اصول چیدمان کمد لباس


چیدمان کمد لباس یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در نظم دهی اتاق خواب به شمار می آید؛ زیرا اگر به درستی انجام نشود، باعث آشفتگی در فضای داخلی اتاق خواهد شد.

به طور معمول دسترسی به وسایل مورد نیاز در کمد نامنظم، بسیار دشوار است، از این رو اگر می خواهید با اصول چیدمان کمد بیشتر آشنا شوید. برای مطالعه مطالب زیر بر روی عنوان مورد نظر کلیک نمایید:

ایده های کمد

شیوه های چیدمان کمد لباس

رعایت اصول چیدمان کمد در تقسیم بندی لوازم و ایجاد فضایی بهینه برای لباس ها بسیار ضروری است. همچنین در کمد هایی که فضایی کافی برای اشیا دارند، شرایط بهتری برای نگه داری وسایل وجود دارد و برای جابه جایی لوازم داخل کمد کمتر به دردسر خواهیم افتاد.

جهت مشاهده مدل های کمد دیواری در سبک های مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک به صفحه کمد دیواری شیک مراجعه نمایید.

نحوه چیدمان کمد لباس

برای چینش وسایل در داخل کمد 4 گام مهم به شرح زیر داریم:

1) کنار گذاشتن لوازم اضافی : اولین قدم در چیدمان کمد تخلیه کامل وسایل درون آن می باشد، زیرا در این صورت ناچار می شوید تا فضای داخلی را از هر گونه آلودگی پاکسازی کنید. حتی اگر دیوار های داخلی کمد نیاز به رنگ آمیزی دارند، رنگی مناسب را انتخاب کرده تا در برابر کپک و پوسیدگی مقاوم باشد.

2) طبقه بندی کردن کمد : تمامی وسایل را بسته بندی کرده و با توجه به نوع و کاربرد آن در سبد و یا باکس های مخصوص قرار دهید.

سبد های کمد دیواری

3) حذف وسایل غیر ضروری : حال تمامی وسایل اضافی را از اتاق حذف کرده، همینطور می توانید برای طبقه بندی منظم تر از قفسه های جانبی کمک بگیرید، به طور مثال فضای کناری و بالای پنجره مکان مناسبی برای ایجاد قفسه هستند.

4) زیباسازی فضای ظاهری : در آخر در صورت وجود فضای کافی می توانید از لوازم دکوراتیو در داخل و کنار قفسه برای زیبایی بیشتر نمای کلی بهره بگیرید.

پس از این 4 گام ممکن است کمد دیواری های مختلف شرایط متفاوتی داشته باشند،بنابراین شما را راهنمایی می کنیم تا با توجه به کمد لباس خود بهترین چینش را داشته باشید.

نحوه چیدمان کمد دیواری کوچک

از آنجائیکه متراژ خانه ها نسبتا کوچک است، کمد دیواری نیز کوچک طراحی می گردد. از این رو بهتر است از فضای کمد دیواری به صورت بهینه استفاده کرد. در ادامه ایده هایی برای چیدمان کمد کوچک مطرح می کنیم.

لازم است بدانید برای استفاده ی بهینه از کمد های کم جا با فضای محدود، تمامی نقاط حائز اهمیت هستند؛ بنابراین از قرار دادن وسایل غیر ضروری بپرهیزید تا بتوانید از هر قسمت بیشترین استفاده را ببرید.

به طور مثال درب کمد یکی از مناسب ترین مکان ها برای آویزان کردن قفسه بندی های کوچک است. در این صورت واجب است تا عمق کمد را 60 تا 70 سانتی متر در نظر بگیرید تا برای باز و بسته کردن درب کمد دچار مشکل نشوید.

چیدمان کمد عمیق

مهم ترین کاری که باید برای چیدمان کمد های عمیق انجام دهید، طبقه بندی کمد است؛ زیرا معمولا ارتفاع این گونه کمد ها زیاد بوده و در صورت چیدمان وسایل در کف کمد فضای بالایی خالی و بی استفاده می ماند.

چیدمان کمد دیواری بدون قفسه

اگر کمد دیواری اتاق خواب طبقه بندی ندارد، نکات زیر می توانند گزینه مناسبی برای استفاده ی بهینه از فضای داخلی کمد باشند:

باکس های پلاستیکی : در صورت نبود قفسه، باکس ها وسیله ی مناسبی برای تقسیم بندی هستند. همچنین باکس شفاف کمد موجب می شود که وسایل درون باکس مشخص باشند، در این صورت انتخاب وسیله مورد نظر آسان تر خواهد بود. لازم به ذکر است فضای زیر لباس های آویزان شده نیز گزینه ی مناسبی برای جایگذاری این جعبه های داخل کمد است.

باکس های پلاستیکی

آویز های چرخان : این نوع آویز ها یکی از نظم دهنده های مناسب برای داخل کمد می باشند و می توان از آن ها برای آویزان کردن کروات ، کمربند و شال استفاده کرد، همینطور پشت درب کمد فضای کاربردی برای نصب رخت آویز و قلاب های چسبی دارد.

آویز لباس

قفسه های متحرک : اگر درون کمد قفسه نصب نشده، بکارگیری قفسه های سیار پیشنهاد می شود همانند قفسه های پارچه ای که به آسانی از رگال آویزان می شوند، همچنین در صورت نیاز می توانید با توجه به چیدمان کمد جایگاه آن را تغییر دهید.

قفسه های دیواری

استفاده از فضای عمودی درب کمد : اگر عمق کمد دیواری تان 60 سانتی متر و یا بیشتر است، چرا از فضای عمودی استفاده نکنید! پشت درب کمد محل مناسبی برای نگهداری لباس است، اما اگر عمق کمد کم باشد، فضای داخلی توسط رگال های داخلی اشغال می شود و فضای اضافی برای استفاده از درب باقی نمی ماند.

به سادگی می توانید از تعدادی آویز لباس برای نگهداری شال و روسری بر روی درب کمد ( از داخل ) استفاده کنید. بجای آویز می توانید از قلاب برای آویزان کردن کلاه و کیف هم استفاده نمود. در کل می توان گفت استفاده از آویز و قلاب برای چیدمان کمد بدون قفسه ایده بسیار خوبی می باشد.

تجهیزات کاربردی برای چیدمان کمد دیواری

برای چیدمان کمد دیواری، از انواع تجهیزات کاربردی می توان استفاده نمود که در ادامه آن ها را بیان می نماییم.

در صورتی که علاقمند به انتخاب کمد دیواری جدید مطابق با طرح و رنگ های روز و محبوب هستید؛ پیشنهاد می کنیم گالری عکس کمد های مدرن را همراه با ویژگی های فنی ملاحظه فرمایید.

جالباسی چندکاره : با بکار بردن این جالباسی ها می توان جایگاه مناسبی را برای آویزان کردن شلوار ، کیف و کراوات ایجاد کرد.

اکسسوری کمد

رگال متحرک : این نوع رگال ها به دلیل داشتن دسته ی هیدرولیکی در هر ارتفاعی قابل استفاده بوده و به راحتی در ریل خود حرکت می کنند، از این رو وسیله ای کاربردی برای چیدمان کمد محسوب می شوند.

رگال کمد

قفسه های دیواری : برای نظم بیشتر کمد می توانید برای کیف ها و کفش ها قفسه های جداگانه ای در نظر بگیرید که علاوه بر نظم دهی دارای زیبایی ظاهری نیز هستند.

چهارپایه کوچک : برای دسترسی آسان به طبقات بالاتر می توانید از یک چهار پایه مخصوص بهره ببرید.

چیدمان کمد لباس عروس

چیدمان کمد لباس عروس و داماد از مهم ترین اقدامات برای داشتن خانه شیک و به روز است و با توجه به اینکه کمد های زوج های جوان در ابتدای زندگی مشترک امکان طراحی و یا تغییر دکوراسیون را دارد، از این رو می توان از ایده های زیر بهره برد.

چیدمان کمد دیواری عروس به سبک مدرن

امروزه در طراحی مدرن، کمد دیواری فاقد درب بوده و فضای داخلی کمد مشخص است. در این مدل زیبایی چیدمان و منظم بودن فضای کمد از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا کمد نقش پر رنگی در سامان دهی وسایل داشته، از این رو نحوه چیدمان کمد عروس بر روی زیبایی اتاق خواب تاثیر گذار است.

کمد دیواری نئوکلاسیک پس از سبک مدرن پر طرف دارترین طرح است.

چیدمان کمد دیواری

اتاق لباس مجزا

اتاق لباس امروزه یکی از پرکاربردی ترین قسمت ها برای چیدمان لباس ها و اکسسوری ها به شمار می آید که برای اتاق خواب هایی با ابعاد بزرگ مناسب است. همچنین اتاق لباس با ایجاد فضایی اختصاصی برای وسایل، فضای داخلی را خلوت و یکپارچه می کند و به دلیل جذابیت ظاهری از ویژگی های لوکس برای اتاق محسوب می شود.

اتاق لباس

بکارگیری کشو های مخصوص اکسسوری

به طور معمول اشیای کوچک همانند جواهرات و کیف پول ها، اگر جای مشخصی نداشته باشند، دسترسی به آن ها دشوار می شود؛ از این رو لازم است ساختاری جداگانه به اکسسوری ها اختصاص دهید که قسمت بندی مناسبی نیز داشته باشد که در صورت عدم رعایت به وسایل کوچک و ظریف آسیب وارد می شود.

کشو اکسسوری کمد دیواری

کمد های کنج و جزیره

ایجاد قفسه کمد در کنج اتاق یکی از بهترین روش ها برای نظم دهی است، زیرا وسایلی که به طور مداوم مورد نیاز نمی شوند (همانند چمدان ها و لباس های فصلی) بدون اینکه فضای اصلی کمد را اشغال کنند در این قفسه های کنج قرار می گیرند.

کمد فاقد درب

چیدمان کمد نوزاد

امروزه منازل از متراژ پایینی دارند به همین جهت به طور معمول چیدمان کمد نوزاد از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر در چیدمان کمد دقت کافی نشود، کل فضای خانه دچار آشفتگی خواهد شد. همینطور چیدمان باید به گونه ای باشد تا وسایل ضروری دسترسی آسانی داشته باشند.

سوالات متداول

چیدمان کمد باید به گونه ای باشد که از فضا بیشترین بهره را برد. برای این کار بهتر است از انواع اکسسوری داخل کمد از قبیل رگال متحرک، سبدهای تفکیک لباس و ... استفاده نمود. همچنین بهتر است کمد دیواری همراه با شلف و کشوهای کارآمد ساخته شود.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.