انواع درب ریلی و بیان مزایا و معایب آن


درب ریلی که به نام درب کشویی نیز شناخته می شود؛ از جمله درب های مدرن می باشد که زیبایی منحصر بفردی را به محیط می دهد. درب های کشویی بسیار کاربردی بوده و در مکان های مختلفی از جمله ادارات، پارکینگ، حمام و به عنوان درب داخلی، درب پاسیو ، درب کمد و درب ریلی پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرند.

درب کشویی کمد مدرن

ضروری است پیش از انتخاب این درب، در خصوص انواع درب های کشویی، جنس آن ها، مزایا و معایب شان اطلاعاتی را کسب نمایید.

برای مطالعه مطالب زیر، بر روی عناوین مورد نظر کلیک نمایید.

درب کشویی مدرن

انواع مدل های درب ریلی

درب های ریلی از تنوع بالایی در طراحی برخوردار هستند که رایج ترین انواع آن ها را معرفی می نماییم.

درب کشویی Bypass

کاربردی ترین نوع از دربهای کشویی، درب های Bypass هستند که برای فضاهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا این درب ها نیازی به فضای بازشو ندارند. با بهره گیری از ریل بالا و پایین و حرکت درب بر روی ریل به سمت چپ و یا راست، درب باز و بسته می شود. لازم به ذکر است، اجرای درب بصورت Bypass نیاز به عرض کافی برای قرار گرفتن ریل ها دارد.

شرکت روماک تولیدکننده انواع درب داخلی اتاق و سرویس بهداشتی می باشد و در صورت سفارش کارفرمایان محترم، بازشوی درب به صورت ریلی طراحی و اجرا می گردد.

درب ریلی bypass

درب های ریلی Pocket

این درب نیز برای فضاهای کوچک مناسب می باشد و در مقایسه با درب Bypass می تواند ابعاد کوچکتری داشته باشد. درب های Pocket فاقد لولا بوده و با حرکت بر روی ریل، در داخل دیوار می رود. درب تک لنگه ریلی با این سیستم برای سرویس بهداشتی کوچک بسیار ایده آل می باشد.

شرکت روماک درب ریلی pocket تک لنگه را به عنوان درب ضد آب سرویس بهداشتی طراحی و اجرا می نماید.

درب ریلی pocket

درب کشویی تاشو و یا Bi-Fold

بای فولد یا همان درب کشویی تاشو فاقد ریل می باشد و از چند بخش تشکیل شده که قابلیت تا شدن دارند. در نتیجه در مقایسه با درب های لولاخور، نیاز به فضای بازشوی کمتری دارند. این درب ها در عرض کم هم قابل اجرا هستند.

در ادامه به بررسی بیشتر این درب ها می پردازیم.

درب کشویی تاشو

درب های فرانسوی ریلی

درب فرانسوی در واقع همان درب های دو لنگه هستند که به عنوان درب داخلی و یا ورودی مورد استقاده قرار می گیرند. طراحی درب فرانسوی همراه با چندین پنل و با ترکیبی از شیشه رایج می باشد. متریال متنوعی از جمله چوب، آلومنیوم و … برای فریم های درب که در برگیرنده شیشه ها ست، استفاده می شود. طراحی درب های فرانسوی به صورت ریلی نیز امکان پذیر می باشد.

درب فرانسوی ریلی

درب های آکاردئونی

یکی از ارزانترین درب های کشویی، درب آکاردئونی می باشد. همانطور که از نامش مشخص است، همانند یک آکاردئون باز و بسته می شود و کمترین فضای ممکن را اشغال می کند.

درب آکاردئونی

متریال کاربردی برای انواع درب کشویی

متریال باید متناسب با محیط و نیاز شما انتخاب گردد. در ادامه رایج ترین متریال برای این درب ها را بیان خواهیم کرد.

چوب : از جمله کاربردی ترین و بهترین متریال برای انواع درب های کشویی می باشد. حس کلاسیک، زیبایی، ماندگاری بالا و نیاز به مراقبت نسبتاً کم از جمله ویژگی های چوب می باشد

آلومینیوم : درب های آلومینیومی ظاهری ساده و شیک برای محیط پاسیو دارند. وزن سبک، ماندگاری بالا، نیاز به مراقبت کم و عدم خش پذیری از جمله بارزترین ویژگی های این متریال می باشد.

فایبرگلاس : از آنجایی که این متریال ظاهری مشابه چوب دارد، زیبا بوده ولی قیمت مناسب تری دارد. استفاده بهینه از انرژی، ماندگاری بالا، نیاز به نگهداری کم و مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی از جمله خصوصیات فایبرگلاس می باشد.

وینیل : این متریال به مصرف بهینه انرژی کمک می کند، علاوه بر این، در برابر حرارت مقاوم بوده و ارزان ترین متریال برای تولید این درب ها است.

استیل : مقاوم ترین و ماندگارترین متریال برای ساخت درب های ریلی ، استیل می باشد که علاوه بر قیمت پایین، در برابر تغییرات آب و هوایی نیز مقاوم است. هر چند نیاز به رنگ آمیزی مرتب دارد.

بنابراین بهتر است با توجه به نیاز، شرایط آب و هوایی، بودجه و از همه مهم تر فضایی که قصد استفاده از درب را دارید، متریال مورد نظر را انتخاب نمایید.

درب ریلی فلزی

مزیت های دربهای ریلی

درب های ریلی هم مانند هر چیزی معایب و مزایایی دارد که سعی کردیم به طور کامل آنها را بیان نماییم.

عدم نیاز به بازشو : از آنجایی که این درب ها فاقد لولا هستند، به فضای بازشو نیازی نداشته و در راستای ریل باز و بسته می شوند. البته اکثر مدل های این درب ها نیاز به عرض کافی برای اجرا دارند.

بهره گیری از نور طبیعی :استفاده از شیشه در ساختار دربهای ریلی رایج می باشد. بنایراین می توان از نور طبیعی در طول روز بهره برد.

ابعاد بزرگ : این درب ها عموماً در ابعاد بزرگ طراحی می شوند، در نتیجه زیبایی منحصربفردی را به محیط می دهند.

منعطف با فضاهای مختلف : انعطاف پذیری بالا در طراحی باعث می شود تا این درب ها با سبک های مختلف همخوانی داشته باشند.

درب ریلی کشویی

معایب درب ریلی

این درب نیز مانند تمامی هر دربی دارای معایبی به شرح زیر می باشد.

تمیز کردن مداوم : ریل های درب به مرور زمان گرد و غبار گرفته و نیاز به نظافت دارند. تمیز کردن ریل ها اندکی دشوار بوده، زیرا دسترسی به برخی از قسمت های ریل آسان نیست و نیاز به باز و بسته کردن مداوم درب دارد. علاوه بر این، نظافت درب باید بصورت مرتب انجام شود، زیرا انباشته شدن گرد و غبار می تواند در عملکرد درب اختلال ایجاد نماید.

بجای ماندن اثر انگشت بر روی سطح درب : از آنجایی که این درب ها فاقد دستگیره هستند، تماس مداوم دست با درب منجر به بجای ماندن اثر انگشت می شود.
فرایند نصب سخت : بستن ریل های درب و همچنین نصب درب باید توسط فرد متخصص انجام شود. در نتیجه حضور نصاب در محل الزامی است.

اختلال در عملکرد : در برخی مواقع عملکرد درب دچار اختلال می گردد، در نتیجه باز و بسته شدن درب به آسانی انجام نمی گردد.

معایب درب ریلی

کاربردهای درب ریلی

انواع درب های ریلی با توجه به مزایایی که دارند، در مکان های متعددی کاربردی هستند که بصورت خلاصه به آن ها می پردازیم.

درب ریلی پارکینگ

سیستم اتوماتیک درب ریلی پارکینگ برای بسیاری از خانه ها کاربردی بوده و برای بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این درب برای پارکینگ های کوچک که مشکل فضای بازشو دارند، گزینه مناسبی است. البته عرض پارکینگ باید فضای کافی برای حرکت درب داشته باشد. بهره گیری از سیستم جک و موتور برای بازشوی اتوماتیک این درب ها امکان پذیر می باشد.

یکی از معایب درب ریلی پارکینگ هزینه بالای خرید و نصب آن می باشد. همچنین هوای سرد و برف می تواند عملکرد ریل را دچار مشکل نماید. در نتیجه اگر در یک منطقه سرد زندگی می کنید درب های ریلی گزینه مناسبی نیستند مگر اینکه از روکش حرارتی مناسب به هنگام نصب استفاده شود.

درب ریلی پارکینگ

درب ریلی پاسیو (Patio)

درب کشویی پاسیو یکی از کاربردی ترین درب ها محسوب می شود. از آنجایی که فضای پاسیو معمولا محدود بوده، اگر درب به هنگام باز و بسته شدن جای زیادی اشغال کند با کمبود جا مواجه خواهید شد. بنابراین بهترین گزینه درب کشویی است که می توان با رنگ های متنوعی آن را تولید کرد که با دکوراسیون داخلی نیز هماهنگ باشد.

این درب ها با رطوبت و گرد و غبار در تماس هستند، پس اطمینان حاصل کنید که رنگ آن مرغوب باشد و در طول زمان از بین نرود و همچنین مقاومت و درخشندگی خود را حفظ کند.

درب کشویی انباری

این درب ها به طور معمول برای ایجاد امنیت در مکان هایی مانند انباری به کار برده می شوند. به همین دلیل باید دارای قفل ایمن باشند. قابل ذکر است که استفاده از روان کننده های درب باعث می شود علاوه بر راحت باز و بسته شدن درب، سر و صدای زیادی نیز ایجاد نشود.
باید به این نکته نیز اشاره کرد که این درب ها در داخل ساختمان نصب می گردند، بنابراین از بارش باران و آفتاب در امان هستند و دچار زنگ زدگی و رنگ پریدگی نمی شوند.

درب ریلی تاشو

همانطور که ذکر شد درب های تاشو یا همان Bi-fold ؛ دارای چندین پنل بوده که برای باز شدن همگی در یک راستا جمع می شوند. اگرچه این درب ها بنام درهای ریلی شناخته شده اند، اما عملا هیچ گونه ریلی در ساختار آن بکار برده نشده است.

قابلیت طراحی درب های تاشو با 2 تا 6 پنل وجود دارد. بدیهی است که تعداد پنل کم برای محیط های کوچک مناسب خواهد یود. البته طراحی این درب ها با بیش از 6 پنل نیز امکان پذیر می باشد. از آنجایی که ابعاد درب های تاشو زیاد می باشد، هزینه نهایی آن نیز بالا خواهد بود.

درب های تاشوی چوبی به عنوان درب های داخلی در خانه ها کاربردی هستند. چوب ظاهری کلاسیک و شیک را به محیط می دهد و سطح آن را می توان با رنگ و یا روکش چوب پوشش داد. لازم به ذکر است، چوب های نرم در مقایسه با چوب های سخت، هزینه کمتری دارند.

برای درب های باغ و یا تراس نیز می توان از ترکیب آلومینیوم و شیشه استفاده نمود. آلومینیوم از جمله متریال کاربردی برای فریم درب های تاشو است، زیرا هم ماندگاری بالایی داشته و هم به مراقبت زیادی نیاز ندارد. برای پنل نیز می توان از شیشه های نشکن بهره برد. شیشه نه تنها باعث می شود از نور طبیعی بهره گرفته شود، بلکه محیط نیز بزرگتر و روشن تر به نظر می رسد.

درب ریلی تاشو

پروفیل جایگزینی برای دستگیره در سبک مدرن

برای بازشوی درب کشویی می توانید از انواع دستگیره متناسب با سبک طراحی درب بهره ببرید. اما جدیدترین طرح های دربهای ریلی در سبک مدرن، دستگیره ندارند و با پروفیل باز و بسته می شوند!

پروفیلی در حاشیه درب به صورت عمودی بکار می رود، بطوریکه به راحتی با انگشت درب را بر روی ریل حرکت می دهید. این مدل دستگیره در سبک های مدرن و مینیمال رایج هستند، در نتیجه می توان برای زیبایی بیشتر از پروفیل سیلور یا طلایی رنگ استفاده کنید.

قیمت درب کشویی

همانطور که ذکر شد؛ این درب ها از تنوع بالایی در متریال و نوع طراحی برخوردار هستند. بنابراین برای آگاهی از قیمت درب ریلی باید ابعاد، متریال و نوع درب را متناسب با نیاز خود انتخاب کرده، سپس اقدام به استعلام قیمت نمایید. لازم به ذکر است نوع یراق آلات نیز در قیمت درب تاثیرگذار خواهد بود.

جک درب پارکینگ ریلی مدرن

فرایند باز و بسته شدن درب های ریلی وابسته به جک می باشد. انواع جک با توجه به موتورشان در دسته های زیر می گنجند.

جک با موتور هیدرولیکی : ساختار این موتور متشکل از یک استوانه است که درون آن روغن وجود دارد. با وارد شدن نیرو بر این روغن، فشاری بر پیستون استوانه ای وارد می شود که این امر موجب حرکت درب می گردد.

جک با موتور الکترومکانیکی : این نوع جک دارای رتور و چرخ دنده است و عملکرد آن به گونه ایست که حرکت چرخشی را به خطی تبدیل می نماید و منجر به حرکت درب بر روی ریل می گردد. در حقیقت رتور با خاصیت مغناطیسی ای که دارد حرکت کرده و چرخ دنده را می چرخاند و چرخ دنده این حرکت را به میل ماردان انتقال می دهد.

توجه داشته باشید که انتخاب نوع جک باید با توجه به وزن درب انجام گردد. انواع جک ها در برندهای مختلف دارای ویژگی های مختلفی از قبیل زاویه بازشوی درب، ولتاژ برق مصرفی، نحوه خلاص کردن و … هستند. در نتیجه هنگام انتخاب جک، باید ویژگی های فنی را مورد بررسی قرار دهید.

سوالات متداول

درب های کشویی برای فضاهای مدرن کاربردی هستند. این درب ها برای سرویس بهداشتی، جداکننده پذیرایی و ناهارخوری، ورودی تراس و انباری، لاندری روم یا همان اتاق لباس شویی و پارکینگ مناسب می باشند.

دربهای ریلی در انواع Bypass یا دو درب، Pocket یا تک درب، درب کشویی تاشو، آکاردئونی و فرانسوی موجود هستند. درب کشویی ریلی با متریال مختلف از قیبل چوب، پلای وود، ام دی اف و شیشه ساخته می شوند.

به خواندن ادامه دهید

5 دیدگاه

  • مهرداد خانلری گفت:

    سلام خسته نباشید مهردادم از شمال
    ایل وتبار من یا جوشکارن یا صنعت کار قابل بحثی هسنن…عدم یادگیری. تئوری و دانشگاهی باعث شده تا هنوز که هنوزه به سبک ساسانیان دارن کار انجام میدن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *