رنگ درب چوبی و انتخاب بهترین رنگ برای درب اتاق خواب


وقتی صحبت از درب اتاق خواب به میان می آید، ناخودآگاه ذهن انسان از آرامش آکنده می شود، در واقع می توان گفت اتاق مکان امنی است، برای استراحت، آرامش و مطالعه، از این رو معقولانه و بدیهی است که ما شناخت کاملی از ویژگی های آن از جمله: انواع مدل درب اتاق خواب ،رنگ درب اتاق خواب ،کیفیت،کارایی و عایق صدا بودن داشته باشیم.  در ادامه ما به مباحث زیر خواهیم پرداخت : (جهت مطالعه می توانید بر روی هر یک کلیک نمایید)

مشاهده انواع درب اتاق خواب
جهت مشاهده انواع درب داخلی به صفحه درب چوبی مراجعه فرمایید.

رنگ مخصوص چوب چیست ؟

حال شاید برایتان این سوال پیش بیاید که  از چه رنگ هایی می توان برای درب اتاق خواب استفاده نمود ؟ روش های رنگ کردن درب اتاق خواب به چه صورت می باشد ؟

برای پاسخ به این سوالات کافیست بدانید یک درب حتی اگر از بهترین جنس ( درب تمام چوب ) و از مرغوب ترین متریال ساخته شده باشد، اما رنگ آمیزی مطلوبی نداشته باشد زیبایی آن به چشم نمی آید. در واقع رنگ درب به مانند ویترین یک فروشگاه عمل می کند که نمایانگر تمام ویژگی های درب می باشد. علاوه بر این اگر رنگ از برندهای معتبر تهیه نشده باشد، ممکن است باعث ایجاد آلرژی های پوستی شود.

رنگ درب اتاق

در این بخش ابتدا توضیح مختصری درباره انواع رنگ و همچنین شیوه های مختلف رنگ آمیزی خواهیم داد و سپس اهمیت انتخاب درست رنگ درب را بیان خواهیم کرد.

انواع رنگ درب اتاق خواب :

اکثرا درب اتاق خواب با سه نوع رنگ پولیش، پلی اورتان، پلی استر رنگ آمیزی می شود. در ادامه توضیح مختصری درمورد هریک از این رنگ ها داده می شود.

رنگ پولیش- رنگ مناسب برای درب چوبی 

همانطور که از نام رنگ پولیشی مشخص است بسیار براق می باشد و شیوه رنگ آمیزی آن به شکلی است که در ابتدا حدود 10 لایه رنگ بر روی درب پاشیده می شود. سپس برای براقی بیشتر از نمد استفاده می گردد به شکلی که ابتد نمد با اندازه بزرگ و سپس از نمد با سایز کوچکتر استفاده می شود. در هر مرحله از نمد زنی برای از بین بردن خط و خطوط سطح درب، بر روی آن پولیش زده می شود. این کار اینقدر ادامه می یابد تا سطح درب کاملا صاف، براق و بدون خطوط گردد. در واقع پولیش مایعی است که بر روی سطح رنگ شده قرار می گیرد تا هرگونه خطوط اضافی را از بین ببرد و سطحی صاف و براق را ایجاد نماید.

مزایای رنگ پولیشی:

این رنگ بشدت سطح درب را براق و شیشه ای می کند و موجب زیبایی هرچه بیشتر درب می شود، همچنین در برابر رطوبت مقاوم می باشد.

معایب رنگ پولیشی:

رنگ پولیشی شکننده بوده و اگر پس از نصب و استفاده درب به رنگ آن آسیب برسد امکان ترمیم روی کار وجود ندارد و می بایست درب به کارگاه منتقل شود و نمدکاری و رنگ بر روی آن صورت گیرد، از دیگر معایب این رنگ هزینه بالای آن می باشد.

رنگ پلی اورتان 

رنگ پلی اورتان یک محصول دو جزئی می باشد که بر پایه رزین پلی اورتان تهیه شده است. این رنگ به دلیل داشتن استقامت بسیار بالا و چسبندگی فوری، بر روی انواع سطوح و پوشش ها (از جمله درب های چوبی) به عنوان لایه نهایی استفاده می شود.

مزایای رنگ پلی اورتان:

1. رنگ پلی اورتان مقاومت بالایی در برابر انواع اشعه های نور خورشید و باران های اسیدی دارد.
2. رنگ پلی اورتان خیلی سریع خشک می شود.
3. رنگ پلی اورتان چسبندگی بالایی و قابلیت اجرا بصورت مات و براق را دارد.

معایب رنگ پلی اورتان:

شفافیت و براقی کمتری نسبت به رنگ پولیشی دارد.
رنگ پلی اورتان دچار تغییر رنگ (رنگ پریدگی) می شود.
هزینه بالاتری نسبت به رنگ پلی استر دارد.

مدل درب اتاق خواب

رنگ پلی استر برای رنگ کردن درب اتاق

این رنگ قابلیت اجرا به شکل مات و براق را دارد و تفاوت آن با رنگ پلی اورتان در این می باشد که مقاومت کمتری در برابر رطوبت و نور خورشید دارد ولی از طرفی قیمت مناسبی دارد.

مدل درب اتاق خواب

شیوه های رنگ آمیزی درب اتاق خواب :

برای رنگ کردن درب اتاق ، شیوه های متنوعی وجود دارد که خروجی یکسانی ندارند. در ادامه با این شیوه ها آشنا می شویم.

رنگ آمیزی موج نما:

در این نوع رنگ آمیزی موج چوب  و رنگ چوب کاملا مشخص است. این رنگ ها بر پایه روغن و یا آب می باشند.

رنگ آمیزی پوششی :

یک لایه رنگ با ضخامت بالا روی درب زده می شود به شکلی که دیگر رگه های چوب مشخص نیست لازم به ذکر است که در اکثر موارد رنگ پوششی سفید یا کرم می باشد.

مهمترین نکته در مورد اینگونه رنگ آمیزی این است که باید دارای ضخامت مناسبی باشد (بویژه در درب های MDF) زیرا هنگام رنگ آمیزی در صورت نازک بودن سیاهی در ظاهر درب ایجاد می گردد، بنابراین می بایست به اندازه کافی رنگ ضخامت داشته باشد، همچنین با توجه به اینکه رنگ روی رنگ  قرار می گیرد پس از رنگ آمیزی درب نباید به اصطلاح دون دون شود.

مدل درب اتاق خواب

رنگ وایت واش :

در این نوع رنگ آمیزی سطح درب با رنگ دلخواه کارفرما (معمولا سفید) پوشید می شود به شکلی که امواج چوب به خوبی قابل مشاهده است.

مدل درب اتاق خواب

رنگ آمیزی پتینه :

این رنگ آمیزی شبیه رنگ وایت واش می ماند با این تفاوت که در موج های چوب رنگ طلایی یا کرم (یا هر رنگ دلخواه دیگری) کار می شود.

مدل درب اتاق خواب

رنگ درب چوبی اتاق خواب

در صورتی که علاقه ای به رنگ های پوششی ندارید و تمایل به حفظ رگه های دلنشین چوب دارید، رنگ های موج نما گزینه های متنوعی را در اختیارتان می گذارند. در حقیقت رنگ های موج نما نقوش طبیعی چوب را حفظ می کنند. علاوه بر این، قابلیت محافظت از این متریال را داشته و به چوب جلا و تازگی می بخشد.

تناژ رنگ نهایی ارتباط مستقیمی با گونه درخت، میزان تیرگی و یا روشنی چوب دارد. علاوه بر این، نقوش چوب نیز با توجه به نحوه برش و سن درخت متنوع می باشد. در تصویر زیر چند نمونه از رنگ های موج نما را با تناژ های مختلف مشاهده می کنید.

رنگ چوب بر پایه آب

رنگ های موج نما معمولاً دارای رگه های نارنجی ، زرد ، قرمز و یا قهوه ای هستند. انتخاب رنگ کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد. در سبک های معاصر ، از رنگ های موج نما با تناژ قرمز مانند رنگ ماهاگونی استفاده می شود. رنگ فندقی با تناژ قهوه ای و رنگ اصلی با تناژ زرد نیز جذابیت زیادی دارد.

رنگ درب چوبی اتاق خواب

رنگ درب اتاق خواب و دکوراسیون داخلی

انتخاب درب های داخلی بهتر است که هماهنگ با رنگ دیوارها، سقف، کف، مبلمان و از همه مهمتر سبک دکوراسیون خانه انجام شود. در نتیجه رنگ درب اتاق خواب و رنگ چهارچوب درب باید هارمونی لازم را با محیط داشته باشند.

انواع رنگ در چوبی از جمله سفید، کرم-قهوه ای، عسلی، قهوه ای و … قابلیت هماهنگ سازی با سبک های مختلف را دارند.

درب چوبی سفید رنگ با دکوراسیون تیره همخوانی دارد. بنابراین درب های پوششی، پتینه و وایت واش انتخاب مناسبی می باشند. در صورتی که کف خانه پارکت و یا تیره باشد، درب سفید چوبی تضاد خوبی را ایجاد می نماید، به خصوص اگر درب ساده و بدون طرح باشد و ابزار روی آن کار نشده باشد. این انتخاب یکپارچگی در محیط را به همراه می آورد و مناسب برای سبک مدرن است.

درب چوبی با طرح های چوبی و یا رنگ های گرم مناسب برای سبک کلاسیک است. در صورتی که کف تیره می باشد، درب چوبی تیره انتخاب مناسبی نیست.

اگر قصد استفاده از درب با رنگ های قالب دارید، باید هماهنگی با دکوراسیون داخلی ایجاد شود. در غیر اینصورت ممکن است درب تنها عنصری باشد که در نگاه اول به چشم می آید. اگرچه اخیراً طراحان داخلی در انتخاب رنگ های سرزنده برای درب و دکوراسیون داخلی جسورانه تر عمل می کنند.

درب طوسی چوبی

قیمت رنگ درب چوبی

همانطور که در بالا توضیح داده شده گران ترین نوع رنگ برای درب چوبی رنگ پولیشی می باشد که علیرغم زیبایی و شفافیت درب را در برابر آب و نور عایق می سازد اما اگر به دنبال شفافیت درب نیستید و تنها طول عمر بالای درب برایتان اهمیت دارد رنگ پلی اورتان قیمت مناسبی تری دارد.

در صورتی که کارفرمایان قصد داشته باشند از رنگ پلی اورتان برای درب استفاده نمایند؛ 800.000 تومان به قیمت نهایی آن اضافه می گردد. رنگ پولیشی گرا قیمت ترین رنگ می باشد که 3.000.000 تومان به قیمت نهایی درب می افزاید. لازم به ذکر است این قیمت ها مربوط به آبان ماه 1399 می باشد.

نکته بسیار مهم : تفاوت هزینه های گفته شده در بالا با ثابت در نظر گرفته شدن برند رنگ استفاده شده می باشد برای مثال رنگ دیوکس ایتالیا نسبت به یک برند ایرانی طبیعتا قیمت بالاتری دارد. جهت مشاوه در زمینه انتخاب رنگ مناسب با فضای داخلی و نوع چوب درب شما می توانید با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

با توجه به مطالب گفته شده، زمان آن رسیده که به سوال های مهم در این ح.زه پاسخ دهیم:

بهترین رنگ برای درب چوبی اتاق چیست؟

اگر خواهان رنگ مات هستید بی شک رنگ پلی اورتان بهترین انتخاب است اما اگر علاقه مند به رنگ براق هستید، پولیش گزینه بهتری است

قیمت رنگ درب اتاق چوبی ؟

رنگ ها در قیمت های متفاوتی در بازار موجود هستند اما معمولا گران ترین قیمت مربوط به پولیش است که هم بسیار زیباست هم ضد آب می باشد.

چه رنگی برای درب چوبی انتخاب کنیم؟

رنگ درب متناسب با سلیقه کارفرما تعیین می شود. ولی معمولا رنگ سفید، فندقی و عسلی کاربرد بیشتری دارد.

انتخاب رنگ چهارچوب درب چوبی

رنگ چهارچوب در عموماً همرنگ با رنگ درب چوبی انتخاب می شود. امروزه روکوب و پشت کوب چوبی بسیار محبوب می باشد. در واقع به ندرت پیش می آید که شخصی مایل به بهره گیری از چهارچوبی با رنگی متفاوت از رنگ درب چوبی شود. البته این به معنی اشتباه بودن این انتخاب نمی باشد، بلکه در حال حاضر در میان عموم رایج نمی باشد. برای اشخاصی که علاقمند به بهره گیری از رنگی متفات از درب برای چهارچوب هستند؛ چند پیشنهاد برای انتخاب رنگ وجود دارد.

ترکیب رنگ درب و چهارچوب

رنگ سفید برای چهارچوب درب : چهارچوب سفید با تفاوت رنگی که دارد، همانند یک قاب عمل می کند. بنابراین زیبایی درب با رنگ و نقش و نگار طبیعی چوب بیشتر به چشم بیاید. البته این بدین معنی نیست که سفید تنها برای رنگ چهارچوب درب قهوه ای مناسب است. در حقیقت سفید به عنوان یک رنگ خنثی با طیف متنوعی از رنگ ها هارمونی بر قرار می نماید. چهارچوب سفید در کنار درب زرد، طوسی، مشکی و … نیز ترکیبی فوق العاده ایجاد می نماید.

رنگ چهارچوب درب سفید : چهارچوب طوسی کم رنگ و یا طوسی پر رنگ انتخاب بی نظیری برای درب های سفید می باشد. در صورتی که سبک دکوراسیون داخلی شما مدرن و یا مینیمال است، این رنگ انتخاب خاصی خواهد بود.

رنگ چهارچوب درب قهوه ای : همانطور که در بالا ذکر شد، برای درب های قهوه ای، بهتر است از رنگ سفید برای چهارچوب استفاده نمود. روکوب و پشت کوب با رنگ مشابه درب نیز از جمله انتخاب های لوکس می باشد. برای رنگ جهارچوب در ب شکلاتی نیز می توان از رنگ سفید و یا روکوب با رنگ مشابه استفاده نمود.

رنگ چهارچوب درب

رنگ یکسان برای درب ، چهارچوب و دیوار : یکی از ایده های خاص که معمولاً در دکوراسیون های مونوکروم مورد استقبال قرار می گیرد؛ انتخاب رنگ مشابه برای درب ها ، چهارچوب ، دیوار و گچ بری می باشد. شاید در ابتدا این انتخاب چندان دلچسب نباشد، اما با رعایت اصول انتخاب رنگ و سبک مبلمان، می توان از این ایده بهره برد.

رنگ چهارچوب تبره

انواع مدل درب اتاق خواب

درب های دامدل درب اتاق خواب از لحاظ طرح و شکل باید هماهنگی مناسبی با نوع طراحی فضای اتاق و آپارتمان داشته باشد، به نحوی که بعد از نصب درب اتاق خواب تأثیر شگرفی در زیبایی منزل ایجاد نماید.

درب های چوبی تولیدی شرکت روماک:

درب چوبی کلاسیک

درب پراگ

درب سفید پوششی چوبی

درب آلانیا

درب ورشو

درب چوبی اداری

درب بدروم

درب چوبی پتینه

درب ممفیس

درب تمام چوب لوکس

درب ونکوور

درب داخلی اتاق سفید و طلایی

درب بیروت

درب روکش چوب

درب نیویورک

درب چوبی لوکس

درب دوحه

طرح درب ورودی

درب موناکو

درب اتاق مدرن

درب پالرمو

درب داخلی سفید

درب استانبول

امروزه با توجه به تمایل سازندگان ساختمان های لوکس به استفاده از درب تمام چوب یا روکش چوب و با توجه به اینکه نصب این مدل درب اتاق خواب در زیبایی ظاهری آپارتمان موثر است، استفاده از درب های تمام چوب و روکش چوب نسبت به گذشته بیشتر رواج پیداه کرده است.

 

ابتدا سبک طراحی مد نظرتان را تعیین نمایید:
در انتخاب مدل درب اتاق خواب می بایست به سبک داخلی منزلتان توجه داشته باشید، همانطور که می دانید سبک های مختلف طراحی از جمله کلاسیک، نئوکلاسیک، مینیمالیست، مدرن و … وجود دارد، از این رو شرکت روماک جهت تنوع بیشتر محصولات و کسب رضایت مشتریان، اقدام به تولید درب تمام چوب و روکش چوب مطابق با انواع سبک های معماری نموده است. کاربران عزیز هنگام مشاهده هر یک از مدل های درب داخلی می توانید در قسمت ویژگی های هر درب، سبک متناسب با آن را ملاحظه فرمایند. بنابراین منطقی ترین کار در انتخاب درب اتاق خواب این است که پیش از هر عملی سبک طراحی داخلی منزلتان را تعیین نمایید

فقط به یک نکته کوچک و مهم توجه داشته باشید که درب های مسطح مناسب فضای مدرن و درب های قاب دار با سبک طراحی کلاسیک همخوانی دارد، جالب است که با دانستن همین مورد می توانید مدل درب مد نظر خود را به راحتی انتخاب نمایید.شما می توانید جدیدترین مدل درب اتاق خواب را در قسمت درب داخلی چوبی مشاهده فرمایید.

ساختار درب اتاق خواب و تاثیرش در رنگ:

مدل درب اتاق خواب
مهم ترین عامل در تعیین کیفیت درب اتاق خواب رنگ، جنس چوب ، و یراق آلات درب می باشد در بالا در مورد رنگ درب اتاق خواب بطور کامل توضیح داده شد و در ادامه بقیه موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

جنس چوب درب اتاق خواب :

در ساخت تمامی مدل درب اتاق خواب از انواع چوب ها از جمله چوب روسی، یولکا، ساسنا، ام دی اف و … استفاده می شود. این مسئله را به یاد داشته باشید بهترین نوع درب، درب تمام چوب می باشد.

مدل درب اتاق خواب

مشاهده ویژگی انواع چوب ها
جهت مشاهده ویژگی انواع چوب ها به صفحه انواع چوب و کاربرد آن ها مراجعه فرمایید.

در پست انواع چوب و کاربردهای آن در مورد ویژگی چوب ها به طور کامل بیان شده است در اینجا قصد داریم بیشتر در مورد MDF بحث کنیم:

ام دی اف ( MDF )

ام دی اف یا همان (Medium-density fibreboard) به نوعی تخته فیبر اطلاق می شود که چگالی حدود 700 کیلوگرم بر متر مکعب را دارا می باشد.

ام دی اف خام در بازار ایران به دو نوع وارداتی و تولید ایران تقسیم بندی شده، که هر چند کشور عزیزمان ایران در تولید ام دی اف خام به دست آوردهای شگرفی رسیده است؛ ولی هنوز هم فاصله زیادی از رقیب تایلندی خود یعنی ام دی اف وان آچای دارد.

از این رو مشخصاً درب هایی که توسط ام دی اف وان چای (خصوصاً درب های اتاق خواب با رنگ های پوششی) مانند درب بُدروم ساخته می شوند، کیفیتی به مراتب بالاتر خواهد داشت.

مدل درب اتاق خواب

عایق صوتی بودن درب اتاق خواب :

نوار درزگیر راهی برای جلوگیری از تولید صدا:

جهت آرامش هر چه بیشتر اتاق خواب و عدم ایجاد سرو صدا درب و همینطور باز و بسته شدن راحت آن، استفاده از نوار درزگیر در درب اتاق خواب پیشنهاد می گردد.
این نوار لاستیکی که از جنس پی وی سی می باشد، در چهارچوب درب اتاق خواب نصب می گردد و هنگامی که درب بسته می شود بین درب و چهارچوب قرار می گیرد لازم به ذکر است نوار لاستیکی دور درب اتاق قابلیت سفارشی سازی برای هر نوع درب اتاق خواب را دارد

انواع مختلف نوار درزگیر درب:
در زیر به دو نوع مختلف نوار درزگیر برای درب مالاگا و پالرمو (تولیدی شرکت روماک) اشاره خواهیم کرد

در پایان نگارنده ضمن پافشاری خود بر خرید درب اتاق خواب ( درب تمام چوب و روکش چوب ) از تولیدی یا شرکت های خوشنام در این صنعت، پیشنهاد می شود جهت خرید درب اتاق خواب،تمامی نکات شرح داده شده درباره درب را مد نظر قرار دهید ،چرا که توجه به تمامی این نکات هر چند کوچک در کیفیت نهایی درب اتاق خواب موثر خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *