نمای چوب و سازه های چوبی برای ساختمان های مدرن 


نمای چوب و سازه های چوبی ساختمان که بنام ” ترموموود ” شناخته شده، در معماری مدرن مورد توجه قرار گرفته است. در سال های گذشته، بهره گیری از استیل و شیشه، برای نمای ساختمان ها بسیار رایج بود. در حالیکه امروزه، طراحی نما با چوب، تنوع بالایی را در اختیار معماران گذاشته است.

اما ترمووود چیست ؟ طراحی نما با چوب چه مزایایی دارد ؟ این نما برای چه ساختمان هایی مناسب می باشد؟ در ادامه به تمامی سوالات در خصوص چوب ترمو پاسخ خواهیم داد.

عکس نمای ساختمان ترمووود مدرن

برای مطالعه مطالب زیر، بر روی عناوین مورد نظر کلیک نمایید.

• چرا نمای چوبی ساختمان رایج شده است ؟

• آیا ترمو چوب مناسب طراحی ویلا و ساختمان های مدرن است ؟

• ترمو وود چیست ؟

• مزیت های طراحی نما با ترموود

• گونه های چوب و دسته بندی انواع ترمو وود

• انتخاب رنگ نمای ترمووود

• عکس نمای ترمووود

نمای چوب

نمای چوب و سازه های چوبی

امروزه بهره گیری از چوب ترمو وود برای نمای ساختمان های مدرن بسیار رایج شده است. در حقیقت سازه چوبی حس گرما را به ساختمان می بخشد. بنابراین معماران خلاق امروزه کمتر به سراغ نماهای بتنی ، سنگی و شیشه ای می روند. زیرا بهره گیری از استیل و آهن در نما، برای ساختمان های صنعتی مناسب است. امروره طراحی آبشاری ، حصیری، کندویی، پنل های چوبی عمودی و … با حفظ رگه های چوب از جمله ایده های معماران برای نما می باشد.

نمای ویلا

بهره گیری از چوب در نمای ساختمان های ویلایی یکی از لوکس ترین انتخاب ها است. یکی از جذابیت های نمای چوبی ویلا، آمیخته شدن نما با محیط اطراف، به خصوص باغ و فضای سبز می باشد.

نمای ویلای چوبی

طراحی ساختمان های مدرن با نمای چوبی

از آنجایی که خطوط صاف از جمله ویژگی های سبک مدرن می باشد؛ طراحی نما با پانل های چوبی عمودی و یا افقی برای این سبک بسیار جذاب است. در حقیقت نما کاملاً ساده و عموماً به صورت صاف طراحی می گردد. ترموود های عمودی باعث می شود که ساختمان مرتفع تر به نظر برسد. پنجره های ساده و مینیمال نیز زیبایی بیشتری به این نما می بخشد. ترکیب چوب های ترمو با شیشه برای ساختمان معاصر انتخاب مناسبی است. طراحی درب های مدرن و معاصر نیز به گونه ای است که کاملاً با نما آمیخته می شود.

نمای ترمووود

پنل های عمودی چوبی در مقایسه با پنل های افقی، نظافتی ساده تری دارند، اما هزینه نصب بیشتری دارند. علاوه بر این، مدت زمان مورد نیاز برای نصب نیز طولانی تر می باشد. پانل های افقی قیمت کمتری دارند. اما به مرور زمان با گرد و غبار و کثیفی انبوه می شود و نظافت آن ها چندان ساده نیست.

نحوه قرارگیری صفحه های ترمووود در کنار یکدیگر، از تنوع بسیار بالایی برخوردار است. طراحی با پنل های زاویه دار نیز امکان پذیر می باشد. این امر به خلاقیت طراح و سبک ساختمان بستگی دارد. ترکیب شیشه و یا استیل با ترموودهای چوبی عمودی با پهنای بسیار کم از جمله خاص ترین طراحی های مدرن می باشد.

ترمووود چیست ؟

صفحاتی که به نام Siding یا Cladding شناخته شده اند، برای زیباسازی نمای ساختمان ها به کار گرفته می شوند. در حقیقت این صفحات، لایه های خارجی هستند که نمای ساختمان را می پوشانند و عموماً از جنس چوب ، آجر ، سنگ ، پی وی سی ، شیشه ، استیل و … می باشند.

چوب ترمو وود ، طی فرایندی غیر شیمیایی تولید می گردد. چوب به مدت 96 ساعت تحت حرارتی بین 180 تا 230 درجه در اتاق کوره قرار گرفته و ترمو تولید می شود. در طی این فرایند از بخار به عنوان یک محافظت کننده برای جلوگیری از آسیب دیدگی چوب بهره می برند.

نمای چوب و یا ترمو وود چه مزیت هایی دارد ؟

ویژگی های ترمو وود علت اصلی محبوبیت این متریال در صنعت ساختمان می باشد. در دامه به شرح مزیت های آن می پردازیم.

ماندگاری نمای چوب ( ترمو چوب )

در صورتی که فرایند تولید ترمو وود با صحت کامل انجام شود، این متریال از 40 تا 60 سال ماندگاری دارد. چوب ترمو در برابر سرما ، طوفان و باران مقاوم است. ترمووود های ارزان قیمت ، هر چند سال نیاز به فینیشینگ یا همان رنگ آمیزی مجدد دارند. زیرا رطوبت و حشرات قابلیت آسیب رساندن به ترمو های نامرغوب را دارند. در حالیکه ترمو ود های مرغوب ماندگاری بیشتری داشته و سالیان سال نیازی به فینیشینگ مجدد نخواهند داشت.

یکی از مزیت های رگه های چوب ، نامحسوس بودن آسیب دیدگی های چوب بر اثر گذر زمان می باشد. در حقیقت تغییرات جزئی در طولانی مدت، قابل تشخیص نخواهد بود. گونه هایی از درختان که در محیط هایی با شرایط سخت جوی رشد کرده اند، ماندگاری بالاتری دارند.

علاوه بر این، ترمووود عایق حرارت و صدا نیز می باشد. بنابراین گزینه ای مناسب برای شهرهای شلوغ است.

ساختمان ترمو وود

زیبایی خیره کننده سازه های چوبی

بدون شک نماهای طراحی شده با چوب ترمو زیبایی منحصربفردی دارند. چوب زیبایی طبیعت را به زندگی شهری می آورد و با فضای سبز اطراف هارمونی زیبایی برقرار می نماید. به جرات می توان گفت نمای ترمووود نگاه هر بیننده ای را جذب می نماید.

نمای چوبی ترمو

نمای چوبی ساختمان ، دوستدار محیط زیست

چوب به عنوان یک متریال بازیافت پذیر، قابلیت بازگشت به طبیعت را دارد. علاوه بر این، در ساخت آن از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نمی شود، در نتیجه برای محیط زیست مضر نیست. چوب های نرم نیز از جمله گونه های درختان پایدار هستند که مدت زمان رشدشان نسبت به سایر گونه ها کمتر است.

گونه های چوب نمای ساختمان و دسته بندی ترمو وود ها

تولید ترمو وود با بهره گیری از گونه های مختلف چوب امکان پذیر می باشد. گونه های مختلف ، ویژگی های ظاهری و فنی متفاوتی دارند. در ادامه به معرفی رایج ترین گونه ها برای چوب ترمو می پردازیم.

نمای مدرن

گونه و جنس چوب نما یا چوب ترموود

درخت صنوبر : این گونه یکی از رایج ترین چوب ها برای تولید ترمووود می باشد. صنوبر نقوش زیبایی داشته و پایداری و ماندگاری خوبی دارد.

درخت کاج : کاج های شمالی رنگ جذابی دارند و برای چوب ترمو کاربردی هستند. از آنجایی که کاج های سیبری عمر بالایی دارند، ترموهای تولید شده از این گونه نیز ماندگارتر هستند.

درخت سرو : سرو قرمز یکی از محبوب ترین گونه ها برای چوب نمای ساختمان است. مقاومت بالا در برابر سرما و زیبایی رگه های چوب از ویژگی های بارز سرو قرمز می باشد.

تولید ترمووود با سایر گونه های درختان نیز امکان پذیر است.

ترمو چوب نمای ویلا

 چوب ترمووود با کیفیت چه ویژگی هایی دارد ؟

نکته دیگری که به هنگام انتخاب چوب ترمو باید بدان توجه نمود، دسته بندی چوب ها از نظر کیفیت آن می باشد.

تمیز (Clear) : ترموهای تمیز فاقد گره و هر گونه نقص هستند. در مجموع می توان گفت چوب با گره های کمتر، کیفیت بهتری دارد. بدیهی است که قیمت این دسته از ترموها بالاتر می باشد.

چوب ترمو درجه 1 : چوب ترموی درجه یک نسبتا تمیز بوده و قابلیت بهره گیری از فینیشینگ های مرغوب برای آن وجود دارد.

چوب ترمو در جه 2 : این دسته از چوب های ترمو در مقایسه با ترمو های درجه 1 ، گره های بیشتری دارند. بنابراین قیمت آن پایین تر می باشد. با اینحال کیفیت ترموهای درجه 2 همچنان قابل قبول است.

کلبه چوبی ترمووود

انتخاب نوع رنگ نمای چوب و یا ترمووود

نوع رنگ ترمووود علاوه بر زیبایی، بر عمر و ماندگاری نما تاثیر مستقیم می گذارد. انتخاب رنگ یا فینیشینگ متناسب با گونه چوب ترمو انجام می گیرد و تولیدکنندگان راهنما و مشاور شما خواهند بود. فینیشینگ ها عموماً رزین بر پایه روغن و یا آب هستند. در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی برای انتخاب مناسب ترین رنگ بسیار حیاتی می باشد.

بخاطر داشته باشید که چوب هایی با رنگ های روشن مانند سرو، رنگ پذیری بهتری دارند. این موضوع ارتباط مستقیمی با فصل رشد درختان نیز دارد. درختان رنگ روشن در فصل بهار می رویند، در حالیکه درختان تیره در پایان تابستان رشد می کنند. علاوه بر این، گونه های رنگ روشن با تغییر فصل و دما، کمتر تحت تاثیر قرار می گیرند. این عوامل بر میزان رنگ پذیری چوب تاثیرگذار است.
نمای ساختمان ترمو

در مجموع می توان گفت که بهره گیری از ترمووود در طراحی ساختمان های مدرن، نما های خاص و چشمگیری را خلق می نماید.

عکس نمای ساختمان ترمووودبه خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *