چگونه دکوراسیون آشپزخانه را زیبا نماییم؟


دکوراسیون آشپزخانه نقش مهمی در طراحی داخلی منزل دارد. در گذشته، آشپزخانه قسمتی نهان برای پخت و پز و شستن ظروف بود، اما امروزه افراد خانواده روز خود را در آنجا و در کنار یکدیگر آغاز می کنند. حال که آشپزخانه به مکان مهمی برای کانون گرم خانواده تبدیل شده است، زیبایی بخشیدن به آن یک امر ضروری می باشد.

بیشتر افراد برای ایجاد تنوع در منزل خود تصمیم می گیرند تا کابینت هایشان را تغییر یا تعویض نمایند. به همین منظور قصد داریم در این پست 10 تغییر مهمی که موجب زیبایی آشپزخانه می شود را بیان نماییم. لازم به ذکر است، تمامی روش ها مطابق با جدیدترین متدهای سال 2020 و با توجه به نظرات کارشناسان برتر طراحی داخلی می باشد. (جهت مشاهده هر یک از روش ها روی آن کلیک نمایید.)

دکوراسیون آشپزخانه مدرن

دکوراسیون آشپزخانه خود را ساده طراحی کنید

فضایی دور از استرس همان چیزی است که از محیط خانه انتظار داریم. به همین دلیل بسیاری از طراحان داخلی به سراغ دیزاین های ساده می روند. با توجه به محبوبیت آشپزخانه های مدرن، طرح های ساده بسیار محبوب بوده و جزو رایج ترین دکوراسیون کابینت آشپزخانه می باشند.

حذف دیوار قسمت بالایی کابینت در سال های اخیر مورد پسند قرار گرفته و از لحاظ بصری باعث می شود که آشپزخانه روشن تر و بزرگتر به نظر برسد. این سبک از کابینت ها صرف نظر از دسترسی سخت به قفسه های بالایی، فضایی زیادی را در اختیار می گذارند. لازم به ذکر است برخی نیز کابینت های بلند بدون قفسه را انتخاب می کنند تا از فضای موجود بهره کافی را ببرند.

سادگی کابینت به معنی آشپزخانه ای کسل کننده نیست. کابینت چوبی بدون درب با قفسه های دکوری در کنار کف پوش سنگ و دیوار طرح آجر، زیبایی آشپزخانه را دو چندان خواهد کرد. این کابینت در کنار سقف مشبک، سقف کاذب چوبی یا پنل پیش ساخته، ترکیب خوبی برای دکوراسیون داخلی می باشد.

دکوراسیون آشپزخانه ساده

کابینت تیره، رنگ کابینت 2020

کابینت های سفید رنگ به دلیل ظاهر کلاسیک و شیک، مناسب برای هر سبک طراحی می باشد. این انتظار می رود که از محبوبیت رنگ سفید به تدریج کاسته شود؛ از این رو کابینت های جزیره ای در رنگ های متنوع و یا طرح چوب مهم ترین رقیب کابینت های سفید رنگ در دکوراسیون داخلی آشپزخانه می باشند.

آبی و سبز که در سال 2020 “رنگ های زمین” نامگذاری شده اند، جزو جدیدترین رنگ ها می باشند. همچنین رنگ های سیاه، آبی کاربنی، قرمز-بنفش و سبز زمردی از جمله رنگ های محبوب برای کابینت هستند.

ذکر این نکته ضروری است که کابینت های تیره انتخاب مناسبی برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک بوده و باعث می شود فضای آشپزخانه بزرگتر به نظر برسد.

اگرچه کابینت با رنگ های تیره فضایی لوکس و سرزنده را فراهم می آورد، اما به دلیل رنگ قالبی که دارد ممکن است بر دکوراسیون داخلی پذیرایی غلبه کند، البته با استفاده از دکوراسیون هوشمندانه می توان تا حد زیادی از داشتن فضایی تمام تیره جلوگیری کرد. هر چند طراحان داخلی بسیار جسورانه رنگ های تیره را انتخاب نموده اند.

رنگ کابینت 2020

سنگ کوارتز، همچنان پیشتاز در دکوراسیون آشپزخانه

برای آشپزخانه هایی که اپن بلند دارند، سنگ کوارتز به دلیل جنس سخت و ضد میکروب اش، بهترین انتخاب می باشد. رقیب اصلی کوارتز، سنگ گرانیت است که نیاز به مراقبت بیشتری دارد. طرح های رگه دار سنگ کوارتز زیبایی چشم گیری به دکوراسیون داخلی آشپزخانه می دهد.

در ابتدا استفاده از سنگ کوارتز برای کانتر به دلیل محدودیت در رنگ، محبوبیت چندانی نداشت. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، امکان استفاده از رنگ های مختلف با حفظ طرح سنگ طبیعی به وجود آمد. رنگ هایی مانند خاکستری، کرم، کرم-قهوه ای و سفید جزو رنگ های پر طرف دار برای اپن می باشد.

سینک های کامپوزیت که از جنس مشابه کانتر یا اپن ساخته شده است، به دلیل نیاز به مراقبت کمتر، انتخاب مناسبی برای آشپزخانه می باشد.

سنگ دکوراسیون آشپزخانه

با بکارگیری تکنولوژی، یک آشپزخانه هوشمند بسازید

تکنولوژی در قالب وسایل هوشمند بخشی از آشپزخانه های امروزی است. کارشناسان Houseace (وبسایت استرالیایی در زمینه طراحی داخلی) معتقد هستند که یک آشپزخانه هوشمند تحولی در طراحی داخلی ایجاد می نماید. در واقع امروزه آشپزخانه بر مبنای فناوری های روز طراحی می شود که این امر موجب آسایش هر صاحب خانه ای می شود.

به عنوان مثال حسگرهای شیر آب، اعلان یخچال هوشمند که به شما اطلاع میدهد موقع خرید است و یا قهوه ساز هایی که با برنامه ریزی قبلی قهوه شما را آماده می کنند. حتی صفحه نور تلفن همراه هوشمند شما مطابق با نورپردازی محیط تنظیم می شود. در نتیجه مهم ترین تغییر استفاده از گجت ها و تکنولوژی های جدید در آشپزخانه است.

در واقع با پیشرفت تکنولوژی، دکوراسیون داخلی آشپزخانه نیز متحول گردیده و این امر به طرز چشم گیری منجر به محبوبیت آشپزخانه های مدرن شده است. استفاده از طرح های ساده و نور طبیعی در دیزاین های مدرن بسیار رایج می باشد.

آشپزخانه هوشمند

کابینت با ظرفیت مناسب، کابینتی کارآمد

یکی از بزرگترین مشکلات در آشپزخانه استفاده ناکارآمد از فضای داخلی کابینت ها است. طراحی کابینت متناسب با محیط و دکوراسیون آشپزخانه و تعبیه مناسب قفسه ها و کشوها تا حد چشمگیری به حل این مشکل کمک کرده است. در واقع طراحی کابینت با در نظر گرفتن فضای تجهیزاتی از جمله یخچال، ماشین لباس شویی و … منجر به استفاده بهینه از فضای موجود می شود.

کابینت جا دار جدید

برداشتن کف آشپزخانه و جایگزینی آن با پارکت و سرامیک

در صورتی که قصد برداشتن کف آشپزخانه و بروزسانی کاشی های قدیمی را دارید؛ گزینه های متنوعی از نظر متریال، رنگ ، طرح و … وجود دارد. سرامیک با داشتن تنوع بالا گزینه مناسب و زیبایی است. اما به یاد داشته باشید که طبیعت سرامیک سرد می باشد.

پارکت به دلیل راحتی، طبیعت گرم و شیک بودن همواره اولین انتخاب بوده است. جنس پارکت در انواع مختلفی از چوب های مصنوعی موجود می باشد که با بهره گیری از فینیشینگ های متعدد، ضد آب و عایق حرارت هستند. به روز ترین رنگ های پارکت آشپزخانه به شرح زیر می باشد.

پارکت آشپزخانه

پارکت آشپزخانه دودی 

این طرح از پارکت طی یک فرایند خاص در روند تولید دچار تغییر رنگ می شود، به همین دلیل بنام پارکت دودی شناخته شده است. زیرا طیف های روشن و تیره در کف مشاهده می شود. طرح هایی که رنگ های تیره در آن ها مشهودتر است، انتخاب جذابی برای آشپزخانه است.

پارکت دودی آشپزخانه

پارکت آشپزخانه قهوه ای روشن

این رنگ از پارکت به عنوان سبک اروپایی شناخته شده است و از مزایای آن برقراری هارمونی بینظیر با رنگ های تیره در محیط می باشد. پارکت قهوه ای روشن در گذر زمان نیز جزو رنگ های روز باقی می ماند.

پارکت آشپزخانه طوسی

پارکت در اصل الهام گرفته از سبک کلاسیک می باشد. اما با اندکی تغییر برای سبک های مدرن و مینیمال نیز مورد استفاده خواهد بود. پارکت طوسی به دلیل داشتن رنگی خنثی در کنار کابینت های سفید و سایر رنگ های تاکیدی از جمله قرمز و یا آبی، ترکیبی خاص را خلق می نماید.

کف آشپزخانه مدرن

آشپزخانه جزیره ای

کابینت های جزیره ای مناسب برای آشپزخانه های نسبتاً بزرگ بوده و معمولا چندین منظوره هستند. در این طرح کمتر از کابینت های دیواری استفاده می شود، با این حال فضای خوبی را در اختیار کاربران قرار می دهد. تجهیزات آشپزخانه در داخل کانترها قرار گرفته و فضایی به عنوان میز و بار نیز در نظر گرفته می شود. این آشپزخانه می تواند از بخشی از فضای پذیرایی نیز استفاده کند، که این موضوع جذابیت خاصی را به دکوراسیون داخلی پذیرایی می دهد.

آشپزخانه جزیره ای

دیوار آشپزخانه

در آشپزخانه های مدرن از کاشی های طرح آجر استفاده می کنند. جدیدترین تایل ها، کاشی های سایز بزرگ هستند که در طرح ها و رنگ های متنوع مورد استفاده قرار می گیرند. رنگ دیوار باید متناسب با دکوراسیون انتخاب می شود. در آشپزخانه های کلاسیک از رنگ های خنثی استفاده می کنند. دیوار پوش های ماربل، کوارتز، چوب و … بسیار محبوب هستند. در صورتی که کابینت ها بلند نباشند، دیوارپوش می تواند تا سقف نیز کشیده شود.

آشپزخانه و فضای بیرونی

امروزه معماران آشپزخانه را متصل به فضای بیرونی و یا پاسیو طراحی می کنند. با نصب یک درب شیشه ای در آشپزخانه، می توان این دو فضا را به هم وصل کرد. همچنین پنجره های بزرگتر در جوار سینک جایگزین پنجره های کوچک شده اند.

آشپزخانه و فضای بیرونی

هود استیل آشپزخانه

به تازگی طراحان داخلی بر طرح هود توجه بیشتری کرده اند. هود باید متناسب با سبک آشپزخانه انتخاب شود. هود استیل در کنار کابینت چوبی ترکیب بسیار محبوبی است. لازم به ذکر است هود های استیل گران قیمت بوده، اما این انتخاب در زیبایی دکوراسیون شما تاثیرگذار می باشد.

هود آشپزخانه

تزئین دکور آشپزخانه ( دکور کنار کابینت )

امروزه بهره گیری از قفسه های بدون درب در حاشیه کابینت ها بسیار رایج می باشد. در واقع هدف از این طراحی به نمایش گذاشتن تزئینات و اشیا دکوری می باشد. بنابراین بهتر است که از این فضا به نحوی دلنشین بهره گیری شود تا یک دکوراسیون زیبا در آشپزخانه داشته باشیم. نکات زیر به ایجاد هماهنگی در دکوراسیون کمک می کند.

1- پرهیز از شلوغی دکور کنار کابینت

شلوغی باعث می شود که زیبایی اشیا به چشم نیاید و نظر بیننده را جلب نمی کند. به همین منظور از بیش از 2 رنگ به عنوان رنگ های اصلی استفاده نکنید. در صورت تمایل به استفاده از رنگ های بیشتر، انتخاب رنگ باید هماهنگ با دکوراسیون داخلی منزل باشد .

2- بهره گیری از اعداد فرد

در صورتی که علاقمند به ظروف تزئینی هستید، از اشیا مورد علاقه تان به تعداد فرد استفاده کنید.

3- سبدهای تزئینی ، حس متفاوت بودن

سبدهای تزئینی علاوه بر اینکه زیبا هستند، موجب نظم دهی اشیا تزئینی در قفسه های آشپرخانه می شود. با بهره گیری از اشیا با رنگ های متناسب، هارمونی در دکوراسیون ایجاد نمایید. سبدهای با طول نسبتا زیاد و عمق کم برای تزئین کانتر آشپرخانه نیز مفید است.

دکور کنار کابینت

با بکارگیری این ایده های جذاب در محیط آشپزخانه، می توان یک فضای متفاوت و دوستانه را خلق کرد. اما اگر بودجه و زمان کافی برای ایجاد تنوع در همه اجزای دکوراسیون آشپزخانه خود را ندارید، می توانید تنها با تغییر یک یا دو مورد از موارد فوق، فضایی متفاوت را در خانه خود ایجاد نمایید. عکس های آشپزخانه را در سبک های کلاسیک، مدرن، روستیک و … مشاهده بفرمایید.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *