انواع لولای کابینت و نحوه نصب آن


لولای کابینت از جمله جزئیات مهم هر آشپزخانه ای می باشد. بر خلاف اینکه لولاها به چشم نمی آیند، عملکرد آن ها تاثیر بسزایی در باز و بسته شدن درب کابینت دارد. علاوه بر این یک لولای نامناسب قدرت کافی را برای نگهداری درب کابینت نداشته و طول عمر پایینی دارد. که این امر موجب از بین رفتن کابینت هم می گردد. بنابراین لولاهای هر کابینت از مهم ترین اجزای آن می باشد.

شناخت انواع لولاها و نحوه کارکرد آن ها به شما کمک می کند تا به هنگام تعویض و یا تعمیر کابینت ها، انتخاب مناسب تری داشته باشید. اما این سوال مطرح است که نحوه نصب لولا به چه صورت می باشد؟ آیا می توان نصب آن را خودمان انجام دهیم ؟

در ادامه قصد داریم ضمن معرفی انواع لولا، فرایند نصب لولا گازور را نیز توضیح بدهیم. برای خواندن مطالب، روی عنوان مورد نظر کلیک نمایید.

لولای گازور چیست؟

انواع لولا برای کابینت و ویژگی آن ها

نحوه نصب انواع لولا بر روی کابینت

مراحل نصب لولا در کابینت توکار

لولا کابینت

لولا گازور چیست؟

شاید اسم گازور به گوشتان خورده باشد. لولا گازور در حقیقت همان لولای کابینت است. لولا از یک طرف به درب کابینت و از طرف دیگر به بدنه کابینت وصل می شود. به همین دلیل باز و بسته شدن درب کابینت کاملاً وابسته به لولا می باشد.

جنس لولای گازور عموماً از استیل است، به همین دلیل در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد. یکی از مرغوب ترین و شناخته شده ترین تولیدکننده لولا در جهان، برند بلوم اتریش می باشد. البته کشورهای ترکیه، ایران و چین نیز از جمله تولیدکنندگان لولای گازرو هستند.

میزان باز شدن درب کابینت ارتباط مستقیمی با زاویه لولا دارد. انواع لولا در زوایای 30 ، 45 ، 90 و 180 درجه موجود می باشند. بدیهی است که زاویه بیشتر، دسترسی راحت تری را به داخل کابینت می دهد. در ادامه انواع لولاهای گازور توضیح داده می شود.

لولا گازور

انواع لولای کابینت و کارکرد آن ها

1- لولا کابینت آرام بند

این نوع از لولا با بهره گیری از یک پمپ، به آهسته بسته شدن درب کابینت کمک می کند. در واقع می توان گفت که درب بدون صدا و بدون نیاز به همراهی دست، به آرامی بسته می شود. این لولا به نام لولا پمپی نیز شناخته می شود. لولای آرام بند در دو نوع کلیپس دار و بدون کلیپس در بازار موجود است.

لولا گازور آرام بند

2- لولای ساده

این نوع از لولا هیچ گونه پمپی ندارد. به عبارتی همراهی دست در بسته شدن درب ضروری است و در صورتی که درب با ضرب بسته شود، صدا می دهد. جنس این لولا عموما استیل می باشد. لولا گازرو ساده قیمت پایین تری در مقایسه با لولای گازرو آرام بند دارد.

لولا گازور ساده

3- لولای کنج

در برخی از کابینت ها به منظور استفاده بهینه از فضای کنج، از درب کنج 90 درجه بهره گرفته می شود. در طراحی این کابینت ها؛ درب اول بوسیله یک لولای 180 درجه به بدنه کابینت متصل می گردد، سپس درب دوم توسط لولای کنج به درب اول وصل می شود. بدیهی است که علاوه بر لولای کنج، نیاز به لولای 180 درجه نیز می باشد.

لولا گازور کنج

4- لولای خلاص

در ساختار لولای خلاص از هیچگونه فنری استفاده نشده است و می توان درب کابینت را تنها با فشار دست به راحتی باز کرد. همچنین عدم وجود فنر باعث می شود که درب را در هر زاویه ای که نیاز باشد ثابت نگه داشت. لولای خلاص دارای یک پایه است که بر روی بدنه ی کابینت نصب می گردد و قسمت دیگر آن که بر روی درب قرار می گیرد دارای یک حفره دایره ای شکل است. نصب این لولا بر روی بدنه و درب کابینت توسط چند پیچ انجام می شود.

لولا گازور خلاص

5- لولای خرچنگی

لولاهای خرچنگی به نام لولا چنگکی نیز شناخته شده است. این لولاها قابلیت باز شدن تا زاویه 180 درجه را دارد، به همین دلیل دسترسی بهتر و راحت تری را برای کاربر فراهم می سازد. لولاهای خرچنگی در دو نوع ساده و آرام ‌بند تولید می شوند که نوع آرام بند آن پمپی و یا سه بعدی می باشند. لولای خرچنگی آرام ‌بند پمپی باعث آرام بسته شدن درب کابینت می‌ گردد. لولای سه ‌بعدی علاوه بر آرام بسته شدن، درب کابینت را بهتر تنظیم می‌کند. لازم به ذکر است کیفیت ساخت لولای 3 بعدی مناسب‌ تر است.

لولا گازور خرچنگی

6- لولای مخفی

لولا مخفی از جمله شیک ترین و زیباترین انواع لولا است که به نام لولا اروپایی نیز شناخته شده است. با نصب لولا گازور مخفی بر روی کابینت، ظاهری تمیز از بیرون و حتی از داخل درب کابینت خواهید داشت. در واقع این لولا از حاشیه درب و بدنه در داخل پنل کابینت قرار می گیرد. به همین دلیل علاوه بر اینکه به هنگام بسته بودن درب، لولا از بیرون قابل مشاهده نیست، به هنگام باز بودن درب نیز بر روی بدنه کابینت قابل مشاهده نخواهد بود. تنها حاشیه لبه درب و بدنه است که به هم متصل بوده و باعث باز و بسته شدن درب می شود.

لولای گازور مخفی قابلیت نصب به صورت روکار و توکار را دارد، اما ضروری است که ضخامت درب حداقل 1.27 سانتی متر ( 0.5 اینچ ) باشد. انواع لولای مخفی قابلیت باز شدن تا 180 درجه را دارند.

لولای مخفی برای کابینت های سبک مدرن و مینیمال مناسب می باشد.

نصب انواع لولا کابینت

انواع لولاهای کابینت به دو صورت توکار و یا روکار نصب می گردند. در ادامه تفاوت لولای روکار و توکار را شرح می دهیم.

لولا کابینت توکار چیست ؟

این لولا برای کابینت هایی استفاده می شود که درب کابینت کاملاً و یا تا حدودی سطح کابینت را می پوشاند. برای نصب لولای توکار باید یک حفره ۳۵ میلی‌متری در سطح کابینت ایجاد گردد، سپس با استفاده از پیچ های مخصوص لولا را بر روی سطح مورد نظر محکم نمود.

در ویدئوی بالا نحوه نصب لولای توکار را مشاهده می نمایید.

از مزایای لولا گازور توکار می توان به سهولت رگلاژ کردن فنرهای بکار رفته در آن اشاره کرد. این امر منجر به افزایش قدرت لولا در هنگام باز و بسته شدن در کابینت می‌شوند.

لولای گازور روکار چیست ؟

این لولا برای کابینت هایی استفاده می شود که درب کابینت سطح کابینت را نمی پوشاند، بلکه درب در داخل چهارچوب بدنه کابینت قرار می گیرد. لولای روکار گازور همان لولاهای ساده و معمولی هستند که در کابینت‌ها مورد استفاده می‌گیرند. در واقع این لولا نیازی به ایجاد حفره بر روی سطح کابینت ندارد.

تفاوت کابینت توکار و روکار

مراحل نصب لولای کابینت توکار

نصب لولا کابینت یا همان نصب لولا گازور طی چند مرحله انجام می گیرد:

1. اندازه گذاری و ایجاد محل قرار گیری لولا بر روی درب کابینت

این مرحله نیازمند دقت بالایی می باشد، زیرا محل قرارگیری لولا بر روی درب و بدنه باید متناسب باشد. پس از انجام اندازه گذاری، بوسیله ابزار گازور یک سوراخ با عمق مناسب و دقیق بر روی درب ایجاد می نماییم. فاصله لولا از لبه درب کابینت باید 22 میلی متر باشد.

2. تعیین محل پیچ‌ها بر روی درب کابینت

در این مرحله پس از تعیین محل دقیق پیچ ها بوسیله مداد، با بهره گیری از دریل محل آن ها را سوراخ کنید. سپس لولا را در محل خود قرار داده و با بکارگیری پیچ گوشتی پیچ ها را محکم ببندید. پس از پیچ شدن لولا بر روی درب، لولا باید موازی با لبه بوده و زاویه بین قسمت عمودی درب کابینت و لولا ۹۰ درجه باشد.

هر دو لولا به همین صورت بر روی درب نصب می گردد.

3. نصب لولا به بدنه‌ کابینت

در مرحله پایانی باید محل قرارگیری پیچ های لولا بر روی بدنه کابینت مشخص شود. برای این کار بهتر است شخص دیگری درب را در جای خود و با دقت نگه دارد تا اندازه گذاری بدنه صحیح انجام گیرد. پس از علامت گذاری با مداد، محل مورد نظر را با دریل سوراخ نمایید و سپس لولا را در جای خود پیچ نمایید.
نصب لولای گازور

مشاهده ویدئوی بالا درک بهتری نسبت به اجرای مراحل نصب به شما می دهد. ذکر این نکته ضروری است که این مراحل مخصوص انواع لولاهای توکار می باشد. بدیهی است که این نوع از لولا به دلیل نیاز به ابزارآلات، باید توسط شخص نصاب انجام گیرد.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *