انواع مکانیزم ریل کمد دیواری کشویی


ریل کمد دیواری از جمله مهم ترین اجزای کمد های کشویی بوده که دارای انواع مختلفی است. ریل یک شاخه فلزی شیاردار بوده که بر روی یک محور مشخص حرکت می نماید و عملکرد آن تا حد زیادی وابسته به قرقره می باشد.

کمد دیواری ریلی در خانه های کوچک و مدرن محبوبیت زیادی داشته و علت آن هم عدم نیاز به فضای بازشو برای درب كمد ديواري می باشد. نکته قابل توجه در خصوص کمد های ریلی، عدم باز شدن هر دو درب به صورت همزمان است.

در ادامه قصد داریم به بررسی انواع ریل و معرفی برندهای شناخته شده بپردازیم. برای مطالعه مطالب زیر، بر روی عنوان موردنظر کلیک نمایید.

برای مشاهده مدل های کمد دیواری ریلی در سبک مدرن تولید شده توسط شرکت روماک، به صفحه کمد دیواری ریلی اتاق خواب  مراجعه نمایید.
ریل کمد دیواری مخفی

نکاتی برای خرید ریل کمد دیواری کشویی

انتخاب نوع ریل کمد بهتر است با در نظر گرفتن موارد متعددی انجام گیرد. در ادامه به صورت خلاصه به بررسی این موضوع می پردازیم.

طراحی کمد دیواری : در نظر داشته باشید که ریل باید متناسب با طرح کمد دیواری خریداری گردد. به عنوان مثال کمد عموما دارای دو و یا سه درب می باشد ، البته امکان تهیه ریل برای کمد های تک درب نیز وجود دارد.

وزن درب کمد دیواری : وزن درب تحت تاثیر عواملی از قبیل نوع متریال، طراحی و ابعاد آن قرار می گیرد. ریل باید متناسب با وزن درب انتخاب شود تا توان تحمل آن را داشته باشد. به عنوان مثال عموما از ریل های 60، 70 و 80 کیلیویی برای درب های چوبی بهره گرفته می شود.

عرض ریل کمد دیواری : به هنگام خرید ریل باید حداقل و حداکثر عرض درب را در نظر بگیرید. به عنوان مثال حداقل عرض 65 و حداکثر آن 120 سانتیمتر می باشد.

طول درب کمد دیواری : بدیهی است که شاخه های ریل باید متناسب با طول درب خریداری گردند. شاخه های 2 و 3 متری رایج ترین گزینه های موجود در بازار هستند. لازم به ذکر است برش ریل ها برای ابعاد کوچکتر امکان پذیر است.

یک طرفه یا دو طرفه بودن درب : همانطور که ذکر شد ریل کمد دارای شیارهایی می باشد که درب های کمد در داخل آن ها قرار می گیرند. ریل تک شیار که به نام ریل یک طرفه شناخته می شود مناسب برای کمد های تک درب می باشد که در یک جهت باز می شود. در حالیکه ریل های دو طرفه دارای دو شیار بوده که دو درب در داخل شیارها قرار گرفته و درب ها تک به تک و بر روی یکدیگر باز می شوند.

انواع ریل کمد دیواری

یراق آلات کمد دیواری ریلی عموماً به صورت یک مجموعه خریداری می گردد و مجهز به آرام بند هستند. جالب است بدانید انواع ریل ها دارای مکانیزم های متنوعی هستند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

مکانیزم تاپ لاین توکار و روکار ( Top-line )

همانطور که از نام آن پیداست، بخش اصلی این مکانیزم در خط بالای کمد قرار می گیرد و در انواع روکار و توکار موجود هستند. ریل توکار در داخل کمد نصب می گردد، اما ریل روکار در بیرون قرار می گیرد. در این مکانیزم درب در مسیر های جلو و عقب حرکت می نماید.

مجموعه یراق آلات تاپ لاین توکار برای کمدهای دو درب شامل اجزای زیر می باشد :

– پروفیل های بالا که برای کمد های دو درب به صورت دوتایی کنار همدیگر نصب می شوند.

– کاور پروفیل بالا

– فعال کننده آرام بند و آرام بند ها

– براکت ابتدا و انتهای گوشه درب

– پروفیل U شکل شیارخور پایین درب

– هدایتگر قسمت پایین که در مرکز کف یونیت نصب می گردد تا درب ها روی آن فیکس گردد.

نکته قابل توجه در خصوص مکانیزم تاپ لاین عدم قرار گرفتن هر دو درب در یک راستا می باشد. در حقیقت یکی از درب ها جلوتر بوده و به هنگام باز و بسته شدن روی درب دیگر را می پوشاند.

ریل کمد دیواری تاپ لاین

مکانیزم تاپ لاین اسلیم

این مکانیزم در مقایسه با مدل قبلی، ساختار ساده تری داشته و ریل آن از لحاظ ظاهری نیز متفاوت تر است. این پکیج عموماً شامل ریل های بالا و پایین، قرقره های بالا و پایین و پمپ های آرام بند است. در حقیقت قرقره های تاپ لاین اسلیم معمولی تر هستند و قیمت کمتری نیز در مقایسه با تاپ لاین توکار دارد. برای پوشش ریل در لبه پایین کمد، می توان از کاور ریل بهره گرفت.

در مکانیزم تاپ لاین اسلیم نیز دو درب در یک راستا نیستند و یکی از درب ها اندکی جلوتر می باشد.

مکانیزم ریلی کمد این لاین (In-line)

نکته جالب توجه در خصوص مکانیزم این لاین؛ قرارگیری هر دو درب در یک راستا می باشد و در صورتی که هر دو درب بسته شوند، درب ها را به صورت جلو و عقب مشاهده نخواهید نمود. هنگامی که درب را باز می کنید، درب اندکی جلو آمده و با حرکت بر رویل ریل، روی درب دیگر را می پوشاند.

این مکانیزم دارای اجزایی از قبیل استوپر و جک پمپی می باشد که بر روی ریل نصب می گردند و باعث می شود تا درب به صورت خطی بر رویل ریل حرکت نماید.

ریل کمد دیواری این لاین

مکانیزم درب تاشو وینگ لاین (Wing-line)

درب تاشو یا همان Bi-fold برای کمد دیواری جزو انتخاب های مدرن و خاص است. بطور معمول عرض درب از 30 تا 60 سانتی متر می باشد و درب ها بر روی یکدیگر جمع می شوند. برای این کمد از مکانیزم وینگ لاین استفاده می شود که دارای اهرم بازویی و لولای تخت 165 درجه ما بین دو درب است، در نتیجه خبری از ریل نیست.

البته این مکانیزم انواع مختلفی دارد که نحوه بازشوی درب تاشوی کمد را تحت تاثیر قرار می دهد. مثلا در برخی دیگر از سری های وینگ لاین از قرقره بالا و پایین در کنار لولای پروانه ای تخت استفاده می شود.

لازم به ذکر است بستگی به نوع لولا می توان از آرام بند نیز بهره گرفت.

مکانیزم درب کمد دیواری تاشو

ریل مخفی کمد دیواری

ریل های تاپ لاین توکار بنام ریل مخفی نیز شناخته شده اند و همانطور که از نامشان مشخص است، قابل رویت نیستند. در حقیقت ریل های توکار باعث می شوند تا درب به صورت کامل سطح بدنه را بپوشاند. نکته دیگر در خصوص مکانیزم ریل مخفی کمد دیواری؛ حذف ترک ریل در قسمت پایین کمد می باشد. همانطور که پیش تر ذکر شد، از یک هدایتگر در بخش پایین و مرکز کمد بهره گرفته می شود.

ریل مخفی کمد دیواری
کمد دیواری ریلی برای فضاهای مدرن و کوچک گزینه مناسبی است. در صورتی که در جست و جوی کمد مناسب برای فضای بزرگ، کلاسیک و نئوکلاسیک هستید؛ پیشنهاد می کنیم انواع مدل کمد دیواری جدید  اجرا شده توسط شرکت روماک را ملاحظه فرمائید.

برترین تولیدکنندگان ریل کمد دیواری کشویی

همه افراد تصور می کنند بهترین مارک ریل کمد دیواری برند بلوم می باشد که البته این برند بسیار شناخته شده و با کیفیت است. اما این تنها گزینه برای شما نیست! امروزه برندهای متعددی در زمینه تولید یراق آلات کمد دیواری فعالیت دارند.  قصد داریم چند مارک معتبر دیگر را نیز معرفی نماییم.

ریل کمد دیواری فانتونی

لازم به ذکر است شرکت روماک از ریل کمد دیواری فانتونی برای انواع کمد دیواری مدرن ریلی بهره می برد.

انواع ریل کمد دیواری فانتونی

برند فانتونی نه تنها مرغوب و با کیفیت است، بلکه تنوع بسیار بالایی در طراحی دارد. در ادامه انواع مکانیزم های ریل کشویی کمد را نام می بریم. لازم به ذکر است شرکت روماک انواع کمد کشویی با ریل فانتونی را سفارشی سازی می نماید.

درب تاشو وینگ لاین : این مکانیزم مناسب برای کمد دیواری با درب تاشو و یا درب آکاردئونی است.

تاپ لاین سقفی : این مکانیزم فاقد پروفیل کف بوده و برای کمدهای چوبی دو درب مناسب است.

اتوبوسی : این نوع مکانیزم برای کمد دو درب مناسب بوده و همانطور که از نامش پیداست درب ها مشابه اتوبوس از بغل به بیرون باز می شوند. مکانیزم اتوبوسی شامل بازوی بالا و پایین، میله اتصال بازوها و براکت اتصال درب است.

تاپ لاین سه درب و دو درب : ریل کمد دیواری سه درب با سیستم توکار و در عرض های متفاوت موجود می باشد. در تصویر زیر می توانید عملکرد ریل کمد دیواری دو درب و سه درب را مشاهده کنید.

ریل کمد دیواری سه درب فانتونی

سوالات متداول

برند فانتونی و بلوم بهترین برندهای تولید کننده ریل کمد دیواری هستند.

نمایندگی های مجاز برندهای فانتونی و بلوم در ایران فعالیت دارند و پیشنهاد می شود مستقیما از دفاتر فروش یراق آلات اصل را تهیه نمایید.

مکانیزم ریل های مخفی که اصطلاحا تاپ لاین نامیده می شوند به صورتی است که قابل مشاهده نمی باشند و برای کمدهای مدرن بسیار کاربردی هستند.

در گذشته ریل کمد دیواری محل انباشتگی گرد و غبار بود و نظافت آن امری پیچیده بود. امروزه ریل های مخفی علاوه بر زیبایی ، نظم و سادگی، دغدغه نظافت را نیز از میان بر داشته اند.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *