انواع مدل های درب سی ان سی چوبی


امروزه سرعت و کیفیت، اولویت های فرایند تولید هستند. به همین دلیل اکثر تولیدکنندگان از ماشین ها و ابزارآلات روز در کنار نیروی خبره و کارآمد بهره می گیرند. دستگاه CNC از جمله تکنولوژی هایی می باشد که نقش بسزایی در صنعت تولید دارد. نقوش درب سی ان سی نیز توسط این دستگاه ایجاد می گردد.

اما شاید برایتان سوال باشد که دستگاه CNC چیست و طرح های حاصل از آن به چه صورت ایجاد می گردند ؟ انوع مدل درب cnc دارای چه ویژگی هایی هستند؟ آیا در سی ان سی از لحاظ کیفیت با سایر درب ها متفاوت است ؟

گالری عکس درب های سی ان سی تولیدی شرکت روماک

برای خواندن مطالب زیر، بر روی عنوان مورد نظر کلیک نمایید.

درب سی ان سی

برای استعلام قیمت آنلاین بیش از 80 مدل درب ورودی آپارتمان و ساختمان با طراحی سی ان سی، قاب دار و … ، بر روی دکمه روبرو کلیک نمایید.

درب خانه

تفاوت طرح درب چوبی CNC و درب ابزار خورده دستی

نقوش درب های ابزار خورده، حاصل از طراحی یارانه ای و کنده کاری ماشینی نمی باشد. بلکه این نقوش توسط یک فرد حرفه ای و ابزارآلات نجاری از جمله مغار، بر روی درب کنده کاری می شود. در صورتی که یک درب ابزار خورده را با یک درب سی ان سی مقایسه کنید، این موضوع مشهود خواهد بود. بدیهی است که هنر دست همواره تحسین برانگیزتر است.

یکی از مهم ترین تفاوت های درب های ابزار خورده با دربهای سی ان سی ، گوشه های درب می باشد. دستگاه سی ان سی قابلیت برش تیز و قائم ندارد. در نتیجه درب هایی که با ابزار برش خورده اند، دارای گوشه های قائم هستند که این موضوع باعث می شود درب در جزئیات زیبایی بیشتری داشته باشد.

درب چوبی سی انسی مدرن

شاید تصورتان از درب سی انسی ، یک درب با نقوش زیاد و طراحی کلاسیک باشد. در حالیکه امکان اجرای سی ان سی بر روی درب چوبی با طرح هایی ساده نیز وجود دارد. در واقع می توان یک درب فلت را با چند خط سی ان سی کم عمق، از یکنواختی خارج نمود. بدین صورت ، درب برای سبک مدرن نیز کاربردی خواهد بود. این امر برای انواع روکش های چوب طبیعی و لایی چوب قابل اجراست. البته در نظر داشته باشید که عمق سی ان سی ارتباط مستقیمی با ضخامت لایی و یا روکش دارد.

درب مالاگا تولید شده توسط شرکت روماک،یک مدل درب سی ان سی برای سبک مدرن می باشد که بر روی روکش زیتون اجرا شده است. تصاویر درب مالاگا را در گالری عکس های دربهای CNC در انتهای این صفحه، مشاهده نمایید.

درب سی ان سی

طرح CNC درب مینیمال

سبک های مینیمال و مدرن از لحاظ ویژگی های بصری بسیار شبیه به یکدیگر می باشند. در هر دوی این سبک ها بهره گیری از خطوط صاف و ساده رایج است، با این تفاوت که در سبک مینیمال بهره گیری از هر گونه جزئیات باید به صورت هدفمند انجام گیرد. برای درب های مدرن علاوه بر رنگ پوششی خنثی ( سفید و طوسی ) می توان از روکش با حفظ نقوش طبیعی چوب نیز بهره گرفت. بدیهی است که خطوط صاف عمودی و یا افقی CNC برای این سبک ها ایده خوبی است.

برای درب مدل سی ان سی در سبک مینیمال از رنگ پوششی سفید بهره گرفته می شود و بهتر است درب فلت روکش چوب را انتخاب نکنید. در نتیجه یک درب فلت و صاف با رنگ سفید پوششی مات ( پلی اورتان) همراه با خطوط افقی و یا عمودی سی ان سی برای سبک مینیمال مناسب است.

درب جنوا طراحی و اجرا شده توسط شرکت روماک می باشد که دارای طراحی خطوط سی ان سی بوده و برای سبک مینیمال ایده آل می باشد. عکس های این مدل را در گالری عکس انتهای مقاله مشاهده نمایید.

طرح درب چوبی CNC کلاسیک

بهره گیری از سی ان سی برای نقوش و منبت کاری های کلاسیک رواج دارد. در حقیقت می توان از نقوش و جزئیات متقارن بر روی سطح درب بهره گرفت تا یک درب کلاسیک و یا اصطلاحا سنتی را طراحی نمود. تولیدکنندگان درب سی ان سی عموماً از نقوش الحاقی بر روی سطح درب کلاسیک استفاده می نمایند.

درب ادینبرگ تولید شده توسط شرکت روماک، یک مدل درب سی ان سی برای سبک کلاسیک می باشد. از خطوط CNC عمودی و افقی بر روی پنل و کتیبه های درب بهره گرفته شده است. قسمت خارجی درب نیز به منبت های الحاقی که توسط سی ان سی ایجاد شده است مزین گردیده است. از آنجایی که اجرای این نقوش با دستگاه سی ان سی با اندکی محدودیت مواجه می شود، برای تکمیل آن نیاز به هنر دست و کنده کاری نیز می باشد.

طرح سی انسی درب کتیبه دار ادینبرگ دارای منبت می باشد و توسط شرکت روماک طراحی و اجرا شده است.

درب سی ان سی کلاسیک

طرح سی انسی درب اتاق

طرح سی انسی درب عموماً برای درب های ورودی کاربرد دارد، با اینحال برخی از افراد تمایل به بهره گیری از طرح های سی ان سی برای درب اتاق خواب دارند. درب های اتاقی با طرح و نقوش سی ان سی محبوبیت زیادی دارند و این مدل ها عموما بر روی روکش های مصنوعی پیاده سازی می شوند تا درب از سادگی خارج گردد. روکش های مصنوعی از قبیل پی وی سی قیمت مناسب تری دارند، اما از لحاظ ظاهری قابل مقایسه با درب های چوبی و یا ام دی اف با روکش طبیعی چوب نیستند.

اجرای خطوط CNC بر روی درب هایی که با روکش چوب طبیعی ساخته شده اند، امکان پذیر است. البته این بدین معنی نیست که روکش داخل برش سی ان سی می چرخد. درب های ضد سرقت شرکت روماک عموما روکش چوب هستند و مزین به خطوط سی ان سی شده اند.

درب cnc روکش چوب

انواع مدل درب CNC

امروزه با بهره گیری از ماشین های مختلف و کارآمد، دربهای cnc از تنوع بالایی در طرح و جنس برخوردار هستند. همین موضوع باعث شده هیچگونه محدودیتی برای استفاده از طرح های سی ان سی برای درب های داخلی، سرویس بهداشتی،  پارکینگ و … وجود نداشته باشد. انواع درب های سی ان سی به شرح زیر می باشند:

درب چوبی CNC

بدون شک چوب محبوب ترین متریال برای درب می باشد. طرح های درب چوبی CNC زیبایی به محیط می بخشند. بدیهی است که امکان بهره گیری از هر طرحی وجود دارد. نکته قابل توجه در برخی از طرح های ویژه، ضخامت پنل درب می باشد. بنابراین در صورتی که قصد استفاده از طرح های برجسته دارید، نیاز به یک درب با ساختار تمام چوب خواهید داشت.

درب های قاب دار و مسطح از جنس چوب و ام دی اف محبوب ترین مدل ها برای درب های داخلی و اتاقی هستند. برای مشاهده طرح های درب اتاق خواب؛ به صفحه جدیدترین مدل درب چوبی اتاق مراجعه نمایید.

درب های ارزان قیمت سی ان سی معمولا ساختاری از کلاف چوب و شبکه هانیکام داشته که توسط لایه HDF و یا PVC که CNC بر روی آن کار شده است، پوشانیده شده اند.

درب چوبی سی ان سی

درب ضد سرقت سی ان سی

درب ضد سرقت CNC دارای ساختار متفاوتی است. این موضوع کاملاً بستگی به فرایند ساخت و کیفیت دارد. اما رایج ترین ساختار برای درب های ضد سرقت سی ان سی ، هسته فلزی، پنل چوبی و روکش می باشد. روکش درب می تواند با بهره گیری از ماشین cnc دارای طرح و نقش باشد.

در انتهای مقاله انواع مدل درب سی انسی تولیدی شرکت روماک را ملاحظه نمایید. مدل سی ان سی در درب های ضد سرقت شرکت روماک از محبوبیت بالایی در میان کارفرمایان برخوردار است.

درب ضد سرقت سی ان سی

درب طرح CNC پی وی سی

ایجاد نقوش cnc بر روی درب های پی وی سی اندکی محدودیت دارد. اغلب خطوط ساده و کم عمق بر روی این درب ها کار می شود.

درب فلزی طرح سی ان سی

درب های فلزی یکی از بهترین گزینه ها برای بکارگیری سی ان سی می باشند. دستگاه مخصوص برای انواع فلز، قابلیت ایجاد نقوش متنوع و زیبایی را با استفاده از مته دارد تا به متریال بی روح فلز ، زیبایی ببخشد. طراحی بر روی پنل های فلزی انواع درب های ویلایی و یا حیاط امکان پذیر می باشد.

درب سی ان سی فلزی

درب های لیزری سی ان سی

درب های برش خورده توسط دستگاه لیرزCNC به عنوان درب های پارکینگ و ویلا بسیار مور توجه قرار گرفته اند. در این روش دستگاهCNC دارای مته نمی باشد، بلکه با استفاده از پرتوی لیزر متمرکز شده، بر روی صفحات فلزی، طرح CNC درب مورد نظر اجرا می گردد. این روش برای حکاکی های ظریف مناسب تر است.

درب ورودی سی ان سی

طرح cnc درب شیار دار کمد و کابینت

از خطوط سی ان سی بر روی درب کابینت و کمد که از چوب و یا ام دی اف ساخته شده است استفاده می شود. این خطوط به صورت عمودی و موازی و با فاصله بسیار کم بر روی درب صاف ایجاد می شود، بطوریکه در نهایت درب کمد و کابینت طرح شیاردار خواهد داشت. این طراحی یکی از جدیدترین و شیک ترین مدل ها برای کمد و کابینت خانه های مدرن است.

بطور معمول از رنگ های تیره مانند آبی و مشکی برای رنگ آمیزی این مدل درب CNC استفاده می شود.

CNC چیست  ؟

CNC مخفف Computer numerical control و به معنای کنترل عددی می باشد. ماشین CNC در سال 1940 اختراع گردید، در آن دوران این دستگاه توسط کامپیوترهای آنالوگ کنترل می شد.

امروزه عملکرد ماشین سی ان سی تماماً الکترونیکی بوده و با بهره گیری از روترها و دستورات کامپیوتری کار می کند. دستگاه سی ان سی به صورت سه محور و در نقاط X, Y, Z حرکت می نماید و طرح CNC را به صورت خطوط صاف، منحنی ، دایره و … در فضای سه بعدی ترسیم می نماید. این وسیله سرعت و دقت بالایی دارد و برای تولیدات انبوه مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع CNC در صنعت های مختلف از جمله تولید مبلمان ، درب ، کمد، خودروسازی و … کاربردی می باشد.

سی ان سی چیست

نحوه ساخت درب CNC

برای ایجاد نقوش و طرح های متنوع بر روی صنایع چوبی، از دستگاه سی ان سی میلینگ بهره گیری می شود. نقوش و طرح درب CNC باید توسط یکی از نرم افزارهای CAD (Computer-aided Design) طراحی گردد. این قبیل از نرم افزارها دید سه بعدی را برای شخص طراح فراهم می آورند. پس از اتمام طرح سه بعدی، دستگاه CNC همانند یک پرینتر عمل کرده و با دریافت دستورالعمل از جانب نرم افزار، طرح مورد نظر را پیاده سازی می نماید.

برای زیباسازی پنل انواع درب های چوبی، ام دی اف، پی وی سی ، فلزی و … می توان از نقوش CNC بهره برد. لازم به ذکر است برای متریال چوب و فلز ، باید دستگاه های متفاوتی را به کار گرفت.

درب cnc

قیمت درب سی ان سی

قیمت درب های CNC بستگی به ساختار درب و طرح مورد نظر دارد. بدیهی است که قیمت درب چوبی CNC برابر با قیمت درب فلزی CNC نمی باشد. در حقیقت قیمت درب CNC بیش از آنکه وابسته به طرح های CNC کار شده روی آن باشد، به متریال به کار رفته در ساختار درب بستگی دارد. برای مثال درب چوبی طبیعی که سی ان سی بر روی آن اجرا شده است، قیمت بیشتری در مقایسه با درب MDF همراه با نقوش سی ان سی دارد. البته اشکالی که با دستگاه سی ان سی بر روی درب پیاده سازی می گردد، ارزان تر از کار با دست می باشد.

در نهایت می توان گفت که بهره گیری از این تکنولوژی، به دلیل سرعت و دقت بالا برای تولیدات انبوه بسیار کاربردی است. علاوه بر این، امکان بهره گیری از طرح های متنوع بر روی درب های ارزان قیمت وجود دارد. این موضوع باعث می شود که درب های ارزان از سادگی در طرح خارج شود.

عوامل موثر بر قیمت درب سی ان سی فلزی

انواع درب های سی ان سی کاربردهای متعددی دارند، به عنوان مثال درب CNC فلزی بیشتر برای ورودی خانه های ویلایی و باغ استفاده می شوند. قیمت درب سی ان سی بر اساس طرح و کاربرد آن متفاوت بوده و از جمله عوامل تاثیرگذار می توان به نکات زیر اشاره کرد:

1. هزینه درب سی ان سی فلزی به دلیل کارهایی که توسط ماشین آلات انجام می شود، گاهی نسبت به درب فرفوژه بیشتر می شود.

2. ضخامت ورق بکار رفته در درب سی ان سی نیز باعث نوسان قیمت می شود. زیرا در بعضی مواقع با ورق های ضخیم تری تولید می شوند که طبیعتا وزن درب را بالا می برد.

3. درب سی ان سی فلزی را با دستگاه پیلینگ یا از طریق لیزر برش داده و طرح می زنند. اگر به وسیله ی دستگاه لیزر انجام گیرد، ظرافت بیشتری داشته و لوکس تر به نظر می رسد و گران تر است.

4. قابل ذکر است که هرچه نقوش پیچیده تر و تخصصی تر باشد قیمت درب نیز بالاتر می رود.

سوالات متداول

ماشین سی ان سی با بهره گیری از دستورات کامپیوتری کار می کند و طرح های CNC را به صورت خطوط صاف، منحنی ، مدور و ... ترسیم می نماید. یکی از کاربرد های سی ان سی تولید درب های چوبی و فلزی طرح دار است.

کنده کاری ها هنر دست هستند، در نتیجه ارزش و زیبایی بیشتری در مقایسه با طرح های سی ان سی الحاقی دارند. با توجه به اینکه نقوش تولید شده توسط سی ان سی مرقون به صرفه تر هستند، عموما از سی ان سی الحاقی برای درب های کلاسیک بهره گرفته می شود.

بله ، سی ان سی الزاما ایجاد نقوش کلاسیک نمی باشد. بلکه می توان شیارها و خطوط صاف و یا منحنی را نیز بر روی سطح درب اجرا نمود. خطوط صاف یکی از مهم ترین المان ها در سبک مدرن می باشد.

سی ان سی در حقیقت خطوطی است که توسط دستگاه بر روی سطح درب اجرا می شود، بنابراین فرقی ندارد که جنس درب ام دی اف باشد یا چوب، حتی توسط دستگاه سی ان سی می توان برش های زیبایی را بر روی درب های فلزی ایجاد نمود.

به خواندن ادامه دهید

1 دیدگاه

  • ناصر صادقی گفت:

    درب های cnc شما بسیار زیبا و جذاب هستند. ما برای کشور عراق انواع مختلف ورق های cnc را ارسال میکنیم . بسیار خوشحال میشویم که بتوانیم با شما همکاری کنیم ،شماره تلفن مسئول فروش خارجی را در صورت امکان برای من ارسال کنید .
    سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *