طراحی کمد دیواری اتاق خواب کوچک


امروزه عموم آپارتمان ها متراژ نسبتا پایینی دارند، در نتیجه اتاق ها کوچک و کمجا طراحی می گردند. معماری داخلی و طراحی داخلی هوشمندانه به شما کمک می کند تا بیشترین استفاده را از فضای کوچک ببرید و در آسایش باشید. کمد دیواری نقش مهمی در ساماندهی لباس ها و وسایل شخصی تان دارد و در ساختمان های کوچک جزو بخش های مهم به شمار می رود. کمد دیواری اتاق خواب کوچک ویژگی های متفاوتی در مقایسه با سایر کمدها دارند و به شما کمک می کند تا با معضل کمبود جا به خوبی دست و پنجه نرم کنید.

اما طراحی کمد دیواری برای اتاق خواب کوچک به چه صورت است ؟ چه رنگی برای کمد ایده آل است ؟ آیا ابعاد کمد باید کمتر باشد؟ برای پاسخ به این سوالات ادامه مطلب را بخوانید.

مدل کمد دیواری اتاق خواب کوچک

کمد دیواری به طور معمول به شخص یا شرکت سازنده سفارش داده می شود تا مطابق ابعاد مورد نظر در اتاق خواب سفارشی سازی شود. خرید کمد دیواری آماده امکان پذیر نیست و تنها کمد های ایستاده که قابل حمل هستند به صورت پیش ساخته خریداری می شوند.

در نتیجه برای سفارش کمد ایده آل تان که مناسب برای یک فضای کوچک طراحی شده باشد، دست تان باز خواهد بود. برای اینکه کمترین فضا در اتاق خواب اشغال شود و بیشترین بهره وری را از کمد داشته باشید؛ پیشنهاد می کنیم موارد زیر را در طراحی کمد دیواری، مد نظر داشته باشید.

مدل کمد دیواری اتاق خواب کوچک

1. انتخاب کمد با بازشوی ریلی

در اتاق خواب معمولا لوازمی از قبیل تخت خواب، میز مطالعه و یا میز توالت، کتابخانه و … قرار می گیرد. هنگام جانمایی وسایل در اتاق خواب، دغدغه باز شدن درب کمد محدودیت هایی را برای شما ایجاد می کند. همین باعث می شود تا وسایل را مطابق سلیقه تان در اتاق نچینید.

بهترین انتخاب برای اتاق خواب کوچک؛ کمد دیواری با درب ریلی است. درب لولایی کمد رو به بیرون باز می شود و نباید وسایل داخل اتاق مانع از باز شدن درب شود. اما درب کمد ریلی در راستای کمد دیواری حرکت می کند و هیچ مزاحمتی برای شما ایجاد نمی کند.

پس مهم ترین ویژگی کمد اتاق خواب کوچک، ریلی بودن درب آن است. البته معایب کمد دیواری ریلی می تواند شما را مردد کند، اما مزیت های ارزنده آن باعث می شود تا با معایب اندکی که دارد، کنار بیایید.

یکی از این معایب نظافت ریل است، اما نگران نباشید چون مدت هاست با ریل های قدیمی خداحافظی کرده ایم. انواع ریل مخفی با مکانیزم های متفاوت موجود هستند که از لحاظ بصری آشفتگی در اتاق ایجاد نمی کنند. به صورتی که هنگام باز بودن درب، اثری از ریل در کف دیده نمی شود.

کمد ریلی اتاق خواب کوچک

2. کمد آینه دار برای اتاق کوچک

مشکل کمبود جا در اتاق خواب را با ضافه کردن آینه بر روی درب کمد دیواری حل کنید. آینه یکی از کاربردی ترین ایده ها برای کمد دیواری اتاق خواب کوچک و همچنین دکوراسیون خانه است. عموم طراحان داخلی از آینه در مقابل پنجره استفاده می کنند تا نور در اتاق منعکس شود.

با بکارگیری آینه بر روی درب کمد، دیگر نیازی به اختصاص دادن فضا برای آینه نخواهید داشت. برای خانه های مینیمال می توانید از کمد ریلی آینه دار استفاده کنید و لزومی هم ندارد که تمامی درب ها آینه ای باشد. یک درب را آینه دار و درب های دیگر را رنگ شده یا روکشی در نظر بگیرید.

کمد آینه دار اتاق خواب کوچک

3. طراحی کمد دیواری اتاق خواب کوچک به شکل مینیمال و ساده

Less is more به معنی “هر چه کمتر بهتر”؛ یکی از شعارهای معروف در سبک مینیمال است. سعی کنید از این سبک در اتاق خواب کوچک خود استفاده کنید تا فضا آشفته و کمجا به نظر نرسد.

مهم ترین گام انتخاب کمد دیواری برای اتاق خواب کوچک با طراحی ساده است. امروزه طرح های ساده بسیار زیبا و شیک هستند، در نتیجه سادگی به معنای شیک نبودن نیست.

درب کمد دیواری را صاف و یکدست انتخاب کنید، درب های قاب دار از لحاظ بصری شلوغی در فضا ایجاد می کنند. ترجیحا از شیار سی ان سی به عنوان بازشوی کمد دیواری ریلی استفاده کنید تا طرح کمد بی روح و ساده نباشد.

4. انتخاب رنگ هوشمندانه

اگر فکر می کنید رنگ کمد تاثیر چندان زیادی ندارد، سخت در اشتباه هستید. یک رنگ نامناسب برای کمد می تواند با جذب نور باعث تاریکی اتاق خواب کوچک شود. بنابراین بهترین رنگ برای کمد دیواری اتاق خواب را هوشمندانه عمل کنید.

کمد دیواری با روکش چوب قهوه ای گزینه چندان ایده آلی برای اتاق خواب کوچک نیست. در حالیکه رنگ سفید نور را منعکس می کند و باعث می شود اتاق دلباز تر به نظر برسد.

در مجموع می توان گفت هر چه رنگ کمد روشن تر باشد، بهتر است. طوسی روشن، بژ، کرم، استخونی و سایر رنگ های روشن برای کمد اتاق کوچک مناسب هستند.

رنگ مات بسیار شیک است، اما توصیه می شود برای اتاق کوچک ترجیحا از رنگ های براق و یا نیمه مات استفاده کنید تا به خوبی نور منعکس شود.

کمد دیواری سفید رنگ اتاق کوچک

5. روکش های گلاس، مدرن و محبوب

کمد دیواری با روکش های گلاس پر فروش ترین نوع کمد دیواری است که قیمت نسبتا مناسبی در مقایسه با کمدهای روکش چوب و یا رنگ شده دارد. روکش های گلاس به دلیل سطح براق و رنگ روشنی که دارد برای اتاق خواب کوچک گزینه مناسبی است. البته روکش هایگلاس تنوع بالایی در رنگبندی دارد و می توانید رنگ روشن مورد علاقه خود را به صورت براق، مات و یا اکلیلی انتخاب کنید.

6. انتخاب ابعاد استاندارد برای کمد

ابعاد کمد دیواری استاندارد هم معضل کمبود جا را در اتاق مدیریت می کند و هم فضای کافی را برای وسایل تان فراهم می کند. عمق کمد را 60 سانتی متر در نظر بگیرید؛ عمق کمتر عملا کارآمد نیست و عمق بیشتر برای اتاق خواب کوچک ایده آل نیست. تمامی ابعاد و اندازه استاندارد کمد دیواری را می توانید در صفحه لینک شده ملاحظه نمایید.

ابعاد استاندارد کمد دیواری

7. بهترین نقطه از اتاق را کمد بزنید

انتخاب با شماست که در کدام نقطه از اتاق خواب کمد دیواری را طراحی و اجرا نمایید. اگر اتاق خواب شما پِرتی دارد، حتما فضای نزدیک به پرتی را برای کمد در نظر بگیرید تا با یک طراحی مناسب از شر آن خلاص شوید.

حتما جاگذاری تخت خواب و سایر لوازم رایج در اتاق را در ذهن خود مرور کنید تا بهترین نقطه را برای کمد انتخاب کنید. اگر به فنگ شویی و انرژی در اتاق اعتقاد دارید؛ جنوب غربی پر انرژی ترین نقطه برای کمد دیواری است.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.