ماهون (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب ماهون کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها
انواع چوب و کابرد آن ها

چوب گیلاس  

نام:
Sweet cherry (نام متداول)
Prunus avium (نام علمی)

ابعاد:
ارتفاع درخت گیلاس: 10 تا 20 متر
قطر درخت گیلاس: حدودا نیم متر
وزن مخصوص درخت گیلاس: چوب خشک گیلاس  600 کیلوگرم بر متر مکعب

سایر ویژگی ها چوب گیلاس :
رنگ چوب درخت گیلاس زمانی که تازه برش خورده، صورتی کمرنگ است و سپس به رنگ طلایی و قهوه ای در می آید. رگه های این چوب می تواند به حالت راست یا موجی شکل باشد. استفاده ی درخت گیلاس  در صنعت روکش سازی ،مبلمان ، کابینت سازی  ، ابزار آلات موسیقی و منبت کاری کاربرد دارد.

آلرژی و مسمویت:
تا به حال مشکل جسمی از کار کردن با چوب گیلاس گزارش نشده است ولی در مواردی با  خارش و سوزش جزیی همراه است

قیمت چوب گیلاس :
جهت اطلاع از قیمت گیلاس آمریکایی (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت گیلاس آمریکایی کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها

انواع چوب و کابرد آن ها

چوب ساج

نام:
Teak (نام متداول)
Tectona Grandis (نام علمی)

ابعاد:
ارتفاع درخت ساج: 30 تا 40 متر
قطر درخت ساج: 1 تا 1.5 متر
وزن مخصوص: خشک چوب ساج 655 کیلوگرم بر متر مکعب

سایر ویژگی های چوب ساج :
ساج درختی است از چوب های سخت و درختان پهن برگ که در جنوب و جنوب شرقی آسیا بیشتر در هند، سریلانکا ، اندونزی ، مالزی، تایلند ، میانمار و بنگلادش می روید از چوب درخت ساج در صنایع قایق و کشتی سازی  ، تولید روکش ،  مبلمان ،  و خانه های پیش ساخته ی چوبی کاربرد دارد.

آلرژی و مسمویت:
کار کردن با چوب ساج باعث ایجاد حساسیت های پوستی می گردد

قیمت چوب ساج :
جهت اطلاع از قیمت چوب ساج (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب ساج کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها
انواع چوب و کابرد آن ها

چوب ام دی اف (MDF)

نام:
مخفف Medium-Density-Fibreboard ام دی اف (MDF)

ابعاد:
همانطور که می دانید چوب ام دی اف از فرآورده های چوبی می باشد و بصورت ورقه تولید می گردد و اصولا این ورقه ها دارای ابعاد زیر می باشد:
1. 1830X4100 میلی متر
2. 1830X3660 میلی متر
3. 1830X2440 میلی متر
4. 1220X2440 میلی متر
این ورقه ها دارای ضخامت های 3-4-6-8-10-12-14-16-18-20-25-35 میلیمتر می باشد.

سایر ویژگی ها چوب چوب ام دی اف (MDF):
چوب ام دی اف ( MDF) در واقع از فرآورده های چوبی می باشد و نوعی تخته فیبر است، این بزرگترین تفاوت امی دی اف با سایر چوب های ذکرشده در این مطلب می باشد زیرا چوب های فوق  بصورت مستقیم از طبیعت و بدون دخالت انسان تولید میگردد برعکس ام دی اف که ساخته دست انسان است و در طبیعت وجود خارجی ندارد.
چوب MDF دارای چگالی 650تا800 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد در واقع چگالی یکی از مهمترین فاکتورها در تعیین کیفیت چوب ام دی اف می باشد، یعنی هرچه چگالی چوب بالاتر باشد این بدین معناست که MDF کیفیت مطلوب تری دارد. ام دی اف را پس از تولید می توان روکش چوب (طبیعی) کرد که این امر موجب تنوع و زیبایی در آن شده است.

یکی از مرغوب ترین ام دی اف های موجود در بازار MDF واناچای تایلند می باشد (جهت آشنایی با این شرکت به وبسایت www.vanachai.comمراجعه فرمایید). شاید مهمترین تفاوت ام دی اف ایرانی با واناچای در این می باشد که چگالی (دانسیته) ام دی اف واناچای بیشتر می باشد این امر باعث می شود موج چوب پس از رنگ کردن بسیار کمتر باشد از این رو کیفیت نهایی محصولات ساخته شده با ام دی اف خارجی به مراتب بیشتر می باشد. البته برخی از MDF های ایرانی از ساقه نیشکر تهیه می شود که قاعدتا کیفیت مطلوبی ندارند اما امروزه شاهد تولید ام دی اف های ایرانی با کیفیت در ایران هستیم که دارای قیمت مناسبی هم هستند.

چوب ام دی اف

 

قیمت چوب ام دی اف ( MDF ) :
جهت اطلاع از قیمت چوب ساج (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب ام دی اف (MDF) کلیک کنید.

پلای وود

پلای وود لایه های چوب می باشند که بصورت تار پود تحت فشار و دمای بالا،بر روی هم پرس می شوند لازم به ذکر است، اصلی ترین تولید کنندگان پلای وود کشور روسیه و مالزی می باشد و مهم ترین نکته درباه ی پلای وود این می باشد که برند روسی بر خلاف مالزی آن ضد آب می باشد که معمولا در مکان هایی که چوب در معرض رطوبت قرار دارد از پلای وود روسی استفاده می نمایند.

تعداد لایه های کار شده در پلای وود فرد می باشد و دارای ضخامتی حدود 5، 6 و یا 15 میلی متر می باشد. در عکس زیر چوب پلای وود دارای هفت لایه است.

چوب پلای وود

تفاوت پلای وود و ام دی اف برای ساخت وسایل چوبی؟

بسیاری از تولیدکنندگان و طراحان محصولات چوبی به دو دلیل پلای وود را به ام دی اف ترجیح می دهند:

1.استفاده از پلای وود برای ساخت محصولات چوبی آسان تر است؟

پلای وود پیچ ها را به خوبی سر جای خود نگه می دارد این موضوع موجب می شود تا اتصال آنها به سایر اجسام به خوبی صورت پذیرد در واقع تخته های چند لایه بسیار محکم هستند از این رو می توانید بدون آسیب رساندن به چوب پیچ ها را درون آن قرار دهید. اما ام دی اف بسیار حساس است و قرار دادن پیچ ها در آن بدون آسیب، امری مشکلی است. وقتی پیچ ها را داخل ام دی اف فرو می کنید، پیچ فیبرها را می شکافد و در بسیاری از مواقع باعث می شود تا فیبرها از هم جدا شوند یا به طور کامل شکاف بردارند. به همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان بر این باورند که باید قبل از قرار دادن پیچ ها داخل ام دی اف با مته داخل ام دی اف ها یک سوراخ راهنما ایجاد کرد. این عمل باعث می شود تا مطمئن باشید پیچ ها هیچگاه با ام دی اف تماس مستقیم پیدا نمی کنند.

پلای وود را می توان در هر جا برش داد و یا سمباده کشید اما ام دی اف را  در مکان هایی که گردش هوای مناسب ندارد، نمی توان برش داد و یا سمباده کشید. در هنگام کار با ام دی اف غبار چوب در هوا پخش خواهد شد، لازم بذکر است خاک چوب ام دی اف از غبار معمولی بسیار مضرتر است چرا که سطح آن با مواد شیمیایی سمی به نام فرمالدهید پوشیده شده است. بنا به گفته ی پزشکان خاک MDF به حدی خطرناک است که اگر ممکن باشد نباید به طور کلی با آن کار کرد.

2. پلای وود قابلیت حمل بیشتری دارد.

پلای وود نسبت به ام دی اف سبک تر است. تصور کنید با چوبی به ابعاد ۴×۸ و ضخامت سه چهارم اینچ (1.905 سانتی متر) در حال کار هستید.
اگر این چوب از تخته سه لای سبک ساخته شده باشد وزنی در حدود 27 کیلوگرم خواهد داشت.اگر این چوب از جنس ام دی اف باشد وزنی برابر 45 کیلوگرم دارد.

چوب ام دی اف

فروش چوب:

فروش انواع چوب از جمله چوب بلوط، راش ، گردو،ساسنا، یولکا توسط تعدادی زیادی از فروشندگان و واردکنندگان چوب در کشور عزیزمان صورت می پذیرد در پایین لیستی از بهترین عرضه کنندگان چوب در ایران آورده شده است. این فروشندگان چوب از خوش نام ترین در این حوزه می باشند.

در اینجا لیستی از معتبرترین فروشندگان چوب در ایران ارائه شده است .

نام شرکت شماره تماس وبسایت
هادی چوب 02191007576
09121064601
www.hadichoob.com
بازرگانی چوب فهیمی 02133281040 – 09121114901 www.fahimiwoodbank.ir
نوین سپهر سانیار  (گردو و بلوط آمریکایی) 03136294145-داخلی 111
صنایع چوب فخریان 02176214674 – 02176216040 www.mercewood.com

نکته: شرکت روماک در فروش چوب توسط شرکت های فوق الذکر ذی نفع نمی باشد،بنابراین هیچ گونه مسئولیتی در قبال همکاری شما  عزیزان با این شرکت ها را بر عهده نمی گیرد.

Eric Meier نویسنده
مترجم : نیما خوانساری

به خواندن ادامه دهید

59 دیدگاه

 • اکبر قربانی گواشینی گفت:

  از اینکه اطلاعات در اختیار ما گذاشته اید سپاسگذاریم /// اما /// اما/// اما/// اما // چرا ما را از قیمت چوب گردوی ایران عزیزمان اگاه نکردید ؟؟؟؟؟

 • حجت کریمی گفت:

  باتشکر از اطلاعات خوبتون .میتونم بپرسم برای ساخت گهواره ننلی از کدوم چوب میتوان استفاده کنم که هم سبک وقابل حمل باشه هم محکم؟؟

 • محمد شیخ گفت:

  سلام وخسته نباشید
  ببخشید برای ساخت کلبه میخواستم بپرسم که میشه از تیر های چوبی‌روس که قدیم به عنوان تیر چراغ برق بوده استفاده کرد یا نه

 • محمد حسین گفت:

  سلام
  یک میز کوچک دست ساز برای منزل میخواهم بسازم که داخل آن بلندگو نصب کنم
  چوب گردو مناسب است؟ با توجه به محاسباتم سه قطعه ۴۵ در ۳۵ نیاز دارم و ۱۲ قطعه ۱۰ در ۲۰ چقدر باید هزینه کنم؟ شما در این ابعاد یا ابعادی که بتوانم آن را به اندازه های فوق خورد کنم را دارید؟

  • admin گفت:

   چوب گردو با توجه به ظاهر زیبایش همیشه یکی از محبوب ترین چوب ها می باشد اما از نظر قیمت مقرون به صرفه نیست … نه متاسفانه چوب با این ابعاد نداریم

 • خسرو گفت:

  سلام ممنون از این مطلب جالب و بسیط
  در مبل هایی ک وزن کمی دارند چ چوبی استفاده میشود

 • محمدامین گفت:

  سلام
  برای نمای ویلا در شمال چه نوع چوبی پیشنهاد میدید؟
  روسی خوبه؟

 • عباس اسفندمز گفت:

  باسلام وتشکر از مطالب پربارومتنوعی که گذاشتید.من قصددارم یه اتاق با چوب روی استحر باابعاد 6*16 رادارم.چه نوع چوبی را برای اسکلت وبدنه وکف پیشنهاد می کنید.اگر لطف کنیدقیمت راهم بفرمایید ممنون میشم.حق نگهدار

 • مهسا گفت:

  من برای کار جواهرات و رزین میخوام چوب گردو مناسبه درسته؟
  شما برای فروش دارید دیگه؟

 • آسيه گفت:

  سلام من دانشجوی اقتصادم… میخواستم ببینم همچین جدولی رو برای چند سال متمادی از کجا میتونم به دست بیارم؟!

 • رامسس گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم تو باغمون یک آلاچیق چوبی درست کنم
  زیباترین باشه ک مقاوم ترین به سرما گرما آب باد وحشرات.
  چه نوع چوبی رو پیشنهاد می دهید با تشکر ؟

 • رجایی جهرمی گفت:

  سلام.لطف کنید بفرمایید برای ساخت تخت های 2 یا 3 طبقه جهت اتاق خواب از کدام چوب میتوان استفاده کرد که هم تحمل وزنی بالایی داشته باشد و هم مقرون به صرفه باشد ؟

  • admin گفت:

   با سلام
   با توجه به پاسخ کارشناسان روماک، بهترین گزینه را می توان چوب راش دانست که دو پارامتر مقاومت و قیمت مناسب از ویژگی های برجسته آن می باشد.

 • مصیب گفت:

  سلام قیمت چوب ساج برمه رو میخواستم و از کجا میتونم تهیه کنم به ایمیلم بفرستید

 • bardia گفت:

  با درود //اینکه ام دی اف سرطانزاست یک واقعیت هست ..اما چطور میتونیم خطر استفاده از ام دی اف را کاهش دهیم؟

  • admin گفت:

   معمولا چسب فرمالدئید داخل خرده چوب های ام دی اف در صورتی که در تماس مستقیم با پوست باشد، خطرناک هستند. اصولا کسانی که با این چوب مستقیما کار می کنند (نجارها) بیشتر در معرض خطر هستند. جهت کاهش خطر برای مصرف کننده ها بهتر است ام دی اف در خانه خرد یا شکسته نشود. لازم بذکر است موارد مضر ام دی اف معمولا ریه انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.

 • آریا گفت:

  سلام
  بنده می خواهم زراعت چوب داشته باشم. آیا صنوبر و گردوی ایرانی بازار دارد؟ اگر نه اصلا وارد این قضیه نشم. پیشاپیش از پاسخگویی ممنونم.

 • عمران گفت:

  سلام برای میز نهار خوری ۷۵*۱۸۰ از چه چوبی استفاده کنم و قیمت برای این ابعاد چه میزان میباشد؟!
  کلاف زیر کار فلزی است

 • نرگس آرمان مهر گفت:

  سلامی دوباره 😁این قیمت هایی که زدین ینی هر یک متر چوب 3 ملیون و 500 اره؟ درست متوجه شدم؟

 • داوود نصیری گفت:

  سلام وقت بخیر. ایا چوب سرو ژاپنی یا کانادایی در ایران پیدا میشه؟ اگه هست از کجا میشه تهیه کرد. ممنون

 • منصور گفت:

  درود بر شما چوبها به شکل الوار هستن یا اگر بصورت تنه با ضخامت مورد نظر بخواهیم برامون میزنید؟
  و اینکه درصد خشکی چوبها چقدر هست؟

 • محمد گفت:

  سلام، وقت بخیر
  میخواستم بپرسم هزینه ی چوب گردوی آمریکایی یا برزیلی برای صفحه ی میز جلو مبلی به قطر ۹۰ و ضخامت ۲ سانتی متر چقدر میشه.

 • مجتبی زارعی گفت:

  سلام لطفا ی راهنمایی بفرمایید در مورد چوب مناسب ساخت ی کلبه در باغ ؟چ نوع چوبی مناسب ای کار میباشد..چوبی ک در برابر سرما و گرما و باران مقاوم باشد و عمر طولانی داشته باشد..منمون..

  • Sahar Fallah گفت:

   سلام. برای ساخت کابین و یا کلبه جنگلی، گونه های مختلفی مورد استفاده قرار میگیره. در ابتدا باید پذیرفت که همه گونه های چوب مزایا و معایب خودشان را دارند. اما بهترین گونه ای که برای ساخت کابین جنگلی استفاده میشه ، درخت بلوط است. بلوط مقاومت بالایی داره، جنس سختی داره و در برابر رطوبت و گرما و سرما مقاوم هست. علاوه بر این ، در برابر حشرات هم مقاوم هست. مخصوصا بلوط سفید. هر چه تنه درختانی که برای ساخت استفاده کنید پهن تر باشه، بهتر هم هست.گونه دیگری که برای ساخت کابین رایج هست ، درخت سدر یا همان سدار است. این گونه سختی خوبی داره و به دلیل قرمزی که در بافت چوب داره، کابین جذاب تر میشه. اما متاسفانه در برابر حشرات مقاوم نیست. موفق باشیذ.

 • محمد گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار گذاشتین
  برای ساخت کلبه های چوبی بر روی دریا که شرجی بسیار زیاد هست و خود آب دریا که پایه های کلبه هم تو آب و گل هستش چه چوبی پیشنهاد میکنین؟

  • Sahar Fallah گفت:

   سلام. برای ساخت کلبه جنگلی گونه های بلوط سفید و سدار قرمز بسیار رایج هستند. هر دو گونه معایب و مزایای خودشان را دارند. سدار قرمز در برابر نم و رطوبت مقاوم تر از بلوط است. علاوه بر این، هر دو گونه سختی خوبی هم دارند که باعث میشه عمر کلبه بیشتر باشه. سدار در برابر حشرات چندان مقاوم نیست، در حالیکه بلوط در برابر حشرات هم مقاوم است. همانطور که گفته شد؛ تمامی گونه ها معایب و مزایای خودشان را دارند. بنابراین با در نظر گرفتن شرایط محیطی، بهترین گزینه رو با کمترین معایب انتخاب کنید.

 • احسان گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید. بابت اطلاعات جامع و کامل و توضیحات عالی ازتون سپاسگذارم. بسیار خوب و کاربردی بودن.
  من میخواستم برای کف ساختمان به جای پارکت از چوب استفاده کنم. نظرتون چیه؟ و خواستم بپرسم چه چوبیرو پیشنهاد میکنین؟در مقابل ضربه، موریانه و موارد دیگه که بهتر اطلاع دارین مقاوم باشه.

  • Sahar Fallah گفت:

   با سلام .
   چوب بلوط از جمله گونه هایی است که مقاومت و ماندگاری بالایی دارد. توصیه می شود از فینیشینگ مناسب هم برای رنگ نهایی استفاده کنید تا کارایی بهتری داشته باشد. به عنوان مثال رنگ پلی اورتان برای مقاومت بیشتر کف در برابر رطوبت پیشنهاد می شود.

 • جعفر گفت:

  سلام تو جنگل فندقلو هم بلوط رشد می کنه؟ تا حالا بین فندقها چند تا درخت دیدم که میو هاش به نظرم بلوط میاد؟ارتفاع درختها هم بالای چار متره.
  جعفر-اردبیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *