کمد دیواری


ما همگی خواهان زیبایی و نظم در خانه هایمان هستیم،علاقه مندیم، کفش و سایر لوازم در جای خود قرار بگیرند و هنگام نیاز به آن ها به راحتی در دسترس باشند از این رو  انتخاب درست کمد دیواری به عنوان یکی از مهمترین فضاهای خانه از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد، در ادامه انواع مدل های کمد دیواری چوبی تولید شده شرکت روماک به همراه نام آن آورده شده است.

پس از مشاهده انواع مدل کمد دیواری تولیدی روماک به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت:

 1. مدل کمد دیواری های شرکت روماک
 2. قیمت کمد دیواری
 3. اندازه گیری کمد دیواری
 4. انواع کمد دیواری
 5.  سبک طراحی کمد دیواری
 6. انتخاب جنس کمد دیواری
 7. تاریخچه کمد
 8. دسته بندی کمد ها بر اساس نوع مصرف

مدل کمد دیواری

کلیه کمد دیواری ها قابلیت ساخت با انواع رنگ ها و روکش ها را دارد همچنین و با توجه به نیاز کارفرمایان می توان آن را به صورت کمد دیواری ریلی ساخت البته با توجه به اینکه روماک تولیدکننده انواع محصولات چوبی می باشد قابلیت ساخت کمد در انواع طرح های سفارشی هم دارد.

کمد دیواری جدا از شکل و ظاهر می تواند بر اساس جنس چوب که در آن استفاده شده دسته بندی شود، لازم به ذکر است کمد های  روماک همگی تمام چوب و روکش چوب می باشد و در ادامه انواع مدل های آن بر اساس شیوه ساخت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

عکس کمد دیواری : جهت مشاهده عکس کمد دیواری ال هیرو و همچنین سایر مدل های کمد لباس می توانید صفحه کمد دیواری چوبی را ببنید لازم به ذکر است از تمامی اجزای یک کمد اعم از دستگیره، لولا، قاب درب و ساختار آن عکس های تفکیکی موجود می باشد.
تمامی عکس کمد دیواری قابل فروش می باشند و درابعادی حنی متفاوت با عکس ها قابل عرضه می باشد.

مطالب مرتبط
پیشنهاد می کنیم  برای مشاهده انواع مدل کمد دیواری به صفحه کمد دیواری جدید هم سر بزنید.

 

تعیین قیمت کمد دیواری

وقتی برای خرید کمد دیواری به فروشگاه یا شرکتی مراجعه می کنید اولین سوالی که از شما پرسیده می شود این است که چند متر کمد لازم دارید بنابراین مهم ترین فاکتور در تعیین قیمت کمد متراژ آن می باشد، لازم به ذکر است طبق محاسبات تیم فنی شرکت روماک هزینه ی مورد نیاز جهت کمد دیواری باید حدود 0/7 الی 1/5 درصد ارزش ملک باشد.

قیمت کمد دیواری

مهمترین عوامل در تعیین قمت کمد دیواری

بدنه کمد : معمولا بدنه کمد دیواری از ام دی اف ساخته می شود (که قابلیت روکش دار کردن با انواع طرح ها را دارد) طبیعتا ام دی اف خارجی با توجه به چگالی بالاتری که دارد مرغوب تر می باشد و قیمتش هم بالاتر است بنابراین در هنگام خرید حتما از فروشنده سوال فرمایید که بدنه از چه جنسی و چه برندی ساخته می شود برای مثال تفاوت قیمت ام دی اف ایرانی با mdf خارجی در هر ورق حدودا  90.000 هزار تومان می باشد (این اختلاف قیمت مربوط به ورق 183 در 366 سانتی متر است)

درب کمد :  درب کمد از جنس تمام چوب(طبیعی)، ام دی اف و یا ترکیب این دو تولید می گردد، لازم به ذکر است که درب کمد مهمترین فاکتور در تعیین قیمت کمدهای چوبی است.

در تمام چوب زیباتر و طبیعی تر می باشد اما قیمت بالاتری دارد اما درب ام دی اف به راحتی ابزار می خورد و بهترین گزینه برای کمد هایی که دارای رنگ پوششی هستند می باشد اما به زیبایی تمام چوب نیست. درب کمد روکش چوب قیمت و ظاهر مناسبی دارد. تنها مشکل درب کمد دیواری روکش چوب محدودیت در طراحی می باشد زیرا درب پیش از ابزار روکش می شود.

ویدیو نحوه اندازه گیری کمد دیواری

با توجه به درخواست های مکرر کارفرمایان و بازدیدکنندگان محترم جهت آموزش نحوه اندازه گیری کمد دیواری بر آن شدیم با تهیه ی ویدیویی، شیوه تعیین ابعاد کمد را آموزش دهیم. پس از مشاهده این فیلم آموزشی به راحتی قادرخواهید بود تا متراژ کمد مورد نیاز خود را اندازه گیری نمایید و بر اساس آن قیمت کمد دیواری را تعیین کنید.

پیش از اندازه گیری کمد ابتدا باید با اجزای آن آشنا شوید این اجزا شامل درب، روکوب یا دور کوب، تاج، پاخور و بدنه می باشد که به طور استاندارد عمق کمد دیواری 60 سانتی متر در نظر گرفته می شود از این رو در تعیین قیمت همواره عمق تاثیری ندارد و می بایست سطح کمد (مساحت) را بر حسب متر مربع حساب کرد.

ارتفاع : از پایین قسمت پاخور تا بالای تاج را به عنوان ارتفاع در نظر گرفته می شود (در عکس قسمت A)
طول : از انتهای روکوب سمت راستی تا روکوب سمت چپی کمد را طول کمد در نظر گرفته می شود. (در عمس قسمت B)
محاسبه : طبیعتا با ضرب طول در ارتفاع، مساحت و در نهایت متراژ کمد برای تعیین قیمت به راحتی قابل محاسبه است.

اندازه گیری کمد دیواری

تعیین نوع کمد دیواری

وقتی نوبت به انتخاب نوع کمد می رسد ایده های متنوعی وجود دارد که هر کدام شخصیت متفاوتی به محیط اطراف خود می بخشند.با توجه به کارایی کمد دیواری (بنا به اینکه  کمد دیواری در چه مکانی نصب می شود)معماران برجسته کمد های دیواری را به 3 بخش عمده تقسیم بندی کرده اند که در این اینجا به شرح مفصل هر نوع از این کمدهای دیواری ها می پردازیم.

نوع اول walk_in_Closet  اتاق کمد ( به داخل کمد ها قدم بزنید )

بزرگ یا کوچک، این نوع از کمد خود یک اتاق مستقل و کامل است، همان طور که از نام آن پیداست زمانی که شما به این اتاق پا می گذارید گویی  که در داخل کمد دیواری قدم می زنید چرا که سر تا سر دیوارهای اتاق از کمد دیواری تشکیل شده است، این سبک به شما اجازه می دهد تا از تجربه ی انتخاب لباس برای شروع روز خود حداکثر لذت را ببرید.
این طراحی محدود به دوره زمان خاصی نمی باشد و طراحی های متنوعی برای این سبک از کمد دیواری وجود دارد به صورت کلی این طرح نیاز به فضای بزرگی دارد، فضایی که شامل اتاقیست  پوشیده شده از کمد دیواری.
جزیره ی وسط ، نیمکت قابل نشستن، کشوهایی لوکس و با عمق زیاد، فضاهای متنوع برای آویزان کردن لباس، طبقه های دکوراتیو، بارهای شیشه ای و نورپردازی زیبا از جمله ی آیتم هایی است که این نوع از کمد دیواری برای لوکس کردن خانه به شما هدیه می دهد، برخی از منتقدین اعتقاد دارند این سبک از کمد فضای شما را به هدر می دهد و بسیاری از قسمت ها بدون استفاده باقی می مانند.

این نوع از کمد خود شامل دو دسته ی Small walk in Closets  و Huge Walk in Closets   اتاق کمد کوچک و بزرگ می باشد، که در واقع در نوع کوچک اتاق کمد، بجای استفاده از اتاق بزرگ یک انباری یا اتاق کوچک را جایگزین می کنند و آن را تبدیل به یک اتاق کمد دیواری کامل می نمایند.

کمد دیواری

استاندارد های Walk_in Closets

مساحت این نوع کمد دیواری از 3 تا 15 مترمربع به اندازه ی یک اتاق کامل می باشد ، عرض معمول آن به 1.5 تا 4 متر می رسد و عمق استاندارد آن معمولا از 50 تا 100 سانتی متر است که اصولا 60 سانتیمتر عمق مناسبی است.
ارتفاع رگال یا میله ای کمد دیواری که از آن لباس آویزان می گردد از کف 1.5 تا 2 متر است که معمولا 1.80 ارتفاع مناسبی برای نصب رگال کمد دیواری لباس  محسوب می گردد.
برای مشاهده این نوع کمد دیواری تولیدی شرکت روماک به صفحه کمد لباس مراجعه فرمایید.

کمد دیواری

نوع دوم Reach in closet ( کمد در دسترس)

این نوع کمد دیواری در واقع خلاصه شده و کاهش یافته ی کمد Walk-in Closets اند که در عین کم جا بودن، شلوغی طراحی  اتاق کمد نظیر جزیره ها را ندارد ، این نوع طرح که معمولا در اتاق های خواب اجرا می گردد نیاز به طراحی زیبای اتاق خواب دارد و باید در آن کشوها ، شلف ها و قفسه ها و آویزها به درستی تعبیه شده باشند.
این سبک از کمد دیواری معمولا چندین جا برای آویزان کردن لباس ها و همچنین قفسه های قابل تنظیم و کشو های متعدد دارد در طراحی آن همان طور که از نامش پیداست سهولت دسترسی در اولویت قرار می گیرد ، بدین معنا که این نوع کمد دیواری جهت استفاده از وسایلی که به صورت روزمره مورد استفاده قرار می گیرد مناسب است.
این سبک از کمد دیواری که بسیار متداول است معمولا در راهروها و یا اتاق خواب به کار می رود و فضای کمتری اشغال می کند و عمق کمتری نسبت به کمد های Walk-in Closets  دارد، عمق مناسب برای این نوع از کمد  دیواری از 50 تا 60 سانتیمتر است که همان 60 سانتیمتر عمق ایده آلی برای آن می باشد و عمق کمتر از45 سانتیمتر برای این نوع کمد دیواری مناسب نیست.

درب این نوع کمد دیواری نسبت به طراحی و نوع ساختمان ساخته می شود و امکان ساخت درب های تمام چوب و روکش چوب یا ام دی اف در این نوع سبک مهیا می باشد.
به طور معمول کمد در دسترس دارای حداقل دو کشو و چند رگال بالای کشو هاست.

کمد دیواری

نوع سوم Wardrobe and Armoires گنجه و باکس کمد

نوع سوم از کمد دیواری Wardrobe And Armoires است که در واقع نوع کلاسیک و سنتی کمد به شمار می رود  این نوع کمد در واقع پاپ آپ شده ی مدل Reach in است که معمولا در اتاق خواب کار می شود ، تفاوت اصلی این سبک از کمد با Reach in  این است که مدل Reach in دارای درب کمد دیواری است در حالی که این نوع از کمد دیواری باز است و هیچ گونه دربی ندارد لذا اولا دسترسی به آن آسان تر است و ثانیا لباس های قرار گرفته در کمد دیواری به صورت  واضح نمایان است و ممکن است در صورت شلخته بودن یا استفاده ی نامناسب ظاهر اتاق را خراب کند.
Wardrobe در واقع باکس های کامل کمد دیواریست که دارای درب و یا آینه است تفاوت این سبک با Reach in  در واقع این است که جای کمد های سبک Reach in  از قبل در درون دیوار پیشبینی شده است در حالی که Armoires به صورت باکس های آماده بعدا در محل قرار می گیرد.

بدنه کمد های Wardrobe را می توان با انواع متریال مختلف طراحی کرد،عمدتاًدر این گونه کمدها به جهت نمایان بودن بدنه کمد از ام دی اف روکش چوب یا ام دی اف روکش چوب یا ام دی اف با رنگ پوششی سفید استفاده می کنند،هر چند که در بعضی پروژه ها به جهت کاهش قیمت نهایی از جنس ام دی اف روکش ملامینه استفاده می شود.

کمد دیواری

تعیین سبک کمد دیواری

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل سبک های متنوعی وجود دارد  که نوع کمد انتخابی باید منطبق با سبک  کار شده در داخل ساختمان باشد تا با دیگر متریال و مصالح موجود در ساختمان  هارمونی ایجاد کند، سبک های موجود در طراحی  کمد دیواری عبارتند از :

سبک انواع کمد دیواری

کمد مطابق با سبک کلاسیک :

در این طرح درب کمد مذکور ترکیب چوب،روکش چوب و ام دی اف می باشد،درب این نوع کمد می تواند تک قاب،2قاب یا حتی 3 قاب باشد یا دارای کتیبه ، سرستون ، زهوارهای برجسته ، یا از جنس چوب یا ام دی اف  باشد، رنگ های گرم اعم از رنگ های فندقی،گردویی یا ماهگونی ،مناسب این سبک از کمد هستند.

کمد دیواری مدرن :

در این طرح که با انواع متریال چوبی ، ام دی اف ، لترون ، هایگلاس قابل اجرا است ، سادگی و ظاهر به روز در اولویت قرار می گیرد، درب های اسلایدی ساده و روکشی مناسب این سبک اند ، رنگ های خنثی و سفید به کرات در این سبک از کمد دیواری به کار می رود

کمد روستیک :

در این سبک حتما باید نقش و نگار طبیعی چوب به کار رفته باشد ، هرچه به صورت مصنوعی کم تر در ظاهر کمد ها دستکاری و نجاری شده باشد و هر چقدر محصول بیشتر به طبیعت چوب شبیه باشد ، طرح نهایی نزدیکی بیشتری به سبک به روستیک دارد، در این سبک باید از رنگ های پوششی و پتینه و وایت واش کم تر استفاده شود تا در طرح اصلی کم ترین تغییر را ایجاد کند

کمد مطابق با سبک اسکاندیناوی :

در این سبک آنچه حائز اهمیت است رنگ سفید،کرم یا رنگ پتینه وایت واش می باشد.

کمد دیواری فرانسوی :

در این سبک که شباهت زیادی به سبک کلاسیک دارد از رنگ های گرم قرمز و زرد و قهوه ای بسیار استفاده می شود، از المان های پر کاربرد در این سبک طرح های قوسی به ابزارهای پر پیچ و خم که اصطلاحاً گوشواره فرانسوی هم گفته می شود استفاده می شود.

کمد با سبک صنعتی :

در این سبک متریال فلز یا استیل را با چوب و ام دی اف ترکیب می کنند و طرح کمد دیواری نهایی را به سبک صنعتی ارایه می دهند.

دستگیره کمد دیواری :

دستگیره ها به قدری مهم هستند که حتی اگر ما در ساخت کمد های دیواری از بهترین متریال بهره ببریم و با کیفیت ترین رنگ آمیزی را داشته باشیم اما دستگیره مناسبی را برای کمد انتخاب نکنیم بی شک ظاهر کمد، لوکس به نظر نمی آید بنابراین دستگیره یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده مدل کمد می باشد و شناخت درست آن موجب می شود تا ما بتوانیم انتخاب صحیح تری داشته باشیم.

در انتخاب دستگیره ها هم می بایست سبک طراحی کمد را مد نظر قرار داد یعنی برای کمد کلاسیک و مدرن دستگیره ای مناسب با آنها در نظر گرفت، حال سوالی که پیش می آید این است که دستگیره ها را چطور انتخاب کنیم و چه فاکتور هایی را در هنگام خرید دستگیره باید مد نظر قرار دهیم. برای پاسخ به این سوال باید بدانیم چند نوع دستگیره برای کمدهای دیواری وجود دارد، در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد. ذکر این نکته ضروری می باشد که در اینجا ما تنها ظاهر دستگیره ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد و سایر فاکتور ها مانند جنس دستگیره و کشور سازنده نظر گرفته نشده است.

انواع دستگیره های کمد دیواری

بطور کلی از نظر ظاهری در بازار دو نوع دستگیره وجود دارد:

1. دستگیره های دو پییچی :

اصطلاحا به این دستگیره ها خطی افقی و عمودی گفته می شود و با دو پیچ به درب کمد متصل می گردند که در عکس پایین دو نمونه از آنها آورده شده است این دستگیره برای فضاهای مدرن مناسب می باشد الیته دستگیره های دوپیچی هم وجود دارند که که ظاهر کلاسیکی دارند و نمی توان گفت خطی بودن دستگیره به معنای مدرن بودن آن می باشد.

دستگیره کمد دیواری

2. دستگیره های تک پیچی : 

دستگیره تک پیچی که به آن نقطه ای هم اطلاق می شود بیشتر با فضای کلاسیک همخوانی دارد و بهترین انتخاب برای این سبک طراحی می باشد، بازهم لازم به ذکر است این موضوع یک قانون نیست.

دستگیره کمد دیواری

 درب کمد دیواری

درب کمد دیواری فاکتور مهمی در تعیین ظاهر کمد می باشد در واقع درب تنها عنصری از کمد است که در معرض دید قرار می گیرد و با تعویض آن می توان به کلی مدل کمد را تغییر داد. درب کمد می تواند با انواع چوب ها، طرح ها (ابزار) و رنگ ها  ساخته شود در ادامه بطور مختصر هر یک از ایم موارد را توضیح خواهیم داد و انواع درب کمد از لحاظ نحوه باز شدن را توضیح می دهیم.

جنس، طرح و رنگ درب کمد دیواری

جنس چوب درب کمد: درب کمد دیواری بیشتر از چوب های راش، بلوط آمریکایی و کاندایی، گردو و راش ساخته می شود. لازم به ذکر است که درب می تواند با ترکیبی از چوب یا ام دی اف تولید گردد.

ابزار  درب کمد : طرح درب کمد هم با توجه به سلیقه مشتریان امکان ساخت به شکل های زیر را دارد.

 • درب قاب تونیک (تعداد قاب ها می تواند بین یک تا سه باشد)
 • درب قاب تونیک با زهواره برجسته
 • درب جناغی
 • درب فلت
 • درب فلت با خطوط cnc

درب کمد دیواری

رنگ درب کمد : درب کمد دیواری را می توان با انوع رنگ ها از جمله پلی اورتان، نیم پلی استر و پولیش رنگ آمیزی کرد. جهت آشنایی با هریک از این نوع رنگ ها مقاله رنگ درب اتاق را مشاهده نمایید.

انواع درب کمد دیواری

درب هاب بازشوی سنتی

درب های بازشو با لولاهای باد بزنی از رایج ترین و البته سنتی ترین نوع درب می باشد. اینگونه درب ها به شما اجازه می دهد تا ظرفیت کمد خود را با نصب قلاب، آویز و چنگک های جالباسی به حداکثر برسانید. بزرگترین نقیصه درب های بازشو لولایی این است مقابل آن نمی توان وسایل قرار داد و این مسئله می تواند موجب ایجاد ترافیک برای فضاهای کوچک شود.

درب های ریلی

مهم ترین مزیت کمد دیواری ریلی صرفه جویی در فضا می باشد. درب های ریلی که درب های استانداردی برای کمد به شمار می روند در رنگ ها و سبک های متفاوتی همچون ترکیب چوب با  شیشه های مات و شفاف و یا با قاب های آینه ای یا نقش برجسته موجود می باشند. بزرگ ترین ایراد درب های ریلی این است که شما در آن واحد تنها به یک سمت کمد دسترسی دارید. این را به خاطر داشته باشید که درب های کشویی تمام آیینه می تواند اتاق را شدیدا تحت تاثیر قرار دهد.

درب های آکاردئونی

درب های آکاردئونی که به یک طرف یا دو طرف جمع می شوند انتخاب بهتری نسبت به درب های ریلی هستند چرا که به تمام عرض کمد به شما دسترسی می دهد و نصف درب های بازشو فضا میگیرند. اما اجزای متحرک درب های آکاردئونی دو برابر درب های ریلی است و این به معنی شانس دو برابری برای اتصال و جدا شدن اتصالات است.

انتخاب های دیگر

انتخاب های دیگری برای درب کمد دیواری وجود دارد. برای انتخاب درب کمد خود خلاقیت به خرج دهید. دربهای کشویی که به داخل دیوار باز میشوند برای کمد هایی که بیشتر اوقات باز هستند یک انتخاب عالی هستند. از قاب های پارچه ای یا پرده به عنوان درب برای کمد خود استفاده کنید تا رنگ و بافت به اتاق خود اضافه کنید.برای ایجاد سبک روستایی در منزل یک درب انباری که در یک شیار از بالا سر می خورد طراحی زیبایی برای اتاق ایجاد می کند.

انتخاب جنس کمد دیواری

همانطور که می دانید هر کمد از یک بدنه  و درب تشکیل شده است ، به بدنه ی کمد دیواری که به صورت کامل پیچ شده و آماده ی نصب درب آن است اصطلاحا Unit و یونیت گفته می شود، معمولاً بدنه کمدها از ام دی اف ملامینه به ضخامت 16 الی 18 میلیمتر ساخته می شود،در صورتی که بدنه کمد از ام دی اف ملامینه ساخته شده باشد لبه های ام دی اف (نر ام دی اف) را نوار پی وی سی چسبانده و به اصطلاح نر چسبانی می کنند؛درصورتی که بدنه کمد از جنس ام دی اف روکش چوب باشد،لبه ام دی اف یا به اصطلاح نر ام دی اف توسط روکش چوب نر چسبانی خواهد شد.

مطالب مرتبط
جهت مشاهده انواع مدل کمد های دیواری به صفحه کمد دیواری مراجعه فرمایید.

در صورتی که بدنه ی کمد از جنس ام دی اف با رنگ پوششی باشد بدنه و نر ام دی اف توسط رنگ،پوشش داده خواهد شد .

عرض درب های کمد دیواری از 45 تا 60 سانتیمتر استاندارد است با این حساب عرض یونیت ها یا به اندازه ی عرض درب یا دوبرابر آن است که می تواند تا 120 سانتیمتر برسد ، همچنین تعداد استاندارد کشو به طور متوسط در هر 10 مترمربع ، 4 عدد کشو  بوده مگر آنکه به دلخواه طراح یا مشتری تغییر پیدا کند؛نحوه ی اندازه گیری یونیت کمد از پشت تا پشت ام دی اف بدنه می باشد.

انواع متریال کمد دیواری عبارتند از :
کمد های دیواری با متریال لترون
کمد MDF با روکش PVC یا ملامینه
کمد هایگلاس
کمد  پلای وود
کمد روکش چوب
کمد چوبی

کمد دیواری با رنگ پوششی

کمد دیواری با متریال لترون

نام انگلیسی : Chipboard Closet
چگالی : از 300 تا 600 کیلوگرم بر مترمکعب
مزایا : قیمت ارزان
معایب : دوام و مقاومت پایین

بدنه : این نوع متریال ارزان ترین نوع متریال است ، برای کار کردن کمد ها است . لترون متشکل از یک هسته ی مرکزی به نام نئوپان به همراه یک روکش است ، نئوپان خود مواد سازنده ی آن از خرده چوب است که در سه سایز ریز ، درشت و متوسط تهیه می شود که در یک محفظه ی استوانه ای  با رزین مخلوط می گردد و سپس بوسیله ی دستگاه پرس می کنند
روکش روی لترون می تواند از جنس PVC و ملامینه و یا روکش چوب است ، از مزایای متریال لترون به ارزان قیمت بودن آن می توان اشاره کرد
از مزایای متریال لترون ارزان قیمت بودن آن می توان اشاره نمود
از معایب متریال لترون تراکم پایین و چگالی یا دانسیته کم است که باعث می گردد در طول زمان در اثر باز و بست کردن درب کمد ، ورق لترون خم میشود یا از وسط شکسته گردد ، چگالی لترون های وارداتی موجود در بازار حداکثر 500 کیلوگرم بر مترمکعب و چگالی لترون های تولیدی داخل ایران حداکثر 300 تا 350 کیلوگرم بر مترمکعب است که این موضوع باعث می گردد که لترون در برابر تحمل بارهای سنگین مقاومت کمی از خود نشان بدهد ، و در نهایت لترون تنوع کم تری در مدل و طرح دارد.

از دیگر معایب ورق لترون،آسیب رسیدن به دستگاه های تولید کمد و کاهش طول عمر انواع تیغ هاست

درب کمد : این نوع از متریال مناسب درب های کمد نیست و بهتر است از ام دی اف های روکش دار یا روکش چوب به عنوان جایگزین استفاده نمود،چرا که بعد از استفاده از این نوع ام دی اف برای درب کمد بعد از مدتی درب کمد به داخل یا بیرون کمد کج خواهد شد.

کمد دیواری

کمد دیواری تمام MDF  با روکش ملامینه و پی وی سی

نام انگلیسی : Medium Density Fiberboard Closet
چگالی : از 450 تا 670 کیلوگرم بر متر مکعب
مزایا : تنوع بالا  و نصب سریع
معایب : امکان جدا شدن روکش از هسته در گذر زمان،علاوه بر اینکه امکان ابزار زنی روی این ورق ام دی اف  با روکش ملامینه وجود ندارد،چرا که روکش از بین خواهد رفت.

کمد دیواری تمام ام دی اف از جمله ی دیگر کمد های دیواری  موجود در بازار است ،ام دی اف که مخفف  Medium Density Fiberboard است  درواقع به خرده های چوب درخت کاج که در دمای بالا پرس می شود اطلاق می گردد ، ام دی اف دارای چگالی یا دانسیته ی بالاتری نسبت به لترون ونئوپان است و روی آن روکش ملامینه یا پی وی سی پرس می گردد البتهل ازم به ذکر است به جهت ضخامت کم ورق های پی وی سی (0/2 تا 0/4 میلی متر ) بعد از ابزار زنی امکان روکش کردن روی ابزار توسط ورق پی وی سی با دستگاه پرس و وکیوم میسر می باشند.
چگالی ام دی اف های وارداتی از 550 تا حداکثر 700کیلوگرم بر متر مکعب است و ام دی اف های تولید داخل تا 600 کیلوگرم بر متر مکعب چگالی دارند ، این نوع کمد ها امروزه تنوع بالا و کیفیت های متفاوتی دارند که در انواع اقتصادی تا لوکس بسته به کشور تولید کننده موجود می باشند.
در صورتی که از متریال ام دی اف برای بدنه ی کمد ها استفاده می کنید ، باید دقت داشته باشید که ضخامت بدنه ی کمد ها از 16 تا 18 میلی متر و ضخامت پشت کمد ها از 3 تا 16 میلی متر قابل ساخت خواهد بود، در رابطه با ام دی اف پشت کمد لازم به ذکر است به جهت اینکه تنوع ام دی اف 3 میلی متر بسیار محدود می باشد و علاوه بر این استحکتم ام دی اف 3 میلی متر در مقایسه با ام دی اف 8 میلی متر قابل قیاس نیست؛پیشنهاد می گردد به جهت زیبایی و همخوانی بدنه با پشت کمد ام دی اف 8 میل ملامینه دقیقاً هم رنگ و هم شکل بدنه استفاده گردد.

از مزایای این نوع از متریال قیمت مناسب آن و از معایب آن این است که به دلیل تفاوت نس هسته ی ام دی اف که از جنس خرده چوب و روکش پلیمری در اثر انبساط و انقباض رویه از هسته در گذر زمان جدا می گردد

درب کمد : از این نوع متریال می توان برای درب کمد نیز استفاده کرد ، از مزایای این درب قیمت پایین تر آن نسبت به درب های کمد دیواری چوبی  و از معایب آن عدم  قابلیت ابزار خوری را می توان نام برد. در صورت ابزار خوردن تیره می شود ، همچنین این گونه ورق ها فقط و فقط قابلیت استفاده در کمد های سبک مدرن را خواهند داشت.کمد دیواری جدید

کمد دیواری هایگلاس

نام انگلیسی : High Glass Closet
چگالی : از 450 تا 600 کیلوگرم بر متر مکعب
مزایا : ظاهر مدرن و آینه وار
معایب : خش پذیر بودن و مقاومت کم در برابر ضربه

باید توجه داشت که منظور از به کار بردن متریال هایگلاس ، به کار رفتن این ماده به عنوان درب کمد است که ظاهر درب کمد را مانند گلس شفاف و آینه وار یا مات می کند ضمناً برای بدنه می توان از همان ورق لترون یا ام دی اف استفاده کرد ، خصوصیات بارز متریال هایگلس این است که از یک سو با یک لایه ی محافظ اولیه  و در سمت دیگر از جنس مواد پلیمری است که ظاهر براق و درخشان به خود می گیرد ، از مزایای این متریال ظاهر مدرن آن و از معایب آن خش پذیر بودن و مقاومت کم این نوع متریال در برابر ضربه است

کمد دیواری

کمد دیواری پلای وود

نام انگلیسی : Plywood Closet
چگالی : از 500 تا 680 کیلوگرم بر متر مکعب
مزایا : ضد آب
معایب : قابلیت ابزار خوری ندارد

پلای وود به لایه های کم عرض ولی مقاوم چوب می گویند که کنار هم چسبانده شده است  این لایه ها در کنار هم جوری چفت می گردند که مقاومت و چگالی نهایی بالاتر از ام دی اف می شود تعداد لایه های پلای وود همیشه فرد است و معمولا 5 یا 7 لایه است ، از مزایای این نوع متریال این است که ضد آب است و در برابر رطوبت مقاومت می کند لذا برای سرویس ها  و یا مناطق شمال و جنوب کشور که رطوبت بالاست باید از پلای وود استفاده کرد ، همچنین به دلیل چگالی بالای این نوع متریال در برابر بار و وزن وارد به طبقات تحمل خوبی دارد و دوام بالاتری نسبت به لترون و ام دی اف دارد

درب کمد : این متریال برای ساخت درب های کمد مناسب است ولی قابلیت ابزار خوری ندارد و بیشتر برای کمد دیواری ریلی بدون نقش نگار مناسب است.

کمد دیواری

کمد دیواری روکش چوب

نام انگلیسی : Wooden Veneer Closet
چگالی : از 450 تا 670 کیلوگرم بر متر مکعب
مزایا : زیبایی نقش و نگار چوب
معایب : قابلیت ابزار خوری ندارد

بدنه:این نوع متریال متشکل از یک هسته از جنس تخته فیبری یا ام دی اف است که روکش طبیعی بر روی آن پرس گرم می شود،  این متریال برای هر دو سبک کلاسیک و مدرن مناسب است ولی عمدتاً برای کار های مدرن ایده آل محسوب می گردد ، روکش چوب که محصولی نسبتا لوکس به شمار می رود نقش و نگار طبیعی چوب را به نمایش می گذارد و حس گرمای چوب را به محیط منزل منتقل می کند.

بدنه کمد دیواری روکش چوب،معمولاً از جنس ام دی اف 16 میلیمتر با انواع روکش های طبیعی و فناوری(آلپی) ساخته می شود،همانطور که قبلاً هم توضیح داده شده لبه های بدنه کمد (نر کمد) را با استفاده از روکش طبیعی چوب  به اصطلاح نر چسبانی خواهند کرد.

درب کمد دیواری : این نوع متریال هم چنین مناسب ساخت درب کمد است که از مزایای آن زیبایی منحصر به فرد آن و از معایب آن غیر قابل ابزار خور بودن است چرا که در صورت ابزار خوردن ام دی اف به رنگ مشکی در می آید

کمد دیواری

کمد دیواری چوب

نام انگلیسی : Wooden Closet
چگالی : از 550 تا 750  کیلوگرم بر متر مکعب  ( بسته به انتخاب نوع چوب )
مزایا : زیبایی منحصر به فرد چوب ، دوام بسیار زیاد ، سبکی متریال  و قابلیت ابزار خوری
معایب : قیمت بالاتر نسبت به سایر متریال

یکی از مزایای محصولات چوبی،زیبایی بی نظیر آن ها در مقایسه با دیگر محصولات است

درب کمد : چوب لوکس ترین محصول برای ساخت درب های کمد است ،چنان چه در ساخت کمد دیواری،بائو و پاسار درب از چوب ساخته می شود و قاب یا تونیکه ی درب را از ام دی اف با روکش طبیعی چوب می سازند؛ در بسیاری موارد برای ارزان تر شدن قیمت کمد ، بدنه های کمد را از ام دی اف های ملامینه می سازند.و درب را از چوب تولید می کنند
در هر صورت چوب،گرانترین و لوکس ترین متریال برای ساخت کمد دیواری به شمار می رود ، از معایب درب های چوبی می توان به پیچیدگی درب بعد از ساخت اشاره کرد.

هنگام استفاده از چوب،جهت ساخت کمد دیواری،متریالی که مورد استفاده قرار می گیرد می بایست که کاملاً خشک خشک بوده باشد تا از بروز هرگونه تاب در درب جلوگیری کند.

کمد با رنگ پوششی:

با توجه به علاقه مندی کارفرمایان به رنگ های پوششی در سال های اخیر و امکان ساخت درب های کلاسیک و نئوکلاسیک به صورت قاب تونیک،درخواست و سفارش این گونه کمد ها بسیار بالاتر از دیگر کمدها می باشد،از این گونه کمدها،که عمدتاً درب کمد از جنس تمام ام دی اف ساخته می شود.بائو و پاسار با ام دی اف خام ساخته شده و تونیکه یا قاب وسط درب،در بائو و پاسار کتم و زبانه خواهد شد.

مزایا:زیبایی،با توجه به رنگ سفید کمد و فضاهای کوچک اتاق خواب سبب می شود تا اتاق خواب را وسیع تر نشان دهد و باعث دلباز شدن اتاق خواب می گردد.

معایب:به جهت رنگ سفید هنگام تولید،کیفیت ساخت آن از اهمیت بالایی برخوردار است،علاوه بر اینکه خط و خش بر روی درب این نوع از کمدها بسیار نمایان خواهد شد.

 

کمد دیواری

در انتها مقاله قصد داریم تاریخچه کوتاهی از کمد دیواری را بیان نماییم و همچنین انواع آن را بر اساس نوع مصرف خریدار مورد بررسی قرار دهیم:

کمد دیواری از چه زمان و در کجا مورد استفاده قرار گرفت؟

کمد دیواری اولین بار در قرن 17 در کشور ایالات متحده به عنوان قفسه های حجیم به کار گرفته شد، میزان تولید این نوع کمد در ابتدا بسیار کم بود و بیشتر از چوب بلوط آمریکایی ساخته می شد اما رفته رفته و با توجه به کاهش چوب بلوط از چوب گردو در ساخت کمد استفاده گردید و پس از رواج کمدهای چوبی کم کم این محصول به انگلستان صادر شد.

کمدهای دیواری در 100 سال اول، به تعداد زیاد ساخته نمی شدند تا اینکه در قرن نوزدهم و با استفاده از انواع چوب، روکش چوب، شیشه و آینه در تولید کمد و همچنین کاربردی تر شدن  آن موجب گردید استقبال از آن بیشتر شود  تا جایی که امروزه کمد دیواری نه تنها اهداف اولیه خود یعنی مکانی برای جایگیری لباس و سایر وسایل را تامین می نماید بلکه یک عنصر زیبایی برای اتاق خواب محسوب می شود و همواره در طراحی اتاق ها کمد دیواری گنجانده می شود.

تاریخچه کمد دیواری

 

انواع کمد دیواری با توجه به نوع مصرف

کمدها بر اساس نوع مصرف و ظاهر به چند دسته زیر طبقه بندی می گردد که در مورد هر یک توضیح مختصری خواهیم داد:

کمد لباس مدرن

این نوع کمد لباس که در قرن نوزدهم رواج پیدا کرده، نه تنها بسیار کابردی می باشند بلکه بشدت زیباتر از مدل هایی قبلی هستند و ظاهری نسبتا متفاوت با کمد های تولیدی پیش از خود دارند، شاخصه اصلی این نوع کمد علاوه بر تغییر طراحی استفاه از قفسه و طبقه بندی در آن بود. از دیگر مزایای استفاده از کمد های مدرن، امکان تغییر در درب آن می باشد در واقع شما تنها با تغییر درب می توانید کل ظاهر کمد را متحول نماید، زیرا درب کمد تنها جزیی از آن می باشد که در ظاهر دیده می شود.

کمد های مدرن به شکل کابینتی هم تولید می گردند و از موادی مانند آهن هم در ساختش استفاده می شود که حالت مشبکی به آن می دهد.

کمد با درب های آینه ای

اگر اتاق خواب شما کوچک می باشد، انتخاب یک کمد دیواری آینه ای بهترین گزینه است زیرا استفاده از آینه در درب کمد موجب بزرگتر به نظر آمدن فضا می شود و از طرفی از مزایای آینه هم به طور همزمان می توان استفاده کرد.

کمد دیواری ریلی

کمد دیواری فایبر

در صورتی که به دنبال کمدی سبک وزن که به راحتی قابلیت جابه جایی داردند هستید کمد فایبر بهترین انتخاب است که مواد طبیعی شبیه چوب دارد.

کمد دیواری فایبر

کمد با جای نصب تلوزیون

این نوع کمدیواری دارای استفاده چند منظوره می باشد که مجهز به جای تلوزیون است و جایگزینی مناسب برای درب کمد دیواری های سنتی می باشد که این امکان را به ما می دهد که بدون نیاز به باز کردن درب کمد، تلوزیون تماشا نمایید.

کمد تلوزیون

کمد های چند منظوره

این نوع کمد دیواری علاوه بر اینکه محلی برای قرارگیری لباس و وسایل می باشد بلکه استفاده هایی همچون میز تحیر و میز تلوزیون هم دارد که برای اتاق ها کوچک بسیار مناسب می باشد.

کمد دیواری و میز تحریر

کمد با درب های شیشه ای

اگر به دنبال خانه ای مدرن هستید از کمدهایی استفاده کنید که به جای درب های چوبی، درب شیشه ای (مات) دارند که شیشه هایی با قابلیت تعویض دارند.

کمد دیواری با درب شیشه ای

کمد های باریک

اگر فضای کافی برای کمد ندارید این دسته از کمد ها به راحتی در گوشه خانه قرار می گیرد.

کمد دیواری باریک

کمد های سنتی

اگر می خواهید اتاق خواب متفاوتی داشته باشید و تضاد جالبی در آن ایجاد نمایید این سبک از کمد دیواری بهترین انتخاب می باشد که با توجه به ساخت آن با چوب های متراکم مقاومت بالایی هم دارد.

کمد دیواری سنتی

کمد کابینتی

سبک کابینتی در اتاق شما نه تنها زیبا است بلکه به راحتی قابل سفارشی سازی می باشد استفاده از کشو در این نوع کابینت از ویژگی های اصلی آن می باشد.

 

روابط عمومی شرکت روماک
ترجمه و گرد آوری و تالیف از نیما خوانساری

منابع :

گروه donpedrobrooklyn

گروه homedit

گروه  stantonhomes

سایت kavirdecor

سایت woodproducts

به خواندن ادامه دهید

تعليق واحد

 • يقول کابینت ممبران:

  واقعا مطلب عالی بود. من خیلی از اون کمد دیواری خوشم اومد که از جنس ممبران بود.
  من کابینت ممبران رو مدتی هست که خریدم و واقعا راضی هستم.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *