درب HDF چه ویژگی هایی دارد و تفاوت آن با درب اچ دی اف ملامینه چیست ؟


درب HDF از جمله درب های ساخته شده با چوب های مهندسی شده می باشد. بهره گیری از چوب های مهندسی شده امروزه بسیار رایج می باشد. این چوب ها ( کامپوزیت)، حاصل از مشتقات چوب هستند. کاپوزیت ها در انواع مختلفی از جمله MDF، HDF و … مورد بهره برداری قرار می گیرند.

هر یک از این چوب های مهندسی شده با بکارگیری روش ها و متریال مختلف تولید می شوند، بنابراین ویژگی های متفاوتی دارند. از انواع مختلف این چوب ها و یا روکش های مصنوعی حاصل از آن ها برای فرآورده های چوبی از جمله درب ، کمد ، کف و … مورد استفاده قرار می گیرند. جالب است که بدانید درب اچ دی اف ارزان قیمت است و همین ویژگی کافیست که تقاضا برای آن زیاد باشد.

حال این سوال مطرح است که درب اچ دی اف چه ویژگی هایی دارد ؟ تفاوت این درب با درب اچ پی ال ( HDF ملامینه ) در چیست ؟ از آنجایی که به هنگام خرید محصولات چوبی باید اطلاعات کافی داشته باشیم، قصد داریم به معرفی کامل این دو درب بپردازیم و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

برای خواندن مطالب مورد نظر، بر روی عناوین کلیک نمایید.

HDF چیست ؟ درب hdf چه ویژگی هایی دارد ؟

HDF مخفف High-Dendity Fiberboard و به معنی تخته فیبر با چگالی بالا می باشد. چگالی این نوع فیبر از 750 تا 930 کیلوگرم بر مترمربع است. HDF حاصل از ترکیب خرده های چوب و پیش آغشته ها (Preperg) می باشد که توسط پرس گرم یکپارچه شده اند. پیش آغشته مواد نیمه آماده ای می باشد که در فرایند تولید فرآورده های کامپوزیتی مورد استفاده قرار می گیرد. HDF در کف سازی، ساخت درب و مبلمان به کار می رود.

چوب hdf

ساختار و ویژگی های درب HDF

درب های hdf با توجه به ویژگی هایی که دارند، امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته اند. هسته این درب از جنس تخته چوب می باشد که دو طرف آن ورق های HDF پرس می شود. ضخامت ورق های hdf 3 و یا 6 میلیمتر می باشد. ورق اچ دی اف یا به شکل مسطح بوده و یا قالب گیری شده هستند. لازم به ذکر است قیمت ورق اچ دی اف مسطح گران تر می باشد.

درب hdf با روکش PVC از جمله درب های دارای ساختار مشابه هستند. در این حالت ورق PVC بر روی ورق HDF پرس می شود.
درب های اچ دی اف معمولاً دارای قاب هستند و در صورتی که ورق های آن از ضخامت کافی برخوردار باشند، به عنوان درب ورودی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در مواردی که روکش ضخامت 6 میلیمتر دارد، امکان استفاده از دستگاه CNC برای ایجاد طرح بر روی درب نیز وجود دارد. ذکر این نکته ضروری است که درب سرویس بهداشتی و درب اتاق hdf در بازار به راحتی قابل تهیه می باشد.

درب ارزان قیمت HDF

 

مطالب مرتبط
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع درب های سرویس بهداشتی به صفحه مقایسه درب PVC با درب های uPVC و ABS مراجعه فرمایید

آیا درب اچ دی اف ارزان قیمت است ؟

قیمت درب چوبی اچ دی اف به میزان ضخامت ورق و ساختار درب بستگی دارد و از 800.000 تومان تا 1.200.000 تومان می باشد. این تفاوت قیمت بستگی به روکش درب دارد. در حقیقت قیمت درب hdf با روکش pvc بیشتر می باشد.

مزایای درب های HDF

1- این درب نیز همانند درب های ساخته شده با انواع روکش های مصنوعی، امکان داشتن نقوش چوب را دارند. به همین دلیل درب چوبی hdf ظاهری مشابه با درب های روکش چوب دارند.

2- درب اچ دی اف ارزان قیمت می باشد.

معایب دربهای HDF

1- بر خلاف تصور عموم این درب برای سرویس بهداشتی چندان مناسب نمی باشد. زیرا آب کاملاً جذب ساختار درب می گردد و به مرور زمان درب را از داخل می پوساند. این موضوع باعث می شود که درب محلی برای تخم گذاری حشرات گردد.

2- در فرایند ساخت درب داخلی hdf عموماً از ورق های 3 میلیمتری استفاده می شود. بدیهی است که کارایی این روکش به عنوان یک روکش مصنوعی، قابل مقایسه با درب تمام چوب و یا درب روکش چوب طبیعی نیست.

3- این درب به هیچ عنوان یک درب لوکس به شمار نمی رود. زیرا از چوب های بی کیفیت و غیر طبیعی در ساختار آن استفاده می شود. حتی با نگاهی ساده بر ظاهر درب، می توان به این موضوع پی برد.

درب اتاق hdf

HPL چیست ؟ درب های hpl چه ویژگی هایی دارد؟

HPL مخفف (High Pressure Laminates) و به معنی لمینیت فشرده شده تحت فشار بالا است. HPL از اشباع چندین لایه ورق کرافت توسط رزین ترموستینگ تحت فشار و دمای بالا تولید می شود. در فرایند تولید HPL ، نسبت ورق کرافت 65% و رزین 35% می باشد. لمینیت اچ پی ال مقاوم ، ماندگار و ضد آب است.

روکش hpl

ساختار و ویژگی های درب های HPL ( درب ملامینه )

درب HPL ساختاری چند لایه دارد. هسته درب از جنس تخته چوب است و روکش آن متشکل از اچ دی اف و ورق کرافت ( HPL) می باشد. در حقیقت تنها برای سطح روی درب از ملامینه یا همان HPL استفاده می گردد. درب اچ پی ال با نام HDF ملامینه نیز شناخته شده است. این نوع از درب با توجه به اینکه سطح ملامینه دارد، نیازی به رنگ نداشته و همین موضوع سبب کاهش هزینه در ساخت درب می شود.

درب به عنوان درب داخلی و حتی درب ورودی مورد استفاده قرار می گیرد.

درب HDF ملامینه

قیمت درب HPL ( ملامینه)

قیمت درب ملامینه از 350.000 تومان تا 500.000 تومان می باشد. بنابراین از جمله ارزان ترین درب های موجود در بازار است.

مزایای درب HDF) HPLملامینه )

1- قیمت درب اچ پی ال بسیار پایین می باشد. در نتیجه یک درب اقتصادی است.

2- سطح درب در برابر رطوبت و آب مقاوم می باشد.

3- از آنجایی که HPL در برابر حرارت مقاوم است، روکش درب نیز این ویژگی را دارد.

4- سرعت ساخت این درب بسیار بالا بوده و به صورت انبوه تولید می گردد.

معایب درب اچ پی ال ملامینه

1- هر چند که روکش ملامینه در برابر آب مقاوم است، اما در صورتی که آب به داخل درب نفوذ کند و به هسته درب که متشکل از چوب است برسد، درب از داخل دچار پوسیدگی می شود. هر چند که این پوسیدگی در زیر روکش نهان می ماند، اما محل مناسبی برای تخم گذاری حشرات خواهد بود.

2- درب اچ پی ال یک درب لوکس نمی باشد و ظاهر درب کاملاً نشان دهنده ارزش پایین آن است.

آیا دربهای HDF و HPL انتخاب مناسبی برای درب های داخلی هستند ؟

در مجموع می توان گفت که این درب ها با ساختار ضعیفی که دارند، تنها در صورتی پیشنهاد می شوند که بودجه برای تهیه درب های با کیفیت و بهتر وجود نداشته باشد. عملکرد این درب ها در طولانی مدت مورد رضایت نخواهد بود و درب دچار فرسودگی می گردد. هیچ محصول ارزان قیمتی، مرغوب نمی باشد. بنابراین انتخاب درب های با کیفیت پایین و نامرغوب مانند در HDF و HPL مستلزم هزینه مجدد در بازه زمانی نه چندان طولانی خواهد شد. درب های مرغوب از جمله درب های تمام چوب و روکشی همواره ماندگاری بالایی دارند.

درب لوکس

انتخاب یک درب با متریال مرغوب و صرف هزینه برای یک بار، امری منطقی به نظر می رسد. درب های داخلی به اندازه درب ورودی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. زیرا از جمله عناصر تاثیرگذار بر ظاهر خانه هستند. برای داشتن یک خانه لوکس با ظاهری زیبا، درب های ارزان قیمت و بی کیفیت انتخاب مناسبی نیستند. همانطور که گفته شد؛ درب های تمام چوب و درب های روکش چوب طبیعی ، انتخابی زیبا با ماندگاری بالا می باشند.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *