فرایند ساختمان سازی و مقایسه آن با خرید خانه


ساختمان سازی نیاز به آگاهی، برنامه ریزی، مدیریت و سرمایه دارد. به هنگام ساخت ساختمان، لازم است برنامه ریزی آن از نقطه آغاز تا پایان با دقت بالایی انجام شود.

شاید برای شما هم این سوال مطرح شود که آیا ساختن خانه مقرون به صرفه تر است، یا خرید خانه از پیش ساخته شده ؟ در این مقاله اطلاعات پایه در خصوص ساخت ساختمان و مشارکت در ساخت را در اختیارتان قرار می دهیم. سپس به بررسی ساخت و یا خرید خانه می پردازیم.

با کلیک بر روی عناوین زیر، مطالب مورد نظرتان را مطالعه نمایید.

ساخت و ساز

فرایند ساختمان سازی

ساختمان ها ممکن است فرایند ساخت متفاوتی داشته باشند. اما در مجموع، مراحل اولیه برای شروع پروژه ساخت به شرح زیر می باشد:

1- برنامه ریزی پروژه

برنامه ریزی یک پروژه شامل طراحی ساختمان ، برآورد مالی و انتخاب گروه ساخت و ساز می باشد. پس از انتخاب محل ساخت ( سایت) ؛ کارشناسان و مهندسان باید از محل بازدید نمایند تا بتوانند طرح ریزی آن را انجام بدهند.

در برخی مواقع نیز سایت پس از طراحی انتخاب می گردد تا برای طرح مدنظر مناسب باشد. نکته قابل توجه این است که طراحی مطابق با درخواست و بودجه مالک صورت می گیرد.

برنامه ریزی ساختمان سازی

2- هزینه های ساختمان سازی

پس از طراحی، سرمایه مورد نیاز برای اجرا محاسبه می گردد. طرح همراه با جزئیات و اطلاعات کامل در خصوص متریال مورد نیاز می باشد، در نتیجه سرمایه مورد نیاز برآورد می گردد. هزینه های ساخت شامل خرید متریال ، حق الزحمه طراحی و اجرا، حق الزحمه کارگران و سایر هزینه های متفرفه می باشد.

پس از برآورد هزینه ها، فرایند اجرای طرح به پیمانکار واگذار می شود. کارفرما و پیمانکار نیاز به یک قرارداد دارند تا جزئیات، حق و حقوق طرفین، تاریخ و سایر موارد در آن ذکر شود.

3- دریافت مجوزهای مورد نیاز برای ساخت و ساز

قبل از شروع فرایند ساخت، کارفرما باید اقدام به دریافت پروانه ساخت و مجوزهای لازم نماید که این مجوزها از ارگان های مختلفی کسب می شوند. عدم کسب مجوز، منجر به توقف پروژه و جریمه های سنگین می گردد. پیشنهاد می شود با مراجعه به شهرداری، اطلاعات دقیقی را از مجوزها و روند دریافت آنها کسب نمایید.

4- آماده سازی سایت

در این مرحله فرایند ساخت به صورت رسمی آغاز می گردد. آماده سازی سایت مطابق با طرح باید انجام شود. این مرحله شامل حفاری و هموارسازی است. حفاری برای فراهم کردن بستری برای خدمات رفاهی از جمله آب ، برق، خدمات موقت و … می باشد. این امور تحت نظر بازرس رسمی انجام می گردد.

آماده سازی سایت

5- پی ریزی و زیر سازی

فونداسیون یا بتن ریزی لازمه آغاز ساخت می باشد. برای انجام این کار جنس خاک و سطح آب های زیرزمینی در منطقه باید مورد بررسی قرار گیرد. به همین دلیل آزمایش خاک برای سنجش ظرفیت آن انجام می شود. بتن ریزی یا فونداسیون کم عمق برای ساختمان ها با تعداد طبقات پایین و فونداسیون شمعی برای ساختمان های مرتفع رایج هستند.

در بتن ریزی شمعی، سازه های بلندی همانند ستون در داخل خاک قرار می گیرند تا وزن سازه به اعماق خاک منتقل شود.

فونداسیون ساختمان

6- آرماتوربندی و اسکلت ساختمان

پس از آماده سازی زیر بنا؛ نسبت به فریم بندی سازه ساختمان یا اصطلاحاً اسکلت آن ، اقدام می شود. در ادامه بر اساس طرح، دیوارچینی صورت می پذیرد. سایر جزئیات در روند ساخت نیز در زیر مجموعه این مرحله قرار می گیرد.

لازم به ذکر است مراحل مذکور تنها فرایند اولیه برای شروع کار ساخت را بصورت خلاصه شرح می دهد. در نهایت پس از اتمام ساخت، باید اقدام به تشکیل پرونده در شهرداری نموده تا پایان کار ساختمان را دریافت نمایید.

آرماتوربندی ساختمان

مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت توافقی بین مالک و پیمانکار برای تکمیل فرایند ساخت و یا نوسازی ساختمان می باشد. در این توافق، مالک ممکن است بودجه کافی را برای ساخت ملک خود نداشته باشد. در نتیجه با مشارکت با یک شرکت پیمانکاری، پروژه را با حمایت مالی پیمانکار آغاز می نماید. در ازای این خدمات، بخشی از ملک به پیمانکار تعلق می یابد. اینگونه مشارکت ها برای هر دو طرف قرارداد، سودمند خواهد بود.

بنابراین در صورتی که قصد نوسازی ملک قدیمی خود را دارید اما سرمایه کافی ندارید، مشارکت با پیمانکار گزینه مناسبی برای شما می باشد.

مشارکت در ساخت

نکاتی مهم برای مشارکت در ساخت

در صورتی که به قوانین مشارکت در ساخت واقف باشید، این امر فواید زیادی برای شما به ارمغان می آورد. از آنجایی که این قرارداد از لحاظ سود و زیان دو طرفه است، نکات زیر را در نظر داشته باشید.

1. تعداد طبقات قابل ساخت باید به طور کامل در قرارداد ذکر شده و سهم هر یک از طرفین در سود پروژه در نظر گرفته شود. در صورت وجود واحد مشترک، سهم هریک از طرفین مشخص گردد.

2. مقدار سرمایه های طرفین در پروژه ی مشارکت در متن قرار داد درج شود. همچنین ارزش واقعی زمین و سایر امکانات قابل انتقال به مالک شرح داده شود.

3. اگر قصد دارید از خدمات مشارکت در ساخت شرکت های پیمانکاری بهره ببرید، از اعتبار عملکرد آن مطمئن شوید تا از خسارت های بعدی جلوگیری به عمل آورید.

مزایای مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت مزایای فراوانی دارد. به طور مثال می توان به این نکته اشاره کرد که ساختمان بر اساس استاندارد های روز ساخته و از مصالح و ماشین آلات مدرن برای ساخت بنا استفاده می شود. همچنین اصول نوین مهندسی برای ساخت بنا رعایت شده و در مدت زمان کوتاهی هر دو طرف قرارداد به سود دست می یابند.

از دیگر مزایا می توان به افزایش سرمایه و رشد مالک نیز اشاره کرد که با انعقاد قرارداد نه تنها سرمایه اولیه خود را حفظ می کند، بلکه می تواند سرمایه خود را نیز افزایش داده و صاحب تعدادی واحد ساختمانی نوساز شود.

مقایسه هزینه های ساختن خانه و خرید خانه

بسیاری از افراد در خانه هایی با بافت قدیمی زندگی می کنند و تمایل به نوسازی ملک شان دارند. شاید برای تصمیم گیری دچار تردید شوید که کدام یک به نفع تان است؛ ساخت یک خانه و یا خرید خانه ای نوساز ؟ هر دو گزینه نیازمند بودجه زیادی می باشد و انتخاب گزینه بهتر به اولویت های شخص بستگی دارد. در ادامه به مقایسه هر دو گزینه می پردازیم.

ساخت خانه

مزایای خرید خانه

خرید خانه نوساز مزیت هایی به شرح زیر دارد :

امکانات و دسترسی بهتر 

در صورتی که قصد خرید زمین و ساخت یک خانه را دارید، در نظر داشته باشید که اکثر زمین های آماده برای ساخت، امکاناتی از قبیل مدرسه، فروشگاه و … را در محدوده ندارند و این امکانات به مرور زمان اضافه می شوند. در حالیکه به هنگام خرید خانه از پیش ساخته ، قادر به انتخاب محل سکونت خواهید بود. در نتیجه منطقه مورد نظر را از لحاظ دسترسی به نقاط مختلف مورد بررسی قرار می دهید.

البته در برخی موارد خانه های تازه ساخت حاصل نوسازی ملک های قدیمی هستند، در نتیجه کمبودی از نظر امکانات و دسترسی ندارند.

صرف مدت زمان کمتر 

خرید آپارتمان فرایند سریع تری دارد، در حالیکه فرایند ساخت بسیار زمان بر است و گاهاً مطابق با برنامه ریزی پیش نمی رود. پس از تکمیل ساخت نیز مواردی از جمله رنگ کاری، ساخت و نصب درب ها، پنجره ها، کابینت ، کمد و … نیز به مدت زمان مذکور می افزاید.

محوطه و منظره ای زیبا 

در صورتی که اقدام به ساخت خانه در زمین های آماده به ساخت نمایید، محوطه اطراف چندان سرزنده نخواهد بود. در حقیقت زیباسازی محوطه، به مرور زمان انجام می گردد. خانه های از پیش ساخته شده؛ منظره و محوطه زیباتری دارند.

فضای سبز خانه

مزایای ساخت خانه

ساخت خانه نیز مزیت هایی دارد که تا حدودی وسوسه کننده است:

سفارشی سازی ساختمان مطابق با نیازهایتان 

یکی از بزرگترین مزایای ساخت آپارتمان، اعمال نظرات شما برای دستیابی به طرح ایده آل تان است. در نتیجه خانه آینده تان مطابق با سلیقه و نیاز شما طراحی می گردد. علاوه بر اینکه در انتخاب متریال ، دستتان باز خواهد بود، امکانات مورد نظرتان نیز به هنگام طراحی مدنظر قرار می گیرد.

در نتیجه سبک معماری و متراژ اتاق ها ، آشپزخانه، محوطه بیرونی و … مطابق نیاز شما انجام می گردد.

ساخت یا خرید خانه

کاهش هزینه های نگهداری 

امروزه ساختمان سازی مدرن مطابق با استانداردهایی برای مصرف بهینه انرژی انجام می گردد. در نتیجه هزینه نگهداری و مخارج ماهانه ساختمان کاهش می یابد. در حالیکه اگر خانه نوساز خریداری نکنید، هزینه های نگهداری بیشتری بر شما محول خواهد شد.

مشارکت در ساخت 

در صورتی که ملک شما پتانسیل بالایی داشته باشد، سازندگان اقدام به سرمایه گذاری و ساخت آن می نمایند. در نتیجه، پس از اتمام ساخت هر دو طرف قرارداد ذی نفع خواهند بود.

بخاطر داشته باشید انتخاب گروه طراحی و اجرایی مناسب و برنامه ریزی دقیق، مهم ترین قدم در طراحی و ساخت یک آپارتمان می باشد. در نتیجه با تحقیق و بررسی ، یک تیم متعهد را برای شروع کار انتخاب نمایید.

هزینه ساخت خانه

امروزه افرادی که دارای سرمایه هستند اقدام به ساخت خانه برای تجارت می نمایند. سالانه هزاران خانه در سراسر کشور در جهت سکونت شخصی و تعداد زیادی از آن ها نیز به قصد تجارت ساخته می شوند. از آن جایی که ساخت خانه نیز مانند هر کسب و کار دیگری نیازمند تجربه است،  با عوامل موثر بر هزینه های ساخت خانه آشنا می شویم.

ناپایداری قیمت مصالح خانه: بی شک یکی از دغدغه های افرادی که ساخت و ساز دارند، نوسان قیمت مصالح است. به همین دلیل باید قبل از ساخت شرایط را بررسی کنید.

هزینه معمار و کارکنان ساختمان: سرمایه ای که برای این کار احتیاج دارید وابسته به متراژ و سبک طراحی می باشد. بدیهی است برای دیزاین های لاکچری نیاز به سرمایه بیشتری است.

هزینه آماده سازی زمین برای ساخت: بودجه اولیه برای آماده سازی زمین تامین می گردد. علاوه بر این، بودجه کلی بر اساس متراژ خانه، تعداد طبقات و …  متغیر خواهد بود.

هزینه پیمانکاری ساختمان

یکی از روش های محاسبه هزینه پیمانکاری ساختمان مراجعه به وبسایت ” سازمان نظام مهندسی ساختمان ” شهر مربوطه می باشد. این سازمان سالانه تعرفه های گوناگون را در حوزه های مهندسی نظارت، طراحی، ساخت و ساز و …. برای عموم منتشر می نماید. این تعرفه شامل گروه های ساختمانی متعدی مانند 2-1 طبقه ، 5-3 طبقه ، 7-6 طبقه و … است. بنابراین با توجه به ساختمان خود می توانید از قیمت ها آگاه شوید.

به عنوان مثال هزینه خدمات ساخت و ساز هر متر مربع بنا در سال 1399 در شهر تهران برای گروه ساختمان های 2-1 طبقه 16.875.000 ريال و برای ساختمان های 5-3 طبقه 19.687.000 ريال است.

پیشنهاد می شود با مراجعه به وبسایت رسمی این سازمان اقدام به دانلود پی دی اف مربوطه نمایید.

هزینه ساخت خانه در سال 1400

هزینه ساخت خانه هر ساله تحت تاثیر مواردی از جمله رشد تورم، افزایش نرخ حقوق و دستمزد و همچنین افزایش قیمت زمین ، مواد اولیه و مصالح ساختمانی، قرار می گیرد. در نتیجه نیاز است اشخاصی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت دارند، از میانگین هزینه ساخت خانه آگاهی داشته باشند.

روزنامه دنیای اقتصاد با بررسی شرایط بازار سرمایه گذاری ساختمان در 5 کلان شهر کرج، اهواز، اصفهان، مشهد و تبریز، تخمین هزینه تمام شده ساخت هر متر مربع زمین را اعلام نمود.

مطابق با جزئیات منتشر شد در این روزنامه، بازار ساخت مسکن در حال حاضر با رکود مواجهه بوده، اما در سال 1400 چشم انداز بهتری را خواهد داشت. تخمین هزینه ساخت هر متر مربع مسکن در کرج  10 تا 12 میلیون تومان، اهواز و مشهد حدوداً 10 میلیون تومان، اصفهان و تبریز بیش از 10 میلیون تومان می باشد.

برآورد هزینه ساخت خانه به صورت تقریبی انجام می شود و یک برآورد دقیق نیاز به جزئیات دارد. برخی از کارفرمایان با بررسی نقشه ها، شرح کار پروژه، تهیه ساختار شکست کار، نیروی کار مورد نیاز و فعالیت های مورد نیاز اقدام به برآورد هزینه می نمایند. به این شیوه اصطلاحاً احجام از پایین به بالا گفته می شود که مطابق با آن حجم هر بسته کاری در سطح پایین محاسبه شده و تا سطوح بالاتر جمع زده می شود. مطابق با این روش مقادیر در سطوح پایین، میانی و  بالاترین سطح ساختار شکست ، حاصل می گردد. البته روش های دیگری نیز برای برآورد هزینه وجود دارد.

به خواندن ادامه دهید

2 دیدگاه

  • عادل گفت:

    باسلام وقبولی طاعات بنده دمبال آشنایی باسازندهای معتبرشهراهواز هستم واینکه رزومه کاری ازتعدادسازندهایی که تمایل وقدرت به کاردارند هستم امامتاسفانه توی هرسایت متعلق به مشارکت رفتم فقط وفقط مطالب تکراری بدون هیچ اطلاعاتی ازسازندها گذاشتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *