بازسازی سرویس بهداشتی منزل

ایده های بازسازی سرویس بهداشتی


بازسازی سرویس بهداشتی قدیمی می تواند تغییر شگرفی را در منزل شما ایجاد نماید. امروزه طراحی سرویس بهداشتی و حمام به صورت کاملا متفاوتی انجام می گردد که این امر باعث می شود فضایی مدرن و زیبا را داشته باشید.

حال شاید این سوال برایتان پیش بیاید که فرایند بازسازی به چه صورت انجام می شود ؟ یک سرویس بهداشتی مدرن چگونه طراحی می گردد و چه ویژگی هایی دارد ؟ چطور میتوان از بروز نارضایتی پس از بازسازی پیشگیری نمود ؟

در ادامه قصد داریم به بررسی مراحل و ایده های بروز رسانی سرویس بهداشتی، حمام، خانه و آشپزخانه بپردازیم. برای دسترسی سریع به مطالب این مقاله؛ بر روی عناوین مورد نظر کلیک نمایید.

از آنجایی که سرویس بهداشتی در معرض رطوبت است؛ درب های چوبی به مرور زمان دچار پوسیدگی می گردند. به همین دلیل درب دستشویی ضد آب گزینه مناسب تری برای این قبیل فضاها می باشد. این درب ها با بهره گیری از متریال مقاوم در برابر آب ساخته می شوند؛ به همین جهت عملکرد بهتری دارند. 
تعویض درب سرویس بهداشتی

مراحل بازسازی سرویس بهداشتی منزل

برون سپاری فرایند بازسازی به یک تیم متخصص و پیمانکار می تواند ایده خوبی باشد. البته این امر می تواند منجر به افزایش هزینه بازسازی نیز شود. با اینحال برخی از افراد مایل هستند تا صفر تا صد بازسازی را خودشان انجام بدهند. بنابراین ضروری است تا پیش از شروع کار موارد زیر را در نظر داشته باشید.

برنامه ریزی و تعیین هزینه بازسازی سرویس بهداشتی

اولین و مهم ترین قدم؛ برنامه ریزی بازسازی و تصمیم گیری در خصوص طرح ایده آل تان همراه با جزئیات است. این امر حتی در تعیین بودجه نیز به شما کمک خواهد نمود. این بخش شامل تعیین متریال و کیفیت آن ها، لوله کشی ها و تجهیزات سرویس بهداشتی نیز می باشد.

هزینه بازسازی با توجه به نوع متریال و تجهیزاتی که انتخاب می نمایید، تعیین می گردد. بنابراین برای برآورد هزینه، ضروری است تا لیست دقیقی از تمامی موارد مورد نیاز، تهیه نمایید.

مراحل بازسازی سرویس بهداشتی

تخریب و زیرسازی سرویس بهداشتی

در مرحله دوم بخش هایی که در بازسازی مورد هدف قرار می گیرند را تخریب نمایید. این قسمت ها می تواند شامل دوش و یا وان حمام، روشویی، کف، نورپردازی و … باشد.

در این مرحله باید زیرسازی های توکار از قبیل لوله کشی ها ، شیرآلات و دوش، وال هنگ ( توالت فرنگی معلق) و حتی کف شور انجام شوند. امروزه سرویس بهداشتی های مدرن دارای شلف های توکار مجهز به نور پردازی نیز هستند. در نتیجه سیم کشی های توکار و عایق بندی نیز باید در این مرحله صورت گیرد.

بازسازی کف سرویس بهداشتی، اجرای دیوار و سقف

در این مرحله با نصب کاشی و سرامیک تحول سرویس بهداشتی به چشم می آید. فرایند نصب سرامیک بهتر است با ” کلیپس” یا ” تراز ” انجام شود تا تمام بندکشی ها هم اندازه باشند. این امر کمک می کند تا پس از خشک شدن چسب و بروز انبساط و انقباض های احتمالی؛ کف دچار نا همواری نگردد.

توجه داشته باشید که در نظر گرفتن شیب در بخش های منتهی به کف شور از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا این امر به هدایت آب به سمت کف شور سرعت می بخشد. امروزه طراحی کف شیار دار برای کف شورهای خطی بسیار رواج پیدا کرده است.

پوشش دیوار سرویس بهداشتی می تواند از جنس کاشی ، ترمووود ، رنگ و یا تلفیقی از موارد ایده آل باشد.

سقف نیز به صورت کناف، PVC ، طلقی و کشسان و حتی رنگ شده قابلیت اجرا دارد.

دیوار سرویس بهداشتی

اجرای کابین دوش و تجهیزات حمام

کابین دوش ایده خوبی برای جداسازی فضای حمام و سرویس بهداشتی است. این امر منجر به کاهش رسوب و آلودگی در بخش های دیگر و تعویق فرسودگی کف و دیوار نیز می گردد. علاوه بر این ، زیبایی چشمگیری داشته و مصرف انرژی را در فصول سرد سال کاهش می دهد.

حال بستر برای نصب تجهیزاتی از قبیل دوش ، شیرآلات ، توالت فرنگی و روشویی فراهم گردیده است. عملیاتی از قبیل رنگ آمیزی سقف ، نصب درب و تجهیزاتی از قبیل آینه در مرحله آخر انجام می شود.

کابین دوش حمام

بازسازی سرویس بهداشتی ایرانی

امروزه سرویس بهداشتی های ایرانی نیز دارای طراحی مدرن هستند. با اینحال ممکن است علاقه ای به بهره گیری از توالت فرنگی نداشته باشید. به هنگام اجرای سرویس بهداشتی ایرانی در نظر داشته باشید که فاصله آن از هر دیوار مجاور باید بین 25 تا 30 سانتیمتر باشد.

سرویس بهداشتی های ایرانی شامل روشویی و کمد نیز هستند. یکی از جدیدترین ایده ها ؛ بهره گیری از روشویی سنگ است که در بخش پایین آن یک باکس کشویی برای نگهداری وسایل شخصی و مواد شوینده نیز تعبیه می گردد.

روشویی سرویس بهداشتی

بازسازی سرویس بهداشتی کوچک

امروزه متراژهای کوچک خانه ها ایجاب می کند تا سرویس بهداشتی در ابعاد کوچکی طراحی گردد. به همین منظور می توان با کمک ایده های بهینه، یک بازسازی موفق و کارآمد را داشت.

درب های لولایی نیاز به فضای بازشو دارند و برای فضاهای کوچک محدودیت هایی را ایجاد کند. به همین دلیل بهره گیری از درب های ریلی گزینه بهتری می باشد. بازشوی درب ریلی Pocket به صورتی است که درب با حرکت بر روی ریل در داخل دیوار می رود.

امروزه شلف های توکار که در دیوار تعبیه می گردند، جایگزین شلف های روکار گردیده اند. این امر باعث می شود تا علاوه بر داشتن یک سرویس بهداشتی مدرن، فضایی برای برای نصب شلف و قفسه اشغال نشود.

استفاده از نور خطی ضد آب در داخل این شلف ها در سرویس بهداشتی مدرن بسیار کاربردی است. از نورهای خطی می توان بر روی سقف کناف و حتی دیوار استفاده کرد.

آینه تاچ نیز از جمله تکنولوژی های جدید است که مطابق با طرح ایده آل سفارشی سازی می شود. با لمس قسمت مشخصی از آینه، چراغ های توکار آینه روشن می شود.

شلف توکار حمام

جدیدترین ایده ها برای بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان یکی از روش ها برای زیبایی بخشیدن به خانه است. در حقیقت بازسازی خانه ، فرصتی برای ایجاد تغییرات مطابق با علایق تان می باشد. همچنین در صورتی که قصد فروش ملک خود را دارید، بازسازی منزل نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود. زیرا یک نوسازی هوشمندانه، به ارزش ریالی ملک شما نیز می افزاید.

شرکت های مهندسی، خدماتی برای برنامه ریزی و بازسازی ارائه می دهند. اما با کسب اندکی اطلاعات، می توانید شخصاً در این زمینه اقدام کنید تا هزینه هایتان را کاهش دهید. پیش از هر اقدامی در خصوص نوسازی منزل، بهتر است جوانب مختلف را سنجیده و در مورد هر بخش از خانه و یا ساختمان تصمیم گیری نمایید. در حقیقت بهتر است چندین سوال را در ابتدای کار از خود بپرسید؛ کدام تغییرات به ارزش ملک شما می افزاید ؟ از چه ایده ها و متریالی استفاده کنید ؟

در صورتی که قصد بازسازی آپارتمان خود را دارید، این مقاله با ایده های کارساز در قسمت های مختلف، راهنمای شما خواهد بود.

بازسازی منزل و پذیرایی خانه

پذیرایی خانه فضایی است که شما و حتی میهمانانتان بیشترین زمان را در آن سپری می کنید. در نتیجه از بروزرسانی این بخش از خانه غافل نشوید.

در صورتی که در جست و جوی ایده برای بازسازی خانه هستید، از موارد زیر غافل نشوید.

گسترش فضای پذیرایی

معمولاً طراحی خانه های قدیمی شامل چندین محیط مجزا و کوچک است. در حالیکه امروزه فضای پذیرایی بزرگ و یکپارچه طراحی می شود. بنابراین در صورت امکان، به ادغام محیط ها بپردازید تا بیشترین بهره را از فضای موجود ببرید. البته این موضوع نیاز به بررسی دیوارهای ستون و آنالیز قیمت و زمان دارد. بهره گیری از حداکثر میزان نور طبیعی را در این فرایند از قلم نیندازید.

رنگ آمیزی دیوارهای پذیرایی در بازسازی منزل

در صورتی که دیوارها از گذشته کاغذ دیواری شده اند، به فکر رنگ کردن آن ها باشید. انتخاب رنگ را مطابق سبک دکوراسیون انجام دهید. در نظر داشته باشید که رنگ سفید تنها انتخاب شما نیست. بلکه رنگ های روشن و خنثی نیز جذابیت خاصی دارند. از جمله محبوب ترین رنگ ها می توان به طوسی و بژ اشاره نمود.

در صورتی که بودجه کافی دارید، از ترکیب دیوار پوش های چوبی نیز برای دیوار اصلی پذیرایی استفاده کنید. کاغذ دیواری نیز می تواند جایگزین دیوار پوش برای این دیوار باشد.

برای آشنایی با سبک های مختلف، صفحه انواع سبک طراحی داخلی را مطالعه فرمایید.

تعویض درب ورودی واحدها در بازسازی ساختمان

درب ورودی به عنوان اولین عنصری که در خانه دیده می شود، تاثیر بسزایی در زیبایی منزل دارد. در صورتی که درب از پذیرایی خانه قابل مشاهده باشد، تعویض آن یک اولویت محسوب می شود. درب های قدیمی، ساختار پیچیده ای نداشتند. امروزه درب های ورودی تنوع بالایی در طرح و متریال دارند. درب های ضد سرقت نیز، امنیت بیشتری را برای خانه شما فراهم می آورد.

درب های داخلی در ظاهر خانه و اتاق ها تاثیرگذار هستند. رنگ و طرح آن ها را مطابق با دکوراسیون خانه انتخاب نمایید.

بروزرسانی کف خانه و قرنیز

برداشتن کف یکی از اساسی ترین گام ها در بازسازی خانه های قدیمی می باشد. کف خانه های قدیمی معمولا موزائیک و یا سرامیک بود. امروزه برای کف سنگ، سرامیک، پارکت و لمینیت بسیار رایج هستند. بهتر است طبیعت متریال را از لحاظ گرما و سرما و همچنین مقاومت آن را مد نظر داشته باشید.

فضای بین کف و دیوار را با قرنیزهای به روز پوشش بدهید. در گذشته قرنیزهای سنگی رایج بود. امروزه قرنیز های چوبی با تنوع بسیار بالایی که از لحاظ برش، طرح و رنگ دارند؛ زیبایی خانه شما را دو چندان می کنند.

بروز رسانی آشپزخانه در بازسازی خانه های قدیمی

زیبایی و ارزش خانه ارتباط مستقیمی با آشپزخانه دارد. در صورتی که قصد فروش ملک را دارید، آشپزخانه را در فرایند بازسازی فراموش نکنید. در خانه های قدیمی، آشپزخانه یک اتاق جدا با کابینت های فلزی بود. امروزه این طراحی کاملا منسوخ شده است. ایده های زیر را برای بازسازی در نظر بگیرید.

تعویض کابینت های قدیمی با کابینت های چوبی

در گذشته بسیاری از کابینت ها فلزی بودند. کابینت های چوبی با ارتفاع نسبتاً بلند سرزندگی به محیط آشپزخانه می بخشند. طراحی کابینت ها در سبک های مختلف به صورت ساده، قاب دار، همراه با تاج و پاخور و … می باشد. از لحاظ رنگبندی نیز می تواند انواع روکش های طبیعی و مصنوعی، هایگلاس، مات، رنگ پوششی، پتینه و … را انتخاب نمایید. تاثیر تاج را در کابینت دست کم نگیرید، زیرا نتیجه کار بسیار چشم گیر خواهد بود.

در صورت تمایل می توانید کانتر را از آشپزخانه حذف نمایید و فضای پذیرایی و آشپزخانه را ادغام کرده و از یک جزیره استفاده کنید.

شک نکنید که این دو عملکرد سرمایه گذاری بر روی ملک تان است و نظر هر بیننده ای را جلب می کند.

بروز رسانی کف و تایل های آشپزخانه

از تایل ها و یا کاشی های جذاب برای دیوار کانونی آشپزخانه بهره بگیرید. همچنین می توانید دیوارهای آشپزخانه را رنگ کنید، رنگ کردن دیوارها محیط آشپزخانه را دل‌ نشین می‌کند و روی فضای کل خانه تاثیر بسزایی دارد.

برای کف آشپزخانه هم انواع پارکت در رنگ ها و متریال مختلف پیشنهاد می شود. سنگ نیز از جمله گزینه های دیگر برای بازسازی کف می باشد. برای انتخاب بین این دو گزینه گرما و سرما را اولویت قرار بدهید، زیر طبیعت چوب گرم بوده، در حالیکه طبیعت سنگ سرد است.

برای مطالعه بیشتر در خصوص بروزرسانی آشپزخانه به صفحه چگونه دکوراسیون آشپزخانه را زیبا نماییم مراجعه نمایید.

نقش جزیره در نوسازی آشپزخانه

داشتن یک ورودی جذاب برای آشپزخانه بسیار ضروری است. بنابراین بازسازی آشپزخانه این فرصت را به شما می دهد تا تحولاتی اساسی را در فضای آشپزخانه ایجاد نمایید. برای بسیاری از افراد جداسازی فضای آشپزخانه از دیگر فضاها یک ضرورت محسوب می شود. اما در سبک مدرن برای جدا کردن فضاها دیگر نیازی به درب نیست، بلکه می‌توانید به یک جزیره زیبا اکتفا کنید.

کانتر جزیره علاوه بر اینکه زیباست، مزیت های دیگری از جمله فضایی بیشتر برای کابینت، بهره گیری به عنوان میز غذاخوری و … نیز دارد. مسیر مثلثی شکل در آشپزخانه شامل اجاق گاز ، سینک ظرفشویی و یخچال می شود که در این مسیر تردد زیادی وجود دارد. بنابراین اگر در بازسازی آشپزخانه از جزیره استفاده کنید؛ مسیرها بسیار نزدیک به هم خواهد شد و راحت تر به کارهای آشپزخانه رسیدگی خواهید کرد. اجاق گاز و یا سینک ظرف شویی نیز می تواند در وسط جزیره قرار بگیرند.

بازسازی آپارتمان کوچک

بازسازی خانه های کوچک نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود. زیرا اکثر خریداران خانه، در جست و جوی متراژ کوچک هستند. برخی از ایده های بازسازی مخصوص خانه های کوچک هستند که به طور خلاصه به آن ها می پردازیم.

ادغام فضاهای ناکارآمد : دیوارهایی که برای ایجاد فضاهای کوچک طراحی شده اند؛ علاوه بر اینکه باعث می شود خانه کوچکتر بنظر برسد، مانع از جریان هوا و نور کافی می گردد. به عنوان مثال در خانه های قدیمی، تاکید بر جداسازی فضای غذاخوری و پذیرایی بود. در حالیکه در متراژهای کوچک ضرورتی به تفکیک فضاها نیست.

پرهیز از بکارگیری متریال متعدد برای کف : اگر متریال بکارگرفته شده در کف پذیرایی متفاوت از کف اتاق ها باشد، باعث می شود فضا به چشم بیننده کوچک تر برسد. بنابراین اگر در بازسازی کف یک بخش را بروزرسانی می کنید، همان ایده را باید در تمامی قسمت ها پیاده سازی نمایید.

نورپردازی خانه : بهره گیری از چراغ های دیواری و سقفی از جمله موارد طراحی داخلی به حساب می آید. به هنگام بازسازی، تعیین محل مناسب برای چراغ الزامی است. برای خانه های کوچک چراغ را در ارتفاع کم تعبیه نکنید.

در نهایت می توان گفت شستشوی نمای ساختمان توسط تیم متخصص نیز می تواند حال و هوای نمای ساختمان را به کلی عوض کند. در نظر گرفتن فضای سبز در حیاط و یا در مقابل ورودی خانه ( در صورت مطابقت با آیین نامه های شهرداری) می تواند عملکردی مثبت باشد. برای راه پله ها نیز می توانید از دیوارپوش برای دیوارها و قرنیز مخصوص راه پله بهره ببرید.

در نهایت می توان گفت یکی از اقدامات دیگر که تاثیر بسیاری در استفاده بهینه از انرژی دارد، به روز رسانی فریم پنجره ها و حتی سیستم گرمایش و سرمایش منزل است. این موارد هزینه های ماهانه را به شدت کاهش می دهد. علاوه بر کلیاتی که به آن ها اشاره شد، جزئیاتی از قبیل کمدها، کلید پریزها، دریچه های کولر، دستگیره ها و … را نیز در نظر داشته باشید. امید است این مقاله راهنمای شما در ایجاد تغییرات در خانه و ساختمان شما باشد.

سوالات متداول

بله، یکی از مهم ترین نکته ها در بازسازی سرویس بهداشتی انجام امور طبق مراحل اصولی است. این مراحل شامل انتخاب متریال مناسب، تخریب و زیرسازی، بازسازی کف، دیوار و سقف و در نهایت اجرای دوش و سایر تجهیزات می باشد.

سرویس بهداشتی کوچک را به سبک مدرن بازسازی کنید تا فضا کوچک به نظر نرسد. درب کشویی، شلف های توکار و رنگ های خنثی و روشن ایده های خوبی برای حمام و سرویس کوچک هستند.

بازسازی سرویس بهداشتی ایرانی در 4 مرحله صورت می گیرد: برنامه ریزی اولیه و تعیین بودجه، زیرسازی سرویس بهداشتی، بازسازی کف و اجرای سقف، اجرای دوش و سایر تجهیزات سرویس بهداشتی

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *