آرشیتکت یا مهندس معمار کیست ؟ معماران معروف ایران و جهان چه کسانی هستند ؟


آرشیتکت یا مهندس معمار به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد در صنعت ساختمان، جایگاه ویژه ای را در جامعه مهندسان دارد. تحصیل در این رشته، مستلزم کسب اطلاعات و دانش می باشد. آشنایی با طراحان سرشناس و برجسته نیز می تواند انگیزه ای برای پیشرفت دانشجویان در این رشته باشد.
شاید این سوال پیش بیاید که معمار کیست و چه وظایفی دارد ؟ چگونه می توان در این رشته موفق بود ؟ در این مقاله به بررسی این موضوع و آشنایی با معماران معروف می پردازیم .

برای خواندن مطالب زیر، بر روی عناوین مورد نظر کلیک نمایید.

• مهندس معمار کیست؟

• طراح ساختمان چه وظایفی دارد ؟

• حقایقی که معماران باید بدانند

• آرشیتکت موفق کیست ؟

• برترین معماران ایران و جهان

آرشیتکت یا مهندس معمار

آرشیتکت یا مهندس معمار کیست؟

آرشیتکت شخصی است که در رشته معماری تحصیل کرده و به صورت علمی طراحی فضاهای مختلف را آموزش دیده است. این فضاها شامل خانه ، ادارات ، برج ها ، نمای بیرونی و … می شود. ضروری است که طراح آگاهی و تسلط کافی در زمینه های ریاضی ، فیزیک ، کامپیوتر و طراحی داشته باشد. برخی از پروژه های عظیم توسط تیمی از طراحان انجام می شود. اما پروژه های مسکونی عموماً توسط یک شخص طراحی می گردد. شایان ذکر است این اشخاص در کنار مهندسان شهرساز و عمران نیز فعالیت دارند.

مهندس معمار

وظایف یک معمار و یا طراح ساختمان

طراحی تنها وظیفه یک معمار نیست. بلکه شخص باید قابلیت تحلیل شرایط اقلیمی و فرهنگی، شناخت نقاط ضعف و قوت را نیز داشته باشد. خلاقیت و قدرت تجسم بخش دیگری از طراحی می باشد. لازم به ذکر است آثار ماندگار به واسطه خلاقیت شخص طراح زبانزد شده اند.

از جمله وظایف یک مهندس در این رشته؛ طراحی پلان ساختمان در شیت های مختلف ، طراحی سه بعدی ، برآورد قیمت ، برنامه ریزی سیستم های لوله کشی و برق، گرمایش ، سرمایش تهویه و آلارم های آتش نشانی در صورت نیاز می باشد.

در زمان های گذشته و پیش از پیدایش کامپیوتر، نقشه کشی به صورت دستی انجام می شد. اما امروزه علاوه بر طراحی دستی، آشنایی و تسلط با گروهی از نرم افزارهای طراحی و ماکت سازی نیز ضروری می باشد.

حقایقی که باید قبل از آرشیتکت یا مهندس معمار شدن بدانید

در صورتی که قصد دارید وارد این حرفه شوید، باید آگاه باشید که این حرفه بسیار چالش برانگیز است. حتی برترین معماران جهان نیز آثاری نقدبرانگیز و ناموفق را در کارنامه خود داشته اند. اما با کسب تجریه در می یابید که شکست در این رشته هیج معنایی ندارد.

این حرفه فراتر از 8 سال تحصیل در دانشگاه است. در نتیجه آمادگی رویارویی با سختی ها را در ابتدای راه داشته باشید. بسیاری از فارغ التحصیلان در ابتدای کار طراحی انجام نمی دهند. به صراحت می توان گفت که شروع کار ممکن است کارآموزی باشد. شاید برقراری روابط با جامعه مهندسان بهترین رویکرد است. علاوه بر اینکه از تجربه دیگر مهندسان در این رشته استفاده می نمایید، در میان آن ها شناخته می شوید. این امر موقعیت های شغلی را نیز به همراه خواهد داشت.

مهندس ساختمان

چگونه می توان یک آرشیتکت یا مهندس معمار موفق بود ؟

موفقیت یک مهندس در این رشته فراتر از رزومه و نمونه کارهای متعدد است. گام هایی که برای موفقیت در این حرفه می توان بر داشت به شرح زیر می باشد.

1- اسکیس و طراحی با دست : امروزه نرم افزارها به طراحی سرعت بخشیده اند، اما این موضوع نباید مانعی برای تقویت این مهارت شود. اسکیس زدن تنها روش پیاده سازی ایده ها در لحظه است. تصور کنید در یک جلسه با کارفرما هستید، این مهارت کمک می کند تا در لحظه طرح ابتدایی خود را بر روی کاغذ پیاده سازی کنید.

2- انتقاد پذیر باشید : تمام کارهایی که با هنر سر و کار دارند، مورد نقد قرار می گیرند. به یاد داشته باشید که نقدها به بهبود طرح و پیشرفت شما کمک می کند.

3- مطالعه کنید : مجله های معماری را بخوانید، محتوای تخصصی همواره به دانش شما می افزاید.

4- از دفتر کار خود خارج شوید : تصور برخی افراد از ” معمار بودن” ، پشت میز نشستن است. بازدید محلی لازمه یک طراحی بی نظیر می باشد. یکی از بزرگترین لذت ها برای معمار، لحظه ای است که طرح خود را در حال اجرا می بینید. این کار به شناخته شدن شما نیز کمک می کند.

5- شنونده باشید : یک طراح ساختمان باید به خواسته ها و نیازهای کارفرمای خود اهمیت بدهد. اگر تصورتان ” ساختمان من ” است، هرگز نتیجه ایده آلی را به کارفرمای خود ارائه نخواهید داد. راهنما و مشاور آن ها باشید، اما حق آن ها را از صاحب نظر بودن نگیرید. البته این بدین معنی نیست که همواره سکوت کنید. افراد حرفه ای، برای ایده های خود می جنگند و با اعتماد بنفس از طرح هایشان دفاع می کنند.

6- سبک خودتان را در طراحی پیدا کنید : یک طراح نیازی به کپی برداری از پروژه های دیگران ندارد. الهام گرفتن از طرح های شناخته شده، راهکاری برای شکوفایی خلاقیت می باشد. سبک خودتان را در طراحی بشناسید، خلاق باشید و ایده های خودتان را با اعتماد به نفس پیاده سازی کنید.

معمار موفق

معمار ایرانی و اسامی معماران معروف

نام معماران برتر در تاریخ ماندگار می ماند. این اشخاص به واسطه ایده های بکر و طراحی های منحصر بفرد، فارغ از ملیت و جنسیت در جهان شناخته شده اند. آگاهی از تفکرات و طرح های این افراد، می تواند الهام بخش علاقه مندان و طراحان جوان باشد. در ادامه به صورت خلاصه به معرفی این اشخاص می پردازیم.

معماران ایرانی قدیمی

در سرتاسر کشور ایران، آثار ماندگاری طراحی و اجرا شده است. این بناها پس از گذشت سال ها و قرن ها همچنان تحسین برانگیز و الهام بخش هستند. افرادی همچون سلطان محمد یزدی، استاد علی اکبر اصفهانی، بهاءالدین محمد بن حسین عاملی، محمد رضا بن استاد حسین بنا اصفهانی ، حاجی ابوالحسن معمار نوایی و …. از جمله شناخته شده ترین مهندسان و طراحان قدیمی ایرانی هستند. بهاءالدین محمد بن حسین عاملی که بنام شیخ بهایی شناخته شده، آثار حیرات انگیزی از جمله نقش جهان را طراحی نموده است. لازم به ذکر است روز معمار در کشور ایران، مصادف با سالروز تولد معمار ایرانی، شیخ بهایی می باشد.

شیخ بهایی معمار

معماران معاصر ایرانی

هوشنگ سیحون، عبدالعزیز فرمانفرمائیان، ایرج اعتصام، داریوش بوربور، حسین امانت، بهرام شیردل و … از جمله طراحان معاصر ایرانی هستند که آثارشان برای همیشه ماندگار خواهد بود. به لطف این اساتید، معماران جوان ایرانی نیز راه این اسطوره ها را ادامه خواهند داد.

آرشیتکت های جوان با دانش روز و تجربه طراحان قدیمی، خالق آثار تحسین برانگیزی هستند. فرشاد مهدی زاده، ایزدیار آهی، کوروش حاجی زاده، هومن بالازاده، شهاب علیدوست و … از جمله طراحان جوان و سرشناس هستند.

حسین امانت

معماران خانم ایرانی

آرشیتکت های خانم، پا به پای دیگر طراحان افتخار آفرینی کرده اند. شاید کمتر کسی نام لیلا عراقیان، طراح پل طبیعت در تهران را نشنیده باشد. فرشید موسوی و نسرین سراجی نیز در این رشته موفق و شناخته شده هستند.

لیلا عراقیان

معماران خارجی

خلاقیت و ایده های آرشیتکت ها در سرتاسر جهان، به زیبایی های دنیا افزوده است. نورمن فاستر ثروتمند ترین معمار و فرانک لوید رایت بهترین معمار در جهان می باشد. بدون شک زاحا حدید شناخته شده ترین فرد در این حرفه است.

معماران حارجی

در این پست سعی شد تنها به بخشی از دنیای معماران اشاره شود. در آینده به معرفی کامل هنرمندان برتر ایران و جهان و آثار ماندگاری که توسط این افراد خلق شده است، می پردازیم.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *