کابینت آشپزخانه کوچک و مدرن


امروزه میانگین متراژ آپارتمان در ایران کمتر از 100 متر مربع بوده و داشتن یک آشپزخانه کوچک، کابوس بسیاری از افراد شده است. در واقع جای دادن ماشین آلات متعدد و ظروف در آشپزخانه یکی از دغدغه های اصلی به هنگام انتخاب خانه می باشد. اما نگران نباشید؛ کابینت آشپزخانه کوچک خود را هوشمندانه انتخاب نمایید تا بیشترین بهره را از فضای موجود ببرید.

به طور کلی می توان گفت انتخاب صحیح طرح، مدل و رنگ کابینت و حتی اکسسوری داخل یونیت ها ؛ راحتی و آسایش را به آشپزخانه کوچک شما هدیه می دهد. در ادامه ویژگی های کابینت برای آشپزخانه کوچک را مورد بررسی قرار می دهیم.

کابینت خودت رو آنلاین طراحی کن!

برای دسترسی سریع تر به مطالب زیر، بر روی عنوان مورد نظر تان کلیک نمایید.

کابینت آشپزخانه کوچک

مدل کابینت آشپزخانه کوچک

برای شروع کار سبک مدرن را برای آشپزخانه کوچک خود انتخاب نمایید. با توجه به اینکه سبک مدرن ساده است، آشفتگی و شلوغی در محیط رخ نمی دهد و این امر باعث می شود تا فضا بزرگتر به نظر برسد.

درب کابینت مدرن به صورت فلت و ساده طراحی می گردد. بدین معنی که سطح درب کاملا صاف و فاقد قاب بوده و به صورت روکار بر روی بدنه نصب می گردد. در نتیجه به هنگام بسته بودن درب کابینت، هیچ اثری از بدنه دیده نمی شود.

بهترین کابینت آشپزخانه کوچک؛ کابینت فلت با یراق آلات مخفی و تاچ می باشد که بسیار شیک و امروزی است.

مدل کابینت آشپزخانه کوچک

کابینت جادار برای آشپزخانه کوچک انتخاب کنید

به طور معمول کابینت آشپزخانه شامل یونیت های زمینی ، هوایی و ایستاده می باشد. انداره و ابعاد این یونیت ها می تواند میزان کارآمد بودن کابینت را دگرگون کند.

کابینت هوایی با ارتفاع زیاد

در آشپزخانه های کوچک و مدرن یونیت هوایی تا سقف را پوشش می دهد. در نتیجه یونیت متناسب با بلندی سقف و با ارتفاع 70 تا 90 سانتیمتر در نظر گرفته می شود. هنگامی که ارتفاع زیاد باشد دسترسی ها سخت تر می شود ؛ به همین دلیل بهتر است لوازمی که به ندرت استفاده می گردند در بخش های بالایی نگهداری شوند.

عمق استاندارد کابینت هوایی 40 سانتیمتر است تا سر افراد با کابینت هوایی برخورد نداشته باشد.

کابینت هوایی با طراحی پلکانی

این نوع کابینت از دو سری یونیت با عمق های متفاوت تشکیل می گردد که یونیت دوم بر روی یونیت اول قرار می گیرد. عمق یونیت پایینی حدود 30 تا 40 سانتیمتر و عمق یونیت بالایی بین 50 تا 60 سانتیمتر است. ایجاد این پله کمک می کند تا در قسمت بالایی عمق بیشتری را داشته باشیم. کابینت پلکانی از لحاظ بصری برای سبک مدرن زیبا بوده و جلوه بهتری به فضای آشپزخانه می دهد.

به خاطر داشته باشید که اگر ارتفاع ردیف اول کمتر از 30 سانتیمتر باشد، کاربردی نخواهد بود.

کابینت ایستاده با اکسسوری

پنتری یا کابینت ایستاده با ارتفاع 220 سانتیمتر و حتی بیشتر فضایی فوق العاده را برای مواد غذایی خشک ، ادویه جات و …. فراهم می آورد. پنتری قابلیت تفکیک و طبقه بندی دارد تا بیشترین بهره از این فضا گرفته شود. یونیت کابینت ایستاده در سبک مدرن فاقد دکوری است.

کابینت جادار برای آشپزخانه کوچک

کابینت زمینی کنج

برای آشپزخانه کوچک، کابینت زمینی کنج ایده بسیار خوبی می باشد. اکسسوری های مخصوص کابینت کنج دسترسی راحت و فضایی فوق العاده را برای نگهداری سرویس قابلمه و سایر ظروف فراهم می آورد.

شرکت روماک اقدام به طراحی و اجرای کابینت اشپزخانه در سبک های مدرن می نماید. کابینت های روماک مطابق با طرح های روز و با متریال مرغوب سفارشی سازی می گردند تا آسایش و رفاه را به آشپزخانه های شما بیاورند.

چه رنگی برای آشپزخانه کوچک مناسبه ؟

رنگ کابینت علاوه بر اینکه زیبایی آشپزخانه را تحت تاثیر قرار می دهد، به انعکاس نور نیز کمک می کند. در نتیجه هر چه رنگ کابینت روشن تر باشد، آشپزخانه پر نور تر خواهد بود. این امر باعث می شود آشپزخانه کوچک شما بزرگتر به نظر برسد.

رنگ سفید برای آشپزخانه های کوچک بسیار کاربردی است زیرا تمام نوری که با سطح سفید برخورد می کند، منعکس می شود. در نتیجه هر چه رنگ تیره تر باشد، انعکاس نور کمتر اتفاق می افتد.

کابینت آشپزخانه کوچک با روکش هایگلاس

رنگ سفید یکی از شیک ترین و رایج ترین رنگ ها برای کابینت مدرن می باشد. کابینت های ام دی اف را می توان با رنگ سفید مات و یا براق به صورت پوششی رنگ نمود، به گونه ای که سطح ام دی اف کاملا صاف و یکدست شود.

همچنین می توان از ورق سفید هایگلاس برای کابینت آشپزخانه بهره برد. کابینت هایگلاس مورد توجه دوستداران مدرن قرار گرفته است؛ زیرا علاوه بر زیبایی به روشنایی فضای آشپزخانه کمک می کند و نور طبیعی را در تمام آشپزخانه منعکس می نماید.

مدل کابینت های گلاس برای آشپزخانه کوچک

کابینت های دو رنگ

شاید داشتن یک آشپزخانه سفید و یکدست کسل کننده به نظر برسد، برای رفع این یکنواختی می توان از دو رنگ با هارمونی زیبا برای کابینت های مدرن استفاده نمود. به عنوان مثال می توانید از رنگ سفید برای کابینت های هوایی و از یک رنگ خنثی برای کابینت های زمینی استفاده کنید. یونیت های بالایی با انعکاس نور در محیط تاثیر بسزایی خواهند داشت.

همچنین می توانید از ترکیب روکش چوب و روکش هایگلاس بهره ببرید. برای کابینت پلکانی از هایگلاس سفید برای ردیف اول و روکش چوب طبیعی برای ردیف دوم استفاده نمایید.

کابینت آشپزخانه کوچک دو رنگ

رنگ های خنثی با تناژ روشن

رنگ های خنثی مانند طوسی ، بژ، کرم و … با تناژ روشن برای کابینت مدرن کاربردی و خاص هستند. فراموش نکنید این رنگ ها برای آشپزخانه هایی که از نور طبیعی بهره می برند مناسب می باشند.

کابینت طرح بتن

امروزه روکش های مصنوعی با طرح بتن بسیار محبوب هستند، این کابینت ها با نام کابینت بتنی نیز شناخته شده اند.

ایده هایی برای آشپزخانه کوچک ایرانی

دغدغه های کمبود جا در آشپزخانه خود را با کابینت کارآمد حل می کنید، حال با کوچک دیده شدن فضا چه باید کرد ؟

همانطور که ذکر شد رنگ کابینت قابلیت ایجاد خطای دید را فراهم می آورد. به همین دلیل رنگ های روشن بسیار کاربردی هستند. درا دامه سایر ایده های کاربردی برای آشپزخانه کوچک را به اشتراک می گذاریم.

کانتر آشپزخانه

کانترهای یک سره با رنگ روشن برای آشپزخانه های کوچک کاربردی هستند. با قرار دادن چند صندلی پایه بلند مدرن و ساده می توانید به عنوان میز نیز از کانتر بهره ببرید.

اگر کانتر ندارید از میز آشپزخانه تاشو استفاده کنید تا تنها در مواقع نیاز از میز به صورت کامل استفاده کنید.

تجهیزات آشپزخانه

محل قرارگیری تجهیزات در آشپزخانه باید به گونه ای انتخاب شود که جریان در فضا برقرار گردد و دسترسی ها به سادگی انجام گیرد. به همین منظور مثلث آشپزخانه می تواند با کاربردی سازی دسترسی ها کمک شایانی به شما نماید. همچنین تعبیه فضای مخصوص فر و یخچال در کابینت باعث ایجاد هارمونی و نظم در فضا می گردد.

نور آشپزخانه

نور طبیعی بیشترین تاثیرگذاری را دارد ، بنابراین با پرده های ضخیم مسیر نور را مسدود نکنید. با بهره گیری از پرده های مدرن مانند پرده پلیسه، شید رومی، شید رول، حریر و تور می توانید از نور طبیعی در طول روز بهره ببرید. نورپردازی زیر کابینت و لامپ های سقفی در بالای کانتر نیز می تواند نور مورد نیاز را در طول شب فراهم آورد.

ایده هایی برای آشپزخانه کوچک ایرانی

تجهیز کابینت های کنج

آیا تابحال چیزی از مجیک کرنز شنده اید ؟ این اکسسوری در داخل کابینت های کنج قرار می گیرد و محل مناسبی برای نگهداری قابلمه و ظروف است. مجیک کرنز همانند یک سنی است که کابینت را پر می کند و به صورت کشویی و چرخشی از کابینت خارج می شود. به راحتی می توانید ظروف مورد یاز خود را از روی این سینی متحرک بردارید.

در نهایت می توان گفت با اندکی خلاقیت می توانید از آشپزی در آشپزخانه کوچک خود لذت ببرید. جایگزینی دیوار آشپزخانه با جزیره و بهره گیری از اکسسوری های کابینت از جمله ایده های کاربردی برای آشپزخانه کوچک می باشد.

از نظر شما کدام یک از موارد فوق بیشترین تاثیر را طراحی آشپزخانه کوچک دارد ؟

منبع :

www.idealhome.co.uk

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *