انواع درب اتوماتیک و نکاتی برای خرید آن


درب اتوماتیک به عنوان یک انتخاب مدرن در ساختمان های اداری ، تجاری و مسکونی کاربردی می باشد. از این درب ها حتی در ساختمان های قدیمی نیز بهره گرفته می شود. در صورتی که قصد خرید درب های اتوماتیک را دارید، کسب آگاهی و اطلاعات فنی به انتخابی بهتر منجر می شود. در این مقاله سعی شده است راهنمای خرید دربهای اتوماتیک گردآوری گردد.

درب شیشه ای اتوماتیک

انواع درب اتوماتیک شیشه ای

این دربها که عموماً از جنس شیشه با فریم آلومنیومی و یا استیل هستند که در انواع چرخشی و کشویی در سازمان ها، ادارات، پاساژها، مغازه ها و … مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب این درب بهتر است با توجه به دو معیار فضا و نوع مراجعه کنندگان انجام گیرد. در ادامه به بررسی انواع درب اتوماتیک شیشه ای می پردازیم.

درب چرخشی اتوماتیک

درب های چرخشی اتوماتیک در سازمان ها ، ادارات ، بیمارستان ها و … بسیار کاربردی می باشد. با توجه به مکانیزم و عملکرد خودکار آن؛ استفاده از این درب ها راحت بوده و حتی افراد نقص عضو نیز می توانند به راحتی تردد داشته باشند. بخاطر داشته باشید که اجرای درب چرخشی نیاز به طول و عرض زیادی دارد.

سیستم برقی درب های چرخشی ، مصرف برق پایینی دارد. طراحی این درب ها به صورت پدالی و یا همراه با حس گر و یا ریموت کنترل نیز امکان پذیر می باشد. از آنجایی که پیش فرض این درب بسته است، از هدر رفتن انرژی پیشگیری می شود.

درب اتوماتیک چرخشی

درب چرخشی با ظاهری استوانه ای شکل به عنوان یک درب لاکچری برای ورودی فضاهای لوکس و پر تردد کاربردی است. این درب ها دارای یک محور مرکزی هستند که در اطراف آن سه یا چهار قطعه به نام بال وجود دارد. این بال ها عموماً از جنس شیشه بوده ، به همین دلیل فرد به فضای داخل و بیرون دید دارد.

تنظیم این درب به صورت یک طرفه نیز امکان پذیر می باشد، در این حالت فرد می تواند تنها به ساختمان وارد و یا از آن خارج شود. این قابلیت برای مکان هایی مانند فرودگاه که قصد تفکیک فضای ورودی و خروجی را دارند، کاربردی می باشد.

درب چرخشی دستی نیز دارای طراحی مشابه است، با این تفاوت که فرد با فشار دست می تواند درب را به سمت داخل و یا خارج حرکت دهد و از آن عبور نماید.

درب چرخشی

درب کشویی اتوماتیک

درب های کشویی از جمله محبوب ترین و کاربردی ترین انواع درب های اتوماتیک می باشد. این درب ها مناسب برای مغازه ها، پاساژها و مکان های پر تردد و با فضای محدود مناسب است. این درب دارای سیستم بازشوی خودکار بوده که عموماً در بالای درب نصب می شود. درب های کشویی معمولاً دارای حس گر هستند، در نتیجه کاربر به سادگی می تواند تردد داشته باشد.

درب اتوماتیک کشویی

راهنمای خرید درب اتوماتیک

از آنجایی که خرید این درب ها نوعی سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می شود، باید پیش از اقدام به خرید جوانب آن را بسنجید.

مصرف برق دربهای اتوماتیک

امروزه اکثر درب های اتوماتیک دارای یک موتور DC با ولتاژ پایین هستند. موتور DC (Direct Current ) انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. عمده مصرف برق به هنگام باز و بسته شدن درب رخ می دهد، با اینحال میزان تخلیه انرژی به هنگامی که درب عملکردی ندارد نیز حائز اهمیت می باشد. در مجموع مصرف کمتر انرژی در بلند مدت، منجر به پرداخت هزینه های کمتر می شود.

عملکرد درب های اتوماتیک

به هنگام انتخاب درب، به این نکته توجه کنید که درب باید فرایند باز و بسته شدن بسیار راحت و اصطلاحاً نرمی داشته باشد. این موضوع ارتباط مستقیمی با موتور درب و عملکرد آن دارد. بخاطر داشته باشید که درب باید با یک سرعت معقول ، به نرمی و بدون ایجاد سر و صدا باز و بسته شود. در نتیجه درب در کوتاه مدت، دچار اختلال نمی گردد. مدت زمانی که این درب باز می ماند، معمولاً 5 ثانیه می باشد.

عملکرد کلید اضطراری

از آنجایی که عملکرد این درب ها وابسته به جریان برق می باشد، به هنگام قطع برق عملاً از کار خواهد افتاد. برای رفع این مشکل، می توان از کلید اضطراری بهره برد. موتور این درب ها عموماً دارای سیستم جداگانه ای بوده که کاربران را قادر می سازد آن را به صورت دستی باز و بسته نمایند. توصیه می شود از فروشندگان این درب ها در خصوص تنظیمات کلید اضطراری اطلاعات کافی کسب نمایید.

اهمیت درزگیر در درب های اتوماتیک

در بسیاری از مغازه ها، خریداران و متقاضیان اقدام به بستن درب نمی کنند که این امر موجب هدر رفتن انرژی می شود. یکی از مزیت های دربهای اتوماتیک، جلوگیری از هدر رفت انرژی است. با اینحال بخاطر داشته باشید که درزگیرهای این درب نقش بسزایی در این امر دارند، در غیر این صورت بدون شک هوای گرم و سرد به بیرون نفوذ می نماید و کمک چندانی به مصرف بهینه انرژی نمی شود.

امنیت درب های اتوماتیک

یکی از مواردی که احتمال رخ دادن آن وجود دارد، بسته شدن ناخواسته درب به هنگام عبور و مرور می باشد. در این صورت ممکن است فرد آسیب ببیند. امروزه اکثر درب های خودکار، مجهز به سیستم های تشخیص حرکت هستند تا از بروز هر گونه حادثه ای پیشگیری شود. این سیستم باید سرعت عمل و دقت بالایی در تشخیص داشته باشد تا در صورتی که شخصی مابین درب است، آسیب نبیند. بنابراین به هنگام انتخاب درب برررسی نمایید که آیا درب موردنظر شما دارای این تکنولوژی است یا نه؟

علاوه بر این، ضروری است انواع دربهای خودکار، دارای سیستم آلارم هوشمند و قفل مجهز باشد تا امنیت فضای داخلی به خطر نیفتد.

درب های اتوماتیک

کنترل باکس درب اتوماتیک

کنترل باکس نقش کلیدی در عملکرد دربهای اتوماتیک داشته و حکم اتاق فرمان را دارد. در حقیقت تمامی اجزای درب از قبیل سنسورها، موتور و … از کنترل باکس فرمان می گیرند و قدرت و سرعت باز و بسته شدن درب وابسته به این جعبه است. هسته اصلی کنترل باکس از گیربکس ، شفت و سایر قطعات تشکیل شده و با دریافت پیام از سنسورها با حرکت گیربکس ، چرخ دهنده نیز به حرکت در آمده و درب باز می گردد. با توجه به اینکه این دستگاه نقش مهمی در عملکرد درب دارد، باید دقت داشت تا این قطعه صحت کافی داشته باشد. کنترل باکس یا همان جعبه کنترل در انواع دیجیتال و آنالوگ موجود می باشد.

عملکرد سنسور درب اتوماتیک

یکی از مواردی که در خرید درب اتوماتیک باید در نظر داشته باشید؛ عملکرد سنسور است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی طراحی سنسورهای اتوماتیک پیچیده تر و حرفه ای تر شده اند. توانایی تشخیص سنسورها بسیار مهم بوده، به همین دلیل مدارالکترونيکي و سنسورهای پیشرفته از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

بدیهی است که درب های اتوماتیک در هنگام عبور هر محرکی از جمله حیوانات، برف و باران نباید بی دلیل باز شوند. در ادامه با عملکرد برخی از سنسورها آشنا می شویم.

سنسور اکتیو: این نوع از سنسور فقط قادر به تشخیص اشیا و اشخاص بوده و هرگاه شخصی باعث شکستن این پرتو شود، درب به صورت اتوماتیک باز می شود. این نوع سنسور از نوع استاتیک بوده و توانایی تشخیص افراد در سطح وسیع را دارد.

سنسور هوشمند پسیو : کارکرد این مدل شبیه سنسور مادون قرمز بوده و قابلیت تشخیص حرارتی دارد، بدین صورت که می تواند نحوه ی حرکت ها را به خاطر بسپارد. این سنسور بسیار دقیق بوده و محدوده ی تشخیص آن دقت بالایی دارد.

سنسور ماکروویو: توانایی این سنسور به گونه ای است با قرار گرفتن هر محرکی فرکانس آن ارسال شده و بررسی می گردد.

در ادامه انواع سنسورهای دربهای اتوماتیک مورد بررسی قرار می گیرند.

دربهای اتوماتیک چگونه کار می کنند ؟

همانطور که ذکر شد؛ این دربها مجهز به سنسور و یا حسگر هستند. حسگرها در بالای درب و یا در داخل فریم کارگذاری می شوند. از آنجایی که عمده حسگرها از اشعه مادون قرمز بهره می برند، حتی افرادی که دارای نقص عضو می باشند هم می توانند تردد داشته باشند. سنسورها توسط سیم به موتور اصلی وصل هستند. این موتور مکانیزم حرکت درب را تحت کنترل داشته و باز و بسته شدن درب توسط کابل انجام می شود.

درب های شیشه ای که فاقد فریم هستند از بالا در داخل ریل قرار می گیرند و تماسی با زمین ندارند. درب های شیشه ای تک لنگه نیز از یک طرف بر روی دیوار نصب شده اند و ریل ها بر روی سطح زمین و بالای درب قرار دارند. در این صورت درب باید دارای فریم فلزی باشد تا در داخل ریل ها حرکت نماید.

درب اتوماتیک شیشه ای

درب اتوماتیک پارکینگ

رایج ترین نوع از دربهای اتوماتیک برای پارکینک، درب جک دار می باشد. این درب ها عموماً بصورت دو لنگه و یا تک لنگه طراحی می شوند و توسط جک به حرکت در می آیند. نوع جک با توجه به مدل درب انتخاب می شود و بوسیله یک موتور و بازوی جک، درب باز و بسته می گردد.

قیمت درب اتوماتیک

سیستم ، ابعاد و متریال کاربردی در انواع درب ها متفاوت می باشد. این موارد با توجه به نیاز، کاربری و فضای موجود انتخاب می گردد. در نتیجه تعیین قیمت دربهای اتوماتیک نیاز به مشاوره و بررسی دارد.

انواع حسگرهای درب اتوماتیک شیشه ای

اولین بار در سال 1931 دربی با بازشوی اتوماتیک در یک رستوران در آمریکا نصب گردید. در آن زمان استقبال بالایی از این درب شد، زیرا خدمه رستوران دیگر دغدغه باز و بسته کردن درب را با دست پر نداشتند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع حسگرها برای درب های با بازشوی خودکار استفاده می گردد. این حسگرها به سیستم الکترونیکی درب متصل بوده که موجب باز و بسته شدن آن بدون دخالت دست می شود. در ادامه به معرفی انواع این حسگرها می پردازیم.

حسگرهای وزنی

در سال 1960 ، صفحاتی ساخته شد که قابلیت تشخیص نزدیک شدن عابرین را داشتند. این صفحات هر گونه تغییر در وزن و فشار بر روی زمین را در یک حدفاصل مشخص حس می کردند. این صفحات در مقابل درب های ورودی نصب می شد و اشخاص باید از روی آن ها عبور می کردند تا درب باز و بسته شود. یکی از مزیت های حسگرهای وزنی این بود که تا زمانی که وزن شخص بر روی صفحه وارد می شد، درب باز باقی می ماند.

از این سنسور همچنان به عنوان حسگر ثانویه استفاده می شود، تا در صورتی که حسگر اصلی دچار اختلال شد، عملکرد درب به کلی مختل نشود.

سنسور وزنی درب اتوماتیک

حسگرهای تشخیص دهنده حرکات

امروزه اکثر دربهای خودکار، مجهز به حسگری هستند که حرکات را در مقابل درب تشخیص می دهد. اگرچه این نوع از حسگر بسیار کارآمد می باشد، اما یکی از عیب هایش این است که قابلیت تشخیص فردی را که ایستاده است و یا به آهستگی راه می رود، ندارد.

حسگرهای اشعه مادون قرمز

این حسگرها با بهره گیری از اشعه مادون قرمز یا اینفرارد کار می کنند. این سیستم قابلیت تشخیص هر گونه تغییر در دمای هوای محدوده درب را دارد. در نتیجه هنگامی که یک فرد به سمت درب می آید، سنسور حرارت حضور شخص را تشخیص می دهد و درب باز می شود.

حسگر درب اتوماتیک

لازم به ذکر است ، در بسیاری از درب ها از بیش از یک سنسور بهره گرفته می شود. در نتیجه اگر فردی آهسته حرکت کند و سنسور تشخیص حرکت قادر به شناسایی نباشد، توسط سنسور وزنی و یا سنسور اشعه مادون قرمز، شناسایی خواهد شد.

 

به خواندن ادامه دهید

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *