عجیب ترین درب ها در دنیا و تاریخچه درب


تاریخچه درب موضوع جذابی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. پیش از آن ترجیح می دهیم به سوالات جالب (از جمله قدیمی ترین، بزرگترین ، امن ترین و …) در این حوزه پاسخ دهیم. در ادامه چندین سوال را مطرح کردیم و به آنها جواب دادیم. از شما خوانندگان عزیز میخواهیم هر سوال دیگری درباره درب و تاریخچه آن دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید که به ادامه پرسش ها به همراه نام و مشخصات تان (در صورت تمایل) اضافه شود. در انتهای پست هم دلایل اهمیت دانستن تاریخچه درب را ذکر خواهیم کرد.

مطالب مرتبط
جهت مشاهده انواع مدل های درب داخلی به صفحه درب لابی چوبی مراجعه فرمایید

سوالات جالب درباه تاریخچه درب

پیش از اینکه درباره تاریخچه درب صحبت کنیم می خواهیم به سوالات مهم این حوزه پاسخ دهیم.

1. بزرگترین درب دنیا کجاست ؟

بزرگترین درب در دنیا متعلق است به یکی از ساختمان های ناسا به نام  Vehicle Assembly Building واقع در فلوریدا، که 139 متر ارتفاع دارد. این ساختمان چهارمین سازه حجیم در دنیا می باشد و دارای چهار درب با ارتفاع 139 متر است این درب ها به قدری بزرگ هستند که باز و بسته کردنشان 45 دقیقه زمان می برد.

بزرگترین درب دنیا

2. سنگین درب در چه مکانی نصب شده است؟

سنگین ترین درب جهان سپر تابشی است که در انستیتو علوم فیوژن در توکی ژاپن واقع شده، این درب حدود 653 تن وزن، 11.5 متر ارتفاع، 11.2 متر عرض و 2 متر عمق دارد.

سنگین ترین درب دنیا

3. مقاوم ترین درب جهان کجاست؟

تاسیسات نظامی و انبار هسته ای Cheyenne Mountain Complex واقع در کلرادو اسپرینگز (شهری در کلورادو آمریکا) دارای مقاوم ترین درب ها در دنیا می باشد این ساختمان دارای دو درب 25 تنی مقاوم در برابر انفجار های 30 مگاتنی هستند لازم به ذکر است بمب های های ناگاساکی باید 1429 بار منفجر شود تا بتوانند به درب های Cheyenne Mountain Complex را بشکنند.

مقاوم ترین درب جهان

4. امن ترین درب ها دنیا

بانک طلای انگلستان بیش از 400.000 شمش طلا را در خود نگهداری می کند، تا به حال بانک هیچگونه اطلاعاتی از وزن درب های ورودی خود فاش نکرده است اما بنا بر شنیده ها یکی از سنگین ترین و امن ترین درب دنیا مربوط به این ساختمان می باشد. نکته جالب در این مورد این می باشد که جهت باز و بسته کردن این درب از یک سیستم صوتی پیشرفته و همچنین چندین کلید یک متری استفاده می کنند. در پایین عکس از این درب و همچنین داخل بانک را مشاهده می نمایید.

امن ترین درب دنیا

شاید به طور قطع در مورد امن ترین درب دنیا نمی توان اظهار نظر کرد اما یکی از ایمن ترین درب های طاق جهان در انبار قلعه Fort Knox ، واقع در پایگاه ارتش فورت ناکس ایالات متحده واقع شده است. این انبار حاوی بیش از 4000 تن شمش طلا، داخل یک طاق روکش گرانیتی می باشد که توسط یک درب ضد انفجار با وزن 22 تن محافظت می شود.

5. قدیمی ترین درب جهان

سال 2010 میلادی، باستان شناسان در شهر زوریخ سوئیس یک درب چوبی متعلق 5100 سال پیش یافتند، باستان شناس ارشد تیم اکتشافی آقای بیلیچر عنوان کرده است این درب قدیمی ترین درب در اروپا می باشد که حدود 153 سانتی متر ارتفاع و 88 سانتی متر عرض دارد و از چوب صنوبر ساخت شده است.

قدیمی ترین درب جهان

چه کسی اولین درب را ساخت؟

درب در طول تاریخ همواره نمادین بوده و دچار تحولات زیادی شده است. تصور می شود که درب های اولیه، ساختاری مشابه دربه ای حقیقی نداشتند، بلکه همانند پرده برای جداسازی محیط بوده است. نقاشی های تاریخی در یک معبد واقع در مصر که متعلق به 4000 پیش است، حاکی از وجود درب در آن زمان می باشد. می توان گفت اولین درب تاریخ در مرکز مصر ساخته شد، اما هیچ اطلاعاتی از شخص سازنده موجود نیست.

در کشور هند نیز چندین درب تاریخی ساخته شده از سنگ با طراحی چشمگیر موجود می باشد. درب های سنگی پاشنه ای در گذشته های دور بسیار رایج بود.

با گذشت زمان، رومی ها از خلاقیت بیشتری برای ساخت درب استفاده کردند و درب های دو لنگه از جنس برنز ساختند. درب های هلالی نیز از جمله ایده های رومی ها بود.

اولین درب های چوبی برای کلیساها و قلعه ها در قرون وسطی ساخته شدند که برای مقاوم سازی آن ها، از آهن بر روی سطح درب استفاده می شد. در دوران رنسانس که به عنوان پلی بین قرون وسطی و دنیای مدرن شناخته می شود، طراحی های کلاسیک توسط یونانیان بر روی درب ها پیاده سازی شد. این درب ها شامل پنل های مستطیلی همراه با کنده کاری و برش های ماهرانه بودند. این درب ها به عنوان ” دربی به سوی بهشت ” شناخته شدند.

درب های تاریخی

7. چرا درب های چرخان اختراع شدند؟

درب های چرخان اولین بار در سال 1888 توسط تئومیلوس ون کنل از فیلادلفیا، در ایالت پنسیلوانیا برای جلو گیری از ورود اسب ها به ساختمان اختراع شد این نوع درب ها سرعت رفت و آمد را در کسب و کار های آن زمان نسبت به درب مرسوم به لولایی را بالاتر برد.

تاریخچه درب چرخان

8. چه کسی قفل درب و کلید را اختراع نمود ؟

یک مهندس و مخترع آمریکایی به نام لینوس یل جی،  در سال 1861 با الهام از قفل پینی ابداع شده توسط پدرش (در سال 1840) کلید و قفل های امروزی را طراحی کرد، قفل های ساخته شده توسط این مهندس آمریکایی هنوز به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده است. وی بنیان گذار شرکت Yale Lock Manufacturing می باشد که دقیقا در سالی که (سال 1861) این شرکت را تاسیس کرد بر اثر یک حمله قلبی در یک سفر کاری در شهر نیویورک درگذشت.

تاریخچه درب و قفل

9. اهمیت دانستن تاریخچه درب

درب ها از دیرباز در سراسر جهان یکی از عوامل مهم در بر طرف کننده نیاز های غریزی انسان، یعنی امنیت و گرما بوده و همواره تعیین کننده محل رفت و آمد ما و عنصر مهمی در طراحی داخلی و خارجی محسوب می شوند.

ابتدایی ترین درب که از جنس پارچه یا چرم بوده تا درب های مدرن امروزی همگی یک استفاده مشترک دارند و ان هم چیزی نیست به جزء محل قرار گیری اولین قدم برای ورود و یا خروج به مکان های و تجارب جدید از این رو می توان درب ها سمبل گذر زندگی دانست.

10. تاریخچه درب های قدیمی و معروف در جهان

برخی از درب ها در جهان به دلایل تاریخی، مذهبی و یا فرهنگی شناخته شده هستند. در ادامه با تاریخچه درب های مشهور در جهان آشنا می شویم.

1- کلیسای All Saint واقع در ویتنبرگ آلمان در سال های 1940-1511 تحت فرمان امپروطوری رومانی ساخته شد. در نوامبر 1517 مارتین لوتر اعلامیه ای به نام ” اعلامیه 5 ماده” نوشت که در آن اعمال کاتولیک را به چالش کشاند. سپس این اعلامیه را بر روی درب نصب کرد تا عموم مردم آن را ملاحظه نمایند.

در زمان جنگ در سال 1760 این درب که همچنان پس از 200 سال اعلامیه بر روی آن بود، در آتش سوخت. پس از جنگ این کلیسا بازسازی شد و یک درب برنز به یادبود درب سابق، دقیقا در همان محل ساخته شد.

درب کلیسای قدیمی

2- درب خانه شماره 10 واقع در خیابان داونینگ و در منطقه وست مینیستر لندن، از دیگر درب های معروف می باشد. این ملک در واقع محل سکونت نخست وزیر بریتانیای کبیر می باشد. ساختمان مذکور در سال های 1682 تا 1684 میلادی ساخته شد.

این درب قدیمی به دلیل پایداری آن معروف است. با وجود بازسازی های مکرر این ساختمان، درب آن همچنان پایدار و مقاوم مانده است. این درب تمام چوب و به رنگ مشکی، همراه با کلون مشکی و دریچه پست طلایی می باشد و عدد “10” بزرگی نیز بر روی درب قرار گرفته است.

تاریخچه درب در لندن

3- درب های کلمبوس که درب های ورودی کاپیتول در ایالت واشینگتن هستند، شهرت خاصی دارند. کاپیتول خانه نمایندگان و سران ایالت می باشد. این درب ها از جنس برنز بوده که در سال 1855 در آلمان ساخته شد، و تا سال 1863 به دلیل جنگ های داخلی به آمریکا ارسال نشد.
این درب قدیمی نماد سفر کریستوف کلمب در سال های 1487 تا 1506 به دنیای جدید و کشف آمریکا است. بر روی سر درب آن کریستف کلمب در حال وارد شدن به سرزمین جدید کار شده است.

درب های کلمبوس

4- ساختمان 221B در وست مینیستر لندن و در خیابان بیکر واقع شده است. جالب است بدانید این خانه همان خانه داستان های شرلوک هلمز است. زمانی که داستان شرلوک هلمز نوشته شد، این لوکیشن وجود نداشت و پلاک خانه های آن خیابان بیشتر از 85 نبود. در سال 1930 خیابان بیکر گسترش پیدا کرد و پلاک 221B نیز جزو خانه های این خیابان گردید. از آن زمان به بعد این ساختمان به احترام شرلوک هلمز تبدیل به موزه شد.

درب این خانه باریک و به رنگ مشکی همراه با کلون نقره است. بالای درب یک نیم دایره از جنس شیشه است. جالب اینجاست که یک نگهبان برای حفاظت از درب همه روزه در مقابل آن می ایستد.

خانه معروف لندن

به خواندن ادامه دهید

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *