عایق صوتی درب تا چه میزان نفوذ صدا را کنترل می نماید ؟


امروزه با پیشرفت تکنولوژی و رواج شهرنشینی، آلودگی های صوتی بخشی از زندگی شده است. این موضوع تاثیرات منفی بر سلامت روان می گذارد و می تواند در دراز مدت منجر به ایجاد استرس، نگرانی و افزایش فشار خون گردد.

معمولاً در محیط هایی مانند بیمارستان ها، فرودگاه ها، ساختمان های دولتی، سالن اجتماعات، هتل ها و مکان های آموزشی؛ اقداماتی جهت کنترل میزان نفوذ صدا انجام می شود. از جمله این اقدامات می توان به بهره گیری از دیوارها و سقف های ضد صدا، شیشه های دو جداره و درب های آکوستیک به عنوان عایق صوتی اشاره کرد.

با توجه به اینکه درب یکی از عوامل تاثیرگذار در نفوذ صدا به داخل و خارج از یک محیط می باشد، بسیاری از افراد مایل به بهره گیری از آکوستیک درب هستند. اما این سوال مطرح است که آیا می توان از هر دربی به عنوان درب ضد صدا استفاده نمود؟ انواع درب تا چه حدی عایق صدا می باشند؟

درب عایق صوتی

برای خواندن مطالب زیر بر روی عناوین کلیک نمایید.

سنجش میزان نفوذ صدا به چه صورت انجام می شود ؟

درب آکوستیک چیست ؟

آکوستیک درب تا چه میزان از نفوذ صدا جلوگیری می کند ؟

انواع درب تا چه میزان مانع از نفوذ صدا می شوند ؟

ساختار درب چرمی و مقاومت آن در برابر صوت

سنجش میزان نفوذ صدا در سطوح عایق صوتی

روش های مختلفی برای اندازه گیری میزان ظرفیت سطوحی از جمله دیوار، سقف، درب و پنجره در مقابله با اصوات وجود دارد. یکی از استانداردهای اندازه گیری، ضریب ” کلاس انتقال صدا ” می باشد که به STC (مخفف Sound Transmission Class ) شناخته شده است. در واقع این ضریب کلاس میزان عبور صدا از سطوح را مشخص می کند. کلاس های مختلف انتقال صدا به شرح زیر می باشند :

25 : مکالمات معمولی به صورت قابل درک و واضح شنیده می شوند.

30 : مکالمات با صدای بلند به صورت قابل درک شنیده می شوند. اما مکالمات با صدای معمولی تنها شنیده شده و قابل درک نمی باشند.

35 : مکالمات با صدای بلند شنیده می شوند، اما مفهوم و قابل درک نمی باشند.

41: مکالمات با صدای بلند به صورت ضعیف و زمزمه وار شنیده می شوند.

45: مکالمات با صدای بلند تقریبا شنیده نمی شوند.

50 : صدای آلات موسیقی به سختی شنیده می شوند.

55 : صدای آلات موسیقی شنیده نمی شوند.

در ادامه توضیح خواهیم داد که انواع درب با متریال مختلف در کدام کلاس قرار می گیرند.

عایق صوتی درب

آکوستیک درب چیست ؟

ساختار درب ضد صدا (آکوستیک) به گونه ای است که میزان نفوذ صدا را کاهش داده و یا کاملاً از عبور صدا از یک محیط به محیط دیگر جلوگیری می نماید. در واقع این درب با ساختار متفاوتی که دارد، فرکانس های صوتی را متوقف و یا جذب می کند. درب های آکوستیک می توانند از متریال مختلف از جمله چوب، استیل، فایبرگلاس، پی وی سی و یا چرم باشند. نکته قابل توجه میزان ضخامت درب و بکارگیری متریال ضد صوت می باشد.

از این درب ها می توان به عنوان درب ورودی منازل و ادارات استفاده نمود. البته استفاده به عنوان درب داخلی نیز هیچ ممانعتی ندارد.

درب آکوستیک تا چه میزان عایق صدا می باشد ؟

میزان جلوگیری از نفوذ صدا در درب های ضد صدا یا آکوستیک بستگی به عواملی از جمله متریال درب، ضخامت، چهارچوب درب و بهره گیری از درزگیر دارد. دربهای ضد صدا در کلاس 60 تا 70 قرار می گیرند، بدین معنی که صداهای مهیب به سختی شنیده می شوند.
البته می توان گفت دربی که در کلاس 50 قرار می گیرد نیز آکوستیک است.

عایق صوتی درب های مختلف

با بهره گیری از ضریب کلاس انتقال صدا (STC) می توان میزان مقاومت انواع درب را در برابر صدا سنجید. درب های مختلف با توجه به ساختاری که دارند به شکل زیر دسته بندی می شوند:

درب با هسته مشبک فلزی و روکش چوبی : این درب ها بسیار سبک وزن و البته ارزان قیمت هستند و از لحاظ مقاومت در برابر صوت در کلاس 20 تا 25 قرار می گیرد. در حقیقت این درب هیچ میزانی از شخصی سازی فراهم نمی آورد.

درب های آهنی : این درب ها عموماً از استیل گالوانیزه ساخته شده اند و از لحاظ کنترل نفوذ صدا در کلاس 20 تا 29 قرار می گیرند. اما در صورتی که هسته آن با فوم پلی استایرن پر شود، می تواند در کلاس 30 تا 34 نیز قرار بگیرد.

درب های MDF : ساختار این درب ها از خرده های چوب می باشد که با چسب رزین پرس شده اند و چگالی متوسطی دارند. درب MDF در کلاس 30 تا 33 قرار می گیرد. این درب ها فاقد نقش و نگار چوب بوده و تنها امکان رنگ کردن آن وجود دارد.

درب با هسته لمینیت و یا فینگر جوینت (چوب های مهندسی شده ) و روکش چوب : این درب ها از لحاظ مقاومت در برابر صدا در کلاس 30 تا 35 قرار می گیرند. این امر به ضخامت درب و چگالی چوب مهندسی شده بستگی دارد. در حقیقت تنها تا حدودی از نفوذ صدا جلوگیری می کنند.

درب های تمام چوب : این درب ها با توجه به ساختار چگال تری که دارند، عایق صوتی مناسبی هستند. در صورتی که در ساختار درب از هیچ گونه چوب مهندسی شده و چسب استفاده نشده باشد، در کلاس 50 و حتی 55 نیز قرار می گیرد. بدیهی است که ضخامت درب نیز در عملکرد آن تاثیرگذار است.

درب ضد صدا چوبی

درب چرمی

از جمله دیگر درب ها که خاصیت آکوستیک دارند، درب چرمی می باشد. این نوع از درب تا میزان قابل توجهی مانع از عبور صدا می شود. ساختار این درب ها پارچه های مخمل و یا چرم های مصنوعی است که روی درب چوبی را می پوشاند. فرایند چرم کوبی درب و یا لمسه دوزی توسط چرخ های خیاطی صنعتی انجام می گردد، که خروجی کار به شکل لوزی است.

درب های چرمی به علت قابلیت جلوگیری از نفوذ صدا، تنوع در رنگ بندی و ظاهر زیبای چرم برای محیط های اداری و دفاتر رئیس انتخابی مناسبی می باشد.

درب چرمی

عایق صوتی درب آپارتمان تاثیر بسیاری در حفظ آرامش خانه دارد. فراموش نکنیم که پس از پایان یک روز پر هیاهو خارج از منزل، خواهان سکوت در خانه هایمان هستیم. بدیهی است که روش های مختلفی برای جلوگیری از نفوذ صدا در اتاق وجود دارد. اما درب به عنوان عنصری که باز و بسته می شود، تا حدود زیادی بر سکوت و آرامش و حتی شخصی سازی فضا تاثیر گذار است.

شرکت روماک تولیدکننده انواع درب های تمام چوب و روکش چوب می باشد و در فرایند آکوستیک کردن درب از پشم سنگ بهره می گیرد. امکان تولید کلیه درب های شرکت روماک به صورت آکوستیک وجود دارد.

به خواندن ادامه دهید

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *