جدیدترین طرح ها و مدل های جزیره آشپزخانه کلاسیک و مدرن


جزیره آشپزخانه (Kitchen island) در اشکال، ابعاد و سبک های مختلفی طراحی می گردد. در حقیقت با یک جست و جوی ساده متوجه می شوید که جزیره با پهنای کم یا زیاد، به صورت متحرک و یا ثابت، مستقل و یا همراه با سینک موجود می باشد. در نتیجه بهتر است متناسب با نیاز تان اقدام به انتخاب طرح جزیره نمایید. همچنین ضروری است پیش از تصمیم گیری در خصوص طرح ایده آل، اطلاعاتی را در خصوص انواع جزیره کسب نمایید.

برای مطالعه مطالب زیر، بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

• کاربردهای جزیره

• انواع جزیره های آشپزخانه

• سبک جزیره مدرن ، کلاسیک و ایرانی

• طراحی جزیره های آشپزخانه

• ویژگی های جزیره های لوکس

جزیره آشپزخانه کلاسیک اجرا شده توسط روماک

جزیره آشپزخانه کلاسیک

جزیره آشپزخانه شیک

جزیره آشپزخانه لوکس

جزیره آشپزخانه نئوکلاسیک

جزیره آشپزخانه

کاربردهای جزیره آشپزخانه

جزیره به صورت چندمنظوره و با توجه به نیاز شما مورد استفاده قرار می گیرد. در مجموع می توان گفت بهره گیری از جزیره با کاربری های زیر رایج می باشد.

امروزه اپن و کانتر آشپزخانه جای خود را به انواع جزیره داده است، به همین دلیل تولیدکنندگان کابینت جزیره را متناسب با کابینت های آشپزخانه طراحی می نمایند. انواع کابینت های مدرن و کلاسیک را همراه با  مدل کابینت آشپزخانه ایرانی جدید مشاهده فرمایید.

– فراهم آوردن فضایی برای آشپزی

– جداسازی و تفکیک محیط پذیرایی و آشپزخانه روباز ( open )

– بهره گیری از سطح آن به عنوان میز ( همراه با صندلی بار برای ارتفاع بیش از 70 سانتی متر و یا طراحی یک طرف جزیره با ارتفاع کمتر)

– فراهم آوردن فضایی برای تجهیزات آشپزخانه و یا سینک ظرفشویی

– بهره گیری از کابینت و کشوهای مازاد

– ایجاد فضایی گرم و صمیمی برای دورهمی های دوستانه به صرف صبحانه و یا عصرانه

جزیره آشپزخانه ساده

انواع جزیره اشپزخانه

جزیره به صورت ثابت و یا متحرک و با ویژگی های زیر طراحی می گردد.

جزیره ثابت (Built-in island)

این نوع از جزیره مناسب برای آشپزخانه های بزرگ می باشد که عموماً همراه با بار طراحی می گردد و به عنوان میز غذاخوری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. قسمت بار عموماً ارتفاع بیشتری داشته و نیاز به صندلی های مخصوص با پایه های بلند دارد.

البته طراحی میز کانتر که یک بخش آن ارتفاع کمتری دارد نیز امکان پذیر می باشد. در این صورت از بخش بلندتر برای آشپزی و آماده کردن غذا بهره گرفته می شود، و از قسمت کوتاه تر همراه با صندلی های استاندارد برای سرو غذا استفاده می گردد.

جزیره آشپزخانه دو تکه

جزیره آشپزخانه متحرک (Movable Island Cart)

جزیره متحرک جزو مبلمان آشپزخانه محسوب می گردد و قابلیت جابجایی دارد، بنابراین به عنوان جزیره آشپزخانه کوچک کاربرد دارد. این نوع از جزیره قیمت مناسب تری داشته و برای خانه های اجاره ای نیز مناسب است، زیرا به هنگام نقل مکان به خانه جدید می توانید جزیره را نیز به آشپزخانه خود منتقل نمایید.

انواع مدل جزیره آشپزخانه

طرح جزیره متناسب با سبک طراحی آشپزخانه انتخاب می شود و با سایر اجزا از قبیل کابینت همخوانی دارد. در حقیقت می توان گفت جزیره همراه با کابینت های آشپزخانه سفارشی سازی می گردد. در ادامه به بررسی ویژگی های جزیره در سبک های مختلف می پردازیم.

جزیره کابینت آشپزخانه

جزیره آشپزخانه مدرن

جزیره آشپزخانه مدرن برای ساده پسند ها مناسب می باشد. جزیره در فضاهای های مدرن و معاصر، دارای ویژگی های زیر می باشد.

برای مشاهده مدل های کابینت مدرن و کسب اطلاعات بیشتر ، به صفحه  کابینت مدرن چوبی مراجعه نمایید.

1- حذف زاویه های 90 درجه : جزیره های مدرن دارای گوشه های گرد هستند. زاویه 90 درجه و اصطلاحاً تیز در سبک مدرن جایگاهی ندارد، این موضوع باعث می شود تا نشستن و یا راه رفتن در نزدیکی جزیره خطرناک نباشد.

2- جزیره کارآمد : کارایی و عملکرد مفید در سبک مدرن ضروری است، به همین دلیل می توانید فضایی به خصوص برای سینک و یا اجاق گاز بر روی جزیره تعبیه نمایید. علاوه بر این، در نظر گرفتن کابینت و کشو های متعدد برای نگهداری وسایل آشپزخانه نیز امکان پذیر است.

3- کانتر جزیره : کانتر جزیره از جنس کوارتز، چوب، بتن و استیل برای سبک مدرن و معاصر رایج می باشد.

لازم به ذکر است در سبک مدرن از جزئیات پرهیز می شود. بنابراین جزیره فاقد پنل قابدار، منبت کاری ، تاج و یراق آلات وینتیج می باشد. رنگ های خنثی بصورت پوششی ، روکش چوب و هایگلاس در این سبک کاربردی هستند.

جزیره آشپزخانه مدرن

جزیره آشپزخانه کلاسیک

در آشپزخانه های کلاسیک و سنتی، جزیره دارای ویژگی های زیر می باشد.

1- جزئیات تاثیرگذار : بدنه جزیره در سبک کلاسیک به صورت قاب دار و همراه با ستون طراحی می شود. منبت کاری و یراق آلات چشمگیر نیز برای جزیره های کلاسیک کاربردی می باشد. در صورتی که از ستون برای گوشه های کانتر استفاده نشده باشد، کف آن همراه با پاخور طراحی می گردد.

2- رنگ سفید و یا طرح چوب : حفظ رگه های چوب در سبک کلاسیک بسیار رایج می باشد. در نتیجه کانترهای چوبی با رنگ موج نما برای آشپزخانه های کلاسیک گزینه مناسبی است، با این حال می توان از رنگ سفید مات ( پلی اورتان) و یا رنگ پتینه نیز بهره گرفت.

3- کانتر جزیره : سنگ ماربل با رنگ سفید برای جزیره کلاسیک مناسب است. البته می توان از گرانیت و یا کوارتز مشکی ساده و یا طرح دارنیز بهره گرفت.

در مجموع می توان گفت یکی از بارزترین ویژگی های جزیره در سبک کلاسیک، زیبایی و جزئیات فراوان آن می باشد.

جزیره آشپزخانه کلاسیک

جزیره آشپزخانه ایرانی

در آشپزخانه های ایرانی از انواع کابینت های چوبی، روکش چوب، رنگ پوششی و هایگلاس بهره گرفته می شود. بنابراین بهتر است جزیره متناسب با کابینت طراحی گردد. بهره گیری از کانتر یک یا دو تکه ( یک بخش برای بار و بخشی دیگر برای غذاخوری) در آشپزخانه های ایرانی رایج می باشد.

جزیره آشپزخانه ایرانی

طراحی جزیره اشپزخانه

با توجه به مساحت موجود در فضا ، امکان طراحی جزیره در مدل های زیر وجود دارد.

جزیره Galley : این نوع از جزیره مستطیل شکل بوده و طول نسبتا زیادی دارد، در نتیجه فضایی زیاد را برای نگهداری وسایل فراهم می آورد و برای آشپزخانه های بزرگ و باز مناسب می باشد. همچنین به عنوان یک جداکننده بین آشپزخانه و پذیرایی کاربردی است.

جزیره L و U شکل : این جزیره ها هم برای آشپزخانه های بزرگ کاربردی هستند و فضایی با دسترسی فوق العاده فراهم می آورد. تعبیه سینک، تعدادی کابینت و حتی محلی برای قرار دادن صندلی نیز امکان پذیر می باشد.

جزیره های دایره ای : این مدل از جزیره دارای طراحی گرد و یا نیم دایره می باشد، در نتیجه می توانید آشپزخانه ای متفاوت را فراهم آورید.

ویژگی جزیره اشپزخانه های لوکس

جزیره اشپزخانه های لوکس دارای ویژگی هایی می باشد که در ادامه آنها را بر می شماریم.

فضای کارآمد در جزیره : برخی از آشپزخانه ها بسیار کوچک هستند و کابینت های آشپزخانه فضای کافی را برای نگهداری ظروف و حتی تجهیزاتی از قبیل فر، ماشین ظرف شویی و … فراهم نمی آورد. در این صورت بهتر است جزیره را سفارشی سازی نمایید تا از تمام فضای موجود برای کابینت، کشو و شلف بهره ببرید و حتی بخشی از آن را به عنوان محلی برای فر در نظر بگیرید.

جزیره همراه با سینک و یا اجاق گاز : امروزه بسیاری از طراحان اقدام به تعبیه سینک ظرفشویی بر روی جزیره می نمایند. البته در صورت تمایل می توان گاز رومیزی را نیز بر روی کانتر جزیره تعبیه نمود.

جزیره آشپزخانه با فر

نورپردازی : محل قرارگیری جزیره عموما دور از پنجره می باشد، بنابراین با در نظر گرفتن تعدادی چراغ سقفی در بالای کانتر، نور لازم را تامین نمایید.

در نهایت می توان گفت بهتر است جزیره همراه با کابینت آشپزخانه و متناسب با نیاز و محیط شما سفارشی سازی گردد. عموماً سازندگان و تولیدکنندگان کابینت راهنمای شما در این زمینه خواهند بود.

ایده هایی برای جزیره آشپزخانه متحرک

جزیره های متحرک مناسب برای آشپزخانه های کوچک است. این جزیره ها عموما دارای چرخ بوده و به راحتی قابل حرکت دادن هستند. از آنجایی که این مدل جزیره ها کوچک و قابل انتقال می باشند؛ پیشنهاد می شود از چوب طبیعی بهره ببرید تا هم زیبا و هم ماندگار باشد.

حفظ رنگ طبیعی چوب همخوانی با کابینت های چوبی و سبک کلاسیک دارد. جزیره چوبی متحرک رنگ شده ( سفید ، طوسی و … ) نیز برای آشپزخانه های مدرن با کابینت های سفید مناسب است.

با قرار دادن یک کفه در قسمت پایین جزیره نیز می توانید از فضایی کارآمد برای نگهداری ظروف بهره ببرید. این کفه می تواند روباز و یا کشو خور باشد.

از آنجایی که طراحی و ساخت این جزیره ها چندان پیچیده نیست، می

پتوانید به سادگی طرح ایده آل خود را پیدا کرده تا نجار اقدام به ساخت آن نماید.

سوالات متداول

جزیره آشپزخانه کاربری مشابه کانتر و یا اپن اشپزخانه دارد، با این تفاوت که کاملا جدا و مستقل از کابینت ها و حتی دیوار آشپزخانه است. بخش پایین جزیره مجهز به کابینت است و امکان تعبیه گاز و یا سینک بر روی آن وجود دارد.

جزیره با ستون و سر ستون کلاسیک، نما اضافه قابدار در رنگ های چوب طبیعی و یا پتینه برای سبک کلاسیک مناسب هستند.

جزیره بخشی از کابینت آشپزخانه محسوب می گردد، در نتیجه طرح آن از طرح کابینت الهام گرفته می شود و به زیبایی هر چه بیشتر آشپزخانه منجر می شود. کانتر بخشی از آشپزخانه بوده و می توان رنگ و طرح صفحه آن را متناسب با کابینت ها انتخاب نمود.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *