قفسه‌های باز در مقابل کابینت‌های بسته: مزایا و معایب قفسه کابینت باز


قفسه کابینت باز در آشپزخانه، ایده جالبی به نظر می‌رسد و طرفداران زیادی دارد. این مدل کابینت اخیرا بیشتر مورد استقبال قرار گرفته، به طوری که آن را در بسیاری از دکوراسیون‌ها مشاهده می‌کنیم. اما در مقابل عده‌ای هم اصلاً آن را نمی‌پسندند و شاید هرگز برای آشپزخانه خود انتخاب نکنند و یا برای انتخاب آن تردید داشته باشند.

فرقی نمی‌کند که شما به این کابینت‌ها علاقه داشته و از طرفداران آن هستید، یا اینکه آنرا به دلیل معایبش دوست ندارید، یا با وجود علاقه به آن، برای انتخابش در آشپزخانه منزل خود هنوز مردد هستید. در هر صورت فکر می‌کنم این مقاله برایتان جذاب باشد، چون ما اینجا کابینت قفسه باز را مورد بررسی و نقد قرار می‌دهیم، هم در مورد مزایا و هم در مورد معایبی که دارد صحبت می‌کنیم. همچنین آن را با قفسه‌های بسته کابینت نیز مقایسه می‌کنیم.

در مورد ایده‌ها و روش‌های به کار بردن قفسه کابینت باز در آشپزخانه نیز خواهیم گفت، ایده‌هایی که به شما در آری یا نه گفتن به استفاده از آن، برای آشپزخانه‌تان کمک خواهد کرد.

در آخر نیز خواهیم گفت که چه افرادی با چه سلایق و سبک زندگی بهتر است است به فکر استفاده از قفسه کابینت باز باشند، چه افرادی هم اصلاً نباید سراغ این مدل بروند. پس با ما همراه باشید.

قفسه کابینت باز

قفسه کابینت باز چیست؟

قفسه کابینت باز یک ایده خلاقانه است که در آن قفسه‌ها و شلف‌های باز به جای کابینت‌های دردار به کار برده می‌شود. برخی از مدل‌های کابینت‌های قفسه باز کاملا شبیه یک کابینت استاندارد بوده و فقط در ندارد. این مدل از نظر ظاهر به قفسه‌های کتابخانه نیز شباهت زیادی دارد. همچنین به دلیل دیواره‌هایی که دارد، می‌توان آن را باکس هم نامید!

اما نوع دیگر کابینت‌های باز که جذاب تر، محبوب‌تر و رایج‌تر است، قفسه‌هایی هستند که هیچ در و دیواره کناری ندارند. به بیان دیگر کابینت‌هایی هستند بدون چهارچوب و در.

کابینت‌های قفسه باز معمولا از انواع‌ام دی اف و چوب ساخته می‌شود. سپس مانند کابینت‌های معمولی به وسیله اتصالات ایمن، روی دیوار محکم و اصولی نصب می‌گردند.

شما می‌توانید بسیاری از وسایلتان مثل لیوان، بشقاب ها، ادویه جات، ظروف آشپزی، ظروف تزئینی و… را روی این قفسه‌ها قرار دهید.

برای بکارگیری قفسه کابینت باز، لزوما نباید تمام کابینت‌ها رو از این مدل انتخاب کنید. بلکه با توجه به سلیقه و دکوراسیون آشپزخانه، می‌توان تنها تعدادی از کابینت‌ها را هم به صورت ترکیبی از مدل قفسه باز انتخاب کنید.

دکوری کابینت بدون درب

مزایای قفسه باز کابینت

1. بزرگ نشان دادن فضا

قفسه‌های باز، فضای آشپزخانه را بزرگ‌تر و دلبازتر نشان می‌دهند، به خاطر همین، این مدل کابینت‌ها در آشپزخانه‌های کوچک بیشتر دیده می‌شود. در مقابل قفسه های کابینت بسته ، حجیم هستند و بخش بیشتری از فضای آشپزخانه را گرفته و آن را تنگ می‌کنند.

کابینت قفسه باز مدرن

2. استفاده راحت و سهولت در دسترسی

استفاده از شلف‌های رو دیوار آشپزخانه بسیار راحت است. شما به آسانی می‌توانید وسایل را از روی آن برداشته و مجددا سرجایش قرار دهید. به نوعی انگار ظروف آشپزخانه و وسایل مورد نیازتان به راحتی پیدا می‌شود و قابل دسترس است. به ویژه اگر از قفسه باز نزدیک عجاق گاز برای چیدن ادویه‌ها استفاده کنید، موقع آشپزی، خیلی سریع و راحت می‌توانید ادویه‌های مورد نظر خود را پیدا کرده و استفاده کنید و آن را مجددا در جای خود قراردهید.

شلف دیواری آشپزخانه

3. قیمت مناسب

برای ساخت قفسه‌های باز کابینت، در مقایسه با کابینت‌های بسته، چوب و مواد اولیه کمتری استفاده می‌شود. همچنین از دستگیره، یراق آلات نیز استفاده نمی‌گردد. به همین علت هزینه به میزان قابل توجهی کاهش پیداد می‌کند و این کابینت‌ها به یک گزینه مقرون به صر فه تبدیل می‌شوند.

4. همیشه مد بودن

ایده استفاده از شلف‌ها و قفسه‌های باز روی دیوار آشپزخانه برای چیدن وسایل، به گذشته‌های دور بر می‌گردد. اما همچنان نیز دوباره مورد استقبال قرار گرفته است.

این کابینت ها، ایده خاصی است و ممکن است مورد پسند همه نباشد، اما در عین حال هیچ وقت از مد نمی‌افتد و همیشه می‌تواند جذاب و شیک باشد. در حال حاضر با محبوب شدن سبک دکوراسیون روستیک نیز، قفسه‌های باز بیشتر محبوب شده است. افراد زیادی از این قفسه‌ها و دیگر آیتم‌های مورد نیاز، برای ایجاد سبک روستیک در دکوراسیون منزل خود استفاده می‌کنند.

شلف کابینت آشپزخانه

5. جنبه زیبایی و تزئینی

قفسه‌های باز کابینت، فقط به منظور قرار دادن اقلام مورد نیاز آشپزخانه به کار برده نمی‌شود، بلکه جنبه زینتی هم دارند. با چیدن ظروف و وسایل تزئینی خود روی این قفسه ها، دکوری شیک و خاص را در آشپزخانه خواهید داشت.

دکوری قفسه های کابینت باز

6. دکوراسیونی متفاوت

استفاده از قفسه‌های باز کابینت، با اینکه اخیرا محبوب شده، اما همچنان نیز خاص و متفاوت است. در حالتی که بسیار از افراد انتخاب کابینت‌های کلاسیک و نئو کلاسیک را ترجیح می‌دهند، این شلف‌های باز، می‌تواند دکوراسیونی متفاوت در سبک مدرن را ایجاد کند.

شلف کابینت آشپزخانه مدرن

معایب قفسه کابینت باز

آشفتگی و شلوغی

در کابینت‌های دردار معمول، شما می‌توانید تعداد زیادی از ظرف‌ها و وسایل تا حداکثر ظرفیت داخل کابینت بچینید، بدون اینکه نگران دیده شدن آن از بیرون باشید. هر چند برای چیدن داخل این کابینت‌ها هم نظم اهمیت دارد، اما اگر به هر دلیلی و یا برای مدتی وسایل داخل آن بهم ریخته شد، روی نمای ظاهری آشپزخانه تاثیر نخواهد گذاشت. در حقیقت با کابینت‌های دردار، آشپزخانه شما در بیشتر موارد حداقل از نمای بیرونی، مرتب به نظر می‌رسد. اما در مقابل قفسه‌های باز، می‌تواند به راحتی نمایی شلخته و بهم ریخته را به آشپزخانه بدهد.

اگر به نحوه چیدمان وسایل روی این قفسه‌ها دقت نکنید و یا پس از هر بار برداشتن ظرفی آن را با حوصله سر جای خود نگذارید، پس از گذشت چند روز یا چند هفته، با قفسه‌هایی شلوغ و بهم ریخته مواجه خواهید شد که به شدت از زیبایی آشپزخانه کم می‌کند.

ایده کابینت با قفسه باز

گرد و غبار و کثیفی

با قفسه کابینت باز، احتمال کثیف شدن ظروف و وسایل داخل آن بیشتر است. شلف‌های باز کنار گاز را تصور کنید، بدون شک ظرف‌های آن از قطرات روغن هنگام آشپزی، در امان نیست و می‌تواند به سرعت چرب و کثیف شود. همچنین وسایل روی این شلف‌های آشپزخانه بیشتر در معرض گرد و خاک قرار می‌گیرند.

این کابینت‌ها زحمت شما برای تمیز کردن را بیشتر می‌کند. با انتخاب کابینت‌های باز، باید خودتان را آماده تمیز کردن دائم چربی وغبار از روی ظروف و خود قفسه‌ها کنید. همچنین دقت خود را در تمیز نگه داشتن آشپزخانه نیز بیشتر کنید.

احتمال افتادن و شکستن ظروف

فقط کافیست که یک گربه شیطون و پرجنب و جوش داشته باشید، که شاهد افتادن ظرف‌های خود از شلف‌های باز روی دیوار باشید. یا اینکه گاها گربه را به جای ظروف در این قفسه‌ها ببینید!

ظرف‌ها و وسایل روی کابینت‌های بدون در، به خودی خود روی زمین سقوط نمی‌کنند. اما احتمال و سقوط در مواقعی که یک گربه فضول داشته باشید و یا حتی وقتی که ظرف‌ها را نامرتب چیده باشید، بیشتر خواهد بود.

چند ایده و نکته برای قفسه‌های کابینت باز

استفاده ترکیبی از قفسه‌های باز

یک ایده عالی برای بکارگیری قفسه‌های باز، این است که آن را به صورت ترکیبی با مدل‌های دیگر کابینت به کار برد. در این حالت بیشتر می‌توان از مزایای این قفسه‌ها بهره برد و معایب آن را تا حدی خنثی کرد.

به طور مثال شما می‌توانید، یک قفسه باز مخصوص چیدن ادویه‌ها در کنار گاز داشته باشید، یکی هم برای قرار دادن پارچ و لیوان‌ها کنار ظرفشویی. یا اینکه تنها ۲ یا ۳ قفسه باز برای چیدن ظروف و اقلام تزئینی خود در کنار کابینت‌های بسته به کار ببرید.

البته برای این منظور حتما باید از یک طراح دکوراسیون داخلی کمک بگیرید تا بهترین دیزین را برای استفاده ترکیبی از قفسه‌های باز و کابینت‌ها ی بسته انتخاب کند.

ترکیب کابینت و قفسه

شلف‌ها را با وسایل کاربردی و تزئینی پر کنید.

سعی کنید وسایلی را روی قفسه‌های باز بچینید که کاربردی هستند. در کنار آن اقلام تزئینی را نیز قرار دهید. وسایل خاص زینتی به افزایش زیباییی آشپزخانه منجر می‌شود و در کنار ظروف کاربردی، ترکیب جذابی را ایجاد می‌کند.

فراموش نکنید که این قفسه‌های جای مناسبی برای چیدن اقلامی نیست که شاید شما نهایت سالی دوبار از آن استفاده می‌کنید و جنبه زینتی هم ندارند.

انتخاب تم رنگی

قفسه‌های باز نیز باید هماهنگ با سایر بخش‌های آشپزخانه باشند و همچنین از یک تم رنگی تبعیت کنند. یعنی رنگ قفسه ها، دیوار پشت آن، ظروف کاربردی و تزئینی روی آن جهت یک تم رنگی بوده و به نوعی با هماهنگ باشند، تا جذاب و مرتب به نظر برسند.

قفسه‌های باز کابینت برایتان مناسب نیست اگر:

یک گربه خانگی فضول دارید!

اگر شما در منزل خود، از یک گربه شیطون مراقبت می‌کنید، بهتر است که اصلا سراغ قفسه‌های باز برای آشپزخانه خود نروید. در بخش‌های قبلی گفتیم که یک گربه فضول چگونه می‌تواند به آشپزخانه‌ای با کابینت‌های باز خسارت زده و آن را بهم ریخته کند.

اگر گرد و خاک در آشپزخانه شما زیاد است.

اگر آشپزخانه زیاد در معرض گرد و غبار قرار می‌گیرد، بهتر از قفسه‌های باز استفاده نکنید یا حداقل تعداد کمتری از کابینت‌های خود را از این نوع انتخاب کنید.

اگر آدم شلخته‌ای هستید.

اگر عادت ندارید هر چیزی را به شکل مرتب در سر جای خود بگذارید. اگر نمی‌توانید با دقت و آهسته آشپزی کنید، که کمتر قطرات روغن به اطراف بریزد. اگر حوصله ندارید وسایل آشپزخانه ر منظم و اصولی بچینید، به شما توصیه می‌کنم کابینت‌های خود از نوع قفسه باز انتخاب نکنید.

اگر اهل تمیزکاری زیادی نیستید.

همان طور که در بخش ابتدایی مقاله اشاره کردیم، آشپزخانه‌ای با قفسه باز به نظافت بیشتری نیاز دارد. بنابراین اگر خیلی حوصله نظافت ندارید و یا اینکه وقت شما کم است، بهتر است به سراغ این مدل کابینت برای آشپزخانه خود نروید.

قفسه کابینت باز مناسب شماست اگر:

قفسه‌های باز کابینت، مناسب شماست به شرطی که ویژگی‌های گفته شده در بخش قبل را نداشته باشید. یعنی شما می‌توانید با خیال راحت کابینت‌های باز را انتخاب کنید اگر گربه فضول ندارید، اگر ادم مرتب و با دقتی هستید، اگر فرصت و حوصله کافی برای تمیز کردن مکرر را دارید. اگر نفوذ گرد و غبار در آشپزخانه شما کم است.

همچنین اگر عاشق سبک‌های متفاوت و خاص دکوراسیون هستید.

جمع‌بندی

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی را در مورد قفسه کابینت باز که این روزها در کابینت های آشپزخانه به سبک مدرن بسیار ترند شده به شما ارائه کنیم. تعریف دقیق از این مدل کابینت ها، مزایا، کاربردها، معایب و ایده‌های استفاده مواردی بود که ذکر کردیم. همچنین در آخر هم گفتیم این کابینت‌ها بیشتر برای چه افرادی مناسب است و چه کسانی بهتر است که این مدل را انتخاب نکنند. امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

منابع تصاویر : Inmyroom

متن : کارشناسان روماک

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *