انواع چوب و کاربرد آن ها


همانطور که می دانید امروزه از انواع چوب در ساخت بسیاری از محصولات استفاده می گردد. از این رو شناخت درست انواع چوب و همچنین کاربرد آنها و اطلاع از قیمت چوب بسیار حائز اهمیت است. برای مشاهده قیمت انلاین چوب بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

نمایش قیمت انلاین چوب

فرق ندارد که در جایگاه خریدار محصولات چوبی باشیم و یا به عنوان تولید کننده مصنوعات چوبی (مانند تولید کننده درب چوبی)، هر چقدر شناخت درست تری درباره چوب ها و همچنین نحوه استفاده از آن ها داشته باشیم موجب می شود خرید بهتر و مقرون به صرفه تری داشته باشیم. با تحقیق درباره انواع چوب متوجه می شویم که گونه های چوب ویژگی های مختلفی دارند. ما در سایت روماک در قسمت انواع چوب و کاربرد آنها ویژگی چوب های مختلف و همچنین نام علمی، ابعاد و اندازه درختان، ویژگی ها و مهمتر از همه قیمت چوب را بررسی خواهیم کرد.

مطالب مرتبط
جهت اطلاع از انواع چوب بکار رفته در درب های چوبی به صفحه درب چوبی اتاق خواب مراجعه فرمایید  

جهت مطالعه ویژگی چوب ها و همچنین اطلاع از قیمت روز چوب ها  (بر حسب متر مکعب ) نوع چوب خود را در لیست زیر انتخاب نمایید.

جدول قیمت چوب در سال 1400:

قیمت آنلاین روز چوب در جدول زیر ارائه شده است، تمامی قیمت ها بر حسب تومان و مربوط به تاریخ ذکر شده در مقابل آن می باشد.

نوع چوب قیمت بر حسب متر مکعب (تومان) تاریخ
چوب یولکا خشک  از 11.000.000 تا 11.500.000 تومان  مرداد 1400
چوب روسی  از 11.000.000 تا 11.500.000 تومان  مرداد 1400
چوب راش گرجستان از 12.000.000 تا 17.000.000 تومان مرداد 1400
چوب راش ترک از 17.500.000 تا 21.500.000 تومان مرداد 1400
چوب بلوط آمریکایی از 38.500.000 تا 68.000.000 تومان مرداد 1400
 چوب ملچ از 38.000.000 تا 68.000.000 تومان مرداد 1400
 چوب اش از 38.000.000 تا 68.000.000 تومان مرداد 1400
گردو آمریکایی از 98.000.000 تومان
مرداد 1400
چوب نراد روسی ( عرض کم)  از 11.000.000 تا 11.500.000 تومان مرداد 1400
چوب ترمو از 695.000 تومان
مرداد 1400

سایر توضیحات درباره جدول قیمت چوب:  همانطور که می دانید قیمت چوب متغیر می باشد و روزانه دچار تغییر می شود. از این رو جدول قیمت فوق روزانه بروزرسانی می شود. نکته دیگری که درباره قیمت ها می بایست به آن دقت کرد این است که همواره نرخ ثابت و مشخصی برای قیمت هر متر مکعب چوب وجود ندارد، از این رو کلیه نرخ ها به شکل بازه ای آورده شده است.

همانطور که در لبست بالا مشاهده می کنید؛ قیمت چوب راش در انواع ترک و گرجستان متفاوت می باشد. چوب راش ترک کیفیت نسبتاً بهتری دارد، اما هر دو گونه در صنعت نجاری کاربردی هستند. چوب روس قیمت نزدیک به چوب یولکا دارد، البته یولکا در انواع خشک و خیس عرضه می شود و در بالا قیمت یولکا خشک آورده شده است.

لازم به ذکر است شرکت روماک تولید کننده محصولات چوبی لوکس می باشد و در حال حاضر در زمینه فروش و خرید چوب فعالیت ندارد. برای خرید چوب خام و کسب اطلاعات در خصوص فروشندگان چوب ، به انتهای این مقاله مراجعه نمایید.

قیمت چوب ترمو

قیمت چوب ترمو وود بر مبنای یک متر مکعب می باشد. لازم به ذکر است قیمت چوب ترمووود از 695.000 تومان شروع می شود.

مطالب مرتبط
جهت کسب اطلاعات در خصوص چوب ترمو ، صفحه نمای چوب ترمووود را مطالعه نمایید 

قیمت چوب الوار ، چوب خام و اسلب چوب

نکته دیگر در خصوص قیمت چوب ، انتخاب شما می باشد. بدیهی است که قیمت الوار با قیمت اسلب برابر نمی باشد. اسلب چوب برای ساخت کانتر و میز بسیار کاربردی و شیک می باشد.

گران قیمت ترین چوب درخت

چوب درخت آبنوس گران قیمت ترین چوب در دنیا می باشد. ارزش یک کیلوگرم چوب درخت آبنوس برابر با 10.000 دلار می باشد.

ارزان ترین چوب نیز چوب درختان کاج و صنوبر می باشد. از جمله کاربردی ترین و ارزان ترین چوب ها در صنعت چوب می توان به چوب یولکا ( روسی ) اشاره نمود.

گران ترین چوب درخت ایران نیز گردو ایرانی می باشد. چوب این درخت عمدتاً برای صنعت و نجاری مورد استفاده قرار نمی گیرد.

چوب روس (کاج)

نام:
Pitch Pine(نام متداول انگلیسی)
Pirus Sibirica (نام علمی درخت)

ابعاد:
ارتفاع درخت کاج:  از 20 تا 35 متر
قطر درخت کاج: حداکثر 1 متر
وزن مخصوص: چوب روس خشک وزن مخصوصی برابر 545 کیلوگرم بر متر مکعب دارد.

چوب روسی چیست ؟

چوب روسی  نرم و سبک وزن بوده که عموماً در مناطق شمالی کره زمین می روید. بیش از 100 گونه متفاوت از این درختان در سرتاسر جهان وجود دارد. از ویژگی های کلی این چوب می توان به رنگ سفید مایل به زرد و خطوط صاف آن اشاره نمود. در ادامه به معرفی خصوصیات انواع چوب روسی می پردازیم.

سایر ویژگی های چوب روسی:

در بازار چوب، به هر نوع  چوب سفید وارداتی از روسیه، چوب روسی اطلاق می گردد. در حالی که در دنیا این چوب ها اسامی متفاوتی دارند. چوب های وارداتی که به روس معروفند شامل نژاد های نراد، نوئل، کاج، یولکا و ساسنا می باشند. چوب روس در ساخت درب های تمام چوب و پنجره های چوبی کاربرد فراوانی دارد. در هنگام خرید چوب روس دقت نمایید که هرچه گره چوب کمتر و کوچکتر باشد، نشان دهنده کیفیت بالای چوب است.

انواع چوب روسی :

در بازار ایران چوب ساسنا و یولکا به نام چوب روسی شناخته شده اند. لازم به ذکر است چوب ساسنا به دلیل گره های زیاد کیفیت پاین تری نسبت به چوب یولکا دارد؛ به همین دلیل در صورتی که در ساخت درب چوبی از ساسنا استفاده گردد. به مرور زمان موجب پیچیدگی و ایجاد اعوجاج در درب می شود که متاسفانه به دلیل نهان بودن در درب، قابل رویت نمی باشد.

نراد که یکی دیگر از گونه های چوب روس می باشد، چوب درخت کاج می باشد که در مناطق کوهستانی می روید. رنگ این چوب عموماً سفید و یا کرم- قهوه ای می باشد، اما برخی از گونه های آن نیز رنگی مایل به قرمز دارند. چوب نراد فاقد مجاری صمغی می باشد، راست تار و سبک است و به علت سبکی و ضریب الاستیسیته بالا برای اسکلت ساختمان مناسب است و در صنایع کاغذ سازی نیز کاربرد فروانی دارد. از مهم ترین ویژگی چوب نراد می توان به مقاومت بالای آن در مقابله با حشرات چوب خوار اشاره کرد.

کاربرد چوب روسی : در واقع چوب روسی همواره از پر کاربردترین چوب ها در صنعت درب و مبلمان سازی می باشد تا جایی که بهترین نوع درب ضد حریق چوبی از چوب روسی 5 سانتی متری ساخته می شود و بیشترین استفاده از آن در بائو و پاسار درب می باشد و همچنین وزن پایین این چوب موجب شده که در مبلمان سازی هم جز پرکاربردترین چوب ها باشد. شایان ذکر است رنگ پذیری چوب روسی بسیار بالا بوده و در محصولاتی که می خواهند رنگ نهایی بصورت پوششی بر روی کار قرار گیرد اولویت اول با چوب روسی می باشد.

مزایا و معایب چوب روسی :

مزایای چوب روسی : با توجه به اینکه از گونه های نرم می باشد، قیمت مناسبی داشته، سبک وزن بوده و نیازی به مقاوم سازی ندارد. علاوه بر این در برابر پیچش و خمش نسبتا مقاوم است و نقوش جذابی را برای تولیدات چوبی دارد.

معایب چوب روسی : دارای گره بود و آسیب پذیر می باشد.

آلرژی و مسمویت چوب روسی :

کار با چوب روسی به مرور زمان باعث ایجاد آلرژی پوستی در بعضی از افراد می گردد.

قیمت چوب روسی :

برای اطلاع از قیمت چوب روسی بر حسب متر مکعب (یولکا ) بر روی قیمت چوب روسی کلیک کنید. برای خرید چوب به جدول انتهای صفحه مراجعه نمایید. لازم به ذکر است قیمت چوب روسی به روز می باشد.

انواع چوب و کابرد آن ها
انواع چوب و کابرد آن ها

قیمت چوب نراد به روز

قیمت چوب نراد روسی با توجه به ابعاد و همچنین عرض چوب تعیین می گردد. در جدول بالا قیمت هر متر مربع چوب نراد روسی ذکر شده است. برای دریافت لیست قیمت چوب روسی ، با فروشندگان چوب که در جدول پایین اطلاعات تماس آن ها موجود است؛ تماس حاصل فرمایید.

اهمیت بهره گیری از چوب روسی در صنعت

با توجه به اینکه هر سال وسعت زیادی از جنگل ها و درختان در راستای تامین چوب نابود می گردند؛ چوب روسی مورد توجه بسیاری از تولید کنندگان صنایع چوبی قرار می گیرد. در حقیقت بهره گیری از چوب روسی برای تولید محصولات چوبی، گامی بزرگ برای حمایت از محیط زیست است.

درخت کاج سرعت رشد سریع تر و تکثیر بیشتری در مقایسه یا سایر گونه ها از جمله بلوط دارد، در نتیجه جنگل های کاج تجدیدپذیر محسوب می گردند. از چوب کاج زرد که فشردگی بیشتری دارد در صنعت ساختمان و کاج سفید که نرم تر محسوب می گردد در نجاری استفاده می شود.

بلوط قرمز و سفید

نام:
Oak (نام  متداول انگلیسی)
Quercus (نام علمی تیره ی درخت به انگلیسی)

ابعاد:
ارتفاع درخت بلوط قرمز:  25 تا 35 متر
ارتفاع درخت بلوط سفید:  20 تا 25 متر
قطر درخت بلوط قرمز:1 تا 2 متر
قطر درخت بلوط سفید: 1 تا 1.2 متر
وزن مخصوص درخت بلوط قرمز:700 کیلوگرم بر متر مکعب
وزن مخصوص درخت بلوط سفید (زرد): 755 کیلوگرم بر متر مکعب

انواع بلوط:
بلوط قرمــز  : به بلوط آمریکایی و کانادایی معروف هستند و دارای  رگه های مواجی می باشند، به شکلی که رگه های آن به نسبت بلوط ایرانی مواج ترند. چوب بلوط قرمز از صورتی تیره تا قهوه ای متغیر است.
بلوط ایرانی  : بلوط ایرانی بیشتر از نمونه های غربی راست تار هستند
بلوط مشکی: این بلوط در کالیفرنیا امریکا وجود دارد
بلوط سفیـد : این بلوط بیشتر در اسپانیا و ایلینویز رشد می کند.

سایر ویژگی ها چوب بلوط :
چوب بلوط، فشرده و محکم است و نماد قدرت و استقامت می باشد، در گذشته یکی از مهمترین مصالح ساختمانی در اروپای شرقی به حساب می آمد، علاوه بر مصرف این نوع چوب در صنعت ساختمان از آن نیز در ساخت درب و دکوراسیون داخلی و همچنین ساخت کشتی نیز مورد استفاده قرار می گرفت چوب بلوط چوب سنگینی است و از سخت ترین چوب ها به شمار می رود. استحکام و زیبایی بلوط ، این چوب را برای ساخت انواع کابینت، مبلمان و مواد کفپوش ایده آل می سازد.منافذ باز بلوط موجب شده تا به راحتی لکه پذیر باشد، که همین امر موجب ایجاد تغییراتی در رنگ آن می شود.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد چوب بلوط سطح مضرس (زبر و پر از نقش و نگار و دندانه دار) آن می باشد که موجب می شود به راحتی قابل تشخیص باشد و تنها با نگاه و لمس چوب متوجه می شویم که این چوب مربوط به درخت بلوط می باشد.

مطالب مرتبط
چوب بلوط برای ساخت خانه های چوبی نیز کاربردی می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه خانه چوبی مراجعه نمایید.

دلایل محبوبیت چوب بلوط چیست ؟

شاید مهمترین دلیل محبوبیت چوب بلوط شرایط راحت رشد این درخت در آب و هوای مختلف می باشد از این رو این چوب در بسیاری از نقاط در دسترس است و از طرفی استحکام بالایش موجب شده به یکی از محبوب ترین و پر کاربرد ترین چوب ها بدل شود. همچنین گونه بلوط زیباترین نقوش را دارد و این باعث می شود محصولات ساخته شده با چوب بلوط زیبایی چشمگیری داشته باشند. مصنوعات چوبی ساخته شده با این نوع چوب سخت بسیار لوکس بوده و قیمت بالایی دارند.

جهت مشاهده درب ساخته شده با چوب بلوط صفحه درب داخلی قابدار ورشو را مشاهده نمایید.

آلرژی و مسمومیت :
هنگام کار با چوب بلوط حتما مراقبت ویژه به عمل آورید چرا که چوب بلوط از دسته ی چوب هایی هستند که حساسیت زا می باشد این نوع حساسیت علایمی مانند خارش چشم و پوست را به همراه دارد.

قیمت چوب بلوط :
برای اطلاع از قیمت چوب بلوط قرمز آمریکایی (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت بلوط قرمز آمریکایی کلیک کنید.
جهت اطلاع از قیمت بلوط قرمز کانادایی (بر حسب متر مکعب) بروی قیمت بلوط قرمز کانادایی کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها

چوب راش

نام:
Beech (نام متداول انگلیسی)
Fagus (نام علکی تیره درخت)

ابعاد:
ارتفاع درخت راش: 30 تا 40 متر
قطر درخت راش: 1 تا 1.5 متر
وزن مخصوص: 710 کیلوگرم بر متر کعب (چوب خشک راش اروپایی)

سایر ویژگی ها چوب راش:
چوب راش از دسته ی چوب درختان پهن برگ(دارای شاخ و برگ فراوان) است و رنگ چوب (درون) راش کرم مایل به قرمز می باشد. راش جز چوب های نیمه سنگین محسوب می شود و دارای بافتی همگن و مقاوم در برابر حشرات و قارچ است.  از چوب راش در صنایع درب و پنجره سازی، مبل سازی، تراورس راه آهن،میز و صندلی نیز کاربرد دارد و جزو پر استفاده ترین و گونه های چوب در صنعت نجاری است.

چوب راش چیست ؟

چوب راش راست تار است، الیافی موازی و تراکمی بالا داشته، مقاومت بالا و قیمت مناسبی دارد. راش دارای نقوش طبیعی بسیار زیبایی می باشد، به همین دلیل به عنوان روکش (برش های ورقه ورقه ای) نیز کاربردی می باشد. این چوب در دسته چوب های معطر قرار نمی گیرد. اما این به این معنی نیست که به هنگام نجاری، عطر چوب حس نمی شود.

تعداد گونه های درخت راش متعدد بوده و بیش از 650 گونه می باشد.گونه های درخت راش از لحاظ جنس در 7 دسته قرار می گیرند. 3 گونه درخت راش در ایران، 11 گونه در کشورهای نیمکره شمالی و یک گونه که معروف به راش شرقی می باشد در قسمت شمال شرقی ترکیه، قفقاز و رشته کوه البرز می روید. از معروف ترین راش ها می توان به راش آلمانی و راش آمریکایی اشاره کرد.
راش ایران : عموماً این درخت در مناطق کم آفتاب و شمالی کشور ایران می روید. در واقع درخت راش در برابر سرما مقاوم است. چوب این درخت به دلیل بافت ریز و رنگ روشنی که دارد بسیار زیبا می باشد. این چوب در برابر ضریه مقاومت خوبی دارد. همچنین رنگ پذیری این چوب خوب می باشد.

جهت مشاهده درب ساخته شده با چوب راش اینجا کلیک کنید.

آلرژی و مسومیت:
 کار با راش در طولانی مدت باعث آلرژی های پوستی می گردد.

قیمت چوب راش :
راش نیز همچون دیگر خانواده های چوب بر حسب گونه و کشور مبدا وارداتی قیمت متفاوتی دارد. به عنوان مثال قیمت چوب راش گرجستان پایین تر از راش ترک می باشد.

برای اطلاع از قیمت چوب راش بر حسب متر مکعب ( قیمت راش گرجستان ) بر روی قیمت چوب راش کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها

حقایقی جالب درباره درخت و چوب راش

گونه های متعددی از درخت راش در نواحی اروپا، آسیا و آمریکای شمالی می رویند. انواع خاک های اسیدی و قلیایی برای رویش درخت راش مناسب هستند، اما بهتر است از خاک های گچی و آهکی بهره گرفت.

درخت راش عموما دارای تنه نسبتا کوتاه بوده و تاج درخت ( شاخ و برگ ها ) بصورت پهن و گسترده می باشد. طول عمر درختان راش از 150 تا 400 سال بوده و ارتفاع آن ها از 15 تا 150 متر است که این دو ویژگی به گونه درخت بستگی دارد.

پوسته درخت سطحی نرم داشته و رنگ آن خاکستری روشن می باشد. برگ های راش دندانه دندانه بوده و بلندی آن ها از 5 تا 15 سانتیمتر و پهنای آن ها 4 تا 10 سانتیمتر است. برگ های تازه رنگ سبز روشن داشته و سطح آن ها پوشیده از پرز است، در صورتی که برگ های کهنه رنگی تیره تر داشته و فاقد پرز هستند.

جالب است بدانید در آلمان امروزی واژه Buch برای کلمه کتاب استفاده می شود و Buche نیز به معنی درخت راش می باشد.

چوب درخت راش

چوب ملچ

نام:
ELM (نام متداول انگلیسی)
Ulmus Glabra (نام متداول علمی خانواده)

ابعاد:
ارتفاع درخت ملچ: 25 تا 35 متر
قطر درخت ملچ: 1 تا 1.5 متر
وزن مخصوص:خشک چوب ملچ 575 کیلوگرم بر متر مکعب است

سایر ویژگی ها چوب ملچ :
این چوب از جمله چوب های زیبا و خوش نقش می باشد که جزو چوب های پهن برگ و سخت به حساب می آید، این نوع چوب رنگ قهوه ای مایل به قرمز دارد که گاهی رگه های سبز در آن دیده می شود. چوب ملچ در ساختن تخته چند لایه ، قایق سازی ، مبلمان ، خراطی کاربرد دارد.

قیمت چوب ملچ :
برای اطلاع از قیمت چوب ملچ آمریکایی (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب ملچ آمریکایی کلیک کنید و همچنی برای اطلاع از قیمت ملچ سویسی (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب ملچ سویسی کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها

چوب توسکا

نام:
Alder (نام متداول انگلیسی)
Alnus (نام علمی خانواده درخت)
Glutionose Alnus (توسکای ییلاقی)
Subcordate Alnus (توسکای قشلاقی)

ابعاد:
ارتفاع درخت توسکا: 20 تا 25 متر
قطر درخت توسکا: حداکثر 0.6 متر
وزن مخصوص درخت توسکا: خشک چوب توسکا 495 کیلوگرم بر متر مکعب

سایر ویژگی ها چوب توسکا :

درخت توسکا پهن برگ بوده و بیش از 30 گونه مختلف در دنیا دارد. این درخت چوبی مشابه با چوب راش دارد اما رنگ گونه های توسکا در مقایسه با راش روشن تری است و بافت آن اندکی متفاوت می باشد. همچنین چوب راش وزن بیشتری در مقایسه با توسکا دارد.

درخت توسکا آب زیادی را جذب می کند و در مناطق مرطوب رشد می کند. به عنوان مثال در مناطق شمالی ایران مانند مازندران، گرگان، گیلان، آستارا، طالش و طالقان این گونه گیاهی رشد پیدا می کند. عمر این درخت حدودا 100 سال است و رشد آن در 50 سالگی متوقف می شود.

توسکا چوبی نرم دارد و هنگام برش رنگی سفید به خود می گیرد ولی بعد از مدتی به رنگ صورتی روشن در می آید. کار کردن با این چوب آسان بوده و رنگ پذیری خوبی دارد و در برابر آب مقاومت است. از معایت این چوب می توان به دوام کم آن اشاره کرد. گونه های ییلاقی و قشقایی از جمله درختان توسکا می باشد که در ایران می روید.
چوب توسکا برای منبت کاری، روکش سازی، قایق سازی و دیگر صنایع چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

آلرژی و مسمویت:
کار کردن مداوم با توسکا باعث خارش چشم و پوست و همچنین ایجاد مشکل تنفسی می شود.

قیمت چوب توسکا :
جهت اطلاع از قیمت چوب توسکا (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب توسکا کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها
انواع چوب و کابرد آن ها

چوب گردو

نام:
European Walnut(نام متداول انگلیسی)
Juglans Regia (نام علمی)

ابعاد:
ارتفاع درخت گردو: 24 تا 35 متر
قطر درخت گردو:  1.5 تا دومتر
وزن مخصوص درخت گردو: چوب خشک گردوی اروپایی 640 کیلوگرم بر مترمکعب

سایر ویژگی ها چوب گردو :

رنگ این چوب سخت، از قهوه ای صورتی روشن، تا شکلاتی تیره می تواند باشد و نقش و نگار چوب گردو متشکل از حلقه، رگه های راست و گره می باشد. درخت گردو که جزو درختان پهن برگ به حساب می آید ابتدا در ایران و چند کشور آسیایی بود تا اینکه با انتقال نهال آن از ایران به اروپا و آمریکا،  هم اکنون در این کشور ها نیز کشت می شود. حلقه های رویش چوب درخت گردو ، نشان دهنده سن درخت می باشد.

درخت گردو ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارد ، به همین دلیل در ایران گونه های وارداتی گردو مورد استفاده قرار می گیرد.

سختی چوب گردو بسیار بالا نمی باشد. به دلیل نقش و نگار بسیار زیبا و درخشندگی این چوب ، گردو جزو گونه های بسیار زیبا و گران قیمت می باشد. از درخت گردو در تولید مبلمان ، کابینت، درب ،دسته ی تفنگ ، ابزار آلات موسیقی ، تولید روکش  و اشیا چوبی استفاده می شود.
جهت مشاهده درب ساخته شده با چوب گردو اینجا کلیک کنید.

آلرژی و مسمویت:

کار کردن مداوم با گردو می تواند باعث حساسیست پوستی شود.

قیمت چوب گردو :

جهت اطلاع از قیمت چوب گردوی آمریکایی (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب گردوی آمریکایی کلیک کنید.
جهت اطلاع از قیمت چوب گردوی کانادایی (بر حسب متر مکعب) و قیمت ورق چوب گردو ، بروی قیمت چوب گردوی کانادایی کلیک کنید.

برای خرید چوب گردو ، با فروشندگان چوب تماس حاصل فرمایید. لازم به ذکر است لیستی از شرکت هایی که در زمینه فروش چوب فعالیت دارند همراه با اطلاعات تماس آن ها در انتهای این مقاله آمده است.

لازم به ذکر است این قیمت ها بر اساس هر متر مکعب می باشد، در نیتیجه برای آگاهی از قیمت هر تن چوب گردو مستقیما با فروشندگان و خریداران چوب تماس حاصل فرمایید.

انواع چوب و کابرد آن ها

نواع چوب و کابرد آن ها

چوب گردو آمریکایی

گردو آمریکایی که بنام چوب گردو سیاه شناخته شده از جمله چوب های سخت است که در نواحی شرقی شمال آمریکا می روید. بافت داخلی گردو آمریکایی از طلایی تا شکلاتی رنگ بوده و دارای رگه های تیره که مایل به بنفش- قهوه ای است، می باشد. درختانی که در معرض نور خورشید هستند ، بافت داخلی شان رنگی روشن تر دارند.

چوب گردو آمریکایی با داشتن ظاهری جذاب و ماندگاری بالا در صنعت نجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب اش سفید

نام:
White Ash (نام متداول)
Fraxinus Americana (نام علمی)

ابعاد:
ارتفاع درخت اش: از 20 تا 30 متر
قطر درخت اش: یک و نیم متر نیز میرسد
وزن مخصوص درخت اش:چوب خشک اش سفید 675  کیلوگرم بر متر مکعب

سایر ویژگی ها چوب اش سفید :
اش یکی از سخت ترین چوب ها در میان درختان است. رنگ چوب اش آمریکایی قهوه ای کمرنگ است و رگ و ریشه هایی شبیه به بلوط دارد، رگ و ریشه ها صاف، منظم و در مواردی منحنی شکل است. اش آمریکایی به عنوان کف پوش ، جعبه های چوبی ، بشکه ، سبد بسکتبال  و دستگیره های چوبی کاربرد دارد. کاشت درخت اش در کشورهای ترکیه ، اروپا و آمریکا انجام می گردد.
جهت مشاهده درب ساخته شده با چوب اش اینجا کلیک کنید.

قیمت چوب اش سفید :
جهت اطلاع از قیمت چوب اش (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب اش کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها
انواع چوب و کابرد آن ها

چوب ماهون  هندوراس

نام:
Honduran Mahogany (نام متداول)
Swietenia Macrophylla (نام علمی)

ابعاد:
ارتفاع درخت ماهون: 46 تا 60 متر
قطر درخت ماهون: یک تا دو متر

سایر ویژگی ها چوب ماهون هندوراس:
رنگ چوب ماهون  از صورتی قهوه ای روشن تا قرمز قهوه ای متغیر است، ریشه و رگه های این درخت می تواند صاف، در هم پیوسته ،غیر منظم و یا موجی شکل باشد استفاده ی متداول این چوب در ساختن مبلمان ، کابینت؛ روکش ، درب چوبی ، و آلات موسیقی کاربرد دارد.

قیمت چوب ماهون هندوراس :
جهت اطلاع از قیمت چوب ماهون (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب ماهون کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها
انواع چوب و کابرد آن ها

چوب گیلاس  

نام:
Sweet cherry (نام متداول)
Prunus avium (نام علمی)

ابعاد:
ارتفاع درخت گیلاس: 10 تا 20 متر
قطر درخت گیلاس: حدودا نیم متر
وزن مخصوص درخت گیلاس: چوب خشک گیلاس  600 کیلوگرم بر متر مکعب

سایر ویژگی ها چوب گیلاس :
رنگ چوب درخت گیلاس زمانی که تازه برش خورده، صورتی کمرنگ است و سپس به رنگ طلایی و قهوه ای در می آید. رگه های این چوب می تواند به حالت راست یا موجی شکل باشد. استفاده ی درخت گیلاس  در صنعت روکش سازی ،مبلمان ، کابینت سازی  ، ابزار آلات موسیقی و منبت کاری کاربرد دارد.

آلرژی و مسمویت:
تا به حال مشکل جسمی از کار کردن با چوب گیلاس گزارش نشده است ولی در مواردی با  خارش و سوزش جزیی همراه است

قیمت چوب گیلاس :
جهت اطلاع از قیمت گیلاس آمریکایی (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت گیلاس آمریکایی کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها

انواع چوب و کابرد آن ها

چوب ساج

نام:
Teak (نام متداول)
Tectona Grandis (نام علمی)

ابعاد:
ارتفاع درخت ساج: 30 تا 40 متر
قطر درخت ساج: 1 تا 1.5 متر
وزن مخصوص: خشک چوب ساج 655 کیلوگرم بر متر مکعب

سایر ویژگی های چوب ساج :
ساج درختی است از چوب های سخت و درختان پهن برگ که در جنوب و جنوب شرقی آسیا بیشتر در هند، سریلانکا ، اندونزی ، مالزی، تایلند ، میانمار و بنگلادش می روید از چوب درخت ساج در صنایع قایق و کشتی سازی  ، تولید روکش ،  مبلمان ،  و خانه های پیش ساخته ی چوبی کاربرد دارد.

آلرژی و مسمویت:
کار کردن با چوب ساج باعث ایجاد حساسیت های پوستی می گردد

قیمت چوب ساج :
جهت اطلاع از قیمت چوب ساج (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب ساج کلیک کنید.

انواع چوب و کابرد آن ها
انواع چوب و کابرد آن ها

چوب پالونیا (Paulownia)

نام:
Paulownia  (نام علمی)

ویژگی های درخت پالونیا :

درخت پالونیا از جمله گونه هایی می باشد که رشد بسیار سریعی دارد و عموماً در جنوب آسیا رشد می کند. این درخت با توجه به ریشه های عمیق و مقاومی که دارد، در برابر باد و طوفان مقاوم است. جالب است بدانید درخت پالونیا حتی در مناطقی که خاک چندان مرغوبی ندارند هم رشد می نماید. در نتیجه برای جنگل زایی گونه مناسبی است. امروزه در اروپا و آمریکا نیز پرورش این درخت در حال رواج می باشد.

ویژگی های چوب پالونیا :

چوب پالونیا از جمله چوب های سخت و سبک وزن بوده که در صنعت نجاری و ساخت و ساز بسیار کاربردی است. پالونیا فاقد گره بوده، در نتیجه کیفیت بالایی دارد. می توان گفت وزن این چوب یک سوم وزن چوب بلوط است. این چوب همچنین دارای مقاومت بالایی بوده و در برابر حشرات نیاز پایداری خوبی دارد.

چوب ام دی اف (MDF)

نام:
مخفف Medium-Density-Fibreboard ام دی اف (MDF)

ابعاد:
همانطور که می دانید چوب ام دی اف از فرآورده های چوبی می باشد و بصورت ورقه تولید می گردد و اصولا این ورقه ها دارای ابعاد زیر می باشد:
1. 1830X4100 میلی متر
2. 1830X3660 میلی متر
3. 1830X2440 میلی متر
4. 1220X2440 میلی متر
این ورقه ها دارای ضخامت های 3-4-6-8-10-12-14-16-18-20-25-35 میلیمتر می باشد.

مطالب مرتبط
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ام دی اف و مشاهده لیست قیمت آن ؛ به صفحه قیمت ام دی اف مراجعه فرمایید. 

سایر ویژگی ها چوب چوب ام دی اف (MDF):
چوب ام دی اف ( MDF) در واقع از فرآورده های چوبی می باشد و نوعی تخته فیبر است، این بزرگترین تفاوت امی دی اف با سایر چوب های ذکرشده در این مطلب می باشد زیرا چوب های فوق  بصورت مستقیم از طبیعت و بدون دخالت انسان تولید میگردد برعکس ام دی اف که ساخته دست انسان است و در طبیعت وجود خارجی ندارد.
چوب MDF دارای چگالی 650تا800 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد در واقع چگالی یکی از مهمترین فاکتورها در تعیین کیفیت چوب ام دی اف می باشد، یعنی هرچه چگالی چوب بالاتر باشد این بدین معناست که MDF کیفیت مطلوب تری دارد. ام دی اف را پس از تولید می توان روکش چوب (طبیعی) کرد که این امر موجب تنوع و زیبایی در آن شده است.

یکی از مرغوب ترین ام دی اف های موجود در بازار MDF واناچای تایلند می باشد (جهت آشنایی با این شرکت به وبسایت www.vanachai.comمراجعه فرمایید). شاید مهمترین تفاوت ام دی اف ایرانی با واناچای در این می باشد که چگالی (دانسیته) ام دی اف واناچای بیشتر می باشد این امر باعث می شود موج چوب پس از رنگ کردن بسیار کمتر باشد از این رو کیفیت نهایی محصولات ساخته شده با ام دی اف خارجی به مراتب بیشتر می باشد. البته برخی از MDF های ایرانی از ساقه نیشکر تهیه می شود که قاعدتا کیفیت مطلوبی ندارند اما امروزه شاهد تولید ام دی اف های ایرانی با کیفیت در ایران هستیم که دارای قیمت مناسبی هم هستند.

چوب ام دی اف

قیمت چوب ام دی اف ( MDF ) :
جهت اطلاع از قیمت چوب ساج (بر حسب متر مکعب) بر روی قیمت چوب ام دی اف (MDF) کلیک کنید.

پلای وود

پلای وود لایه های چوب می باشند که بصورت تار پود تحت فشار و دمای بالا،بر روی هم پرس می شوند لازم به ذکر است، اصلی ترین تولید کنندگان پلای وود کشور روسیه و مالزی می باشد و مهم ترین نکته درباه ی پلای وود این می باشد که برند روسی بر خلاف مالزی آن ضد آب می باشد که معمولا در مکان هایی که چوب در معرض رطوبت قرار دارد از پلای وود روسی استفاده می نمایند.

تعداد لایه های کار شده در پلای وود فرد می باشد و دارای ضخامتی حدود 5، 6 و یا 15 میلی متر می باشد. در عکس زیر چوب پلای وود دارای هفت لایه است.

چوب پلای وود

تفاوت پلای وود و ام دی اف برای ساخت وسایل چوبی؟

بسیاری از تولیدکنندگان و طراحان محصولات چوبی به دو دلیل پلای وود را به ام دی اف ترجیح می دهند:

1.استفاده از پلای وود برای ساخت محصولات چوبی آسان تر است؟

پلای وود پیچ ها را به خوبی سر جای خود نگه می دارد این موضوع موجب می شود تا اتصال آنها به سایر اجسام به خوبی صورت پذیرد در واقع تخته های چند لایه بسیار محکم هستند از این رو می توانید بدون آسیب رساندن به چوب پیچ ها را درون آن قرار دهید. اما ام دی اف بسیار حساس است و قرار دادن پیچ ها در آن بدون آسیب، امری مشکلی است. وقتی پیچ ها را داخل ام دی اف فرو می کنید، پیچ فیبرها را می شکافد و در بسیاری از مواقع باعث می شود تا فیبرها از هم جدا شوند یا به طور کامل شکاف بردارند. به همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان بر این باورند که باید قبل از قرار دادن پیچ ها داخل ام دی اف با مته داخل ام دی اف ها یک سوراخ راهنما ایجاد کرد. این عمل باعث می شود تا مطمئن باشید پیچ ها هیچگاه با ام دی اف تماس مستقیم پیدا نمی کنند.

پلای وود را می توان در هر جا برش داد و یا سمباده کشید اما ام دی اف را  در مکان هایی که گردش هوای مناسب ندارد، نمی توان برش داد و یا سمباده کشید. در هنگام کار با ام دی اف غبار چوب در هوا پخش خواهد شد، لازم بذکر است خاک چوب ام دی اف از غبار معمولی بسیار مضرتر است چرا که سطح آن با مواد شیمیایی سمی به نام فرمالدهید پوشیده شده است. بنا به گفته ی پزشکان خاک MDF به حدی خطرناک است که اگر ممکن باشد نباید به طور کلی با آن کار کرد.

2. پلای وود قابلیت حمل بیشتری دارد.

پلای وود نسبت به ام دی اف سبک تر است. تصور کنید با چوبی به ابعاد ۴×۸ و ضخامت سه چهارم اینچ (1.905 سانتی متر) در حال کار هستید.
اگر این چوب از تخته سه لای سبک ساخته شده باشد وزنی در حدود 27 کیلوگرم خواهد داشت.اگر این چوب از جنس ام دی اف باشد وزنی برابر 45 کیلوگرم دارد.

چوب ام دی اف

فروش چوب

فروش انواع چوب از جمله چوب بلوط، راش ، گردو،ساسنا، یولکا توسط تعدادی زیادی از فروشندگان و واردکنندگان چوب در کشور عزیزمان صورت می پذیرد در پایین لیستی از بهترین عرضه کنندگان چوب در ایران آورده شده است. این فروشندگان چوب از خوش نام ترین در این حوزه می باشند.

در اینجا لیستی از معتبرترین فروشندگان چوب در ایران ارائه شده است .

نام شرکت شماره تماس وبسایت
هادی چوب
انواع صفحات فینگر جوینت ، رابروود آکاسیا راش
02191007576
09121064601
www.hadichoob.com
فرآورده های چوبی باقریان
ورق هایگلاس، چوب روس و راش گرجستان، MDF
02176215636
02176216117
بازرگانی چوب فهیمی چوب www.fahimiwoodbank.ir
02133281040 – 09121114901
صنایع چوب فخریان چوب www.mercewood.com
نوین سپهر سانیار گردو و بلوط آمریکایی 03136294145

نکته: شرکت روماک در فروش چوب توسط شرکت های فوق الذکر ذی نفع نمی باشد،بنابراین هیچ گونه مسئولیتی در قبال همکاری شما  عزیزان با این شرکت ها را بر عهده نمی گیرد.

خرید چوب برای نجاری

در صورتی که قصد خرید چوب برای کار با چوب و نجاری را دارید، پیشنهاد می شود به مرکز خرید چوب در خاوران ( 15 کیلومتری شهر تهران ) مراجعه نمایید. بزرگترین مرکز خرید و فروش چوب در تهران ، واقع در شهرک خاوران می باشد. در این صورت می توانید انواع گونه های چوب را در ابعاد متفاوت و با قیمت مناسب خریداری نمایید. در حقیقت این منطقه شهرکی است که علاوه بر چوب فروشان ، صنعت های مختلف مرتبط با چوب نیز فعالیت دارند.

خریدار چوب

بسیاری از فروشندگان چوب ، خریدار چوب نیز هستند. لازم به ذکر است در صورتی که قصد فروش چوب دارید، خریدار چوب میزان رطوبت چوب را می سنجد. در صورتی که چوب رطوبت زیادی داشته باشد، موفق به فروش آن نخواهید بود. پیشنهاد می شود از چوب های خود در محلی خشک و نعرض هوای آزاد نگهداری نمایید.

Eric Meier نویسنده
مترجم : نیما خوانساری

به خواندن ادامه دهید

135 دیدگاه

 • اکبر قربانی گواشینی گفت:

  از اینکه اطلاعات در اختیار ما گذاشته اید سپاسگذاریم /// اما /// اما/// اما/// اما // چرا ما را از قیمت چوب گردوی ایران عزیزمان اگاه نکردید ؟؟؟؟؟

 • حجت کریمی گفت:

  باتشکر از اطلاعات خوبتون .میتونم بپرسم برای ساخت گهواره ننلی از کدوم چوب میتوان استفاده کنم که هم سبک وقابل حمل باشه هم محکم؟؟

  • admin گفت:

   اگر خواهان کار لوکس هستید به شما چوب گردو یا راش را پیشنهاد می کنیم

  • محمد گفت:

   سلام و عرض ادب. من میخواستم بدونم برای ساخت کندوی زنبور عسل چه چوبی رو پیشنهاد میکنید؟و آیا چوب کبوده هم موجود دارید؟

   • admin گفت:

    سلام وقتتون بخیر،کندوها بهتر است از جنس چوبی باشند تا پلاستیکی و عمدتا از چوب درختان جنگلی ساخته می شوند. برای کندوی زنبور عسل به طور معمول از چوب های مقاوم و با کیفیت مانند صنوبر ، راش و کبود استفاده می شود که دارای حمل آسان ، مقاوم در برابر سرما و ضربه می باشد و کمتر شکاف در انها ایجاد می گردد.

 • محمد شیخ گفت:

  سلام وخسته نباشید
  ببخشید برای ساخت کلبه میخواستم بپرسم که میشه از تیر های چوبی‌روس که قدیم به عنوان تیر چراغ برق بوده استفاده کرد یا نه

 • محمد حسین گفت:

  سلام
  یک میز کوچک دست ساز برای منزل میخواهم بسازم که داخل آن بلندگو نصب کنم
  چوب گردو مناسب است؟ با توجه به محاسباتم سه قطعه ۴۵ در ۳۵ نیاز دارم و ۱۲ قطعه ۱۰ در ۲۰ چقدر باید هزینه کنم؟ شما در این ابعاد یا ابعادی که بتوانم آن را به اندازه های فوق خورد کنم را دارید؟

  • admin گفت:

   چوب گردو با توجه به ظاهر زیبایش همیشه یکی از محبوب ترین چوب ها می باشد اما از نظر قیمت مقرون به صرفه نیست … نه متاسفانه چوب با این ابعاد نداریم

 • خسرو گفت:

  سلام ممنون از این مطلب جالب و بسیط
  در مبل هایی ک وزن کمی دارند چ چوبی استفاده میشود

 • محمدامین گفت:

  سلام
  برای نمای ویلا در شمال چه نوع چوبی پیشنهاد میدید؟
  روسی خوبه؟

 • عباس اسفندمز گفت:

  باسلام وتشکر از مطالب پربارومتنوعی که گذاشتید.من قصددارم یه اتاق با چوب روی استحر باابعاد 6*16 رادارم.چه نوع چوبی را برای اسکلت وبدنه وکف پیشنهاد می کنید.اگر لطف کنیدقیمت راهم بفرمایید ممنون میشم.حق نگهدار

 • مهسا گفت:

  من برای کار جواهرات و رزین میخوام چوب گردو مناسبه درسته؟
  شما برای فروش دارید دیگه؟

 • آسيه گفت:

  سلام من دانشجوی اقتصادم… میخواستم ببینم همچین جدولی رو برای چند سال متمادی از کجا میتونم به دست بیارم؟!

 • رامسس گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم تو باغمون یک آلاچیق چوبی درست کنم
  زیباترین باشه ک مقاوم ترین به سرما گرما آب باد وحشرات.
  چه نوع چوبی رو پیشنهاد می دهید با تشکر ؟

 • رجایی جهرمی گفت:

  سلام.لطف کنید بفرمایید برای ساخت تخت های 2 یا 3 طبقه جهت اتاق خواب از کدام چوب میتوان استفاده کرد که هم تحمل وزنی بالایی داشته باشد و هم مقرون به صرفه باشد ؟

 • مصیب گفت:

  سلام قیمت چوب ساج برمه رو میخواستم و از کجا میتونم تهیه کنم به ایمیلم بفرستید

  • admin گفت:

   متاسفانه چوب ساج برای فروش نداریم

  • نرگس آرمان مهر گفت:

   سلام. مرسی از مطلب مفیدتون برای دست سازه های چوبی کوچک چه نوع چوبی استفاده کنیم؟ بر ای ساخت تخته گوشت و ایناها چطور؟ و اینکه توی شهر از کجا چوب تهیه کنیم؟ لطف میکنید اگه جواب بدین

   • Sahar Fallah گفت:

    سلام.
    ساخت دست سازه های چوبی با انواع چوب های طبیعی، نیاز شما و میزان بودجه شما امکان پذیر است. برای کسب اطلاعات در خصوص خرید چوب با شماره شرکت روماک تماس حاصل فرمایید.

 • bardia گفت:

  با درود //اینکه ام دی اف سرطانزاست یک واقعیت هست ..اما چطور میتونیم خطر استفاده از ام دی اف را کاهش دهیم؟

  • admin گفت:

   معمولا چسب فرمالدئید داخل خرده چوب های ام دی اف در صورتی که در تماس مستقیم با پوست باشد، خطرناک هستند. اصولا کسانی که با این چوب مستقیما کار می کنند (نجارها) بیشتر در معرض خطر هستند. جهت کاهش خطر برای مصرف کننده ها بهتر است ام دی اف در خانه خرد یا شکسته نشود. لازم بذکر است موارد مضر ام دی اف معمولا ریه انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.

  • پوریا گفت:

   با سلام

   لطف کنید قیمت بلوط ایرانی رو هم بذاریید. متشکرم

 • آریا گفت:

  سلام
  بنده می خواهم زراعت چوب داشته باشم. آیا صنوبر و گردوی ایرانی بازار دارد؟ اگر نه اصلا وارد این قضیه نشم. پیشاپیش از پاسخگویی ممنونم.

 • عمران گفت:

  سلام برای میز نهار خوری ۷۵*۱۸۰ از چه چوبی استفاده کنم و قیمت برای این ابعاد چه میزان میباشد؟!
  کلاف زیر کار فلزی است

 • نرگس آرمان مهر گفت:

  سلامی دوباره 😁این قیمت هایی که زدین ینی هر یک متر چوب 3 ملیون و 500 اره؟ درست متوجه شدم؟

 • داوود نصیری گفت:

  سلام وقت بخیر. ایا چوب سرو ژاپنی یا کانادایی در ایران پیدا میشه؟ اگه هست از کجا میشه تهیه کرد. ممنون

 • منصور گفت:

  درود بر شما چوبها به شکل الوار هستن یا اگر بصورت تنه با ضخامت مورد نظر بخواهیم برامون میزنید؟
  و اینکه درصد خشکی چوبها چقدر هست؟

 • محمد گفت:

  سلام، وقت بخیر
  میخواستم بپرسم هزینه ی چوب گردوی آمریکایی یا برزیلی برای صفحه ی میز جلو مبلی به قطر ۹۰ و ضخامت ۲ سانتی متر چقدر میشه.

 • مجتبی زارعی گفت:

  سلام لطفا ی راهنمایی بفرمایید در مورد چوب مناسب ساخت ی کلبه در باغ ؟چ نوع چوبی مناسب ای کار میباشد..چوبی ک در برابر سرما و گرما و باران مقاوم باشد و عمر طولانی داشته باشد..منمون..

  • Sahar Fallah گفت:

   سلام. برای ساخت کابین و یا کلبه جنگلی، گونه های مختلفی مورد استفاده قرار میگیره. در ابتدا باید پذیرفت که همه گونه های چوب مزایا و معایب خودشان را دارند. اما بهترین گونه ای که برای ساخت کابین جنگلی استفاده میشه ، درخت بلوط است. بلوط مقاومت بالایی داره، جنس سختی داره و در برابر رطوبت و گرما و سرما مقاوم هست. علاوه بر این ، در برابر حشرات هم مقاوم هست. مخصوصا بلوط سفید. هر چه تنه درختانی که برای ساخت استفاده کنید پهن تر باشه، بهتر هم هست.گونه دیگری که برای ساخت کابین رایج هست ، درخت سدر یا همان سدار است. این گونه سختی خوبی داره و به دلیل قرمزی که در بافت چوب داره، کابین جذاب تر میشه. اما متاسفانه در برابر حشرات مقاوم نیست. موفق باشیذ.

 • محمد گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار گذاشتین
  برای ساخت کلبه های چوبی بر روی دریا که شرجی بسیار زیاد هست و خود آب دریا که پایه های کلبه هم تو آب و گل هستش چه چوبی پیشنهاد میکنین؟

  • Sahar Fallah گفت:

   سلام. برای ساخت کلبه جنگلی گونه های بلوط سفید و سدار قرمز بسیار رایج هستند. هر دو گونه معایب و مزایای خودشان را دارند. سدار قرمز در برابر نم و رطوبت مقاوم تر از بلوط است. علاوه بر این، هر دو گونه سختی خوبی هم دارند که باعث میشه عمر کلبه بیشتر باشه. سدار در برابر حشرات چندان مقاوم نیست، در حالیکه بلوط در برابر حشرات هم مقاوم است. همانطور که گفته شد؛ تمامی گونه ها معایب و مزایای خودشان را دارند. بنابراین با در نظر گرفتن شرایط محیطی، بهترین گزینه رو با کمترین معایب انتخاب کنید.

  • صالحي گفت:

   سلام وقت به خير ، خريد ميز ناهارخوري با چوب بلوط براي استفاده تو شمال كشور و نزديك دريا مناسب هست ؟

   • Sahar Fallah گفت:

    سلام.
    چوب بلوط از جمله مقاوم ترین گونه ها است. اما توصیه می شود از رنگ پلی اورتان استفاده کنید تا در برابر نور و رطوبت مقاومت داشته باشد.

 • احسان گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید. بابت اطلاعات جامع و کامل و توضیحات عالی ازتون سپاسگذارم. بسیار خوب و کاربردی بودن.
  من میخواستم برای کف ساختمان به جای پارکت از چوب استفاده کنم. نظرتون چیه؟ و خواستم بپرسم چه چوبیرو پیشنهاد میکنین؟در مقابل ضربه، موریانه و موارد دیگه که بهتر اطلاع دارین مقاوم باشه.

  • Sahar Fallah گفت:

   با سلام .
   چوب بلوط از جمله گونه هایی است که مقاومت و ماندگاری بالایی دارد. توصیه می شود از فینیشینگ مناسب هم برای رنگ نهایی استفاده کنید تا کارایی بهتری داشته باشد. به عنوان مثال رنگ پلی اورتان برای مقاومت بیشتر کف در برابر رطوبت پیشنهاد می شود.

 • جعفر گفت:

  سلام تو جنگل فندقلو هم بلوط رشد می کنه؟ تا حالا بین فندقها چند تا درخت دیدم که میو هاش به نظرم بلوط میاد؟ارتفاع درختها هم بالای چار متره.
  جعفر-اردبیل

 • کمال گفت:

  سلام، فقط خواستم پیام بدم و ازتون تشکر کنم بابت این صفحۀ پر از اطلاعات که برخلاف نمونه‌های رایج ایرانی اقلام مزاحم و تبلیغی و اسپم هم نداشت. موفق باشید

 • حبیب رضا عاطفی گفت:

  سلام ،وقت بخیر تعدا ۲۶عدد پله بطول یک متر وعرض سی سانت ،میخواستم از چوب سفارش بدم میشه لطفا بفرمایید چه چوبی استفاده کنم وقیمت چقدر میشود ضمنا پله ها برای ویلا در کردان میباشد ،،سپاس از راهنماییتون

  • Sahar Fallah گفت:

   سلام .
   ازز جمله رایج ترین گونه های چوب برای پله می توان به بلوط سفید و یا قرمز ، اش ، ماهاگونی ،و گیلاس اشاره نمود. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت با سازندگان پله مشورت کنید.

 • مرتضی گفت:

  با سلام
  چوب درخت پالونیا از نظر قیمت، کیفیت و مصارف در رده کدام یک از چوب های آورده شده در جدول فوق می باشد؟
  به نظر شما پرورش این درخت برای چوب ، توجیح اقتصادی دارد؟

  • Sahar Fallah گفت:

   درخت پالونیا از جمله چوب های سخت می باشد و خوش رنگ و خوش نقش و نگار است. این درخت رشد سریعی دارد و چوب آن سبک وزن اما مستحکم است. این درخت بیشتر در کشور چین رایج است و برای ساخت مبلمان کاربردی است. از قیمت این چوب در ایران مطلع نیستیم.

 • فرزین گفت:

  مقاله و تحقیقی و جمع آوری بسیار مفید ،ارزنده ،دقیق، علمی ،کامل ، بی نقص حرفه ای و در یک کلام ،جامع افراد خود است و مانع اغیار بود .
  میتوان بعنوان یک منبع مرجع از آن بهره برد و در اختیار مشتاقان و متخصصین و کارشناسان این رشته قرار داد .

  سپاسگزار و ممنون
  شاد و سربلند و سرفراز
  ایام بکام

 • علی موسوی گفت:

  با سلام باتشکر از مقاله بسیار مفیدتان، در یک پروژه با کاربری عمومی و فرهنگی ، درب پنجره چوبی در مجاورت فضای باز داریم، چ نوع چوبی استفاده کنیم بهتر است

  • Sahar Fallah گفت:

   در صورتی که قصد بهره گیری از چوب طبیعی دارید ، بلوط ماندگاری بالایی دارد. اما از آنجایی که محیط خارجی است در خصوص انتخاب رنگ دقت بفرمایید. بعنوان مثال رنگ پلی اورتان از چوب در برابر رطوبت و نور محافظت می کند.
   البته پلی وود هم می تواند انتخاب مناسبی باشد.

  • هوشنگ سلیمانی ۰۹۱۲۲۴۱۰۹۳۹ گفت:

   سلام
   برای صفحه روی کابینت ۶۵×۳۰ چه نوع چوبی پیشنهاد میکنید
   دو صفحه جدا ازهم ، یکی که سینگ ظرف شویی درون آن قرار میگیرد و دیگری که اجاق گاز صفحه‌ای داخل آن نصب میشود
   آیا امکان فروش و ارسال دارید؟
   شماره تماس جهت مشاوره و فروش محصول دارید

   • Sahar Fallah گفت:

    سلام. متاسفانه فروش صفحه کابینت نداریم. در خصوص چوب هم معمولا ام دی اف در بازار موجود هست. پیشنهاد می شود از همکاران مشغول در همان حرفه راهنمایی بگیرید.

 • سعید رجبی گفت:

  سلام،اول باید از سایت فوق العاده شما تشکر ویژه بکنم ،احسنت به شما.در ثانی قیمت بروز و وزن پالونیا در متر مکعب رو بفر مایید،و این که مشتری پلونیا بیشتر است یا صنوبر؟؟ممنون میشم به صورت دقیق و واضح بفرمایید.و در آخر آیا کاشت و فروش پالونیا در ایران منع قانونی دارد یا نه.سپاس از محبت شما.

  • Sahar Fallah گفت:

   سلام. سپاس از نظر شما
   پالونیا و صنوبر هر دو از جمله گونه های سبک وزن و کاربردی در صنعت چوب هستند. یکی از مواردی که باعث برتری پالونیا می شود، میزان عایق بودن چوب در برابر حرارت است.
   پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات از خرید و فروش پالونیا ، با فروشندگان چوب تماس حاصل نمایید. این شرکت ها به صورت دقیق تری در جریان عرضه و تقاضای چوب در کشور ایران هستند. در انتهای همین صفحه ، جدولی از اطلاعات تماس چوب فروشان فراهم شده است.
   موفق باشید.

 • DrMoradi گفت:

  سلام وقت بخیر کدوم یکی از چوب‌های نام برده مانند صنوبر رطوبت را بیشتر در خودش نگه میداردبا تشکر مرادی

  • Sahar Fallah گفت:

   با سلام. گونه های چوب میزان متفاوتی از رطوبت را جذاب می کنند که در چوب های سبک وزن به مراتب بیشتر است. به عنوان مثال درخت کاج جذب بالایی دارد. درخت راش نیز تا حدودی رطوبت بیشتری جذب می کند. اما چوب بلوط کمترین میزان جذب را دارد.

   • بی نام گفت:

    سلام . برای ساخت هومیدور (humidor) که مخصوص نگهداری از سیگار برگ میباشد از چه نوع چوبی باید استفاده کرد که در مقابل رطوبت مقاومت بالایی داشته باشد ؟! و از کجا میتوانم تهیه کنم . سپاس 🙏

 • مهدی گفت:

  سلام
  لطفا در مورد ممنوعیت جدیدی که روسیه برای صادرات الوار و محصولات پرداخت نشده چوبی از ابتدای سال 2022 در نظر گرفته, مطلبی تهیه کنید.
  آیا این محصولات شامل الوار های چوبی هم میشه؟ در اینصورت در ایران با کمبود مواد اولیه مواجه خواهیم شد.
  ممنون

 • سعید گفت:

  سلام
  از چه چوبی در چوب لباسی استفاده میشه؟

 • آرمین گفت:

  سللم و عرض ادب
  در مورد چوب درخت اکالیپتوس می خواستم بپرسم؟ آیا پرورشش مقرون به صرفه هست؟
  قیمتش چطوره؟
  آیا مصرف نجاری داره؟

  • admin گفت:

   سلام وقتتون بخیر،از لحاظ پرورش، درختان اکالیپتوس گیاهانی سریع الرشد و با شکنندگی زیاد هستند.در جنگل کاری های اکالیپتوس از هشت گونه استفاده شده که E.camaldulensis یا کامالدولنسیس به علت برخورداری از سازگاری اکولوژیکی فراوان، تولید چوب زیاد، بهره برداری های کوتاه مدت و استفاده در تولید روغن های فرار و نجاری، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.
   قیمت های متفاوتی برای این چوب وجود داشته و بستگی دارد به جایی که از آن خرید می نمایید.

 • عیلرضا بابایی گفت:

  سلام .ممنون بابت پیج خوبتون . من برای یکی از پروژه های درسیم میخوام یک مبلمان راحتی بسازم با الهام از اوریگامی و تاخوردگی هارو باید دربیاریم توی کار و در عین حال مقاومت خوبی هم باید داشته باشه . خواستم ببینم پیشنهاد شما چیه و از چه نوع چوبی استفاده کنم .

  • admin گفت:

   مهم نیست کدام نوع از انواع چوب را انتخاب کرده‌اید مهم این است که از دوام و ماندگاری محصول اطمینان داشته باشید،چوب راش چوبی قدرتمند و سنگین است که معمولاً برای تکه‌هایی از مبلمان به کار می رود که نیاز به خم کردن دارند مانند صندلی نگ روشن دارند.

 • رضا گفت:

  سلام میخواستم بدونم یه کنده کاج با قطر ۶۰ طول ۲ متر خشک الان چند هست متر مکعب ؟ و‌ایا میشه واسه میز استفاده کرد ؟ و اگر‌نمیشه چه دلیلی داره ؟

  • Sahar Fallah گفت:

   سلام. اطلاعی از قیمت کاج نداریم. برای ساخت میز می توان از کنده کاج استفاه کرد. چه به صورت برش خورده و چه به صورت اسلب. بهتر است متناسب با طرح مور نظر و با شخص سازنده مشورت نمایید.

 • علی گفت:

  سلام. برای ساختن میز کامپیوتر و قفسه کتاب چوبی کدام چوب بهتر هست؟

 • امیر گفت:

  سلام چوب ترمود بر حسب متر مکعبه ؟یعنی چندتا الوار با چه ابعادی میشه ۱ متر مکعب ؟قیمت رو هم لطف بفرمائید ؟
  ممنون

 • امیر گفت:

  سلام قیمت چوب ترمود ؟
  و ابعاد و تعداد الوار در یک متر مکعب رو لطف می فرمائید؟

 • سحر گفت:

  سلام وقتتون بخير، من براي يه كار هنري به ابعاد 20*30 يه تكه چوب راش يا توسكا ميخوام و جايي يافت نكردم، با توجه به اين ابعاد و اينكه فقط يه تخته ميخوام، امكان سفارش از طريق سايت شما هست؟ من تهران زندگي ميكنم، قيمتش چه قدر ميشه؟

  • Sahar Fallah گفت:

   سلام.
   روماک فروش چوب نداره، پیشنهاد میکنم به سایت خاوران مراجعه کنید. هم تنوع بالایی داره و هم قیمتی مناسب تر نسبت به جاهای دیگه. در صورتی که قصد مراجعه حضوری ندارید، در انتهای همین مقاله جدولی از اطلاعات تماس برخی از فروشندگان چوب موجود هست.
   موفق باشید.

 • احسان گفت:

  سلام چوب هایی که بشه باهاش ظروف آشپزخانه ساخت رو معرفی میکنید

 • عزمی گفت:

  با سلام ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار کاربران قرار دادین

 • سیامک گفت:

  سلام
  برای تهیه تخته خرده چوب و ام دی اف از چوب کدام درختان استفاده میشه؟

 • محمد گفت:

  با درود وسپاس -من قصد دارم روی تابلوی فلزی مغازه از نمای چوب استفاده کنم-ایا می توان از چوب روسی استفاده کرد-چوب مناسب چیست-باسپاس

 • فایزه نصیری گفت:

  سلام. برای ساخت میز تحریری که توی عکس جنسش ام دی اف هست ولی بخوایم با چوب درستش کنیم، چه چوبی پیشنهاد میدین؟ ضخامت صفحات عمودی ۱.۵ سانتیمتر هست. نجار میگه اگه بخوام همین ضخامت رو با چوب کار کنم میز به مرور تاب بر میداره. ممنون

  • Sahar Fallah گفت:

   سلام. بله، در صورتی که از ضخامت پایین برای محصولات چوبی استفاده شود، به مرور زمان چوب دچار اعوجاج میشود.

   • همایون گفت:

    سلام وقت جنابعالی بخیر
    چوب گیلاس در بازار متری چند است، و دوم اینکه آیا ۴ یا ۶ میل سوپر وارداتی یافت می‌شود. با سپاس از وقتی که می‌گذارید.

 • محمدزاده گفت:

  برای کابینت روکش چوب کودوم نوع چوب روپیشنهاد میدین؟

 • مهدی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید. میخوام یه سرویس خواب شامل تخت و دراور و پاتختی بسازم، چه چوبی رو پیشنهاد میکنید؟ و چه ضخامتی مناسبه برای اینکه چوب دچار اعوجاج نشه؟

 • فریبرز گفت:

  در مورد چوب درخت شمشاد و درخت بنه و نحوه تهیه آن کمی توضیح دهید . متشکر

 • امیر رزمی گفت:

  سلام
  چوب گردوی ایرانی خشک که داخل پهن نگه داری می شود و رنگ تیره دارد چند است؟
  ابعاد تخته ها ۴ متر طول ۶۰ سانت عرض ۱۲ سانت ضخامت
  لطف کنید جواب بدید

  • Sahar Fallah گفت:

   سلام وقت بخیر.
   روماک خرید و فروش چوب ندارد. پیشنهاد می شود در انتهای این مقاله به جدولی که شامل اطلاعات تماس فروشندگان چوب می باشد مراجعه نمایید.

 • Masoud shoushak گفت:

  با عرض سلام ، در صدد اجراى طرحى بصورت شهرك در شمال ايران هستم وساخت تعداد بيست خانه چوبى در ابعاد ومساحت متعارف توريستي بصورتيكه دواتاق خواب در طبقه بالا وآشپزخانه سرويس ونشيمن در پايين قرار گيرد پيشنهاي شما براي انواع چوب مصرفي كه در بيرون وداخل استفاده ميشود چيست وبراورد قيمت براي هر خانه متعارف چقدر ميباشد اعم از نما، داخل ، پله، كف كرسى، يا شمع كوبي، در وپنجره وغيره اگر بتوانيد با بنده همفكري كنيد قصد داره يك پروژه نمونه احداث ودر صورت استقبال پروژه هاي بعدي را انجام دهم ممنون ميشم از كمك وراهنمايي شما عزيز

  • Sahar Fallah گفت:

   با سلام.
   در مقاله ای مجزا به مبحث ساخت خانه های چوبی پرداخته شده است.
   در ابتدای این صفحه چوب بلوط مورد بررسی قرار گرفته است و در همان قسمت در یک کادر آبی، لینک ” خانه چوبی ” گذاشته شده است.
   امیدواریم با مراجعه به این لینک به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید.
   موفق باشید.

 • طهماسبی گفت:

  سلام
  من اطلاعاتی از قیمت صنوبر میخواستم. میخوام ببینم درخت 5 ساله حدودا چه قطری میشه و چه قیمتی داره. کیلویی میفروشن یا هر اصله نهال جداگانه محاسبه میشه؟ قیمت نهالش برا کاشت چقدره اگه لطف کنید بفرمایید از کجا میتونم این اطلاعات رو بدست بیارم ممنون میشم

 • حسینی گفت:

  سلام مقاله مفیدی بود با تشکر از شما

 • mina گفت:

  سلام وقت بخیر برای ساخت سرویس خواب چوب گردو مناسب تره یا ترمود؟

 • mina گفت:

  با سلام بین چوب گردو و کاج پیشنهاد شما کدام است

 • mohammad گفت:

  با سلام کدام چوب رطوبت بیشتری را نگه می دارد؟

 • شروین پرنگ نیا گفت:

  ضمن‌ سلام
  من مقادیری بذر درخت بلوط فرانسوی و بذر اصلاح شده باوباب هنگ کنگی و آبنوس و صندل صادرات اروپا دارم،
  أگر برایتان مقدور است لطف بفرمایید راهنمایی در مورد فروش آنها در ایران بمن بدهید
  سپاسگذارم
  شروین پرنگ نیا

 • حمید گفت:

  باسلام برای شقف شیروانی در شمالی از کدام چوب استفاده کنم؟

  آیا قیمت چوب برای انجام سقف شیروانی نسبت به آهن مناسبت تر خواهد بود

 • ارش گفت:

  سلام. چوب درخت نمدار یا توسکا برای فروش دارید؟ قیمتشون به چه شکله؟

 • ریزوندی گفت:

  سلام،
  آیا چوبها خشک هستند و بعد از خرید بلافاصله میتوان آنها را استفاده کرد؟

 • مهری گفت:

  با سلام، چه نوع چوبی برای ساخت وسائلی مانند چوب لباسی و چهار پایه (بدون رنگ و فقط جلا داده شده) برای استفاده داخل حمام و دستشویی با رطوبت بالا مناسب است؟ و چه نوع جلا مناسب این کار میباشد؟
  آیا این چون برای کف پوش زیر دوش در حمام هم مناسب است یا باید چوب دیگری برای این کار در نظر گرفت؟
  ممنون

  • Sahar Fallah گفت:

   سلام.
   برای محیط های مرطوب عموماً چوب بلوط پیشنهاد می گردد. البته چوب چند لایه پلای وود برای فضای حمام مناسب ترین گزینه است و ماندگاری بهتری در معرض رطوبت دارد.
   برای جلا و یا همان فینیشینگ رنگ پلی اورتان مقاومت بهتری در مقایسه با رنگ نیم پلی استر دارد.
   در خصوص کف پوش پیشنهاد می شود با افرادی که تخصصی در حوزه کف پوش کار می کنند، مشورت نمایید.

 • امينی گفت:

  با سلام و تشکر و قدردانی از سایت جامعی که در اختيار عموم گذاشته اید، من در نظر دارم برای پوشش سقف آلاچیق در اصفهان از تختال های پله کانی غیر متصل با ضخامت حدود 4 سانتی متر و پهنای حدود 30 سانتیمتر در طول های متفاوت استفاده کنم، لطفاً راهنمایی بفرمایید با توجه به جمیع جهات از چه چوبی استفاده کنم،
  قبلاً کمال تشکر را دارم
  و اگر بفرمایید در اصفهان از چه شخصی این چوب را تهیه کنم مزيد بر امتنان است ،حدود 1/5 متر مکعب

  • Sahar Fallah گفت:

   با سلام. باعث افتخار روماک است که مخاطبین محترمی همچون شما دارد.
   برای پرگولا و یا آلاچیق عموماً از ترموود یا همان چوب حرارت دیده استفاده می شود که از نظر اقتصادی مرقون به صرفه تر است. چوب های طبیعی سخت از قبیل بلوط و سرو قرمز نیز از جمله بهترین گونه های چوب برای پرگولا هستند. البته نیاز به رنگ مخصوص برای ماندگاری بهتر دارند.
   در خصوص تهیه چوب هم پیشنهاد می کنیم با بازرگانی چوب فهیمی ( بزرگترین تولید کننده و وارکننده چوب در ایران ) که شماره تماس شان در انتهای همین مقاله موجود است، تماس حاصل نمایید. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *