نظافت درب چوبی منزل


نظافت درب چوبی منزل همواره یکی از دغدغه های خانم های خانه دار است زیرا پاک کردن غلط لکه ها، موجب آسیب به درب و یا کثیف تر شدنش می شود. درب های سفید چوبی از نظر زیبایی شناختی معمولا مناسب برای هر فضایی (از جمله کلاسیک تا مدرن) هستند. رنگ سفید نشان دهنده ی تمیزی، شفافیت و سادگی است از این رو نظافت آنها از اهمیت ویژه ای هم برخوردار می باشد.

درب ها نخستین جایی هستند که در نظافت باید به آنها دقت نماییم زیرا اولین نقطه ای از منزل می باشند که به چشم می آیند. معمولا اطراف دستگیره ها همچنین پایین درب ها بیشتر از سایر نقاط کثیف می شوند زیرا در معرض اثر انگشت ها و جای کفشی که با آن تلاش می کنیم تا درب را باز نگه داریم قرار دارند. در این مقاله ما به شما راه حل های ساده ای برای تمیز نگه داشتن درب های چوبی و در نتیجه خانه ای زیبا ارائه خواهیم داد.

نظافت درب چوبی منزل

 نکات مهم پیش از نظافت درب چوبی منزل

قبل از نظافت درب چوبی منزل درب حتما گرد و خاک آن را بگیرید. آب باعث می شود تا گرد و خاک روی سطح پخش شود و ظاهر بدی به درب بدهد، بنابراین حتما برای گردگیری وقت بگذارید. استفاده از یک قلم موی نقاشی تمیز برای تمیز کردن برجستگی های روی درب جادو می کند، چرا که ترک ها و شیارها را خیلی بهتراز پرهای و دستمال گردگیری تمیز می نماید. وقتی تمام نقاط درب را با دقت تمیز کردید یکبار دیگر با یک دستمال تمیز خاک های باقی مانده را بگیرید.

ضد عفونی و گردگیری روزانه درب و دستگیره ها

یکی از راه های معمول نظافت درب های چوبی این است که دستگیره ها را روزانه ضد عفونی کنید و مانع از ایجاد کثیفی روی آن شویم، برای این کار کافیست از دستمال مرطوب پاک کننده سطوح و یا اسپری ضد عفونی کننده ی مورد علاقه ی خودتان روی یک حوله ی نرم استفاده کنید تا تمام نقاطی که با دستتان لمس می کنید را تمیز نمایید. این امر مخصوصا در ماه های سرد سال حائز اهمیت است چرا که ما زمان بیشتری را در داخل منزل می گذرانیم.

نظافت دستگیره درب

پاك كردن درب چوبی سفید

پاک کردن درب چوبي سفید نیاز به احتیاط بیشتری دارد. ممکن است بخواهید از همان اسپری معمولی، سطوح درب پاک نمایید اما این حلال ها می توانند به درب، رنگ و یا حتی چوبش آسیب بزنند. بیشتر کثیفی هایی که روی درب های رنگ شده ظاهر می گردد بخاطر اثر انگشت های چربی که با گرد و خاک مخلوط شده اند ایجاد می شوند و به همین دلیل است که تنها شست و شو با آب کارساز نیست.

یک محلول رقیق از مایع ظرفشویی و آب به قدر کافی برای از بین بردن کثیفی ها موثر هستند و همچنین به درب آسیبی نمی زنند. یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی در یک گالن آب برای اینکار مناسب است. این محلول را روی قسمتی از درب که در چشم نسیتند امتحان کنید تا مطمئن شوید که به رنگ و یا پرداخت آن ٖآسیبی نمی زند. وقتی اطمینان پیدا کردید که محلول شما مشکلی برای درب ایجاد نمیکند، می توانید یک دستمال و یا اسفنج را داخل این محلول کرده و درب را با آن بشویید.

نظافت درب چوبی سفید

ابتدا پارچه را بچلانید و بعد سطح درب را با آن پاک کنید زیرا آب اضافی می تواند روی سطوح رنگ شده لکه ایجاد کند پس هرکاری می توانید بکنید تا این محلول روی درب جاری نشود. سپس درب را با یک دستمال مرطوبی که حاوی شوینده نباشد پاک کنید و  برای جلوگیری از ایجاد لکه درب را با یک حوله ی خشک تمیز کنید. تمیز کردن چهارچوب درب را نیز فراموش نکنید.

استفاده از سرکه برای از بین بردن لکه های سمج

گاهی مایع ظرفشویی و آب برای از بین بردن لکه ها به اندازه کافی موثر نیستند. اگر لکه های سمجی دارید از سرکه ی سفید و آب استفاده کنید. این محلول ارزان، غیر سمی، و بسیار موثر است. اما بوی تندی دارد، البته بر خلاف بوی تند اولیه آن سرکه خاصیت گندزدایی نیز دارد. برای داشتن یک محلول قوی اما بی ضرر یک استکان سرکه را با چهار استکان آب مخلوط کنید.

هشدار :  از محلول های قوی مثل الکل های صنعتی استفاده نکنید. چرا که این پاک کننده ها رنگ را ازبین میبرند و می توانند یک گردگیری ساده را به یک پروژه تعمیر درب تبدیل کنند که حتی فکرش را نمی کردید.

نظافت لبه درب چوبی

نظافت لبه های درب

یک محلول صابونی ضعیف معمولا تنها چیزی است که برای تمیز کردن درب به آن نیاز دارید. درب را باز کنید و لبه ی بالایی را با یک دستمال مرطوب پاک کنید و سپس لبه ی کناری را تمیز نمایید. اگر این پارچه تمام کثیفی ها را برطرف نکرد از محلول تمیز کننده که شامل مایع ظرفشویی است استفاده کنید.

تمیز کردن درب چوبی با روغن زیتون

برای تمیز کردن و یا از بین بردن لکه درب چوبی می توان از یک ترکیب ساده با روغن زیتون استفاده نمود. این متد برای پاک کردن درب چوبی رنگ نشده نیز کاربردی است. روعن زیتون علاوه بر خاصیت تمیزکنندگی، موجب درخشندگی درب نیز می شود.

برای این کار به یک دستمال تمیز، خشک و نرم نیاز دارید تا گرد و غبار و خاک را از روی سطح درب پاک نمایید. دقت کنید تا در جهت امواج چوب این کار را انجام بدهید. سپس چند قطره روغن زیتون را به آب گرم اضافه کرده و پارچه را داخل آن مرطوب نمایید. سپس درب را از همان جهت امواج چوب تمیز نمایید، به شکلی که درب خیلی خیس نشود. در انتها با پارچه ای دیگر رطوبت را از روی درب کاملاً پاک نمایید، زیرا آب نباید طولانی مدت بر روی درب چوبی باقی بماند.
برای تمیز کردن درب چوبی با لکه های مقاوم تر، می توانید به جای پارچه از اسفنج استفاده نمایید.

از بین بردن خراش درب چوبی

یکی از روش های از بین بردن خراش های سطحی بر روی درب های چوبي ، استفاده از گردو است. کافیست یک تکه گردو را بر روی خراش بمالید، پس از آنکه روغن گردو بر روی درب نشست، دستتان را به صورت مداوم بر روی درب بکشید تا روغن جذب چوب شود. این روش برای از بین بردن خراش های سطحی و همچنین براق کردن و پاک کردن درب چوبی موثر است.

پاک کردن درب چوبي

روغن جلاهای مخصوص درب های سفید می تواند خراش های جزیی را از بین ببرد. اگر این جلاها نتوانست خراش ها را از بین ببرد خمیری از جوش شیرین و آب درست کنید و با یک پد نرم روی قسمت هایی که می خواهید بمالید. جوش شیرین اثر لایه برداری دارد و می تواند درب را بسیار تمیز کند.اگر خراش ها با این روش ها از بین نرفت باید آن نقاط را دوباره رنگ بزنید تا دوباره درب شما تمیز و سفید شود.

برای خراش های عمیق  و سطحی ابتدا اطراف آن را سمباده بکشید تا سطحی صاف و یکدست داشته باشید. رنگی مطابق رنگ اولیه درب انتخاب کنید تا کسی متوجه تفاوت این قسمت ها از هم نشود. وقتی سمباده کشیدید و رنگ مناسب را پیدا کردید با دقت این نقاط را با یک قلم موی کوچک رنگ کنید.

تمیز کردن روزانه

حالا که به خوبی درب خود را نظافت کردید نگه داشتن ظاهر تمیز درب با این تکنیک ها ساده تر خواهد بود:‌ درب های خود را به طور مداوم گردگیری کنید و لکه های جدید را با یک پارچه ی نم دار پاک کنید تا لکه ها ماندگار نشوند. با این تکنیک های سریع می توانید زمان زیادی را برای خود ذخیره کنید و درب های چوبی سفید شما بسیار زیبا به نظر بیایند.

پاک کردن اثر انگشت از روی درب چوبی

باقی ماندن اثر انگشت بر روی درب های چوبی باعث می شود که تمیزی درب تا حدودی زیر سوال برود. از آنجایی که درب های چوبی اکثراً رنگ مخصوص چوب مانند نیم پلی استر و پلی اورتان دارند، تمیزی لکه های انگشت چندان دشوار نیست.

با یک پارچه لطیف و خشک که فاقد هر گونه مواد تمیزکننده است می توانید از شر اثرات انگشت خلاص شوید. کافی است پارچه را دایره وار بر روی  درب بکشید. در صورتی که این لکه ها چرب باشد، ممکن است نیاز به پارچه ای مرطوب داشته باشید. فراموش نکنید که در نهایت با یک پارچه خشک رطوبت را از روی درب پاک نمایید.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *