کابینت آشپزخانه ال شکل


دلایل زیادی وجود دارد که در برخی از خانه‌ها آشپزخانه به شکل L طراحی می‌شود. در این آشپزخانه‌ها فقط دو دیوار برای آشپزخانه در نظر گرفته می‌شود و در واقع آشپزخانه سه دیوار یا چهار دیوار ندارد. در این صورت اندازه آشپزخانه بسیار کمتر است و در همین فضای محدود باید کابینت‌بندی آن به شکلی انجام شود که بتوانید تمامی ظروف، وسایل و مواد غذایی اضافه را در آن‌ها جابجا کنید. کابینت آشپزخانه ال مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارد و هزینه‌ آن براساس چندین عامل می‌تواند متفاوت باشد. در این مطلب قصد داریم به نکاتی که برای طراحی کابینت آشپزخانه ال شکل ایرانی کاربرد دارد، بپردازیم.

چرا آشپزخانه L شکل داشته باشیم؟

مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود در برخی از خانه‌ها این نوع آشپزخانه انتخاب شود، محدود بودن فضا برای در نظر گرفتن دیوار سوم است. به طوری که فقط دو دیوار برای آشپزخانه انتخاب می‌شود و برخی با اضافه کردن کابینت جزیره‌ای، فضای بیشتری را برای آشپزخانه ایجاد می‌کنند.
این آشپزخانه‌ها انعطاف‌پذیری بالایی دارند و می‌توانید چیدمان آن را به هر اندازه و شکلی که بخواهید درآورید. از سوی دیگر تمیز کردن این آشپزخانه‌ها به دلیل نداشتن دیوار سوم راحت‌تر است.
اما طراحی کابینت آشپزخانه ال شکل چگونه انجام می‌شود و چه ایده‌هایی برای آن وجود دارد؟ چطور کابینت‌بندی آن را جوری طراحی کنیم که بتوانیم همه وسایل را در قفسه‌ها قرار دهیم و آشپزخانه‌ای مرتب و تمیز داشته باشیم؟ با ما همراه باشید تا به شما پاسخ دهیم.

چیدمان آشپزخانه ال شکل

نحوه طراحی کابینت آشپزخانه ال

زمان طراحی کابینت برای این آشپزخانه‌ها باید ابتدا به محل قرار گرفتن اجاق گاز، سینک ظرفشویی و یخچال، ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی دقت داشته باشید. با مشخص شدن جایگاه هر یک از این وسایل، کابینت‌های زمینی را طراحی می‌کنید. اما برای طراحی کابینت‌های دیواری دستتان باز است و محدودیتی ندارید. البته به جز یخچال که فضای زیادی را اشغال می‌کند و قسمت روی ظرفشویی و اجاق گاز که باید جای کابینت ظروف و جای هود را نیز مشخص کنید، سایر قسمت‌های آشپزخانه فضای آزاد دارند.
شما می‌توانید آشپزخانه L خود را به شکل جزیره نیز طراحی کرده و آن را به یک مثلث تبدیل کنید. البته در این صورت باید وسایلی مثل سینک ظرفشویی یا میز پیشخوان آشپزخانه را قرار دهید.
از آنجا که طراحی کابینت آشپزخانه ال شکل خاص است و باید فضای کافی برای همه ظروف را ایجاد کنید، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • میز پیشخوان به عنوان یکی از کابینت‌های مهم در جزیره آشپزخانه ال شکل است. از آنجا که با گذاشتن این میز دیگر فضایی برای قرار دادن میز غذاخوری در وسط آشپزخانه وجود ندارد، باید میز پیشخوان را به گونه‌ای طراحی کنید که جای کافی برای گذاشتن صندلی کانتر (اپنی) باقی بماند. حالا این میز کانتر می‌تواند به عنوان میز غذاخوری هم استفاده شود.
 • اگر یک سمت آشپزخانه L شما از سمت دیگر کوتاه‌تر است، باید وسایلی که ارتفاع زیادی دارند (مثل یخچال و اجاق گاز) را در همان سمت دیوار کوتاه قرار دهید تا بتوانید از دیوار بزرگتر برای کابینت‌های هوایی انتخاب کنید تا کابینت‌ها نمای بهتری داشته باشند.
 • از تکنیک کابینت آشپزخانه پله ای برای این نوع از آشپزخانه‌ها استفاده کنید. در این صورت کابینت‌ها تا قسمت سقف زده می‌شوند و ساکنین خانه می‌توانند از فضای آشپزخانه کوچک خود به بهترین شکل استفاده کنند.

مزیت‌ها کابینت آشپزخانه ال شکل

هر نوع آشپزخانه‌ای با هر طرح و شکلی که دارد، با مزیت‌هایی همراه است که در ادامه به آن می‌پردازیم. آشپزخانه‌های ال شکل نیز مزیت‌هایی دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

سازگارترین طرح برای آشپزخانه

کابینت‌سازها از آشپزخانه ال به عنوان ساده‌ترین نوع آشپزخانه برای طراحی کابینت نام می‌برند. چرا که فقط برای دو دیوار کابینت طراحی می‌کنند و پیچیدگی زیادی ندارد. از طرفی فضای زیادی هم باقی می‌ماند که می‌توانید از آن برای گذاشتن میز غذا خوری یا جزیره آشپزخانه ال شکل استفاده کنید. این روزها آشپزخانه‌های ال بسیار رایج شده است و کابینت سازها به خوبی می‌دانند چطور برای این نوع از آشپزخانه‌ها کابینت طراحی کنند.

امکان چیدمان راحت سایر وسایل آشپزخانه

وقتی قرار است برای آشپزخانه L خود کابینت بسازید، جای وسایلی مثل سینک، اجاق گاز، هود، یخچال، ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی به خوبی مشخص است. بنابراین کابینت ساز فقط باید کابینت‌هایی را که باید در نواحی خالی در دو سمت دیوار نیاز دارید، طراحی کند. در وسط آشپزخانه هم می‌توانید یک فرش زیبای کوچک را پهن کنید تا زیبایی آشپزخانه شما دوچندان شود.

امکان ساخت کابینت پلکانی

هر چقدر ارتفاع آشپزخانه بیشتر باشد، فضای بیشتری برای ساخت کابینت فراهم می‌شود. مزیت این نوع از آشپزخانه‌ها این است که فضای زیادی از خانه را اشغال نمی‌کنند. اما چون وسایل زیادی در آشپزخانه وجود دارد که قطعا نمی‌خواهید روی زمین یا روی کانتر کابینت‌ها بماند و نظم فضا را برهم بزند، بنابراین ارتفاع آشپزخانه برایتان کاربردی خواهد بود.
با سفارش کابینت‌های پله‌ای می‌توانید تا نزدیک سقف کابینت بزنید و از قفسه‌های آن برای نظم دادن به وسایل خانه استفاده کنید.

مزایای کابینت ال شکل

معایب کابینت آشپزخانه ال شکل

با وجود همه مزیت‌هایی که این نوع از آشپزخانه‌ها دارند، نباید از معایب آن‌ها چشم‌پوشی کنید. اگرچه این آشپزخانه‌ها مرتب و تمیز هستند و طراحی کابینت برای آن‌ها آسان است، اما معایبی نیز دارند که عبارتند از:

 • جدا کردن فضای پخت و پز با محل شستشوی لباس یا ظروف بسیار دشوار است. زیرا این آشپزخانه‌ها اغلب فضای محدودی دارند و فاصله بین این فضاها کم است و فاصله‌گذاری را دشوار می‌کند.
 • به دلیل اینکه در آشپزخانه L تنها دو دیوار برای نصب کابینت وجود دارد دارد، فضا بسیار کم است و شاید برای همه وسایل خانه جوابگو نباشد. البته اگر دو دیوار آشپزخانه به اندازه کافی بزرگ باشند، می‌توان این نقص را برطرف کرد.
 • نصب کابینت در قسمت گوشه‌های آشپزخانه کمی دشوار است و به دلیل محدود بودن فضا باید از تمامی قسمت‌های آن به خوبی استفاده کنید. کابینت‌سازها اغلب برای نصب کابینت در گوشه آشپزخانه دچار مشکل می‌شوند.
 • این نوع آشپزخانه‌ها هر چقدر هم که کابینت‌های آن حرفه‌ای نصب شده باشد، برای خانه‌های بزرگ و پرجمعیت مناسب نیست.

خرید کابینت آشپزخانه ال

اگر آشپزخانه شما به شکل L طراحی شده است، می‌توانید برای نصب کابینت به سراغ افراد و کارگاه‌هایی بروید که در کار خود به اندازه کافی تخصص دارند و می‌دانند چطور برای یک فضای کوچک، کابینت‌های مناسبی را طراحی کنند. به طوری که مجبور نشوید از خرید برخی وسایل ضروری خانه به دلیل نداشتن فضای نگهداری، چشم‌پوشی کنید.
برای خرید این نوع کابینت‌ها به نکات زیر دقت داشته باشید:

 1. توجه به متریال ورق‌های کابینت: اولین نکته مهم برای سفارش کابینت آشپزخانه ال شکل توجه به جنس تخته‌هاست که می‌تواند از MDF، نئوپان و یا هایگلاس باشد. بهترین و گرانترین کابینت‌ها از ورق‌های هایگلاس تهیه می‌شوند که روکش شیشه‌ای و براق دارند.
 2. بررسی یراق‌آلات: اگر به دنبال بهترین کابینت برای آشپزخانه L خود هستید، یراق‌آلاتی مثل دستگیره، پایه کابینت زمینی، لولا، ریل کشو و …. را هم بررسی کنید. زمانی که در حال سفارش کابینت هستید از سازنده بخواهید یراق‌آلات استیل یا جنس مقاوم را برای کابینت‌ها استفاده کند.
 3. انتخاب رنگ مناسب: با توجه به اینکه آشپزخانه‌های ال شکل فضای کمی دارند و در خانه‌های نقلی طراحی می‌شوند، برای آن‌ها از کابینت رنگ روشن استفاده کنید تا خانه شما بزرگتر دیده شود.
 4. مشخص کردن جای وسایل: اگر خانه جدید ساخته شده است و هنوز جای وسایل را مشخص نکرده‌اید، قبل از اینکه طراحی و نصب کابینت‌ها انجام شود، ابتدا باید جای وسایلی مثل یخچال، لباسشویی و … را مشخص کنید.
 5. انتخاب جزیره برای آشپزخانه: به دلیل اینکه فضای زیادی در این نوع آشپزخانه‌ها وجود ندارد، جزیره به شما فرصت بیشتری می‌دهد تا به کابینت‌ها اضافه کنید. اما همانطور که اشاره کردیم آن را به شکل لبه‌دار طراحی کنید تا با گذاشتن صندلی، به عنوان میز غذاخوری هم قابل استفاده باشد.

قیمت کابینت آشپزخانه ال شکل چقدر است؟

کابینت‌هایی که در کارگاه‌ها ساخته می‌شود، قیمت‌های متفاوتی دارند و هزینه آن‌ها به صورت متری تعیین می‌شود. مهم‌ترین عامل در تعیین هزینه کابینت برای آشپزخانه L ورق‌ و تجهیزاتی است که در ساخته آن‌ها کاربرد دارد. همانطور که اشاره کردیم چندین نوع متریال (چوب، فلز، MDF، نئوپان، هایگلاس و …) در ساخت کابینت استفاده می‌شود.
کیفیت هر یک از این ورق‌ها یکسان نیست و از سوی دیگر قیمت آن‌ها نیز با هم تفاوت دارد. برای مثال هایگلاس یکی از گرانترین و بهترین ورق‌ها برای ساخت کابینت آشپزخانه ال است.
از سوی دیگر یراق‌الات فلزی که از جنس استیل ضدزنگ باشند، نسبت به تجهیزاتی که فلز آهن با روکش ضدزنگ تهیه شده‌اند، قیمت بالاتری دارند. همچنین اگر بخواهید کابینت‌ها کشودار طراحی شوند، هزینه بیشتری از شما دریافت می‌شود.

کلام آخر
آشپزخانه‌های L شکل برای خانه‌هایی که فضای محدودی دارند، طراحی می‌شوند. کابینت زدن برای این آشپزخانه‌ها کار سختی نیست، اما با توجه به نقلی بودن فضا باید به نحوی انجام شود که قفسه‌ها برای گذاشتن وسایل و ظروف کامل باشند. به طوری که مجبور نشوید وسایل خود را روی کابینت بگذارید و آشپزخانه را شلوغ کنید. در اینجا در مورد نکاتی که برای طراحی کابینت آشپزخانه ال نیاز دارید، پرداختیم. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *