بازسازی ساختمان

جدیدترین ایده ها برای بازسازی ساختمان


بازسازی ساختمان یکی از روش ها برای زیبایی بخشیدن به خانه است. در حقیقت بازسازی خانه ، فرصتی برای ایجاد تغییرات مطابق با علایق تان می باشد. همچنین در صورتی که قصد فروش ملک خود را دارید، بازسازی منزل نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود. زیرا یک نوسازی هوشمندانه، به ارزش ریالی ملک شما نیز می افزاید.

شرکت های مهندسی، خدماتی برای برنامه ریزی و بازسازی ارائه می دهند. اما با کسب اندکی اطلاعات، می توانید شخصاً در این زمینه اقدام کنید تا هزینه هایتان را کاهش دهید. پیش از هر اقدامی در خصوص نوسازی منزل، بهتر است جوانب مختلف را سنجیده و در مورد هر بخش از خانه و یا ساختمان تصمیم گیری نمایید. در حقیقت بهتر است چندین سوال را در ابتدای کار از خود بپرسید؛ کدام تغییرات به ارزش ملک شما می افزاید ؟ از چه ایده ها و متریالی استفاده کنید ؟

در صورتی که قصد بازسازی آپارتمان خود را دارید، این مقاله با ایده های کارساز در قسمت های مختلف، راهنمای شما خواهد بود.

برای خواندن مطالب، بر روی عناوین موردنظر کلیک نمایید.

بازسازی خانه

مزیت های بازسازی ساختمان

همانطور که ذکر شد، نوسازی خانه و یا ساختمان به ارزش ملک شما می افزاید. علاوه بر این، آپارتمان پس از گذشت چند سال فرسوده می شود، همین امر موجب نگهداری و مراقبت بالا و حتی صرف هزینه های مقطعی می شود. بنابراین نوسازی خانه، آسایش شما را تضمین می کند. همچنین از زندگی در یک محیط جدید که مطابق با سلیقه خودتان طراحی شده است، لذت خواهید برد و موجب زیبایی هر چه بیشتر خانه شما می شود.

برنامه ریزی و تعیین بودجه برای بازسازی خانه

اولین مرحله برای بازسازی ساختمان برنامه ریزی مطابق با بودجه مورد نظر است. بنابراین مشخص کنید که آیا بازسازی کلی ساختمان مدنظر شماست و یا قصد نوسازی محیط خانه را دارید. بدیهی است که بازسازی و نوسازی ساختمان در مجموع هزینه بیشتری دارد. هر چند برای آپارتمان های قدیمی این امر کاملاً منطقی است. زیرا نما و فضای داخلی آپارتمان باید با محیط خانه بروز شده همخوانی داشته باشد.

پس از برنامه ریزی دقیق، اقدام به استعلام قیمت از شرکت های مختلف نمایید، بسیاری از آن ها مشاوره رایگان در خصوص طرح و متریال می دهند. از آنجایی که تنوع در متریال بالا است، به راحتی می توانید متناسب با بودجه ای که در نظر دارید تصمیم گیری نمایید. برنامه ریزی زمانی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای کاهش هزینه های بازسازی؛ خودتان نسبت به خرید، حمل و حتی نصب اقدام نمایید. با یک جست و جوی ساده در اینترنت می توانید اطلاعات کافی در زمینه های مختلف کسب کنید. بدیهی است در برخی موارد، نیاز به نصاب وجود دارد.

بازسازی کف خانه

بازسازی منزل و پذیرایی خانه

پذیرایی خانه فضایی است که شما و حتی میهمانانتان بیشترین زمان را در آن سپری می کنید. در نتیجه از بروزرسانی این بخش از خانه غافل نشوید.

در صورتی که در جست و جوی ایده برای بازسازی خانه هستید، از موارد زیر غافل نشوید.

گسترش فضای پذیرایی

معمولاً طراحی خانه های قدیمی شامل چندین محیط مجزا و کوچک است. در حالیکه امروزه فضای پذیرایی بزرگ و یکپارچه طراحی می شود. بنابراین در صورت امکان، به ادغام محیط ها بپردازید تا بیشترین بهره را از فضای موجود ببرید. البته این موضوع نیاز به بررسی دیوارهای ستون و آنالیز قیمت و زمان دارد. بهره گیری از حداکثر میزان نور طبیعی را در این فرایند از قلم نیندازید.

بازسازی پذیرایی خانه

رنگ آمیزی دیوارهای پذیرایی در بازسازی منزل

در صورتی که دیوارها از گذشته کاغذ دیواری شده اند، به فکر رنگ کردن آن ها باشید. انتخاب رنگ را مطابق سبک دکوراسیون انجام دهید. در نظر داشته باشید که رنگ سفید تنها انتخاب شما نیست. بلکه رنگ های روشن و خنثی نیز جذابیت خاصی دارند. از جمله محبوب ترین رنگ ها می توان به طوسی و بژ اشاره نمود.

تغییر رنگ خانه

در صورتی که بودجه کافی دارید، از ترکیب دیوار پوش های چوبی نیز برای دیوار اصلی پذیرایی استفاده کنید. کاغذ دیواری نیز می تواند جایگزین دیوار پوش برای این دیوار باشد.

دیوارپوش چوبی

برای آشنایی با سبک های مختلف، صفحه انواع سبک طراحی داخلی را مطالعه فرمایید.

تعویض درب ورودی واحدها در بازسازی ساختمان

درب ورودی به عنوان اولین عنصری که در خانه دیده می شود، تاثیر بسزایی در زیبایی منزل دارد. در صورتی که درب از پذیرایی خانه قابل مشاهده باشد، تعویض آن یک اولویت محسوب می شود. درب های قدیمی، ساختار پیچیده ای نداشتند. امروزه درب های ورودی تنوع بالایی در طرح و متریال دارند. درب های ضد سرقت نیز، امنیت بیشتری را برای خانه شما فراهم می آورد.

تعویض درب ورودی خانه

درب های داخلی در ظاهر خانه و اتاق ها تاثیرگذار هستند. رنگ و طرح آن ها را مطابق با دکوراسیون خانه انتخاب نمایید.

بازسازی منزل

بروزرسانی کف خانه و قرنیز

برداشتن کف یکی از اساسی ترین گام ها در بازسازی خانه های قدیمی می باشد. کف خانه های قدیمی معمولا موزائیک و یا سرامیک بود. امروزه برای کف سنگ، سرامیک، پارکت و لمینیت بسیار رایج هستند. بهتر است طبیعت متریال را از لحاظ گرما و سرما و همچنین مقاومت آن را مد نظر داشته باشید.

بازسازی کف خانه
فضای بین کف و دیوار را با قرنیزهای به روز پوشش بدهید. در گذشته قرنیزهای سنگی رایج بود. امروزه قرنیز های چوبی با تنوع بسیار بالایی که از لحاظ برش، طرح و رنگ دارند؛ زیبایی خانه شما را دو چندان می کنند.

بازسازی دیوار خانه

بروز رسانی آشپزخانه در بازسازی خانه های قدیمی

زیبایی و ارزش خانه ارتباط مستقیمی با آشپزخانه دارد. در صورتی که قصد فروش ملک را دارید، آشپزخانه را در فرایند بازسازی فراموش نکنید. در خانه های قدیمی، آشپزخانه یک اتاق جدا با کابینت های فلزی بود. امروزه این طراحی کاملا منسوخ شده است. ایده های زیر را برای بازسازی در نظر بگیرید.

بازسازی کابینت آشپزخانه

تعویض کابینت های قدیمی با کابینت های چوبی

در گذشته بسیاری از کابینت ها فلزی بودند. کابینت های چوبی با ارتفاع نسبتاً بلند سرزندگی به محیط آشپزخانه می بخشند. طراحی کابینت ها در سبک های مختلف به صورت ساده، قاب دار، همراه با تاج و پاخور و … می باشد. از لحاظ رنگبندی نیز می تواند انواع روکش های طبیعی و مصنوعی، هایگلاس، مات، رنگ پوششی، پتینه و … را انتخاب نمایید. تاثیر تاج را در کابینت دست کم نگیرید، زیرا نتیجه کار بسیار چشم گیر خواهد بود.

در صورت تمایل می توانید کانتر را از آشپزخانه حذف نمایید و فضای پذیرایی و آشپزخانه را ادغام کرده و از یک جزیره استفاده کنید.

شک نکنید که این دو عملکرد سرمایه گذاری بر روی ملک تان است و نظر هر بیننده ای را جلب می کند.

بازسازی آشپزخانه

بروز رسانی کف و تایل های آشپزخانه

از تایل ها و یا کاشی های جذاب برای دیوار کانونی آشپزخانه بهره بگیرید. همچنین می توانید دیوارهای آشپزخانه را رنگ کنید، رنگ کردن دیوارها محیط آشپزخانه را دل‌ نشین می‌کند و روی فضای کل خانه تاثیر بسزایی دارد.

برای کف آشپزخانه هم انواع پارکت در رنگ ها و متریال مختلف پیشنهاد می شود. سنگ نیز از جمله گزینه های دیگر برای بازسازی کف می باشد. برای انتخاب بین این دو گزینه گرما و سرما را اولویت قرار بدهید، زیر طبیعت چوب گرم بوده، در حالیکه طبیعت سنگ سرد است.

برای مطالعه بیشتر در خصوص بروزرسانی آشپزخانه به صفحه چگونه دکوراسیون آشپزخانه را زیبا نماییم مراجعه نمایید.

بازسازی آشپزخانه

سینک و شیرآلات

از آنجایی که کابینت ها را نو کرده اید، سینک و شیرآلات آشپزخانه را نیز مطابق با کابینت ها و تایل ها تعویض نمایید. کاربردی بودن هر دو مورد از اهمیت بالایی برخوردار است.

نقش جزیره در نوسازی آشپزخانه

داشتن یک ورودی جذاب برای آشپزخانه بسیار ضروری است. بنابراین بازسازی آشپزخانه این فرصت را به شما می دهد تا تحولاتی اساسی را در فضای آشپزخانه ایجاد نمایید. برای بسیاری از افراد جداسازی فضای آشپزخانه از دیگر فضاها یک ضرورت محسوب می شود. اما در سبک مدرن برای جدا کردن فضاها دیگر نیازی به درب نیست، بلکه می‌توانید به یک جزیره زیبا اکتفا کنید.

کانتر جزیره علاوه بر اینکه زیباست، مزیت های دیگری از جمله فضایی بیشتر برای کابینت، بهره گیری به عنوان میز غذاخوری و … نیز دارد. مسیر مثلثی شکل در آشپزخانه شامل اجاق گاز ، سینک ظرفشویی و یخچال می شود که در این مسیر تردد زیادی وجود دارد. بنابراین اگر در بازسازی آشپزخانه از جزیره استفاده کنید؛ مسیرها بسیار نزدیک به هم خواهد شد و راحت تر به کارهای آشپزخانه رسیدگی خواهید کرد. اجاق گاز و یا سینک ظرف شویی نیز می تواند در وسط جزیره قرار بگیرند.

بازسازی آشپزخانه

تغییر فضای آشپزخانه در بازسازی

تغییر فضای آشپزخانه به دلایل مختلفی از جمله افزایش فضای آشپزخانه، بهره گیری از نور بیشتر و … انجام می شود. این تصمیم گیری نیاز به بررسی و برنامه ریزی دقیق دارد، زیرا این تغییر مستلزم تخریب و صرف هزینه بالا می باشد. بنابراین بهتر است پیش از هر گونه اقدامی با افراد متخصص مشاوره نمایید و موارد زیر را در نظر بگیرید.

1- تهیه پلان : در صورتی که بدون طراحی و تهیه پلان اقدام به اجرای تغییرات نمایید، ممکن است نتیجه نهایی متفاوت از طرح ایده آل شما باشد. بنابراین بهتر است پیش از شروع کار از یک مهندس معمار بخواهید تا نقشه پیشنهادی را همراه با طرح سه بعدی طراحی نماید.

2- بررسی سازه و تاسیسات : سازه فضای پیشنهادی جدید باید مورد بررسی قرار گیرد. در برخی از موارد ممکن است وجود یک ستون، مانع از اعمال تغییرات گردد. علاوه بر این، فضای آشپزخانه نیاز به لوله کشی سرد و گرم، گاز، فاضلاب و … دارد. در نتیجه بهتر است تمامی این موارد پیش از شروع عملیات تخریب مورد بررسی قرار گیرند.

3- زمان و هزینه : برآورد هزینه به صورت حدودی عملی موثر است. با اینحال برخی از هزینه ها قابل پیش بینی نیست، در نتیجه باید بودجه اصلی را بیشتر از برآورد اولیه در نظر بگیرید. علاوه بر این، تغییر فضای آشپزخانه منجر به تولید حجم زیادی از نخاله می شود و متخصصان زیادی را برای این امر باید به کار بگیرید، در نتیجه بهتر است با برآورد زمانی صحیح، اقدام به تخلیه خانه نمایید.

بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

حال که تمامی بخش های خانه را بروز رسانی کرده اید، بهتر است سرویس بهداشتی و حمام هم حال و هوایی تازه بگیرد. تعویض شیرآلات، دوش و روشویی اولویت دارند، اما از کف و تایل ها غافل نشوید. همچنین می توانید ست آینه و کابینت سرویس بهداشتی را مطابق با رنگ کف و دیوارها تغییر دهسد.

در صورتی که فضای کافی در حمام دارید، وان و سایر امکانات نیز از دیگر گزینه ها می باشد. در ادامه به بررسی ایده های بازسازی سرویس بهداشتی و حمام می پردازیم.

بازسازی سرویس بهداشتی

کابینت حمام : یکی از مهم ترین علت های بازسازی سرویس بهداشتی می تواند اضافه کردن کابینت و یا کنسول سرویس بهداشتی باشد. در این صورت فضایی فوق العاده را برای نگهداری وسایل شوینده و ضروری خواهید داشت. امروزه باکس ها و کنسول های لوکس و متنوعی در بازار موجود می باشد.

بروزرسانی کف : متریال و طرح کف در محیط حمام و سرویس بهداشتی باید زیبا و کاربردی باشد. سرامیک یکی از بهترین گزینه ها برای حمام می باشد که زیباست و نظافت ساده ای دارد . انتخاب سایز کوچک با طرح هایی که بیش از 2 رنگ دارد می تواند جذابیت زیادی داشته باشد.

روشویی سرویس بهداشتی : به جرات می توان گفت روشویی نقطه کانونی در سرویس بهداشتی می باشد. در نتیجه بروزرسانی این بخش نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. در حقیقت کانتر روشویی می تواند زیبایی فضای سرویس را تحت تاثیر قرار دهد. از قرار دادن یک آینه در بالای کانتر و در ارتفاع مناسب غافل نشوید.

ایده های بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

ایده برای بازسازی خانه و افزایش ارزش ملک

بازسازی خانه قدیمی مزیت های زیادی دارد؛ تجهیز آپارتمان به امکانات روز تنها یکی از مزایای بازسازی است. با یک بازسازی موفق قادر خواهید بود تا ملک را با قیمت بیشتری اجاره دهید و یا به فروش برسانید. برای افزایش ارزش ملک با کمترین هزینه؛ از ایده های زیر کمک بگیرید.

1- درب ورودی منزل می تواند در لحظه اول نظر مخاطب را به خود جلب نماید. اگر فرد در بدو ورود با یک درب قدیمی و نامناسب مواجه شوند، مطمئنا حس خوبی به ملک شما نخوهند داشت. بنابراین از بروزرسانی درب ورودی آپارتمان خود غافل نشوید. همچنین بهتر است ورودی خانه نور کافی داشته باشد، در صورتی که یک ورودی باریک دارید، با بکارگیری آینه ، گلدان و … به زیباسازی راهروی ورودی کمک کنید.

2- فضای مشاع در ساختمان های قدیمی معمولا مشکلاتی از قبیل ترک دیوار دارند. بهتر است با متقاعد کردن اهالی ساختمان اقدام به رنگ آمیزی دیوارها، تعویض کف و حتی قرنیز نمایید تا راه پله های زیباتری داشته باشید.

3- کم نوری یک خانه می تواند مستاجران یا خریداران را دلسرد نماید. در صورتی که با حذف یک دیوار می توانید نور طبیعی خانه را افزایش دهید، اقدام به این کار نمایید. در غیر این صورت سعی کنید از نورپردازی های خطی ، دیواری و سقفی استفاده کنید.

تعویض درب ورودی

بازسازی آپارتمان کوچک

بازسازی خانه های کوچک نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود. زیرا اکثر خریداران خانه، در جست و جوی متراژ کوچک هستند. برخی از ایده های بازسازی مخصوص خانه های کوچک هستند که به طور خلاصه به آن ها می پردازیم.

ادغام فضاهای ناکارآمد : دیوارهایی که برای ایجاد فضاهای کوچک طراحی شده اند؛ علاوه بر اینکه باعث می شود خانه کوچکتر بنظر برسد، مانع از جریان هوا و نور کافی می گردد. به عنوان مثال در خانه های قدیمی، تاکید بر جداسازی فضای غذاخوری و پذیرایی بود. در حالیکه در متراژهای کوچک ضرورتی به تفکیک فضاها نیست.

پرهیز از بکارگیری متریال متعدد برای کف : اگر متریال بکارگرفته شده در کف پذیرایی متفاوت از کف اتاق ها باشد، باعث می شود فضا به چشم بیننده کوچک تر برسد. بنابراین اگر در بازسازی کف یک بخش را بروزرسانی می کنید، همان ایده را باید در تمامی قسمت ها پیاده سازی نمایید.

نورپردازی خانه : بهره گیری از چراغ های دیواری و سقفی از جمله موارد طراحی داخلی به حساب می آید. به هنگام بازسازی، تعیین محل مناسب برای چراغ الزامی است. برای خانه های کوچک چراغ را در ارتفاع کم تعبیه نکنید.

بازسازی آپارتمان

درب ورودی ساختمان، درب لابی و درب پارکینگ قابلیت تعویض و بروز رسانی دارند. درب به تنهایی تاثیر زیادی بر روی ساختمان می گذارد. در صورت امکان از درب هایی با ابعاد بزرگ و دو لنگه برای ورودی ساختمان بهره ببرید.

شستشوی نمای ساختمان توسط تیم متخصص نیز می تواند حال و هوای نمای ساختمان را به کلی عوض کند. در نظر گرفتن فضای سبز در حیاط و یا در مقابل ورودی خانه ( در صورت مطابقت با آیین نامه های شهرداری) می تواند عملکردی مثبت باشد. برای راه پله ها نیز می توانید از دیوارپوش برای دیوارها و قرنیز مخصوص راه پله بهره ببرید.

بازسازی نمای ساختمان

در نهایت می توان گفت یکی از اقدامات دیگر که تاثیر بسیاری در استفاده بهینه از انرژی دارد، به روز رسانی فریم پنجره ها و حتی سیستم گرمایش و سرمایش منزل است. این موارد هزینه های ماهانه را به شدت کاهش می دهد. علاوه بر کلیاتی که به آن ها اشاره شد، جزئیاتی از قبیل کمدها، کلید پریزها، دریچه های کولر، دستگیره ها و … را نیز در نظر داشته باشید. امید است این مقاله راهنمای شما در ایجاد تغییرات در خانه و ساختمان شما باشد.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *