رنگ درب چوبی و انتخاب بهترین رنگ برای درب اتاق خواب


رنگ درب چوبی نقش بسزایی در زیبایی دکوراسیون دارد؛ به همین دلیل بهتر است رنگ در اتاق را با توجه به سلیقه شخصی و طراحی داخلی منزل انتخاب نمایید. جالب است بدانید رنگ در فراتر از انتخاب رنگ ایده آل تان می باشد و انتخاب جنس رنگ و نحوه رنگ آمیزی نیز حائز اهمیت می باشد.

حال شاید این سوال برایتان پیش بیاید که رنگ درب اتاق خواب جدید چیست ؟ رنگ مناسب برای درب چوبی کدام رنگ ها می باشند؟

جهت مشاهده مدل درب اتاق در رنگ های سفید، طوسی، گردویی، فندقی و عسلی به صفحه درب چوبی مراجعه فرمایید.

رنگ مناسب برای درب چوبی

یک درب حتی اگر از بهترین جنس و مرغوب ترین متریال ساخته شده باشد، اما رنگ آمیزی مطلوبی نداشته باشد زیبایی آن به چشم نمی آید. علاوه بر این اگر رنگ از برندهای معتبر تهیه نشده باشد، ممکن است باعث ایجاد آلرژی های پوستی شود.

در ادامه توضیح مختصری درباره انواع رنگ و همچنین شیوه های مختلف رنگ آمیزی خواهیم داد، سپس اهمیت انتخاب درست رنگ درب را بیان خواهیم کرد.

انواع رنگ درب چوبی

درب اتاق خواب با سه نوع رنگ پولیش، پلی اورتان و نیم پلی استر رنگ آمیزی می شود. در ادامه توضیح مختصری درمورد هریک از این رنگ ها داده می شود.

1- رنگ پولیش؛ رنگ مناسب برای درب چوبی

رنگ پولیش بسیار براق بوده و شیوه رنگ آمیزی آن به شکلی است که در ابتدا حدود 10 لایه رنگ بر روی درب پاشیده می شود. سپس برای براقی بیشتر از نمد استفاده می گردد، به شکلی که ابتد نمد با اندازه بزرگ و سپس از نمد با سایز کوچکتر استفاده می شود. در هر مرحله از نمد زنی برای از بین بردن خط و خطوط سطح درب، بر روی آن پولیش زده می شود. این کار اینقدر ادامه می یابد تا سطح درب کاملا صاف، براق و بدون خطوط گردد. در واقع پولیش مایعی است که بر روی سطح رنگ شده قرار می گیرد تا هرگونه خطوط اضافی را از بین ببرد و سطحی صاف و براق را ایجاد نماید.

مزایای رنگ پولیشی :

این رنگ بشدت سطح درب را براق و شیشه ای می کند و موجب زیبایی هرچه بیشتر درب می شود و در برابر رطوبت نیز مقاوم می باشد.

معایب رنگ پولیشی:

رنگ پولیشی شکننده بوده و اگر پس از نصب و استفاده درب به رنگ آن آسیب برسد امکان ترمیم روی کار وجود ندارد و می بایست درب به کارگاه منتقل شود و نمدکاری و رنگ بر روی آن صورت گیرد، از دیگر معایب این رنگ هزینه بالای آن می باشد.

2- رنگ پلی اورتان ؛ رنگ در اتاق 

رنگ پلی اورتان یک محصول دو جزئی می باشد که بر پایه رزین پلی اورتان تهیه شده است. این رنگ به دلیل داشتن استقامت بسیار بالا و چسبندگی فوری، بر روی انواع سطوح و پوشش ها (از جمله درب های چوبی) به عنوان لایه نهایی استفاده می شود. این رنگ برای انواع دربهای چوبی خصوصا درب سرویس بهداشتی مناسب می باشد که موجب افزایش قیمت درب ضد آب دستشویی می گردد.

مزایای رنگ پلی اورتان:

1. رنگ پلی اورتان مقاومت بالایی در برابر انواع اشعه های نور خورشید و باران های اسیدی دارد.
2. رنگ پلی اورتان سریع خشک می شود.
3. رنگ پلی اورتان چسبندگی بالایی و قابلیت اجرا بصورت مات و براق را دارد.

معایب رنگ پلی اورتان:

شفافیت و براقی کمتری نسبت به رنگ پولیشی دارد.
رنگ پلی اورتان دچار تغییر رنگ (رنگ پریدگی) می شود.
هزینه بالاتری نسبت به رنگ پلی استر دارد.

مدل درب اتاق خواب

3- رنگ پلی استر برای رنگ کردن درب اتاق

این رنگ قابلیت اجرا به شکل مات و براق را دارد و تفاوت آن با رنگ پلی اورتان در این می باشد که مقاومت کمتری در برابر رطوبت و نور خورشید دارد، از طرفی قیمت مناسبی دارد.

مدل درب اتاق خواب

شیوه های رنگ آمیزی درب اتاق خواب 

برای رنگ کردن درب اتاق شیوه های متنوعی وجود دارد که خروجی یکسانی ندارند، در ادامه با این شیوه ها آشنا می شویم.

1- رنگ آمیزی موج نما

در این نوع رنگ آمیزی؛ نقوش، موج چوب و رگه های آن کاملا مشخص است. این رنگ ها بر پایه روغن و یا آب می باشند و بر روی روکش چوب و یا چوب طبیعی قابل اجرا هستند.

2- رنگ آمیزی پوششی

یک لایه رنگ با ضخامت بالا روی درب زده می شود، به شکلی که دیگر رگه های چوب مشخص نیست. لازم به ذکر است که در اکثر موارد رنگ پوششی سفید یا کرم می باشد.

این شیوه رنگ آمیزی به صورتی است که رنگ باید دارای ضخامت مناسبی باشد (بویژه در درب های MDF)، در صورت نازک بودن سیاهی در ظاهر درب ایجاد می گردد. بنابراین رنگ می بایست به اندازه کافی ضخامت داشته باشد، همچنین با توجه به اینکه چندین دست رنگ می شود، درب پس از رنگ آمیزی نباید به اصطلاح دون دون شود.

مدل درب اتاق خواب

3- رنگ آمیزی وایت واش 

در رنگ آمیزی White-wash سطح درب با رنگ سفید پوشید می شود، به شکلی که امواج چوب به خوبی قابل مشاهده است. بهره گیری از رنگ های Grey-wash و Black-wash ( خاکستری – مشکی ) نیز با این تکنیک رایج می باشد.

مدل درب اتاق خواب

4- رنگ آمیزی پتینه 

این رنگ آمیزی شبیه رنگ وایت واش است، با این تفاوت که در موج های چوب رنگ طلایی یا کرم (یا هر رنگ دلخواه دیگری) کار می شود.

مدل درب اتاق خواب

قیمت رنگ درب اتاق خواب

شرکت روماک انواع رنگ ها و شیوه های رنگ آمیزی را برای درب های چوبی اجرا می نماید. این هزینه ها به صورت مازاد به هزینه درب اضافه می گردد.

نوع رنگ درب چوبی هزینه مازاد رنگ درب چوبی
رنگ پولیش از 40.000.000 تا 45.000.000 ريال
رنگ پلی اورتان 9.000.000 ريال
رنگ آمیزی پتینه 4.000.000 ريال
رنگ آمیزی وایت واش 4.000.000 ريال
قیمت رنگ درب چوبی با ورق طلا جزئیات هر سمت درب 10.000.000 ریال

گران ترین نوع رنگ برای درب چوبی رنگ پولیشی می باشد که علیرغم زیبایی و شفافیت درب را در برابر آب و نور عایق می سازد، اما اگر به دنبال شفافیت درب نیستید و تنها طول عمر بالای درب برایتان اهمیت دارد رنگ پلی اورتان قیمت مناسبی تری دارد.

نکته بسیار مهم : تفاوت هزینه های گفته شده در بالا با ثابت در نظر گرفته شدن برند رنگ استفاده شده می باشد. برای مثال رنگ دیوکس ایتالیا نسبت به یک برند ایرانی طبیعتا قیمت بالاتری دارد. جهت مشاوه در زمینه انتخاب رنگ مناسب با فضای داخلی و نوع چوب درب شما می توانید با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

رنگ درب اتاق خواب جدید

رنگ در اتاق با توجه به سلیقه شخصی افراد، هارمونی رنگ با طراحی داخلی و بودجه شخصی افراد انتخاب می شود.

دکوراسیون یک اتاق خواب شیک فراتر از داشتن وسایل زیبا و راحت است. انتخاب رنگ هایی که با یکدیگر هارمونی دارند نیز در زیبایی اتاق خواب شما تاثیرگذار می باشد. به همین دلیل ضروری است ترکیب رنگ اتاق خواب را به گونه ای انتخاب نماییم تا رنگ دیوار، کف، درب، کمد و مبلمان هماهنگی داشته باشند.

در ادامه جدیدترین انواع رنگ در اتاق خواب را معرفی می نماییم.

رنگ درب چوبی اتاق خواب

رنگ مناسب برای درب چوبی با سلیقه شخصی تان ارتباط مستقیمی دارد. رنگ درب اتاق بصورت موج نما محبوبیت زیادی در تمامی سبک های مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک دارد. تناژ رنگ نهایی ارتباط مستقیمی با گونه درخت، میزان تیرگی و یا روشنی چوب دارد. علاوه بر این، نقوش چوب نیز با توجه به نحوه برش و سن درخت متنوع می باشد.

1- رنگ درب چوبی فندقی

رنگ های موج نما معمولاً دارای رگه های نارنجی، زرد، قرمز و یا قهوه ای هستند. رنگ فندقی تناژ قرمز رنگ دارد و برای سبک کلاسیک مناسب است.

2- رنگ درب گردویی روشن

رنگ درب چوبی گردویی یکی از محبوب ترین رنگ ها برای سبک مدرن می باشد، این رنگ تناژ قهوه ای روشن داشته و فاقد هر گونه قرمزی است.

3- رنگ درب چوبی عسلی

رنگ عسلی درب چوبی با تناژ زردی یکی از محبوب ترین رنگ ها برای درب در سبک کلاسیک و حتی مدرن است.

4- رنگ درب اتاق ماهگونی

درب چوبی رنگ ماهگونی تا حدودی نزدیک به رنگ فندقی است، با این تفاوت که قرمزی بیشتری دارد.

انواع رنگ های نسکافه ای و قوه ای روشن نیز برای درب های چوبی و یا روکش چوب مناسب هستند.

رنگ درب گردویی روشن

جدیدترین رنگ در اتاق خواب پوششی

انواع رنگ های پوششی برای درب در سبک های مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک مناسب می باشند..

1- رنگ درب چوبی سفید

مدل در اتاق خواب سفید همواره محبوبیت زیادی دارد؛ درب سفید، سفید- طلایی و رنگ صدفی برای درب چوبی ( سفید صدفی) از جمله محبوب ترین رنگ ها هستند.

2- رنگ درب چوبی طوسی

درب اتاق طوسی شیک ترین و خاص ترین رنگ محسوب می شود که برای سبک مدرن و مینیمال مناسب است.

3- رنگ استخوانی درب چوبی

این رنگ دارای اندکی رنگ زرد و رنگ گل ماش بوده و در مقایسه با رنگ سفید دیرتر کثیف می شود. رنگ استخونی درب چوبی فضای گرم تری زا خلق می کند.

رنگ درب چوبی طوسی

انتخاب رنگ چهارچوب درب چوبی

رنگ چهارچوب در عموماً همرنگ با رنگ درب چوبی انتخاب می شود. امروزه روکوب و پشت کوب چوبی بسیار محبوب می باشد. در واقع به ندرت پیش می آید که شخصی مایل به بهره گیری از چهارچوبی با رنگی متفاوت از رنگ درب چوبی شود. البته این به معنی اشتباه بودن این انتخاب نمی باشد، بلکه در حال حاضر در میان عموم رایج نمی باشد. برای اشخاصی که علاقمند به بهره گیری از رنگی متفات از درب برای چهارچوب هستند؛ چند پیشنهاد برای انتخاب رنگ وجود دارد.

ترکیب رنگ درب و چهارچوب

رنگ سفید برای چهارچوب درب : چهارچوب سفید با تفاوت رنگی که دارد، همانند یک قاب عمل می کند. بنابراین زیبایی درب با رنگ و نقش و نگار طبیعی چوب بیشتر به چشم بیاید. البته این بدین معنی نیست که سفید تنها برای رنگ چهارچوب درب قهوه ای مناسب است. در حقیقت سفید به عنوان یک رنگ خنثی با طیف متنوعی از رنگ ها هارمونی بر قرار می نماید. چهارچوب سفید در کنار درب زرد، طوسی، مشکی و … نیز ترکیبی فوق العاده ایجاد می نماید.

رنگ چهارچوب درب سفید : چهارچوب طوسی کم رنگ و یا طوسی پر رنگ انتخاب بی نظیری برای درب های سفید می باشد. در صورتی که سبک دکوراسیون داخلی شما مدرن و یا مینیمال است، این رنگ انتخاب خاصی خواهد بود.

رنگ چهارچوب درب قهوه ای : همانطور که در بالا ذکر شد، برای درب های قهوه ای، بهتر است از رنگ سفید برای چهارچوب استفاده نمود. روکوب و پشت کوب با رنگ مشابه درب نیز از جمله انتخاب های لوکس می باشد. برای رنگ جهارچوب در ب شکلاتی نیز می توان از رنگ سفید و یا روکوب با رنگ مشابه استفاده نمود.

رنگ یکسان برای درب ، چهارچوب و دیوار : یکی از ایده های خاص که معمولاً در دکوراسیون های مونوکروم مورد استقبال قرار می گیرد؛ انتخاب رنگ مشابه برای درب ها ، چهارچوب ، دیوار و گچ بری می باشد. شاید در ابتدا این انتخاب چندان دلچسب نباشد، اما با رعایت اصول انتخاب رنگ و سبک مبلمان، می توان از این ایده بهره برد.

ترکیب رنگ درب و چهارچوب

رنگ چهارچوب درب اتاق خواب

شرکت هایی که اقدام به تولید درب می نمایند پکیج درب را همراه با چهارچوب، روکوب و پشت کوب ارائه می دهند؛ در نتیجه پکیج شما یکدست خواهد بود. اما در صورتی که اقدام به تعویض درب و خرید درب های پیش ساخته نمایید؛ ممکن است درب بدون چهارچوب ارائه شود. در این حالت ناچار به بروزرسانی رنگ چهارچوب درب اتاق خواب خواهید شد.

سوالات متداول

انواع رنگ پلی اورتان، پولیش و نیم پلی استر برای درب های چوبی کاربردی هستند. رنگ پلی اورتان باعث افزایش ماندگاری درب می شود و رنگ پولیش براق و لوکس است. رنگ نیم پلی استر نیز یک رنگ معمولی برای درب های چوبی می باشد.

رنگ چهارچوب و درب در سبک مدرن مشابه انتخاب می شوند، اما در سبک کلاسیک می توان از ترکیب چهارچوب سفید و درب های چوبی نیز بهره برد.

رنگ پلی اورتان ماندگاری و مقاومت بالایی دارد و بهترین رنگ برای درب های چوبی است. رنگ گردویی یکی از محبوب ترین رنگ ها برای سبک مدرن و کلاسیک است. رنگ سفید نیز پر فروش ترین رنگ در چوبی می باشد.

رنگ پولیش و رنگ پلی اورتان به ترتیب گران قیمت ترین رنگ ها هستند که از 1 تا 4 میلیون منجر به افزایش قیمت نهایی درب می شود.

بله، در صورتی که خواهان حفظ نقوش و رنگ طبیعی چوب هستید؛ از شیوه رنگ آمیزی موج نما بهره گرفته می شود. اما اگر می خواهید از رنگ کرم با حفظ نقوش چوب استفاده کنید؛ شیوه پتینه مناسب است.

برای درب های قاب دار در سبک کلاسیک رنگ سفید و یا رنگ چوب طبیعی مانند گردویی و فندقی بهترین رنگ ها هستند.

به خواندن ادامه دهید

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *