انواع قفسه کتاب و کاربردهای آن ها


قفسه کتاب یا همان شلف (Shelf) تنها برای ساماندهی کتاب ها کاربرد ندارد، بلکه به عنوان دکور نیز می توان از آن استفاده کرد. کتابخانه چوبی نه تنها فضایی دنج و زیبا را فراهم می آورد، بلکه محلی برای به نمایش گذاشتن اشیا دکوراتیو می باشد. قفسه ها می توانند به صورت منظم و خطی و یا دارای اشکال مختلف و شلوغ باشد.

گالری عکس مدل های کتابخانه و قفسه

اما چند نوع قفسه داریم ؟ چگونه می توان یک قفسه زیبا طراحی نمود ؟ پیشنهاد می شود در صورتی که قصد خرید قفسه برای اتاق و یا پذیرایی خانه خود را دارید، این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

برای مطالعه بخش های زیر، بر روی عناوین مورد نظر کلیک نمایید.

قفسه چوبی

انواع طرح های قفسه کتاب

فارغ از متراژ خانه ، قفسه گزینه مناسبی برای دیوارهای خالی خانه شما می باشد. طراحی قفسه و یا کتابخانه بهتر است متناسب با بودجه و فضای شما انجام گردد. همچنین اگر به دکوراسیون چوبی علاقمند هستید، قفسه های ساخته شده از چوب با مبلمان و سایر تجهیزات چوبی در دکوراسیون هارمونی زیبایی برقرار می کند. در ادامه به بررسی طرح های قفسه می پرداریم.

قفسه کتاب معلق (Floating Shelves)

قفسه های معلق با بکارگیری پیچ و مهره بر روی دیوار نصب می شوند. این قفسه ها مناسب برای خانه های کوچک می باشد، زیرا هیچ فضایی را در کف اشغال نمی کند. با اینحال جذابیت زیادی داشته و با سبک های مختلف دکوراسیون نیز همخوانی دارد. با بکارگیری خلاقیت، می توانید طراحی فوق العاده ای را برای این قفسه ها داشته باشید که نشان دهنده شخصیت و سلیقه شما نیز می باشد.

قفسه های معلق مناسب برای فضای اتاق خواب، پذیرایی، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و … می باشد و کاربری آن به نگهداری از کتاب محدود نمی گردد. به عنوان مثال می توان از قفسه در آشپزخانه برای نگهداری ظروف و در سرویس بهداشتی برای نگهداری مواد شوینده بهره برد.

قفسه دیواری

کتابخانه چوبی ساخته شده (Built-in bookshelves)

کتابخانه های از پیش ساخته شده بسیار کاربردی بوده و فضای بیشتری را در اختیار کاربران می گذارد. این کتابخانه ها که دارای قفسه ، کشو و فضاهای متعددی است، به صورت از پیش ساخته شده و در انواع سبک های کلاسیک، مدرن، معاصر و … هستند. کتابخانه در هر نقطه ای و در مجاور دیوار قابل استفاده است.

طرح و مدل این کتابخانه ها تنوع بالایی داشته، در نتیجه به هنگام انتخاب آن ها با گزینه های متنوعی مواجه می شوید. کتابخانه علاوه بر اینکه محل نگهداری مجموعه کتاب هایتان است، می تواند فضایی مناسب را برای اشیا تزئینی مورد علاقه تان فراهم آورد. در نتیجه نیازی نیست از یک اتاق مجزا برای کتابخانه استفاده کنید، فضای اتاق خواب ، پذیرایی و نشیمن نیز محل مناسبی برای قرار گیری کتابخانه می باشد.

همچنین می توانید از چندین واحد که شامل کتابخانه، میز تحریز، تخت و یا مبلمان است، بهره ببرید. در این صورت هماهنگی بیشتری بین تمامی اجزا بر قرار می شود. از کتابخانه می توان به عنوان جدا کننده دو فضا نیز بهره برد.

کتابخانه چوبی

کتابخانه از چه جنسی ساخته می شود ؟

قفسه و کتابخانه علاوه بر اینکه تنوع بالایی در طراحی دارند، از نظر متریال نیز متنوع هستند.

قفسه کتاب چوبی

یکی از جذاب ترین، ماندگارترین و گران ترین متریال برای ساخت قفسه و کتابخانه چوب طبیعی می باشد. چوب دارای نقوش و رگه های طبیعی بوده و سطح آن رنگ پذیری خوبی دارد. برای افزایش ماندگاری چوب در برابر رطوبت و حشرات، بهتر است از رنگ مخصوص چوب استفاده نمود.

قفسه های چوبی

کتابخانه چوبی از جنس پلای وود

پلای وود حاصل از چندین لایه ورق چوبی می باشد که به یکدیگر پرس شده اند. قفسه های پلای وود ضد آب بوده و ماندگاری بالایی دارند، در نتیجه گران تر هم هستند. پلای وود رنگ پذیری خوبی داشته و می توان از روکش نیز برای لبه های آن استفاده نمود.

قفسه پلای وود

قفسه ام دی اف

ام دی اف تخته فیبر می باشد که تحت فشار پرس شده است. ام دی اف سطح نرمی دارد که همین موضوع باعث می شود رنگ پذیری بالایی داشته باشد. می توان از انواع روکش های طبیعی و مصنوعی برای سطح ام دی اف استفاده کرد.

قفسه نئوپان

نئوپان ارزان قیمت ترین متریال برای ساخت قفسه می باشد که متشکل از خرده های چوب است که توسط چسب فشرده شده اند. نئوپان در مقابل رطوبت آسیب می بیند و بهتر است که حتما توسط روکش طبیعی و یا مصنوعی پوشانیده شود.

علاوه بر چوب و فراورده های چوبی می توان از اکریلیک ( پلاستیک) و فلز نیز برای ساخت قفسه بهره برد. این گزینه ها چندان برای فضای مسکونی مناسب نیستند.

قفسه فلزی

نکاتی برای خرید قفسه کتاب

پیش از خرید قفسه کتاب و یا کتابخانه، بهتر است نکاتی را به شرح زیر در نظر داشته باشید.

فضا : محل قرار گیری قفسه و هدف شما از گذاشتن قفسه در آن فضا باید بررسی شود. در صورتی که محدودیت در فضا دارید، بهتر است قفسه معلق را جایگزین کتابخانه نمایید. طول، عرض و عمق قفسه را متناسب با فضای موجود اندازه گیری کنید. در صورتی که قصد قرار دادن یک شی به خصوص را دارید، فراموش نکنید که ارتفاع قفسه را متناسب با آن در نظر بگیرید.

امنیت : واحدهای قفسه به وسیله گونیا طاقچه به دیوار متصل می گردند. نحوه اتصال گونیا و شلف باید محکم و مطمئن باشد تا به مرور زمان مشکلی بروز ندهد. کتابخانه های مرتفع نیز بهتر است از طرفین به دیوار پیچ شوند تا امنیت محیط تضمین شود. فراموش نکنید که کودکان و حیوانات خانگی علاقمند به بالا رفتن از قفسه ها هستند.

شرکت روماک انواع قفسه های چوبی را برای پروژه هایی که سایر محصولات چوبی از قبیل درب، کمد، کابینت و … دارند؛ می باشد. را سفارش می دهند، قابل طراحی و اجرا است.

خرید قفسه چوبی

ایده هایی جذاب برای محل قفسه و کتابخانه چوبی

قفسه های معلق را می توان به اشکال مختلفی از جمله مربع، مستطیل، مثلث، شش ضلعی و … طراحی نمود. در صورتی که علاقه ای به گونیا برای اتصال قفسه ها به دیوار ندارید، از ایده هایی همچون طناب و … بهره ببرید. فراموش نکنید که لزومی ندارد قفسه ها هم اندازه و دارای نظم باشند. در ادامه چندین ایده برای محل بکارگیری قفسه را مورد بررسی قرار می دهیم.

بهترین جا برای نصب قفسه های چوبی

یک دیوار بزرگ محل مناسبی برای قرار دادن قفسه نمی باشد، بهتر است قفسه ها را جایی نصب کنید که نزدیک به میز یا مبلمان باشد. به عنوان مثال بالای میز کنسول و یا میز کارتان ایده خوبی برای قرار دادن شلف است. یک دیوار کوچک در گوشه ای از خانه که کاربری خاصی ندارد نیز می تواند محل مناسبی برای شلف باشد.

درست همانند تابلوهای هنری، قفسه نیز باید در ارتفاع دید قرار بگیرد و این ارتفاع حدود 150 سانتی متر است. البته اگر قفسه پشت مبلمان است، 25 سانتی متر بالاتر از مبل یا میز محل مناسبی خواهد بود.

شرایط خاص می تواند ارتفاع قرارگیری قفسه را تحت تاثیر قرار بدهد، به عنوان مثال قفسه اتاق کودک باید در ارتفاع کوتاهتر نصب گردد.

بهره گیری از قفسه در اتاق خواب

در اتاق خواب های کوچک شلف های معلق را جایگزین میز کنار تخت نمایید. می توانید از بیش از یک طبقه برای شلف بهره ببرید. این موضوع کاملا به خلاقیت و سلیقه شما بستگی دارد.

همچنین می توانید از قفسه در بالای تخت استفاده نمایید. بخاطر داشته باشید که ارتفاع آن باید بصورتی باشد که سر شما برخوردی با قفسه نداشته باشد. در این صورت علاوه بر اینکه فضایی اشغال نمی کنید، بلکه می توانید اشیا دکوراتیو مورد علاقه تان را بر روی شلف ها قرار بدهید.

برای اتاق های نسبتاً بزرگ می توان از قفسه به سادگی در دیوارهای خالی بهره ببرید؛ شلف های کنج نیز ایده خوبی برای اتاق خواب می باشد.

قفسه کنار تخت

بهره گیری از قفسه در پذیرایی

یکی از محبوب ترین ایده ها برای بکارگیری شلف در پذیرایی، خلق یک گالری هنری می باشد. در نتیجه می توانید مجموعه ای از اشیا و عکس های مورد علاقه تان را به نمایش بگذارید. سعی کنید قفسه ها را به صورت اشکال هندسی کنار یکدیگر قرار دهید تا فضا از یکنواختی خارج شود.

بکارگیری از تعدادی شلف معلق، می تواند منجر به خلق یک کتابخانه چوبی کوچک در محیط پذیرایی شود. در این صورت از یک مبل راحتی در مجاور دیواری که قفسه ها قرار دارد، برای مطالعه بهره ببرید.

شلف های معلق را می توان در پشت مبلمان نیز قرار داد. در این صورت قادر خواهید بود از ترکیبی از کتاب و اشیای تزئینی در فضای پشت مبمان بهره ببرید.

همچنین می توانید از قفسه ها در آشپزخانه برای قرار دادن ظروف و یا به عنوان یک بار کوچک نیز بهره ببرید.

مدل قفسه چوبی

امروزه طرح های خلاقانه برای قفسه و شلف محبوبیت زیادی پیدا کرده است. بدین معنی که برای دکوراسیون داخلی زیبا؛ نیازی به شلف های خطی و طبقه ای نظم دار وجود ندارد. بنابراین می توانید ایده های خود را با نجار در میان گذاشته و قفسه ایده آل خود را شخصی سازی نمایید. همچنین با جست و جو در فضای اینستاگرام ، پینترست و وبسایت های تولیدکنندگان؛ ایده های زیادی را پیدا خواهید نمود. در ادامه چند نمونه خلاقانه از قفسه های دیواری را ملاحظه نمایید.

  • قفسه های شش ضلعی متصل برای کتاب و اشیا تزئینی

مدل قفسه چوبی

  • قفسه های کفه دار با اشکال خاص بعنوان طرح کتابخانه خلاقانه

ایده قفسه دیواری

  • قفسه کنج ساده و قفسه های مثلثی بی نظم برای اشیا دکوری و کتاب

قفسه ارزان قیمت

  • قفسه خطی بی نظم برای دکوراسیون فضای پذیرایی

قفسه خطی

کاربردی های قفسه چوبی

قفسه چوبی با انعطاف پذیری بالایی که در طراحی دارد ، زیبایی محیط و دکوراسیون را دو چندان می نماید. با ایده های بیشتر برای قرارگیری قفسه چوبی بر روی دیوار ( قفسه چوبی معلق ) آشنا شوید.

قفسه در بالای تلوزیون : از قفسه های معلق می توانید در بالای تلویزیون بهره ببرید تا دیوار بالای تلویزیون خالی نباشد.

قفسه چوبی بالای تلویزیون

کلکسیون کتاب های مورد علاقه تان : از قفسه با عرض کم برای نگهداری و به نمایش گذاشتن مجموعه کتاب هایتان بهره ببرید. علاوه بر این می توانید قاب عکس و یا اشیا مورد علاقه تان را نیز در کنار کتاب ها بگذارید تا قفسه از یکنواختی خارج شود.

قفسه برای ظروف در آشپزخانه : بخشی از فضای خالی در آشپزخانه را به قفسه های معلق اختصاص بدهید. این قفسه هم برای ظروفی که بصورت روزانه استفاده می نمایید مناسب است و هم برای ظروف دکوری کاربردی می باشد.

قفسه ظروف آشپزخانه

بهره گیری از باکس های چوبی معلق : در محیط پذیرایی چندین باکس چوبی معلق را به صورت خطی بر روی دیوار نصب نمایید. باکس های چوبی قابلیت رنگ پذیری دارند، بنابراین با انتخاب رنگ سفید و یا طوسی برای سبک مدرن مناسب خواهند بود، زیرا از خطوط صاف در این سبک بهره گرفته می شود.

قفسه های رنگی در اتاق کودک : قفسه چوبی در اتاق کودکان بسیار کاربردی است.  این قفسه ها را به رنگ های شاد آذین نمایید و اسباب بازی های کودکانتان را بر روی آن ها نگهداری نمایید.

قفسه چوبی اتاق کودک

گالری عکس مدل های قفسه کتابقفسه چوبی مدرن


قفسه چوبی رنگ شده


قفسه چوبی معاصر


قفسه جداکننده


قفسه سفید


قفسه طوسی


قفسه نردبانی


 میز و قفسهقفسه فلزی چوبی


کتابخانه شیک


قفسه میز تلویزیون


قفسه اتاق خواب

سوالات متداول

با جستجو در اینستاگرام، پینترست و گوگل عکس های قفسه های دیواری خلاقانه و مدرن را مشاهده نمایید تا از آن ها ایده بگیرید.

با انتخاب طرح ایده آل و تصمیم گیری در خصوص جنس قفسه به یک نجار و یا سازنده تجهیزات چوبی مراجعه کنید تا سفارش شما را تولید نمایند.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *