راه حل‌های افزایش فضا و ظرفیت کابینت‌ها


مرتب بودن آشپزخانه علاوه بر تاثیر مستقیم بر زیبایی، این امکان را ایجاد می‌کند که از فضای آشپزخانه، بهترین استفاده را کنید. ضمن اینکه با وجود یک چینش خاص، شما می‌توانید در هر زمان به وسایل مورد نظر خود دسترسی داشته و به راحتی از آن استفاده کنید. در خیلی موارد ایجاد نظم در آشپزخانه به سادگی امکان‌پذیر نیست، به ویژه در آشپزخانه‌های کوچک که چیدمان وسایل برای خانم‌ها دشوار است. اما خوشبختانه با وجود ارگنایزر کابینت یا همان نظم دهنده‌ های کابینت، چیدمان مرتب وسایل آشپزخانه، بسیار راحت شده است.

اگر شما هم از آن دسته خانم‌های با سلیقه‌ای هستید، که به داشتن آشپزخانه مرتب اهمیت می‌دهید، اما نمی‌دانید برای ایجاد این نظم دلخواه خود چکار کنید، خواندن این مقاله از سایت ما را از دست ندهید. ما در اینجا باَ شما در مورد راه حل‌های مختلف افزایش ظرفیت موجود برای کابینت‌های آشپزخانه صحبت می‌کنیم و به یکی از اساسی‌ترین این راه حل‌ها؛ یعنی انواع نظم دهنده یا ارگنایزر کابینت مثل قفسه های بیرون کش، سوزان های تنبل و سازمان دهنده های داخلی اشاره می‌کنیم.

در این مقاله در مورد ویژگی ها، مزایا و مشخصاتی که مدل‌های مختلف ارگنایزر کابینت دارند، صحبت می‌کنیم. همچنین نکات مهم هنگام خرید نظم دهنده های کابینت را بیان می‌کنیم، تا بتوانید با توجه به متراژ آشپزخانه، سلیقه و نوع کابینت خود، بهترین مدل نظم دهنده یا ارگنایزر را انتخاب و تهیه کنید.

نظم دهنده کشوی کابینت آشپزخانه

نظم دهنده یا ارگنایزر کابینت چیست؟

نظم دهنده یا ارگنایزر کابینت، قفسه‌های منظمی است که برای استفاده در آشپزخانه به منظور افزایش ظرفیت کابینت‌ها طراحی شده است. این وسیله در خانه‌های کوچک مدرن امروزی، بسیار کاربردی است و یک ایده عالی برای بهینه‌سازی فضای آشپزخانه به شمار می‌رود.

نظم دهنده‌های کابینت درمدل‌های مختلف فلزی و چوبی در بازار موجود است. به شما کمک می‌کند که بتوانید ظروف و وسایل آشپزخانه خود را مرتب کنید.

با استفاده از این نظم دهنده ها، قادر خواهید بود که انواع وسایل آشپزخانه مثل ادویه ها، حبوبات، ظرف‌های غذا، ظرف نان، شوینده ها، چای و قهوه، ترشی ها، لوازم برقی کوچک، قابمله‌ها و… را در کمترین جا به صورت منظم در آشپزخانه خود بچینید. همچنین در هنگام نیاز، به راحتی از آن استفاده کرده و مجددا در سرجای خود قرار دهید.

انواع نظم دهنده کابینت

همان طور که اشاره کردیم، ارگانیزر کابینت، در مدل‌های مختلفی در بازار موجود است. برای بهترین خرید از این تجهیزات نوین آشپزخانه، باید انواع آن را بشناسید. انواع ارگنایزرکابینت موجود در بازار به شرح زیر است:

 • نظم دهنده داخل کابینت
 • نظم دهنده ادویه‌جات
 • نظم دهنده کشو آشپزخانه
 • نظم دهنده کابینت زیر سینک ظرفشویی
 • نظم دهنده کنج
 • نظم دهنده قابلمه و درب قابلمه
 • نظم دهنده حبوبات
 • نظم دهنده قاشق و چنگال
 • سبد سوپر مارکتی
 • سطل ریلی نظم دهنده آشپزخانه

در ادامه به بررسی مشخصات و ویژگی‌ برخی از کاربردی ترین ارگنایزرها که دربالا اشاره کردیم، می پردازیم.

نظم دهنده داخل کابینت

این مدل که با نام شلف داخل کابینت نیز شناخته می‌شوند، نوعی سبد فلزی هستند که با مواد ضد رطوبت، روکش شده اند. این سبدها را می‌توانید داخل کابینت به راحتی نصب کرده و از آن برای چیدمان ظروف خود استفاده نمایید. این سبدهای فلزی، مقاومت بالایی دارند، بنابراین می‌تواند برای نگهداری وسایل سنگین نیز به کار برده شوند.

این سبدها، ریلی بوده و باید به دیواره‌های داخلی کابینت متصل شوند. با توجه به ریلی بودن استفاده از آن بسیار راحت است. فقط کافیست وسایل کاربردی آشپزخانه خود را روی این سبدها چیده و هنگام نیاز، سبد را بیرون کشیده و وسیله را برداشته و سبد را به راحتی مجددا در سرجای خود قرار دهید.

نظم دهنده ادویه‌جات

ادویه جات، یک بخش جدایی ناپذیراز هرآشپزخانه‌ای است، چرا که آشپزی بدون ادویه معنایی ندارد. ادویه‌ها معمولا تنوع زیادی دارند و ما انواع ادویه‌ها را در ظروف مخصوص به خود در آشپزخانه داریم. این تنوع به قدری زیاد است، که خیلی اوقات تعداد بالای ۲۰ یا حتی ۳۰ ادویه گوناگون در ظروف مخصوص در آشپزخانه وجود دارد.
چیدن این ادویه می‌تواند فضایی زیادی از یک کابینت را بگیرد. اگر هم ادویه‌ها روی کابینت کنار گاز بچینید، علاوه بر اشغال فضا، ظاهری نامرتب را در آشپزخانه شما ایجاد می‌کند. اینجاست که نظم دهنده ادویه‌جات می‌تواند کمک بسیاری کرده وتمام ادویه‌ها را به صورت منظم در یک فضای کوچک جای دهد. نظم دهنده ادویه خود نیز در مدل‌های مختلف قابل خریداری است که در اینجا اشاره کوچکی به هر کدام از آن‌ها می‌کنیم.

نظم دهنده ادویه پشت در کابینت

شما می‌توانید پشت درب یکی از کابینت‌های روی دیوار را، به قرار دادن جا ادویه اختصاص دهید. در این حالت باید یک نظم دهنده فلزی خریداری کنید وهمان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، در پشت در کابینت بگذارید. توجه داشته باشید در این مدل، نظم دهنده ادویه را بیش از حد سنگین نکنید، چون به هر حال روی در کابینت نصب می‌شود و نمی‌تواند وزن خیلی زیاد را تحمل کند.

نظم دهنده‌ها یا جاادویه‌های ریلی

جا ادویه‌های ریلی، یک ایده شیک، کاربردی، پرطرفدار و مدرن برای نگهداری تعداد زیادی ادویه است. این وسیله را باید به کف کابینت پیچ کنید. برای دسترسی به ادویه‌ها و استفاده از آن ها، به صورت کشویی بیرون کشیده و به داخل باز می‌گردد.

این ایده همچنین می‌تواند به صورت سفارشی توسط کابینت ساز انجام شود. یعنی کنار عجاق گاز، کشوی ریلی باریک با قفسه‌های مخصوص برای ادویه ها، طراحی و ساخته شود. چیزی که امروز در بسیاری از طراحی‌های کابینت‌های مدرن و جدید می‌بینیم.

جا ادویه‌های ساده خریداری کرده و در داخل کابینت قرار دهید.

یک راه ارزان و ساده برای چیدمان ادویه ها، خرید جا ادویه‌های رو کابینتی ساده می‌باشد. شما می‌توانید انواع جا ادویه‌های رو کابینتی را از فروشگاه‌ها خریداری کرده و برای چیدن ادویه‌ها از آن استفاده کنید. این مدل ارگنایزرهای ادویه، نیاز به نصب و یا اتصال ندارند. فقط کافیست آن روی کابینت قرار داده و ادویه‌ها را در قفسه‌هایش بچینید. اگر به دنبال نظم بیشتر هستید و دوست ندارید ادویه‌ها در دید باشد، می‌توانید آن را در داخل یکی از کابینت‌های خود قرار دهید.

نظم دهنده ادویه سینی گردان

سینی‌های گردان که با نام لیزی سوزان نیز شناخته می‌شود، یک ایده جذاب دیگر برای چیدمان و نظم دادن به ادویه‌ها است. این وسیله را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم آشپزخانه خریداری کرده و ادویه‌ها را داخل آن بچینید. از سینی گردان می‌توانید در داخل و روی کابینت استفاده کنید. گردان و قابل چرخش بودن، یک مزیت عالی این نظم دهنده است. این امکان را ایجاد می‌کند با چرخش آن، به راحتی به تمام ادویه‌ها دسترسی پیدا کنید.

جا ادویه‌های چسبان پشت درب کابینت

این نوع دیگری از نظم دهنده ادویه پشت دری محسوب می‌شود که با نام جا ادویه ردیفی در بازار شناخته می‌شود. این ارگنایزرادویه، پلاستیکی بوده و پشت آن پیچ و یا چسب وجود دارد، که از طریق همین چسب یا پیچ به داخل در کابینت متصل می‌شود.

نظم دهنده کشو آشپزخانه

با نظم دهنده‌های کشوی آشپزخانه، می‌توان از کشوها بهترین استفاده را کرد وتعداد وسایل بیشتری را به صورت منظم داخل آن جای داد. ارگنایزرهای کشویی، معمولا سبدهای فلزی هستند که داخل کشوهای آشپزخانه قرار می‌گیرد. چون این سبدها به بخش‌های کوچک تقسیم شده است، می‌تواند از بهم ریختگی وسایل کوچک جلوگیری کرده و به آن‌ها در داخل کشو نظم دهد.

سطل‌های ریلی و چرخشی ارگنایزر

سطل‌های ریلی یکی از جدیدترین نظم دهندهای آشپزخانه است. با این وسیله دیگر دغدغه‌ای برای قرار دادن سطل زباله در آشپزخانه نخواهید داشت. این سطل‌های ریلی به صورت کشویی بیرون کش هستند، که داخل کابینت قرار گرفته و با باز کردن در کابینت به سمت بیرون هدایت می‌شود. با استفاده از سطل‌های چرخشی نظم دهنده، زباله‌های خیس و خشک را می توانید جداگانه قرار دهید. با این کار علاوه بر نظم بخشیدن به آشپزخانه خود، به حفظ محیط زیست نیز کمک می‌کنید.

این سطل‌های نظم دهنده فقط برای زباله به کار نمی‌رود. بلکه از آن برای نگهداری برنج، سیب زمینی و پیاز نیز استفاده می شود.

نظم دهنده کنج

اگر در کنج آشپزخانه کابینت‌هایی وجود دارد که دسترسی به داخل آن دشوار می‌باشد، می‌توانید از نظم دهنده کنج برای آن استفاده کنید.

سبد سوپر مارکتی

سبد سوپر مارکتی، نوع جذاب دیگری از نظم دهنده‌های آشپزخانه است که هنگام طراحی، ساخت و نصب کابینت، باید برای آن تصمیم گیری شود. پس از نصب کابینت‌ها نیز، امکان اضافه کردن سبد سوپر مارکتی وجود دارد، اما این کار باید توسط یک کابینت ساز متناسب با اندازه کابینت‌ها و آشپزخانه انجام شود.

این سبدها طرح‌ها و اندازه‌های متنوعی دارد و به همین دلیل با توجه به مدل، اندازه و طرح برای نگهداری اقلام گوناگون آشپزخانه از جمله خشکبار، حبوبات، روغن، مواد شوینده، تنقلات و… به کار برده می‌شود. سبدهای سوپر مارکتی به صورت ریلی داخل کابینت نصب می‌شود. انواع سبد سوپر مارکتی به شرح زیر است:

 • سبد سوپرمارکت یخچالی
 • سبد سوپر مارکت زمینی
 • سبد سوپر مارکت نصف از کف
 • سبد سوپر مارکت مواد شوینده
 • سبد سوپر مارکت نصب از بغل

نظم دهنده زیر سینک

کابینت زیر سینک معمولا نظم مرتبی ندارد و خیلی زود بهم ریخته می‌شود. نظم دهنده کابینت زیر سینک در شکل سبد فلزی با طرح و اندازه مختلف قابل خریداری هستند. با این سبدها علاوه بر ایجاد نظم، می‌توانید از فضای کابینت زیر سینک ظرفشویی استفاده بهینه کنید. به طور مثال محل خوبی برای قرار دادن مواد شوینده است.

نکات مهم در خرید نظم دهنده‌های آشپزخانه

تا اینجا که دانستید نظم دهنده‌های کابینت یا همان ارگنایزرچیست. با انواع و ویژگی‌های آن آشنا شدید. حالا نوبت به آن می‌رسد که نکات مهم برای خرید این نوع از تجهیزات نوین آشپزخانه را نیز بدانید، که این نکات به شرح زیر است:

اندازه

شما باید اول مشخص کنید که قصد دارید برای کدام کابینت و کدام بخش آشپزخانه، ارگنایزر قرار دهید. فضای داخلی آن کابینت را اندازه بگیرید و یک نظم دهنده متناسب با آن فضا خریداری کنید. نظم دهنده‌ای مناسب است که از فضای داخل کابینت کمی کوچک‌تر باشد، تا داخل کابینت جا بگیرد.

اگر نظم دهنده از مدلی است که باید کابینت ساز آن را نصب کند و یا کابینت‌ها را تغییر دهد، همه چیزرا به کابینت ساز بسپارید و از او بخواهید مدل مورد نظر شما را طراحی و پیاده‌سازی کند.

جنس

نظم دهنده ها، در جنس‌های پلاستیکی و استیل در بازار موجود است. مدل‌های استیل ضد زنگ، برای محیط آشپزخانه انتخاب بهتری است.

طرح و مدل

تنوع در طرح نظم دهنده کابینت آشپزخانه بسیار زیاد است. شما باید با توجه به وسایلی می‌خواهید روی نظم دهنده بچینید، بهترین طرح را انتخاب کنید. به طور مثال برای چیدن وسایل سنگین تر، باید نظم دهنده‌ای با استحکام بالا را انتخاب کنید.

ما در همین مقاله مدل‌های مختلف نظم دهنده و کاربرد هر کدام را به طورکامل بیان کردیم، که می‌توانید از آن برای انتخاب مناسب نظم دهنده با توجه به نوع نیاز خود استفاده کنید.

تعداد طبقات

بیشتر مدل‌های نظم دهنده کابینت آشپزخانه، به صورت طبقه‌ای است. در مور د تعداد طبقات، خودتان باید تصمیم گیری کنید. فراموش نکنید که تعداد طبقات نظم دهنده انتخابی شما، متناسب با ارتفاع کابینتی باشد که می‌خواهید این وسیله را در آن استفاده کنید.

سخن پایانی

با توجه به متراژ کوچک آشپزخانه‌های امروزی و تمایل خانم‌ها به ایجاد نظم در آشپزخانه و استفاده بهینه از فضای آن، ما این مقاله را به راه حل‌های افزایش فضا و ظرفیت کابینت‌های مدرن اختصاص دادیم. در این ارتباط با شما در مورد انواع نظم دهنده‌های کابینت آشپزخانه، که یک راه حل عالی برای افزایش ظرفیت کابینت‌ها می‌باشد، صحبت کردیم.

ما انواع سازمان دهنده‌های داخلی کابینت، قفسه‌های بیرون کش و نظم دهنده‌ها معرفی کرده و ویژگی‌های هر کدام را نیز اشاره کردیم. در نهایت نیز نکات مهم برای داشتن بهترین خرید از انواع ارگنایزرکابینت را، متناسب با نوع نیاز و فضای آشپزخانه شما بیان کردیم. امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد و با داده‌های ارائه شده بتوانید بهترین نظم دهنده‌ های کابینت را برای آشپزخانه خود تهیه کنید.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *