کمد دیواری ریلی


کمد دیواری ریلی: امروزه با توجه به هزینه های بسیار بالای اجاره و یا خرید مسکن و همچنین کوچک شدن متراژ آپارتمان ها، استفاده از کمد دیواری ریلی نسبت به قبل  بیشتر شده است؛ زیرا این کمد دارای فضایی است که امکان جایگیری انواع البسه، وسایل شخصی یا حتی عمومی خانواده را بدون نیاز به درب باز شو فراهم می نماید در واقع درب ریلی موجب می شود که ما بتوانیم از فضای جلوی کمد دیواری حداکثر استفاده را ببریم.

مشاهده انواع کمد دیواری
جهت مشاهده انواع مدل کمد دیواری به صفحه کمد دیواری مراجعه نمایید.

همانطور که می دانید انواع کمد دیواری متناسب با طراحی داخل آپارتمان در سبک های کلاسیک و مدرن ساخته می شود، اما نکته حائز اهمیت درب کمد دیواری می باشد که با توجه به درخواست کارفرمایان امکان ساخت به شکل ریلی و بازشو را دارند.کمد ریلی همانطور که از نامش مشخص است درب های متحرکی هستند که به صورت افقی در بالا و پاین کمد قرار می گیرند و موجب کاهش ترافیک و افزایش جریان هوا در اتاق میشوند.

کمد دیواری ریلی با توجه به اینکه فضای کمتری را در منازل و اداره جات اشغال می نماید، امروزه به شدت مورد توجه خریداران محترم قرار گرفته است، از این رو در این مقاله قصد داریم کمد دیواری ریلی را مورد بررسی قرار دهیم و به مطالب زیر می پردازیم. (جهت مطالعه هر مورد روی آن کلیک نمایید)

1. انواع مدل کمد دیواری ریلی
2. مزایای کمد دیواری ریلی
3. معایب کمد دیواری ریلی 
4. نکاتی که هنگام خرید کمد دیواری ریلی باید به آن دقت کرد

 

1. انواع مدل کمد دیواری ریلی

انواع مدل کمد دیواری ریلی به شرح زیر می باشد:

کمد دیواری ریلی چوبی و روکش چوب :
این مدل از کمد دیواری ریلی بصورت کامل از چوب و یا روکش چوب ساخته می شود، و نسبت به سایر مدلها دارای ظاهری زیباتری است، زیرا همواره نقش و نگار های چوب بسیار چشم نواز می باشند؛ کمدهای دیواری ریلی چوبی علاوه بر استفاده بهینه از فضا، امکان ایجاد طرح ها در رنگ های مختلف را برای شما فراهم می کند، شایان ذکر است این مدل کمد دیواری ریلی برای فضای های مدرن و نئوکلاسیک مناسب می باشد.

کمد دیواری ریلی

 

مدل کمد دیواری ریلی MDF :

کمد دیواری ریلی MDF همانطور که از از نام آن پیداست، از ام دی اف ساخته شده است و دارای مزایا و معایبی می باشد که در پایین به آن اشاره خواهیم کرد.

مزایا کمد دیواری ریلی ام دی اف :
1. با توجه به اینکه انواع مختلفی روکش MDF در بازار موجود است بنابراین این نوع کمد دیواری دارای تنوع بالای طرح و نقش می باشد.
2. از آنجایی که MDF دارای مقاومت بالایی است (البته بسته به ضخامت آن) از این رو کمد MDF در قبال ضربه مقاوم است.

معایب کمد دیواری ریلی ام دی اف:
مهم ترین نقص در کمدهای MDF ریلی، خش پذیری و آسیب پذیری بالای درب های روکش (خصوصاً روکش های گلاس) می باشد.

کمد دیواری ریلی

 

مدل کمد دیواری ریلی شیشه ای :
در ساخت این مدل از کمد دیواری ریلی از شیشه به عنوان درب کمد استفاده می شود، مهمترین نکته در ارتباط با این مدل از کمد دیواری این می باشد که به دلیل شفاف بودن شیشه، وسایل داخل کمد همواره قابل رویت است از این رو نیاز به استفاده از اکسسوری های خوب الزامی می باشد؛ همچنین می توان از شیشه های مات نیز استفاده کرد ولی در هر دو صورت امکان بهره وری مناسب از فضای کمد را تا حد زیادی سخت می کند و این دغدغه که داخل کمد چه خبر است را همیشه با خود به همراه دارد.

کمد دیواری ریلی

کمد دیواری ریلی آینه ای :

یکی از انواع کمد دیواری ریلی می باشد که مناسب فضاهای کوچک است، ترکیب متریال شیشه با MDF یا چوب یا روکش چوب در کمد دیواری علاوه بر بزرگ تر نشان دادن فضا،امکان استفاده از آینه را نیز فراهم می کند،البته از معایب این نوع کمد دیواری می توان به شکنندگی سطوح آینه ای و هم چنین لک پذیری بیشتر نسبت به سایر سطوح اشاره کرد.

کمد دیواری ریلی

2. مزایای کمد دیواری ریلی

کمد دیواری ریلی برای فضاهای کوچک مناسب می باشد:
با توجه به کوچک شدن متراژ منازل، اغلب سعی می شود در آپارتمان ها، فضای هال و پذیرایی متراژی به مراتب بزرگتر از اتاق ها داشته باشد، بنابراین شاهد ساختمانی با اتاق های کوچک هستیم.
لذا با توجه به فضای کم اتاق خواب و جایگیری لوازم از جمله تخت، پا تختی و دراور،شاید امکان استفاده از کمدی که درب آن به وسیله لولای گازور و رو به بیرون باز شود، بسیار کم می باشد، از این رو در این گونه فضاها از کمد هایی با درب ریلی استفاده می گردد که از کمترین فضاها بیشترین بهره برداری صورت گیرد، بنابراین کمد دیواریهای ریلی بهترین گزینه برای کمد دیواری اتاق خواب می باشد.

به طور کلی کمدهای لباس با درب ریلی بهترین فضای ذخیره سازی کاربردی و مفید را به شما می دهد. این کمد گزینه ای تطبیق پذیر برای منزل و محل کار هستند و می توانند به محیط سر و سامان دهند.

کمد دیواری ریلی بهترین گزینه برای ادارات و شرکت ها می باشد:
گاهی اوقات در ادارات مجبوریم صندلی یا میزی را در جلوی کمد قرار دهیم (کمد پشت سر منشی در اداره ها) در این شرایط بهترین گزینه کمد دیواری ریلی می باشد، در واقع امکان دسترسی به سریع ترین شکل را برای ما فراهم می نماید. البته ذکر این نکته ضروری است که کمد دیواری ریلی جدید که به تازگی وارد بازار شده اند دارای ظاهری بسیار زیبایی می باشند که همین موضوع موجب پرطرفدار شدن آنها نیز شده است.

عرض درب کمد های ریلی را در هر ابعادی می توان ساخت:
از آنجایی که درب کمد دیواری لولایی بر روی محور عمودی حرکت می کند بنابراین عرض را نمی توان بیش از 600 میلی متر درنظر گرفت زیرا موجب تاب برداشتن و یا شکستن درب می شود، اما با توجه به اینکه درب کمد های ریلی روی محور افقی حرکت می کند برای ساختش محدودیت در عرض وجود ندارد.

ضخامت درب کمد دیواری ریلی:
یکی دیگر از مزایای کمد ریلی نسبت به کمد دیواری معمولی ضخامت درب آن می باشد. درب کمد ریلی 7 تا 10 فوت ضخامت دارد که این امر موجب می شود تا لباس ها هنگام در آورن از کمد پاره و یا نخ کش نشود.

هزینه پایین نصب کمد های ریلی :
نصب درب های ریلی نسبت به درب های معمولی ساده تر می باشد از این رو به هزینه و نیروی کار کمتری نیاز دارد و همین امر موجب می شود تا سرعت نصب بشدت بالاتر رود.

مقاومت بالای درب ریلی :
درب های ساده معمولا قادر به مقاومت در برابر وزن اضافی نیستند اما درب ریلی انعطاف پذیری بالایی دارند و می تواند انواع شیشه های رنگی، مات و آینه های سنگین را تحمل نمایند از این رو تنوع طرح و شکل کمد های ریلی نسبت به کمدهای لولایی بیشتر است.

قابلیت سفارشی سازی :
یکی از مزایای اصلی کمدهای لباس با درب های کشویی این است که انتخاب های بسیاری برای طراحی و شخصی سازی آنها وجود دارد. در واقع شما می توانید با خرید کمد دیواری ریلی به طور کلی تمامی اجزا را سفارشی سازی نمایید و انواع رنگ ها و جلاهای مختلفی را به کمد لباس برای افزایش زیبایی اتاق بیفزایید.

استفاده چندگانه :
کمدهایی با درب های ریلی می توانند درنقاط مختلفی در منزل و یا دفتر کارتان استفاده شوند. کمدهای با درب ریلی که با سطح صیقلی پوشیده شده اند می توانند مانند یک میز آیینه دار استفاده شوند. آن را در اتاق خود قرار دهید و حالا می توانید یک آیینه هم در مقابل خود داشته باشید.

کمد دیواری ریلی

3. معایب کمد دیواری ریلی

عدم باز شدن همزمان درب کمد و چینش دشوار وسایل در داخل کمد :
اولین نقص کمد های ریلی این است که، امکان باز شدن درب های کمد به صورت همزمان وجود ندارد و استفاده کننده از کمد امکان دیدن فضای داخل کمد را به صورت کامل نداشته، چرا که همیشه یک لنگه از درب بر روی درب دیگر قرار می گیرد و این مسئله موجب می شود که چینش وسایل داخل کمد کمی دشوار شود و امکان دسترسی همزمان به وسایل داخل کمد عملا از بین برود در واقع میدان دید در کمد دیواری ریلی 50 درصد می باشد در صورتی که این مقدار برای کمد دیواری لولایی 100 درصد می باشد.

کمد دیواری ریلی

اعوجاج در درب کمد های ریلی :
یکی از عمده ترین ایرادات کمد های ریلی در این است که، با توجه به اینکه نصب درب های کمد بر روی دو ریل (یکی درب بالا و دیگری درب پایین) ساخته می شود، بسیار ضعیف و اعوجاج پذیر می باشد (خصوصا با ارتفاع بیشتر از 2 متر) و به اصطلاح عامیانه درب لغ می زند. برای درک بهتر این موضوع فیلم کوتاه زیر را مشاهده نمایید.

نظافت ریل های کمد :
یکی دیگر از مشکلات کمد دیواری های ریلی کثیفی همیشگی ریل های آن است، زیرا شیار ریل ها محل تجمع گرد و غبار می باشد و نظافت آن به دلیل عدم دسترسی کامل کمی دشوار می باشد و نسبت به سایر طرح کمد لباس سخت تر است.کمد دیواری ریلی

بیرون آمدن درب ها از ریل :
درب کمد های ریلی در صورتی که نیروی زیادی به آنها وارد شود از ریل خود خارج می شود و جایگذاری دوباره آن کار بشدت پر دردسری می باشد.

4. نکاتی که هنگام خرید کمد دیواری ریلی باید به آن توجه نماییم.

در هنگام خرید کمد دیواری های ریلی به نکات زیر می بایست دقت نمایید:

هنگام خرید کمد دیواری ریلی، به ریل های آن حتما توجه کنید:
هنگام خرید این نوع کمد دیواری این نکته  را باید مد نظر قرار دهید که از بهترین نوع یراق ریل موجود بازار در ساخت کمد استفاده شده باشد. بسیاری از تولیدکنندگان کمد دیواری به جهت کاهش هزینه های ساخت از ریل های ارزان قیمت و بعضاً 40 کیلوگرمی استفاده می کنند،حال آنکه بهتر است از ریل های 80 کیلوگرم استفاده شود، زیرا این کار موجب طول عمر بیشتر درب ها و کاهش استهلاک آنها می شود و همچنین خرابی های ناشی از حمل را به حداقل می رساند.

کمد دیواری ریلی

کمد دیواری ریلی برای سبک مدرن مناسب می باشد:
با توجه به اینکه کمدهای ریلی از زمره کمدهای مدرن محسوب می شوند بنابراین عملاً امکان استفاد از این نوع کمد در فضاهای کلاسیک و نئوکلاسیک وجود ندارد، از این رو اگر دکوراسیون شما کلاسیک می باشد این نوع کمد دیواری انتخاب درستی نیست. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگر مجبور به استفاده از کمد دیواری ریلی در محیط های کلاسیک هستید، می توان چوب به کار رفته در این کمد دیواری به شکلی در نظر گرفت یا طراحی نمود که با فضای کلاسیک هم همخوانی داشته باشد. البته رنگ کمد دیواری هم می بایست با دکوراسیون داخلی شما سازگار باشد.

 

ابعاد کمدهای ریلی :
اگر فضای زیادی در اختیار دارید به شما پیشنهاد می کنیم از کمد های پیش ساخته استفاده نمایید زیرا کمدهای سفارشی اصولا قیمت بالاتری نسبت به کمدهای ساخته شده دارد اما از طرفی می توان آن را مطابق با سلیقه مشتریان طراحی کرد و محدودیت انتخابی وجود ندارد. عموما عمق کمد دیواری بطور معمول 60 سانتی متر در نظر گرفته می شود اما سایر ابعاد از ضرب طول(x) و عرض (y) فضایی که کمد در آن قرار می گیرد محاسبه می شود.

ابعاد کمد دیواری ریلی

به طور خلاصه هر دو کمد ساده و ریلی دارای جواب مثبت و منفی هستند که با توجه به فضای مورد نظر منزل و دکور انتخابی می بایست هوشمندانه ترین کمد را برگزینید.

به خواندن ادامه دهید

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *