تميز كردن كابينت ام دي اف

مطمئن ترین شیوه های تميز كردن كابينت ام دی اف و های گلاس


وقتی صحبت از نظافت آشپزخانه می شود؛ تميز كردن كابينت ام دی اف تبدیل به یک دغدغه بزرگ می شود. کافیست اندکی بی احتیاطی کنید تا کابینت آسیب ببیند و دچار خط و خش و پوسیدگی شود. فرقی ندارد که کابینت از جنس ام دی اف، چوب و یا های گلاس باشد، نظافت کابینت باید با احتیاط و اصولی انجام شود.

کمتر کسی کابینت آشپزخانه را مرتب و هفتگی نظافت می کند، به همین دلیل گرد و غبار و لکه های چربی به مرور زمان بر روی سطح کابینت انباشته می شود. همین امر باعث می شود تا پاک کردن کثیفی ها دشوار و دشوارتر شود. اما نگران نباشید، در این مقاله راهنمای شما در تمیز کردن انواع کابینت آشپزخانه خواهیم بود.

برای دسترسی سریع به مطالب زیر، بر روی عنوان مورد نظر کلیک نمایید.

نظافت کابینت آشپزخانه

تميز كردن كابينت ام دی اف

ساده ترین روش برای تميز كردن كابينت mdf، استفاده از محلول آب ولرم و کف است. به هیچ عنوان از مایع ظرفشویی قوی برای نظافت سطح ام دی اف استفاده نکنید. یک مایع ظرفشویی ضعیف برای پاک کردن و نظافت کابینت کفایت می کند.

با چه پارچه ای کابینت را تمیز کنیم ؟ پارچه میکروفایبر بافت لطیفی مشابه حوله دارد و به هیچ عنوان بر روی سطوح چوبی و ام دی اف خط و خش ایجاد نمی کنند. این پارچه ها با عنوان دستمالی جادویی و یا مجیک در بازار به فروش می رسند.

پارچه را در محلول فرو برده و با فشردن دستمال آب آن را به طور کامل بگیرید و سطح کابینت ام دی اف را به آرامی تمیز کنید. دستمال را به صورت دایره ای بر روی کابینت بکشید و اگر لکه ها سمج هستند، فشار بیشتری وارد کنید تا از بین بروند.

تمیز کردن کابینت آشپزخانه با دستمال

احتیاط کنید! دقت کنید که آب دستمال را کامل گرفته باشید، به طوری که بعد از تمیز کردن رطوبت چندانی بر روی سطح کابینت باقی نماند. رطوبت زیاد به بافت و رنگ ام دی اف آسیب می رساند و لولاهای درب را دچار اختلال و یا زنگ زدگی می کند.

در آخر برای تميز كردن كابينت ام دی اف نیاز به یک دستمال جادویی ( حوله ای) خشک دارید تا اندک رطوبت باقیمانده را کامل خشک کنید.

با لکه های سمج چه کنیم ؟ اگر با محلول آب و کف لکه ها از بین نرفتند، دست به دامن سابیدن شوید. برای این کار یک مسواک نرم در داخل محلول آب و کف بخیسانید و آب اضافه آن را بگیرید. دقت کنید که اگر مسواک زیر و خشن باشد ممکن است سطح کابینت را خش بیندازد.

كابينت چوبي را چطور تميز کنیم ؟ کابینت چوبی را نیز می توانید به همین ترتیب تمیز کنید.

تميز كردن كابينت هاي گلاس

وقتی کابینت های گلاس را تمیز می کنید باید خیلی مواظب باشید تا خط و خش بر روی کابینت نیفتد. بهترین پاک کننده کابینت های گلاس محلولی از آب ولرم و چند قطره مایع ظرفشویی ضعیف می باشد. این محلول برای نظافت سطحی و براق کردن سطح کابینت های گلاس مناسب است. اگر سطح کابینت چربی گرفته، یک فنجان سرکه نیز به محلول اضافه کنید.

کابینت های گلاس را چطور تمیز کنیم ؟ محلول شما آماده است، نیاز به یک دستمال برای نظافت دارید. اما چه پارچه ای برای نظافت کابینت های گلاس مناسب است ؟ اگر به دنبال اسکاج و سیم ظرفشویی هستید، دست نگه دارید چون روکش های گلاس بسیار آسیب پذیر و خش پذیر است.

دستمال میکروفایبر یا همان دستمال جادویی بهترین انتخاب است زیرا بافت بسیار لطیفی دارد و هیچ گونه خط و خش یا مات کنندگی ایجاد نمی کند. دستمال را با محلولی که درست کرده اید نمناک کنید، دقت کنید که دستمال نباید خیس شود. سطح کابینت را به آرامی تمیز کنید، البته اگر لکه سمج است می توانید اندکی فشار وارد کنید. در آخر با یک دستمال لطیف و خشک رطوبت باقی مانده در سطح کابینت را خشک کنید.

اگر کابینت های گلاس را مرتب و ماهانه تمیز کنید، نیازی به محلول آب و کف نیست و آب ولرم به تنهایی کفایت می کند.

احتیاط کنید ! به هیچ عنوان از مایع سفیدکننده یا همان وایتکس استفاده نکنید.

کابینت سفید را چگونه تمیز کنیم ؟

اگر کابینت شما با رنگ سفید رنگ آمیزی شده است، محلولی از یک فنجان سرکه، یک قاشق غذا خوری جوش شیرین و دو فنجان آب تهیه کنید. با یک دستمال میکروفایبر یا همان دستمال حوله ای که به این محلول آغشته شده است کابینت را به آرامی تمیز کنید. فراموش نکنید که حتما آب دستمال را کامل بگیرید تا دستمال نم دار باشد. در آخر با استفاده از یک دستمال حوله ای خشک سطح کابینت را خشک نمایید.

رنگ کابینت زرد نمیشه ؟ جای نگرانی نیست، جوش شیرین موجود در این محلول کمک می کند تا کابینت شما زرد نشود.

تميز كردن كابينت سفید

تمیز کردن دکور شیشه ای کابینت

نظافت کابینت شیشه ای و یا آینه ای را بهتر است با دستمال بدون پرز و یا دستمال کاغذی حوله ای و اسپری شیشه پاک کن انجام بدهید. دقت کنید که نباید مایع را مستقیما بر روی شیشه اسپری کنید زیرا ممکن است به کابینت آسیب برساند.

نظافت دستگیره های کابینت آشپزخانه

برای نظافت دستگیره فلزی کابینت از مسواک و محلول آب ولرم و سرکه (نیمی از محلول آب و نیم دیگر از سرکه ) استفاده کنید. احتیاط کنید که درب کابینت خیس نشود، در غیر این صورت حتما با دستمال حوله ای سطح چوب را خشک کنید.

تمیز کردن دستگیره کابینت آشپزخانه

داخل کابینت را با چی تمیز کنیم ؟

برای نظافت داخل کابینت می توانید از محلول آب ولرم و مقداری مایع شوینده استفاده کنید. درست همانند درب کابینت باید در خیس نکردن بدنه نیز کوشا باشید و حتما رطوبت را با یک دستمال دیگر خشک کنید. ترجیحا درب کابینت ها را یک الی دو ساعت باز بگذارید تا هوا داخل کابینت جریان داشته باشد.

پیش از اینکه وسایل و ظروف را به داخل کابینت باز گردانید، حتما آنها را گرد گیری و نظافت نمایید.

نکاتی برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه

  1. هرگز هرگز هرگز از دستمال خیس استفاده نکنید، نیازی نیست شرشر از کابینت آب بچکد!
  2. نظافت کابینت را از بالا به پایین انجام بدهید.
  3. دستمال را به صورت دایره ای بر روی کابینت بکشید.
  4. به هیچ عنوان از اسکاچ و سیم ظرفشویی استفاده نکنید.
  5. نظافت لبه های کابینت را فراموش نکنید.
  6.  بجای ماندن آب بر روی کابینت می تواند منجر به پوسیدگی کابینت و خرابی لولا شود، حتما با یک دستمال خشک رطوبت را بگیرید.
  7.  وقتی کابینت لک می شود همان لحظه آن را تمیز کنید، زیرا لکه به مرور زمان سرسخت می شود.
  8.  به هیچ عنوان برای برق انداختن کابینت ام دی اف از روغن زیتون استفاده نکنید.

در نهایت توصیه می کنیم کابینت را دو هفته یکبار با دستمال نم دار تمیز کنید. این موضوع باعث می شود تا کابینت همواره تمیز بماند و نیازی به نظافت عمیق و وقت گیر نداشته باشد.

منابع : https://www.thespruce.com

https://www.hunker.com

سوالات متداول

ام دی اف و سایر فرآورده های چوبی در معرض آب آسیب پذیر هستند. برای نظافت کابینت آشپزخانه به هیچ عنوان از شیشه پاک کن، وایتکس و یا پودر لباس شویی استفاده نکنید. یک محلول از ریکا و آب ولرم تهیه کنید و یک پارچه لطیف را با این محلول نم دار کنید. پس از تمیز کردن کابینت، با یک حوله نرم سطح کابینت را کامل خشک کنید.

برای نظافت سطوح شیشه ای مانند درب دکوری کابینت، از دستمال حوله ای استفاده نکنید. با یک جست و جوی ساده در اینترنت می توانید دستمال بدون پرز خریداری کنید. محلول پاک کننده را مستقیما بر روی شیشه اسپری نکنید چون ممکن است به بخش چوبی کابینت آسیب برساند.

به خواندن ادامه دهید

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *