انواع درب ریلی و بیان مزایا و معایب آن


درب ریلی که به نام درب کشویی نیز شناخته می شود؛ از جمله درب های مدرن می باشد که زیبایی منحصر بفردی را به محیط می دهد. درب های کشویی بسیار کاربردی بوده و در مکان های مختلفی از جمله ادارات، پارکینگ، حمام و به عنوان درب داخلی، درب پاسیو ، درب کمد و درب ریلی پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرند.

درب کشویی کمد مدرن

ضروری است پیش از انتخاب این درب، در خصوص انواع درب های کشویی، جنس آن ها ، مزایا و معایب شان اطلاعاتی را کسب نمایید.

برای مطالعه مطالب زیر، بر روی عناوین مورد نظر کلیک نمایید.

• انواع طرح ها و مدل های درب ریلی

• جنس درب کشویی

• مزیت های دربهای ریلی

• معایب درب های ریلی

• کاربرد انواع درب های ریلی

• قیمت درب های ریلی

درب کشویی مدرن

انواع مدل های درب ریلی

درب های ریلی از تنوع بالایی در طراحی برخوردار هستند که رایج ترین انواع آن ها را معرفی می نماییم.

درب کشویی Bypass

کاربردی ترین نوع از دربهای کشویی، درب های Bypass هستند که برای فضاهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا این درب ها نیازی به فضای بازشو ندارند. با بهره گیری از ریل بالا و پایین و حرکت درب بر روی ریل به سمت چپ و یا راست، درب باز و بسته می شود. لازم به ذکر است، اجرای این درب نیاز به عرض کافی برای قرار گرفتن ریل ها دارد.

درب ریلی bypass

درب های ریلی Pocket

این درب نیز برای فضاهای کوچک مناسب می باشد و در مقایسه با درب Bypass می تواند ابعاد کوچکتری داشته باشد. درب های Pocket فاقد لولا بوده و با حرکت بر روی ریل، در داخل دیوار می رود.

درب ریلی pocket

درب کشویی تاشو و یا Bi-Fold

درب کشویی تاشو  فاقد ریل می باشد و از چند بخش تشکیل شده که قابلیت تا شدن دارند. در نتیجه در مقایسه با درب های لولاخور، نیاز به فضای بازشوی کمتری دارند. این درب ها در عرض کم هم قابل اجرا هستند.

درب کشویی تاشو

درب های فرانسوی ریلی

درب فرانسوی در واقع همان درب های دو لنگه هستند که به عنوان درب داخلی و یا ورودی مورد استقاده قرار می گیرند. طراحی درب فرانسوی همراه با چندین پنل و با ترکیبی از شیشه رایج می باشد. متریال متنوعی از جمله چوب، آلومنیوم و … برای فریم های درب که در برگیرنده شیشه ها ست، استفاده می شود. طراحی درب های فرانسوی به صورت ریلی نیز امکان پذیر می باشد.

درب فرانسوی ریلی

درب های آکاردئونی

یکی از ارزانترین درب های کشویی، درب آکاردئونی می باشد. همانطور که از نامش مشخص است، همانند یک آکاردئون باز و بسته می شود و کمترین فضای ممکن را اشغال می کند.

درب آکاردئونی

متریال کاربردی برای انواع درب کشویی

متریال باید متناسب با محیط و نیاز شما انتخاب گردد. در ادامه رایج ترین متریال برای این درب ها را بیان خواهیم کرد.

چوب : از جمله کاربردی ترین و بهترین متریال برای انواع درب های کشویی می باشد. حس کلاسیک، زیبایی، ماندگاری بالا و نیاز به مراقبت نسبتاً کم از جمله ویژگی های چوب می باشد

آلومینیوم : درب های آلومینیومی ظاهری ساده و شیک برای محیط پاسیو دارند. وزن سبک، ماندگاری بالا، نیاز به مراقبت کم و عدم خش پذیری از جمله بارزترین ویژگی های این متریال می باشد.

فایبرگلاس : از آنجایی که این متریال ظاهری مشابه چوب دارد، زیبا بوده ولی قیمت مناسب تری دارد. استفاده بهینه از انرژی، ماندگاری بالا، نیاز به نگهداری کم و مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی از جمله خصوصیات فایبرگلاس می باشد.

وینیل : این متریال به مصرف بهینه انرژی کمک می کند، علاوه بر این، در برابر حرارت مقاوم بوده و ارزان ترین متریال برای تولید این درب ها است.

استیل : مقاوم ترین و ماندگارترین متریال برای ساخت درب های ریلی ، استیل می باشد که علاوه بر قیمت پایین، در برابر تغییرات آب و هوایی نیز مقاوم است. هر چند نیاز به رنگ آمیزی مرتب دارد.

بنابراین بهتر است با توجه به نیاز، شرایط آب و هوایی، بودجه و از همه مهم تر فضایی که قصد استفاده از درب را دارید، متریال مورد نظر را انتخاب نمایید.

درب ریلی فلزی

مزیت های دربهای ریلی

درب های ریلی هم مانند هر چیزی معایب و مزایایی دارد که سعی کردیم به طور کامل آنها را بیان نماییم.

عدم نیاز به بازشو : از آنجایی که این درب ها فاقد لولا هستند، به فضای بازشو نیازی نداشته و در راستای ریل باز و بسته می شوند. البته اکثر مدل های این درب ها نیاز به عرض کافی برای اجرا دارند.

بهره گیری از نور طبیعی :استفاده از شیشه در ساختار دربهای ریلی رایج می باشد. بنایراین می توان از نور طبیعی در طول روز بهره برد.

ابعاد بزرگ : این درب ها عموماً در ابعاد بزرگ طراحی می شوند، در نتیجه زیبایی منحصربفردی را به محیط می دهند.

منعطف با فضاهای مختلف : انعطاف پذیری بالا در طراحی باعث می شود تا این درب ها با سبک های مختلف همخوانی داشته باشند.

درب ریلی کشویی

معایب درب ریلی

این درب نیز مانند تمامی هر دربی دارای معایبی به شرح زیر می باشد.

تمیز کردن مداوم : ریل های درب به مرور زمان گرد و غبار گرفته و نیاز به نظافت دارند. تمیز کردن ریل ها اندکی دشوار بوده، زیرا دسترسی به برخی از قسمت های ریل آسان نیست و نیاز به باز و بسته کردن مداوم درب دارد. علاوه بر این، نظافت درب باید بصورت مرتب انجام شود، زیرا انباشته شدن گرد و غبار می تواند در عملکرد درب اختلال ایجاد نماید.

بجای ماندن اثر انگشت بر روی سطح درب : از آنجایی که این درب ها فاقد دستگیره هستند، تماس مداوم دست با درب منجر به بجای ماندن اثر انگشت می شود.
فرایند نصب سخت : بستن ریل های درب و همچنین نصب درب باید توسط فرد متخصص انجام شود. در نتیجه حضور نصاب در محل الزامی است.

اختلال در عملکرد : در برخی مواقع عملکرد درب دچار اختلال می گردد، در نتیجه باز و بسته شدن درب به آسانی انجام نمی گردد.

معایب درب ریلی

کاربردهای درب ریلی

درب های ریلی با توجه به مزایایی که دارند، در مکان های متعددی کاربردی هستند که بصورت خلاصه به آن ها می پردازیم.

درب ریلی پارکینگ

درب ریلی پارکینگ با سیستم اتوماتیک برای بسیار از خانه ها کاربردی بوده و برای بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این درب برای پارکینگ های کوچک که مشکل فضای بازشو دارند، گزینه مناسبی است. البته عرض پارکینگ باید فضای کافی برای حرکت درب داشته باشد. بهره گیری از سیستم جک و موتور برای بازشوی اتوماتیک این درب ها امکان پذیر می باشد.

درب ریلی پارکینگ

درب ریلی پاسیو (Patio)

درب کشویی پاسیو یکی از کاربردی ترین درب ها محسوب می شود. از آنجایی که فضای پاسیو معمولا محدود بوده، اگر درب به هنگام باز و بسته شدن جای زیادی اشغال کند با کمبود جا مواجه خواهید شد. بنابراین بهترین گزینه درب کشویی است که می توان با رنگ های متنوعی آن را تولید کرد که با دکوراسیون داخلی نیز هماهنگ باشد.

این درب ها با رطوبت و گرد و غبار در تماس هستند، پس اطمینان حاصل کنید که رنگ آن مرغوب باشد و در طول زمان از بین نرود و همچنین مقاومت و درخشندگی خود را حفظ کند.

درب کشویی انباری

این درب ها به طور معمول برای ایجاد امنیت در مکان هایی مانند انباری به کار برده می شوند. به همین دلیل باید دارای قفل ایمن باشند. قابل ذکر است که استفاده از روان کننده های درب باعث می شود علاوه بر راحت باز و بسته شدن درب، سر و صدای زیادی نیز ایجاد نشود.
باید به این نکته نیز اشاره کرد که این درب ها در داخل ساختمان نصب می گردند، بنابراین از بارش باران و آفتاب در امان هستند و دچار زنگ زدگی و رنگ پریدگی نمی شوند.

قیمت درب کشویی

همانطور که ذکر شد؛ این درب ها از تنوع بالایی در متریال و نوع طراحی برخوردار هستند. بنابراین برای آگاهی از قیمت درب ریلی باید ابعاد، متریال و نوع درب را متناسب با نیاز خود انتخاب کرده، سپس اقدام به استعلام قیمت نمایید. لازم به ذکر است نوع یراق آلات نیز در قیمت درب تاثیرگذار خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *