تولیده کننده های برتر صنعت چوب در ایران و جهان


صنعت چوب در سرتاسر جهان از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع تامین چوب یکی از دغدغه های اصلی در مناطق گوناگون می باشد، زیرا جنگل سرمایه هر کشوری است. با توجه به افزایش تقاضا برای صنایع و محصولات چوبی، میزان سرانه مصرفی چوب نیز رو به افزایش است. در 40 سال اخیر یک میلیارد هکتار از درختان کره زمین به منظور تولید چوب قطع شده اند که این رقم برابر با قاره اروپا می باشد.

مشاهده لیست تولیدکنندگان چوب و قیمت روز چوب

اما این سوال مطرح است که واردکنندگان و تولیدکنندگان چوب عمدتاً از چه منابعی، چوب تهیه می نمایند ؟ چه میزان از سرانه مصرف چوب در ایران از جنگل های ملی تامین می گردد ؟

ضمن پاسخگویی به موارد فوق، قصد داریم با برترین کارخانه های چوب در سرتاسر جهان آشنا شویم و چند واردکننده مطرح را در کشور ایران معرفی نماییم.

با کلیک بر روی عناوین زیر، مطالب مورد نظر را مطالعه فرمایید.

• تولیدکنندگان برتر چوب در ایران و جهان

• آشنایی با صنعت چوب

• جنگل های ایران و مساحت آن ها

• سرانه مصرف چوب در ایران و نحوه تامین آن

• انواع نهال گردو در ایران

• تاثیرات مصرف چوب بر محیط زیست

• بهره گیری از چوب پایدار چه تاثیری بر محیط زیست دارد؟

• بزرگترین تولید کننده چوب کدام کشورها می باشند ؟

کارخانه چوب

تولیدکنندگان و کارخانه چوب برتر در ایران و جهان

الوار به صورت قطعات عظیمی از تنه های درخت می باشد که در کارخانه های چوب به ابعاد مناسب برش می خورد. ظرفیت تولید کارخانه ها متفاوت می باشد. در ادامه قصد داریم با بزرگترین و مطرح ترین تولید کنندگان چوب آشنا شویم.

واردکنندگان و تولیدکنندگان چوب در ایران

در کشور عزیزمان ایران، تعداد متعددی از شرکت ها به عنوان وارد کننده چوب و الوار فعالیت دارند. قصد داشتیم لیست کارخانه ها و واردکنندگان چوب را در اختیارتان بگذاریم، اما با توجه به عدم دسترسی به آمار دقیق، تنها به معرفی چند واردکننده و شرکت چوب بسنده می نماییم. لازم به ذکر است، مرکز چوب تهران واقع در شهرک خاوران می باشد که امکان تهیه انواع چوب خام و فرآورده های چوبی وجود دارد.

لیست فروشندگان چوب در ایران

مطالب مرتبط
برای مشاهده قیمت روز چوب، به صفحه قیمت چوب مراجعه فرمایید

شرکت های صنعت چوب تولیدکننده / وارد کننده وبسایت / شماره تماس
هادی چوب  انواع صفحات فینگر جوینت ، رابروود آکاسیا راش 02191007576
09121064601
www.hadichoob.com
گروه بازرگانی عبدمنافی (تهران) چوب راش و انواع تخته های چند لایی www.goldenchoob.com
صنایع چوب مهرداد (تهران) وارد کننده و فروشنده چوب روسی www.mehrdadwood.ir
مجموعه زر وود (استان گیلان) واردکننده تخته نراد روسی www.zar-wood.com
بازرگانی چوب فهیمی چوب www.fahimiwoodbank.ir
صنایع چوب فخریان چوب www.mercewood.com
نوین سپهر سانیار گردو و بلوط آمریکایی 03136294145

نکته : شرکت روماک هیچ گونه مسئولیتی را در قبال همکاری شما با این شرکت ها بر عهده نمی گیرد.

واردکنندگان و توزیع کنندگان چوب در ایران بسیار متعدد هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مراجعه به سایت انجمن صنفی کارفرمایان صنایع چوب ایران به آدرس www.iranwoodind.com، فهرست اعضای انجمن را به همراه اطلاعات تماس و زمینه فعالیت آن ها تهیه نمایید.

شرکت های برتر در صنعت چوب

1- شرکت West Fraser در کشور کانادا بزرگترین کارخانه چوب در جهان می باشد. ظرفیت تولید این کارخانه بالغ بر 8.460.000 مترمکعب چوب در سال می باشد. این شرکت در سال 1955 میلادی توسط 3 برادر تاسیس گردید.

2- شرکت Canfor در کشور کانادا رتبه دومین کارخانه تولید چوب در جهان را دارد که ظرفیت تولیدشان بالغ بر 6.900.000 مترمکعب چوب در سال است. این شرکت در سال 1939 تاسیس گردید.

3- سومین تولید کننده برتر چوب در جهان، شرکت Weyerhaeuser واقع در آمریکا می باشد. این شرکت سالانه 6.449.000 مترمکعب چوب تولید می نماید.

واردات چوب خام

صنعت چوب چیست ؟

شرکت ها و یا بخش های خصوصی که در زمینه تجارت چوب فعالبت دارند، صنعت چوب را تشکیل می دهند. چوب خام عموماً از جنگل های ملی و یا کشورهای تولید کننده چوب تامین می گردد. در حقیقت این شرکت ها چوب مورد نیاز مصرف کنندگان صنایع وابسته به چوب را تامین می نمایند. روسیه بزرگترین تامین کننده چوب در جهان می باشد که چوب بسیاری از کشورها را تامین می نماید.

علاوه بر چوب خام و طبیعی، از چوب های صنعتی نیز در صنایع گوناگون بهره گیری می شود. چوب های صنعتی به شیوه های خاصی در کارخانه های چوب تولید می شوند، به همین دلیل در مقایسه با الوار طبیعی از ماندگاری بالایی برخوردار هستند. از جمله چوب های صنعتی می توان به لایی چوب، پلی وود، فیبر و تخته چندلایه اشاره کرد.

تولید چوب

مساحت جنگل های ایران

مساحت جنگل‌های ایران در دامنه‌های شمالی کوه‌های البرز و استان‌های ساحلی دریای کاسپین ۳٬۴۰۰٬۰۰۰ هکتار می باشد. مساحت جنگل‌های دیگر که پراکنده در سایر نقاط کشور می‌باشند تا سه میلیون هکتار است.

مناطق جنگلی ایران به پنج ناحیه رویشی تقسیم می‌شوند:

1. ناحیه هیرکانی (خزری) در نوار سبز شمالی کشور

2. ناحیه ایرانو – تورانی در مرکز ایران

3. ناحیه زاگرس ( جنگل‌های بلوط غرب کشور )

4. ناحیه خلیج فارس در نواحی ساحلی جنوب

5. ناحیه ارسبارانی که متشکل از گونه‌های نادر و منحصر به فرد است.

مساحت عظیمی از این جنگل‌ها به سبب کمبود در نگهداری درست یا آسیب‌های طبیعی مورد بهره‌برداری نیستند. در حال حاضر چوب جنگل های هیرکانی مورد بهره برداری نمی باشد و جزو جنگل های حفاظت شده است.

جنگل های هیرکانی

سرانه مصرفی چوب ایران از چه روش هایی تامین می گردد ؟

امروزه با توجه به افزایش تقاضای صنایع چوبی، میزان چوب مصرفی بسیار افزایش یافته است. طبق آخرین آمار رسمی که در سال 1395 منتشر گردید، 12% از میزان چوب مصرفی از چوب های جنگلی، 18 درصد از واردات چوبی و 70% از زراعت های چوبی و چوب های باغی تامین گردید. ( این آمار مربوط به تامین چوب مصرفی در سال 1395 می باشد. )

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تولید یک میلیون متر مکعب چوب را در سال 1399 هدف گذاری کرده و 928 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی را مستعد نهال کاری معرفی کرده اند .

سرانه مصرف چوب

معرفی رقم های نهال گردو در ایران

نهال گردو بین کشاورزان و باغداران ارزش و اعتبار زیادی دارد. جالب است بدانید کشور ایران یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان برتر گردو در دنیا می باشد.

نهال گردو چندلر: گرده افشانی چندلر بسیار بالا است و در برابر سرما زدگی هم توان خوبی دارد. به همین دلیل آن را یک درخت گرده افشانی می نامند.

نهال گردو فرنور: این نوع نهال گردو مقاومت بسیار بالایی در برابر سرما داشته و معمولاً فصل بهار را برای جوانه زدن انتخاب می کند.

نهال گردو خوشه ای: خرید نهال گردو خوشه ای برای مناطق سردسیر مناسب است. این رقم نهال گردو برای به بار نشستن و ثمردهی به پنج سال زمان نیاز دارد.

نهال گردو پیوندی تو سرخ: یکی از انواع نهال های گردو، نهال گردو تو سرخ می باشد. این نهال گردو دارای میوه با مغز قرمز روشن با سایز متوسط می باشد که تعداد طرفداران آن در بازار بسیار زیاد می باشد.

معرفی رقم های نهال گردو

نحوه کاهش خطر تولیدات چوبی برای محیط زیست

در حال حاضر تولید چوب برای صنایع و فرآورده های چوبی متناسب با میزان تقاضا، یکی از عوامل تاثیرگذار در جنگل زدایی است. بدیهی است که زندگی بدون تولیدات چوبی چندان میسر نیست. مطابق با آمار جهانی، 60 درصد از درختان جنگل های جهان صرف فرآورده های چوبی و غیر چوبی می شود. این رقم برابر با 2 میلیارد و چهارصد میلیون هکتار می باشد که معادل با مجموع مساحت کشورهای آمریکا، چین و هند است.

جنگل زدایی آثاری منفی بر کره زمین و گونه های مختلف گیاهی و جانوری می گذارد و تهدید بزرگی نیز برای حیات انسان می باشد. آیا این آمار به معنی توقف تولید فرآورده های چوبی می باشد ؟

یکی از موثرترین راه حل ها برای نگهداری از جنگل ها و حفظ منابع طبیعی برای نسل های آینده، بهره گیری از چوب پایدار می باشد.

جنگل زدایی

چوب پایدار چیست؟

جنگل ها باید برای نسل های آینده نیز باقی بمانند تا درختان قادر به جذب کربن دی اکسید و تولید اکسیژن برای آیندگان باشند. امروزه بسیاری از شرکت های تولیدکننده از چوب جنگل های پایدار استفاده می کنند. بدین معنی که قطع درختان در جنگل ها با مدیریت انجام میشود و تنها گونه هایی که امکان جایگزینی و رشد سریع آن ها وجود دارد قطع می شود. درختان پهن برگ از جمله راش، بلوط و یا درختان مخروطی مانند کاج و صنوبر از جمله درختانی هستند که در جنگل های پایدار می رویند.

جنگل های پایدار تجدیدپذیر هستند و با قطع شماری از درختان در آن منطقه، به اکو سیستم، حیات وحش و گونه های گیاهی آسیب وارد نمی شود. چوب جنگل های پایدار در صورتی مورد بهره برداری قرار می گیرند که هیچ عاملی آینده جنگل های آن منطقه را تهدید نکند.

چوب پایدار

بزرگترین تولید کننده چوب جهان

آمریکا بزرگترین تولید کننده ی چوب در جهان می باشد. هر چند جنگل های کانادا مساحت بسیار بیشتری دارند، اما جنگل های آمریکا در محیط های قابل دسترس تری هستند. کشورهای مهم تولید کننده چوب درجهان در چندین گروه قرار می گیرند که با مهم ترین آن ها به طور مختصر آشنا می شویم:

1- تولید چوب در آمریکای شمالی: با وجود افزایش بهره برداری از جنگل ها در سراسر جهان، آمریکای شمالی همچنان بر صنعت چوب تسلط دارد.

2- صنعت چوب درکانادا: دومین کشور بزرگ جهان که تقریبا سی درصد آن از فضای سبز طبیعی پوشیده شده است. امروزه بسیاری از صنایع نیاز اساسی به چوب دارند. کانادا با دارا بودن جنگل های فراوان بعد از امریکا در این زمینه منبع خوبی است.

3- روسیه: بزرگترین کشور جهان، بزرگترین جنگل را نیز در خود جای داده ولی نقش اقتصادی جنگل برای آن محدود است. اما همچنان روسیه از لحاظ صادرات محصولات چوبی در جمع پنج صادرکننده اول جهان قرار می گیرد. این کشور همچنین از لحاظ صادرات الوار در جایگاه دوم جهان و از لحاظ صادرات تخته سه لا در جایگاه سوم دنیا قرار دارد.

بزرگترین تولید کننده چوب جهان

به خواندن ادامه دهید

2 دیدگاه

  • فرزین گفت:

    از آشنایی با این سایت بسیار کامل و جامع و قوی حرفه ای علمی کارگشا همه جانبه واضح پویا به روز بسیار بسیار خوشنود شدم ؛ جای بسی خوشحالی است اینچنین سایت هایی به زبان پارسی ساخته و پرداخته و جمع اوری . تهیه و تولید و برای عموم علاقمندان این صنف و صنعت و دانش پژوهان و دانشجویان و دانش آموزان هنر جویان رشته های صنعت چوب و مبلمان برای افزایش دانایی و دانش بدون هیچگونه توقع مالی انتشار پیدا می کند ..

    با احترام و سپاس
    🍃🌺🍃🌺🍃

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *