آشنایی با انواع درب چوبی کلاسیک


درب چوبی کلاسیک به عنوان یکی از المان های اصلی در ساختمان ها و خانه های کلاسیک، همواره مورد توجه افراد بوده است. شاید با شنیدن نام ” کلاسیک ” ، تجمل و شکوه در ذهن تان نقش ببندد. در حقیقت این سبک همواره شکوه و جلال را به تصویر کشیده است.

نتیجه ی یک تحقیق در مجموعه ی داخلی شرکت روماک بر روی جامعه ای متشکل از 285 نمونه، نشان می دهد که 71.8 درصد خریداران آپارتمان های لوکس طرفدار سبک کلاسیک و خریدار درب چوبی می باشند.

گالری عکس درب کلاسیک

در ادامه بیان خواهیم کرد به چه دلیل درب چوبی متناسب با کلاسیک می باشد و چگونه موجب لوکس شدن فضا می گردد. پیش از توضیح در مورد درب چوبی کلاسیک و مشاهده انواع مدل های آن، قصد داریم توضیح کوتاهی در مورد سبک کلاسیک بدهیم.

جهت طالعه هریک از موارد زیر بر روی کلیک نمایید

درب چوبی کلاسیک و لوکس

سبک کلاسیک چیست؟

سبک کلاسیک ریشه در طراحی های قرن 18 فرانسه و انگلیس دارد و از پر طرفدارترین سبکها در بین انواع طراحی های می باشد. مشخصه های اصلی این سبک موارد زیر می باشد:

1. گرمای موجود در طراحی

2. رنگ های تیره ی چوب

3. لوازم برنز و لوستر های گران

4. کف های سنگی یا پارکت های شکیل

5. پرده های لوکس و مبلمان کلاسیک و کوسن های از جنس از ابریشم

6. خطوط منحنی و زاویه دار و رنگ های تیره

عکس زیر نمونه از سبک طراحی کلاسیک می باشد.

چرا درب چوبی متناسب با سبک کلاسیک می باشد؟

 همانطور که در مشخصه های سبک کلاسیک ذکر شد؛ گرما یکی از  مهمترین مشخصه این سبک طراحی می باشد. از این رو چوب و دکوراسیون چوبی با توجه به طرح و نقش زیبا و همچنین رنگ منحصر به فرد آن موجب افزایش گرمای محیط می شود. در مجموع می توان گفت با بکارگیری متریال چوب، محیط داخلی سبک کلاسیک شیک تر و لوکس تر به چشم می آید.

شایان ذکر است چوب از ابتدایی ترین و خام ترین مواد در ساخت و تزیین خانه ها می باشد. انسان ها از ابتدای شهر نشینی از چوب برای ساخت ساز و همچنین طراحی داخل منازل استفاده می کردند. از این رو بهره بردن از چوب در طراحی داخلی ساختمان نشان از قدمت سبک طراحی می باشد. از آنجایی که سبک کلاسیک به شدت به حفظ سنت در بطن طراحی خود پایبند است، چوب و درب چوبی متریال مناسبی برای این سبک می باشد.

ویژگی های درب های چوبی کلاسیک

در این قسمت قصد داریم مشخصات درب کلاسیک را مورد بررسی قرار دهیم.

جنس چوب انواع درب کلاسیک

درب چوبی کلاسیک را  می توان از چوب های مختلفی از جمله چوب های نرم و سخت ساخت. اما مناسب ترین چوب برای ساخت درب کلاسیک چوب روس یا راش، بلوط و گردو (برای کار های لوکس تر) می باشد. عکس زیر مدل درب سن خوزه تولید شده توسط شرکت روماک می باشد که دارای روکش گردو است که یکی ا زیباترین درب ها برای سبک کلاسیک می باشد. (جهت مشاهده جزئیات این محصول بر روی عکس کلیک نمایید)

درب چوبی کلاسیک سن خوزه

طراحی درب کلاسیک

این نوع دربها از جنس تمام چوب یا روکش چوب هستند. از جمله بارزترین ویژگی های درب های کلاسیک می توان به برجستگی ، قاب های فریم شده ، تونیکه های چوبی ، کتیبه های لوکس ، منبت کاری های زیبا ، تاج های فاخر، زهوار ابزار خورده ، روکوب و پشت کوب ، دستگیره های گلد – رزگلد – کروم و برنز کلاسیک ، رنگ های پتینه ، وایت واش ، پوششی یا پلی اورتان و به خصوص رنگ های تیره و فندقی اشاره نمود.

در ادامه برخی از خصوصیات درب کلاسیک را مورد بررسی قرار می دهیم.

درب کلاسیک قاب دار

درب با طراحی پنل قاب دار در سبک کلاسیک بسیار رایج می باشد. درب های تک قاب ، دو قاب و یا حتی قاب های بیشتر جذابیت خاصی را به محیط های کلاسیک می دهند.

درب قابدار چوبی کلاسیک شیک

دستگیره درب های کلاسیک چوبی

همانطور که ذکر شد، در این سبک بهره گیری از دستگیره های طلایی و کروم رایج است. دستگیره های کلاسیک عموماً دارای قوس و جزئیات هستند. هر چند برای درب های قهوه ای ، فندقی و عسلی می توان از دستگیره های ساده تر نیز بهره برد.

دستگیره درب کلاسیک

رنگ درب کلاسیک

دربهای کلاسیک در رنگ های متنوعی قابل طراحی هستند. در ادامه به معرفی رایج ترین رنگ ها برای دربهای کلاسیک، می پردازیم.

درب کلاسیک با رنگ طبیعی چوب

رنگ های متنوعی تداعی کننده رنگ طبیعی چوب هستند. رایج ترین این رنگ ها عسلی ، فندقی ، گردویی و ماهاگونی هستند که عموماً برای درب های روکش چوب استفاده می شوند. یکی از خاصیت هایی که رنگ های مخصوص چوب دارند، حفظ نقوش و رگه های طبیعی روکش چوب است که اصطلاحاً به آن موج نما گفته می شود.

روکش چوب جناقی

درب های روکش چوب که با تکنیک جناقی آراسته شده اند، مناسب برای سبک کلاسیک بوده و از جمله لوکس ترین انتخاب ها می باشند. از انواع رنگ های فندقی، گردویی، پتینه و … برای درب جناقی می توان استفاده نمود.

رنگ سفید برای دربهای کلاسیک

شاید تصورتان از یک درب با رنگ سفید، دربی مناسب برای سبک های مدرن و مینیمال باشد. در حالیکه این رنگ برای درب های نئوکلاسیک و کلاسیک نیز کاربردی است. آنچه که اهمیت دارد، طراحی درب بوده، به عبارت دیگر یک درب سفید کلاسیک باید دارای جزئیاتی از جمله قاب، تاج و دستگیره کلاسیک باشد.

زهوار برجسته طلایی رنگ

بهره گیری از رنگ طلایی برای رنگ آمیزی برجستگی قاب ها و یا زهوار برجسته نیز از جمله ویژگی های سبک کلاسیک است که در کنار رنگ سفید بکار گرفته می شود. درب سفید طلایی در کنار دستگیره کلاسیک طلایی رنگ بسیار لوکس است.

رنگ پتینه

رنگ سفید پتینه یکی از جذاب ترین رنگ ها برای درب های کلاسیک می باشد. این رنگ ظاهری شبیه به کهنه کاری دارد و حس و حال فضای وینتیج را دارد. اگر علاقمند به درب پتینه هستید، کابینت و کمد دیواری منزل را نیز با رنگ پتینه انتخاب کنید.

درب چوبی با رنگ پتینه به سبک کلاسیک

درب داخلی کلاسیک

برای درب اتاق خواب یا همان درب داخلی منزل، درب کلاسیک یک انتخاب شیک و لوکس است. درب های داخلی به سبک کلاسیک نیز با جزئیاتی از قبیل قاب و زهوار برجسته طراحی می گردند.

همچنین می توان برای خانه های لوکس از تاج، ستون و سرستون نیز استفاده نمود، هرچند این موارد ضروری نیستند و فقط برای خانه های لوکس ایده آل هستند. اگر علاقه ای به این جزئیات لوکس ندارید؛ می توانید فقط از روکوب و پشت کوب برای پوشش چهارچوب درب استفاده نمود.

دستگیره درب های داخلی دو طرفه هستند؛ بدین معنی که هم از داخل اتاق و هم از بیرون اتاق می توان درب را باز و بسته نمود. آنچه که اهمیت دارد انتخاب دستگیره با سبک کلاسیک است. بنابراین دستگیره های ساده و مدرن چندان کاربردی نیستند.

درب ورودی کلاسیک

ساختمان هایی که دارای نمای کلاسیک و رومی هستند همواره محبوبیت زیادی داشته اند. این ساختمان ها با داشتن المان هایی ویژه نیاز به یک درب ورودی کلاسیک نیز دارند. اما یک درب ساختمان در سبک کلاسیک چه ویژگی هایی دارد ؟

ارتفاع و ابعاد درب ورودی ساختمان در سبک کلاسیک در مقایسه با سبک مدرن بیشتر می باشد. این ویژگی می تواند شکوه و زیبایی ساختمان را دو چندان نماید. حفظ نقوش و رگه های چوب در این درب نیز همانند درب های داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل از رنگ های عسلی، فندقی و گردویی به صورت موج نما برای درب های ورودی بهره گرفته می شود.

ترکیب شیشه و چوب در درب های دو لنگه و یا کتیبه دار نیز در سبک کلاسیک بسیار رایج می باشد. از دیگر المان های درب های کلاسیک در ورودی ساختمان می توان به ستون، تاج و منبت کاری بر روی پنل درب اشاره نمود.

طراحی درب های ورودی چوبی و روکش چوب تنوع بسیار بالایی در سبک کلاسیک دارند. شرکت روماک در زمینه تولید انواع درب لابی فعالیت دارد؛ پیشنهاد می کنیم عکس دربهای ورودی ساختمان را مشاهده نمایید.

درب داخلی کلاسیک لوکس

چوب های مناسب برای درب کلاسیک

چوب ذاتاً متریالی مناسب برای ساخت انواع درب های کلاسیک می باشد. بنابراین چوب کلاسیک، می تواند هر نوع چوب طبیعی باشد. با اینحال بصورت خلاصه به معرفی چوب های کاربردی برای انواع درب های چوبی کلاسیک می پردازیم.

چوب کلاسیک بلوط : این چوب سخت یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین چوب ها برای تولید درب های کلاسیک است. نقوش و رگه های چوب بلوط زیبایی خیره کننده ای دارد و برای درب گزینه جذابی می باشد.

چوب گردو : یکی از گران ترین و زیباترین گونه های چوب بوده که از گذشته برای ساخت تجهیزات لوکس مورد استفاده قرار می گرفت. بافت این چوب به گونه ایست که داخل آن رنگ تیره تری نسبت به لایه های خارجی دارد. رگه های آن به صورت صاف همراه با اندکی پیچ خوردگی است.

چوب ماهاگونی : رنگ طبیعی این چوب قهوه ای مایل به قرمز بوده و همین ویزگی باعث می شود که با  رنگ موج نمای مخصوص چوب، زیبایی این چوب بیشتر به چشم بیاید.

چوب گیلاس : درب از جنس چوب گیلاس دربرابر آتش مقاوم است اما از معایب آن می توان به تغییر رنگ در برابر آفتاب اشاره کرد. همچنین درب چوب گیلاس سطحی صاف دارد و از جمله درب های لوکس و گران قیمت محسوب می شود که هم به عنوان درب داخلی و هم ورودی برای سبک کلاسیک مناسب است.

چوب ساج: درب های ساخته شده با چوب ساج با دوام و دارای طیف رنگی وسیعی هستند. همچنین بسیار سنگین وزن بوده و از این رو تعمیر و حمل آن ها سخت است و به دلیل وزن بالا بیشتر به عنوان درب ورودی خانه استفاده می شوند.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت درب کلاسیک چوبی

درب های کلاسیک به دلیل مجلل بودن و زیبایی منحصر بفرد، انتخاب محبوبی به عنوان درب ورودی هستند. از همین رو درب های سبک کلاسیک برجسته تر و گران تر از درب های دیگر می باشند. همان طور که می دانیم پروسه ی تولید این درب ها نیز سخت تر می باشد، از این رو در اینجا به عوامل تعیین کننده ی قیمت این درب ها می پردازیم:.

طرح چوب درب کلاسیک : درب های کلاسیک معمولا طرح های پیچیده تری دارند و ممکن است برای نقوش آن ها از منبت کاری استفاده شود و زمان بسیار طولانی تری صرف ساخت آن ها شود که بر روی هزینه درب تاثیر گذار است.

جنس چوب در کلاسیک : درب با سبک کلاسیک مخصوصا در مکان هایی مانند لابی باید از چوب مقاوم ساخته شود. علاوه بر آن باید زیبایی تاثیر گذاری نیز داشته باشد، در همین جهت اگر برای ساخت درب لوکس، چوب های بلوط و گردو بکار روند، قیمت درب گران تر می شود.

ابعاد درب کلاسیک : برای ساخت درب در ابعاد بزرگتر همانند درب لابی هتل ها و ورودی سالن ها، چوب بیشتری برای تولید آن ها بکار برده شود. در این صورت طبیعتا قیمت آن ها نیز بالاتر می رود.

نوع رنگ درب کلاسیک : رنگ پولیش به عنوان یک رنگ لوکس و رنگ پلی اورتان به عنوان یک رنگ مقاوم در برابر رطوبت و نور ؛ نسبت به رنگ های فوری قیمت بالاتری دارند.

درب های چوبی کلاسیک تولید شرکت روماک

شرکت روماک با استخدام مجرب ترین طراحان قصد دارد که زیبایی و کیفیت را همزمان در محصولات خود ارائه دهد. در پایین چند نمونه از زیباترین درب های کلاسیک (درب اتاق خواب و درب ورودی منزل) شرکت روماک را مشاهده می نمایید.  جهت مشاهده همه درب های اتاق خواب به صفحه درب داخلی و جهت مشاهده تمام درب های ورودی منزل به صفحه درب لابی مراجعه نمایید.

سوالات متداول

درب کلاسیک تنوع بالایی در طراحی دارد. اگر به دنبال یک درب لوکس هستید درب چوبی با روکش چوب بلوط با رنگ پتینه بسیار زیبا می باشد. البته درب سفید رنگ با پنل قاب دار و یا درب با رنگ چوب طبیعی نیز برای این سبک ایده آل هستند.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *