نکاتی برای چیدمان آشپزخانه عروس و چیدمان کابینت


چیدمان آشپزخانه در نگاه اول عملی ساده به نظر می رسد، در حالیکه اگر آرایش وسایل و تجهیزات به صورت اصولی انجام نشود، ممکن است فضا نظم کافی را نداشته باشد. این امر برای اشخاصی که به اولین خانه خود نقل مکان می کنند، اهمیت بیشتری دارد. به همین دلیل باید چیدمان آشپزخانه عروس را با دقت و به صورت اصولی انجام دهید.

در این مقاله سعی شده است نکات مفیدی را در خصوص چیدمان وسایل در آشپزخانه به اشتراک بگذاریم.

• چیدمان آشپزخانه عروس ایرانی

• چیدمان در آشپزخانه های ایرانی

• چیدمان وسایل در آشپزخانه مدرن

• نحوه چیدمان وسایل کابینت

چیدمان آشپزخانه مدرن

چیدمان آشپزخانه عروس در 5 بخش

شاید جالب باشد بدانید یک آشپزخانه از 5 ناحیه (Zone) به شرح زیر تشکیل شده است :

1- ناحیه مصرفی (Consumables zone) : این ناحیه مخصوص نگهداری از مواد غذایی می باشد که به دو بخش تقسیم می گردد : مواد غذایی تازه در یخچال و مواد غذایی خشک و روغن ها که در پنتری و یا کابینت مخصوص اغذیه نگهداری می شود.

2- ناحیه غیر مصرفی (Non-consumables zone) : در این ناحیه ظروفی از قبیل بشقاب، لیوان و سایر وسایلی که بصورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرد، نگهداری می گردد.

3- ناحیه شست و شو (Cleaning zone) : این ناحیه شامل سینک و ماشین ظرفشویی می شود.

4- ناحیه آماده سازی (Preparation zone) : این ناحیه شامل کانتر و یا جزیره آشپزخانه می باشد که برای آماده سازی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

5- ناحیه پخت و پز (Cooking zone) : این بخش شامل اجاق گاز، فر و سایر تجهیزات تخت و پز می شود.

تمامی آشپزخانه ها مجهز به یخچال (ناحیه مصرفی)، کابینت (ناحیه غیر مصرفی)، سینک ظرفشویی (ناحیه شست و شو)، کانتر (ناحیه آماده سازی) و اجاق گاز (ناحیه پخت و پز) می باشد، در نتیجه با یک چیدمان اصولی می توان این نواحی را ساماندهی نمود.
حال شاید این سوال برایتان مطرح شود که ناحیه بندی چه اهمیتی دارد ؟

نگهداری وسایل نزدیک به ناحیه مرتبط

ناحیه بندی آشپزخانه به شما کمک می کند تا وسایل را نزدیک به ناحیه مرتبط نگهداری نمایید، در نتیجه دسترسی ها راحت تر خواهد بود. به عنوان مثال مجموعه چاقوها، تخته آشپزخانه، ادویه جات و سایر وسایل مورد نیاز برای آماده سازی غذا باید نزدیک به ناحیه آماده سازی قرار گیرد. در حالیکه قابلمه ، تابه و سایر ظروف پخت غذا باید نزدیک به ناحیه پخت و پز باشند.

نگهداری ظروف روزانه نزدیک سینک و ماشین ظرفشویی

ناحیه غیر مصرفی شامل ظروفی می شود که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرند، در نتیجه بهتر است این ناحیه نزدیک به سینک و یا ماشین ظرفشویی ( ناحیه شست و شو ) باشد. در این صورت هنگام تخلیه ماشین ظرفشویی، دسترسی راحت به محل نگهداری ظروف خواهید داشت.

نزدیکی ناحیه آماده سازی به تجهیزات پخت و پز

بهتر است فاصله اجاق گاز و یا ماکروفر بیشتر از چند قدم از کانتر نباشد، در این صورت پس از پخت و پز و یا گرم کردن، بلافاصله ظرف غذا را بر روی کانتر قرار می دهید.

در صورتی که آشپزخانه کوچکی دارید، رعایت این اصول شاید چندان عملی نباشد، با این حال می توان برخی از این قواعد را مد نظر داشته باشید.

نحوه چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی

با توجه به اینکه در آشپزخانه کوچک با محدودیت فضا مواجه می شوید، می توانید اقداماتی را به شرح زیر انجام دهید.

دکوراسیون آشپزخانه فضایی دلنشین را فراهم می آورد. برای مشاهده جدیدترین ایده های دکوراسیون در سال 2021 همراه با گالری عکس، به صفحه دکوراسیون کابینت آشپزخانه مراجعه نمایید.

چیدمان آشپزخانه ایرانی با گروهبندی وسایل

یکی از راهکارهای فراهم آوردن آشپزخانه ای خلوت و منظم، گروهبندی لوازم و تجهیزات می باشد. این دسته ها شامل لوازمی است که به صورت روزانه و یا به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند. به همین منظور ، ضروری است تا کابینت آشپزخانه دارای فضاهای متعددی از قبیل قفسه ، کشو و پنتری باشد تا بتوان تجهیزات را در داخل آن ساماندهی نمود.

در صورتی که از برخی از وسایل استفاده نمی کنید، بهتر است در نقطه ای خارج از دسترس مانند قفسه بالای کابینت از آن نگهداری کنید.

چیدمان آشپزخانه ایرانی

بهره گیری از تجهیزات توکار مانند اجاق گاز و یخچال توکار

امروزه وسایلی از قبیل گاز و فر به صورت توکار نیز طراحی می گردند، این امر منجر می شود تا از فضا بیشترین بهره را برد. علاوه بر این، تجهیزات توکار نظم بیشتری به محیط آشپزخانه می دهد. اجاق های توکار عموماً ظاهری زیبا از جنس شیشه، سرامیک و استیل دارند.

برای آشپزخانه های کوچک می توان از اجاق هایی که مجهز به فر می باشد استفاده نمود. در حقیقت برای افرادی که علاقمند به شیرینی پزی هستند، بهتر است بجای تهیه تجهیزات پخت و پز متعدد از یک اجاق گاز مبله بهره ببرید.

اجاق گاز توکار

بهره گیری از جزیره آشپزخانه

جزیره می تواند جایگزین مناسبی برای کانتر در آشپزخانه های کوچک باشد. زیرا جزیره فضایی را همانند کابینت فراهم می آورد که برای نگهداری وسایل آشپزخانه و حتی تجهیزات توکار کاربردی است. علاوه بر این با قرار دادن تعدادی صندلی بار می توان از آن به عنوان میز و حتی جداکننده در آشپزخانه بهره برد.

شیوه چیدمان آشپزخانه مدرن

” مثلث آشپزخانه ” یکی از مواردی است که در سبک های مدرن اجرا و پیاده سازی می گردد. علت نامگذاری این چیدمان بنام ” مثلث” امکان ایجاد یک مثلث با ترسیم خطوط فرضی است. در حقیقت پلان آشپزخانه های مدرن به صورتی طراحی می گردد که یک مثلث فرضی بین سینک، اجاق گاز و یخچال ایجاد می گردد. هدف از این طراحی حصول اطمینان از مسدود نبودن دسترسی آسان به این فضاها در یک فاصله معقول می باشد.

آشپزخانه هایی که طراحی U شکل دارند مناسب برای این چیدمان طراحی شده اند. در این طراحی گاز و یخچال در یک راستا و سینک ظرفشویی در ضلع روبروی مثلث قرار می گیرد.

چیدمان کابینت آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه ایرانی متناسب با فرهنگ ما و چیدمان کابینت عروس با توجه به در چشم بودن آن از اهمیت بالایی برخوردار است. یک چیدمان خوب باعث می شود دسترسی راحتی به وسایل مورد نیازتان داشته باشید. ضروری است طراحی کابینت ها توسط افراد متخصص انجام شود تا فضایی بهینه و کارآمد را در اختیار داشته باشید. تعبیه فضای مخصوص برای تجهیزاتی از قبیل فر، ماکروفر، ماشین ظرفشویی و … یکی از اقدامات موثر در راستای ایجاد نظم در آشپزخانه می باشد. در ادامه ایده هایی را برای چیدمان وسایل در کابینت مطرح می نماییم.

شرکت روماک تولیدکننده کابینت آشپزخانه در انواع چوبی و ام دی اف می باشد. به روزترین طرح های کابینت را در صفحه مدل کابینت آشپزخانه مشاهده فرمایید.

چیدمان کابینت آشپزخانه با اکسسوری و سبد سوپرمارکت

انواع اکسسوری و سوپرمارکت برای چیدمان وسایل در کابینت کاربردی هستند. این اقلام به شما این امکان را می دهد تا فضای داخل کابینت را سازماندهی نموده و از آن به صورت بهینه بهره ببرید. با توجه به سایز و نوع یونیت کابینت این اقلام تهیه و خریداری می گردند.

چیدمان کشوهای آشپزخانه

سبد های سوپرمارکت : انواع سبدهای ایستاده و یخچالی در ابعاد مختلف در بازار موجود هستند. این سبدها از کف و از کنار در داخل یونیت کابینت نصب می گردند. در برخی موارد کابینت به صورت کشویی نیز طراحی می شود، در نتیجه با حرکت یونیت بر روی ریل، با قفسه هایی منظم و ساماندهی شده مواجه می شوید. سبدهای سوپر یخچالی نیز برای پنتری مناسب می باشد و عموماً ارتفاع زیادی داشته و طبقه بندی شده هستند.

پنتری آشپزخانه

اکسسوری کابینت کنج : برای بهره گیری بیشتر از فضای داخل کابینت، تولیدکنندگان اقدام به طراحی کابینت های کنج می نمایند. این کابینت ها با توجه به لولاهای مخصوصی که دارند، دید و دسترسی خوبی را فراهم می آورند. در نتیجه می توانید با مجهز کردن آن به اکسسوری کنج، بیشترین بهره را از فضا ببرید. این اکسسوری ها به صورت ریلی، چرخشی و لوبیایی تولید می گردند.

اکسسوری کابینت

سبدهای آبچکان : این سبدها برای قرار دادن ظروف شسته شده کاربردی هستند و در انواع دو طبقه و رومیزی موجود هستند.
همچنین می توانید از اکسسوری داخل کشو و ادویه جات نیز بهره ببرید.

چیدمان کابینت زیر سینک ظرفشویی

بسیاری از افراد از کابینت زیر سینک ظرفشویی برای سطل زبانه استفاده می نمایند. امروزه اکسسوری ریلی زباله به صورت تک و یا دو قلو موجود می باشد که امکان تفکیک زباله را به شما می دهد. همچنین می توانید از تعدادی سبد کف برای ساماندهی مواد شوینده در فضای باقیمانده کابینت زیر سینک استفاده نمایند.

چیدمان کابینت زیر سینک ظرفشویی

علاوه بر موارد فوق، بهره گیری از ظروف مخصوص برای نگهداری مواد غذایی خشک از جمله حبوبات، ادویه جات و دمنوش ها همراه بر چسب، عملکردی موثر در راستای سازماندهی آشپزخانه می باشد.

سوالات متداول

امروزه آشپزخانه های ایرانی به صورت کاملا مدرن چیدمان می گردند. کابینت های رنگ روشن با تعبیه فضاهای کارآمد برای ماشین آلات آشپزخانه، جزیره وسط و پرده های شید از جمله بارزترین ویژگی های آشپزخانه های ایرانی مدرن هستند.

کابینت محلی برای ساماندهی تجهیزات آشپزخانه است، برای نظم بیشتر از قفسه ها و اکسسوری های مخصوص داخل کابینت استفاده نمایید.

اکسسوری ریلی برای سطل زباله و سبد های کف برای مواد شوینده ، ایده مناسبی برای ساماندهی کابینت زیر سینک است.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چیدمان آشپزخانه