نحوه نصب کمد دیواری


نصب کمد دیواری عموماً توسط فرد نصاب انجام می شود. شرکت هایی که ساخت کمد دیواری را انجام می دهند، با در نظر گرفتن هزینه ای مازاد، خدمات نصب در محل را نیز ارائه می دهند.

فرایند نصب انواع کمد ها به چندین روش انجام می گیرد. با یک جست و جوی ساده در اینترنت، ویدئوهای متنوعی را از روش های مختلف نصب مشاهده خواهید کرد که هر کدام یراق آلات مختلفی را به کار می برند. در ویدئوی بالا نصب و قرارگیری کمد دیواری توسط نصاب شرکت روماک را ملاحظه می نمایید.
در ادامه قصد داریم به بررسی مراحل نصب بدنه کمد و درب ها بپردازیم.

برای مطالعه مطالب زیر، بر روی عناوین کلیک نمایید.

• نکاتی در خصوص سفارشی سازی کمد دیواری

• مراحل نصب و قرارگیری کمد دیواری

• نصب قفسه ها و کشوها در داخل کمد

شیوه نصب کمد دیواری

سفارش و ساخت کمد دیواری

به هنگام سفارشی سازی کمد، طرح مدنظر کارفرمایان متناسب با فضا و ابعاد مورد نیاز طراحی می گردد. یکی از نکاتی که به هنگام سفارش کمد باید در نظر گرفت؛ نحوه بازشوی درب می باشد. درب ریلی و درب لولا خور از جمله رایج ترین بازشوها برای کمد هستند. انتخاب بازشوی درب کمد کاملا مطابق با سلیقه و نیاز شما انجام می گردد. البته فضای موجود نیز تا حد زیادی تعیین کننده می باشد. زیرا درب های لولایی، نیاز به فضای خالی برای بازشو دارند.
در این مقاله روش نصب کمد دیواری با درب لولاخور را شرح می دهیم. در نظر داشته باشید که فرایند نصب درب های ریلی متفاوت می باشد.

سفارش کمد دیواری

مراحل نصب کمد دیواری

کمد دیواری از اجزای مختلفی از قبیل بدنه، درب، کشو و شلف تشکیل می شود. این اجزا توسط یراق آلات مختلف به یکدیگر متصل می گردند. بخاطر داشته باشید که دیواری که کمد بر روی آن نصب می شود باید مسطح و فاقد هر گونه بر آمدگی باشد.
مراحل نصب به شرح زیر است:

1- نصب بدنه کمد دیواری

بدنه کمد مطابق با ابعاد مورد نظر ساخته می شود. کف بدنه به منزله حفظ تعادل و کاهش استهلاک، نیاز به پایه یراقی دارد. پس از اندازه گذاری دقیق، پایه ها به کف بدنه پیچ می شوند.

نصب پایه کمد دیواری

سپس باید از تراز بودن پایه ها اطمینان حاصل نمود. در صورتی که بدنه تراز نباشد، نیاز به رگلاژ پایه ها وجود دارد.

پایه های کمد دیواری

2- اتصال قسمت های مختلف بدنه

معمولاً بدنه کمد یکپارچه نبوده و از چندین قطعه تشکیل می شود. این قطعات باید در محل نصب به یکدیگر متصل شوند. البته این موضوع به طراحی کمد بستگی دارد. پس از تراز بندی قطعات بر روی یکدیگر، اقدام به پیچ کردن آن ها به بدنه می نماییم. در نهایت کمد دیواری به صورت یکپارچه خواهد بود.

نصب بدنه کمد دیواری

در این مرحله، می توان از ابزار ” گیره ” برای ترازبندی دقیق 2 قطعه به یکدیگر استفاده نمود.

اتصال بدنه های کمد دیواری

3- نصب دور کوب بدنه کمد

امروزه کمد دیواری های چوبی لوکس همراه با دور کوب طراحی می گردند. دورکوب شامل روکوب ، تاج و پاخور می باشد که دور تا دور بدنه کمد را احاطه می کند. این امر موجب زیبایی بیشتر کمد می گردد، زیرا تمامی حدفاصل های زمین تا بدنه از قسمت پایین کمد و بدنه تا سقف از قسمت بالای کمد را می پوشاند.

همانطور که در ویدئوی بالا مشاهده می نمایید، از یک تکه چوب به عنوان قالب به هنگام نصب دورکوب استفاده می شود. این قالب دارای ضخامت 2 سانتی متر می باشد. در حقیقت این ضخامت برابر با قطر درب کمد همراه با 3 میلیمتر بادخور است. این عمل باعث می شود تا بدنه و روکوب به صورتی تراز شوند که به هنگام نصب درب بر روی بدنه، درب هم سطح با روکوب باشد.

نصب دورکوب کمد دیواری

4- نصب لولاها بر روی درب کمد

نصب لولا بر روی درب کمد، نیاز به اندازه گذاری دقیق بر روی درب و بدنه دارد. پس از اندازه گذاری ، با بهره گیری از ابزار گردبُر محل لولا را بر روی درب تعبیه می نماییم. سپس لولا با بهره گیری از پیچ بر روی درب کمد نصب می گردد.

لولای کمد دیواری چوبی

فاصله لولا از لبه درب به نوع لولا بستگی دارد. در ویدئوی بالا، لولای 90 درجه بلوم اتریش بکار برده شده که با فاصله 3 میلیمتر از لبه ، بر روی درب نصب شده است.

نصب لولای گازور کمد

لازم به ذکر است انواع لولا، عملکرد متفاوتی دارند. به عنوان مثال لولاهای 45، 90 و 180 درجه موجود هستند که هر کدام میزان دید و دسترسی متفاوتی را برای کاربران فراهم می آورد.

لولای کمد دیواری

5- نصب درب کمد بر روی بدنه

نصاب ها همواره ابزاری را برای ترازبندی به همراه دارند. تراز لیزری از جمله کاربردی ترین این ابزار ها می باشد. به هنگام نصب درب بر روی بدنه، این ابزار به هم تراز بودن درب و بدنه کمک می نماید. پس از کسب اطمینان از شاقول بودن آن ها، اقدام به پیچ کردن لولا به بدنه می نماییم.

6- نصب دستگیره بر روی درب کمد

در مرحله آخر، باید آکس دستگیره را اندازه گیری نمایید. سپس محل دقیق را بر روی درب تعیین نموده و اقدام به ایجاد محل پیچ دستگیره بر روی درب نمایید.

دستگیره کمد دیواری

در نهایت دستگیره ها باید در محل خود پیچ شوند. دستگیره از جمله عواملی است که زیبایی کمد را چندین برابر می کند.

نصب دستگیره کمد دیواری

نصب شلف و کشوهای کمد دیواری

اکثر تولیدکنندگان کمد دیواری، اقدام به جایگزاری شلف ها و کشوها در محل کارخانه می نمایند. بنابراین، تنها بدنه و درب ها را به محل نصب ارسال می نمایند.

شلف ها عموماً به وسیله خار طبقه، در داخل بدنه کمد جایگزاری می شوند. خار طبقه به تعداد در داخل بدنه کابینت پیچ می گردند و قطعات شلف بر روی آن ها قرار می گیرند. لازم به ذکر است، این موضوع کاملاً به طراحی شرکت تولید کننده بستگی دارد. زیرا در برخی از طراحی ها، قطعات بدنه جداگانه طراحی می گردند، در این صورت نیازی به تعبیه شلف وجود ندارد. در مجموع شلف ها برای سازماندهی جای کفش، کلاه، کیف و … کاربردی هستند.

کشوها نیز دارای ریل می باشند که توسط شرکت تولیدکننده، بر روی بدنه و کشو تعبیه می شوند. تنها جایگذاری کشو در ریل در محل نصب انجام می گردد.
در نهایت می توان گفت در صورتی که ساخت کمد مطابق با ابعاد مورد نیاز انجام گردد، عملیات نصب بدون هیچ خللی توسط شخیص نصاب انجام می گردد. تاکید می شود که بهره گیری از ابزرای از قبیل تراز لیزری در طی این فرایند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *