خلاقانه ترین انواع مدل های درب حیاط


درب حیاط شما،به عنوان یک نقطه کانونی در خارج از منزل شما عمل می کند به عبارتی درب ورودی منزل جزئی از ساختمان شماست که در دید همگان می باشد، همچنین این درب یک عامل مهم در زیبایی، امنیت و بهره برداری بهتر از انرژی خانه است، از این رو انتخاب یک درب ورودی حیاط جدید یک راهکار عالی برای به روز رسانی ظاهر ساختمان و  سرمایه گذاری عالی برای افزایش ارزش خانه می باشد. مهمترین نکاتی که می بایست هنگام خرید درب حیاط به آن دقت کرد موارد زیر می باشد که در ادامه تمامی موارد را یک به یک بررسی خواهیم کرد.

 انواع مدل های خلاقانه درب حیاط
ابعاد و وزن استاندارد درب حیاط فلزی
مهمترین عامل تعیین قیمت درب حیاط
جنس درب حیاط
چرا درب ورودی فلزی بخریم؟
رنگ درب حیاط

 

1. انواع مدل های خلاقانه درب حیاط

ما در اینجا قصد داریم مدل های درب ورودی حیاط و درب ویلایی که به نوعی در طراحی آن خلاقیت خاصی به کار رفته را معرفی نماییم بنابراین این طرح ها با سایر مدل هایی که قبلا مشاهده کرده اید تا حد زیادی متفاوت می باشد. فقط ذکر این نکته ضروری می باشد که پیش از انتخاب مدل درب می بایست سبک طراحی ساختمان خود را تعیین نمایید و متناسب با آن درب ورودی خود را انتخاب نمایید زیرا زیباترین طرح درب اگر با ساختمان شما همخوانی نداشته باشد نه تنها به ظاهر خانه شما کمک نمی کند بلکه به آن ضربه خواهد زد.

مطالب مرتبط
جهت مشاهده انواع مدل درب ورودی چوبی به صفحه درب لابی را مشاهده نمایید.

درب حیاط خلاقانه درب حیاط شیک درب حیاط ویلایی درب حیاط آهنی درب حیاط ساده درب حیاطی

نکات بسیار مهم:
1. از آنجایی که درب ورودی می بایست راه خروج ماشین ها باشد، توجه داشته باشد تا آن را در راه مستقیم قرار بدهید زیرا مسیر منحنی علاوه بر صعب العبور بودن، یکی شدن آنها کمی دشوارتر خواهد بود.
2. در حیاط هایی که درختان بلند وجود دارد مجبور به نصب درب با ارتفاع بیشتر هستیم از این رو وزش باد شدید موجب شکستگی آن می شود بنابراین باید اینگونه درب های حیاط باید مستحکم تر ساخته شود.

 

 ابعاد و  وزن استاندارد درب حیاط فلزی

معمولا دو راه ورودی برای آپارتمان های شهری در نظر گرفته می شود، یک دربی که مخصوص عبور افراد می باشد که اصطلاحا به آن نفر رو  می گویند و دومی درب که ماشین ها از آنجا وارد ساختمان می شوند که به آن درب ماشین رو اطلاق می شود هر یک از این درب ها دارای ابعاد و وزن متفاوت می باشند ولی امروز با توجه به افزایش تولید کنندگان درب ورودی حیاط امکان سفارشی سازی برای هریک از آنها وجود دارد، اما ابعاد استاندارد برای درب نفررو معمولا 115 تا 125 سانتیمتر می عرض دارد و ارتفاعش حدودا 235 تا 245 سانتیمتر می باشد همچنین درمورد وزن می توان گفت که درب نفررو اصولا 200 کیلوگرم و درب ماشین رو حدود 600 کیلوگرم می باشد، البته این وزن به شدت بستگی به طرح مورد نظر مشتریان دارد.

ابعاد درب حیاط

 قیمت درب ورودی حیاط فلزی

عوامل زیای در تعیین قیمت درب حیاط وجود دارد که در ادامه به تشریح آن ها خواهیم پرداخت :

طرح درب ورودی حیاط :

یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت در درب های ورودی حیاط طرح آن می باشد، این بدین معناست که هرچقدر طراحی درب ها ساده تر باشد هزینه و زمان ساختش کمتر خواهد بود، اما طرح هایی که درارای پیچیدگی بیشتری هستند (که اصطلاحا در بازار به آنها طرح های فرفروژه یا کنگره می گویند) قیمت بالاتری دارند، برای مثال قیمت ساخته یک درب ساده حدودا کیلویی 9000 تومان و برای درب حیاط فرفروژه کیلویی 12000 تومان است (قیمت ها مربوط به تاریخ 1 دی 98 می باشد) همانطور که مشاهده می کنید اختلاف 3000 هزارتومانی حاکی از اهمیت طراحی و مدل درب می باشد، بطور معول یک درب ورودی ماشین رو حدودا 600 کیلو گرم وزن دارد در نتیجه  1800000 اختلاف قیمت بین طرح ساده و کنگره می باشد.

جنس فلز به کار رفته درب درب

معمولا از آهن در ساخت درب فلزی استفاده می شود دلیل آن هم مرغوبیت و قیمت مناسب این فلز ماست. نحوه قیمت دهی درب حیاط به شکل کیلویی می باشد بطور مثال گفته می شود که درب به ازای هر متر مربع 80کیلوگرم وزن دارد حال با توجه به ابعاد درب ورودی مورد نیاز شما قیمت نهایی تعیین می گردد مثلا گفته می شود قیمت هر کیلو درب 25000 هزار تومان می باشد و درب به ازای هر متر مربع 75 کیلو گرم وزن دارد بنابراین اگر طول درب 3 متر و ارتفاع آن 2.5 متر باشد قیمت نهایی به شکل زیر محاسبه می شود:

3×2.5 = 7.5M2 (مساحت درب)
7.5M2X75KG=562.5KG (وزن کلی درب)
تومان 562.5X25000=14.062.500 (قیمت درب)

رنگ در حیاط

بطور کلی درب های فلزی به دو شکل کوره ای یا رنگ روغن رنگ آمیزی می شوند. رنگ کوره ای بسیار با کیفیت می باشد، در واقع مانند رنگ ماشین عمل می کند یعنی در مجاورت نور خورشید و آب دچار پوسیدگی و تغییر رنگ نمی شود اما رنگ روغن در برابر عوامل محیطی مقاومت پایین تری دارد.

قیمت رنگ کوره ای با توجه به کیفیت بهترش اندگی تر از رنگ کوره ای بالاتر است. بطور معمول رنگ کوره ای به ازای هر کیلوگرم 1000 تومان گران تر از رنگ روغن می باشد.

 

قیمت درب حیاط

جنس انواع مدل های درب حیاط

درب ورودی حیاط آهنی:

شاید هنگامی که صحبت از درب ورودی می شود اکثرا در ذهنمان درب ورودی حیاط آهنی را تصور می کنیم زیرا متداول ترین جنس مورد استفاده در درب ورودی حیاط آهن می باشد، این فلز هم مانند تمامی فلزات دارای معایب و مزایایی می باشد که در زیر آنها را ذکر خواهیم کرد.

مزایای درب ورودی حیاط آهنی:
با توجه به متداول بودن این فلز به راحتی قابلیت سفارشی سازی دارد.
استحکام بالای فلز آهن موجب می شود استقامت درب بالا برود.

معایب درب ورودی حیاط آهنی:
این درب بسیار سنگین می باشد از این نصب آن کمی سختر از درب ورودی چوبی می باشد.
در صورت عدم رنگ آمیزی مناسب موجب زنگ زدگی می گردد.

درب ورودی حیاط فولادی:

همانطور که می دانید فلز فولاد از آلیاژ آهن می باشد و دارای استقامت بالایی می باشد.

مزایا درب ورودی حیاط فولادی:
1. درب ورودی حیاط فولادی به دلیل استحکام بالای این فلز دارای امنیت بالایی می باشد
2.انواع و اقسام مدل های درب ورودی حیاط  فولادی به راحتی قابل خرید می باشد.
3. این مدل درب همچنین دارای قیمت مناسبی است.

معایب درب ورودی حیاط فولادی :
نقطه ضعف این درب طول عمر کوتاه آن است اصولا درب های فلزی ساده در هوای مرطوب 5 تا 7 سال عمر دارند.

نتیجه گیری : با توجه به مطالب گفته شده درب ورودی حیاط فولادی تقویت شده یکی از بهترین گزینه ها برای خرید درب ورودی حیاط می باشد.

درب حیاط فولادی

درب ورودی حیاط وینیل :

وینیل گروه عاملی در شیمی آلی است که بصورت یک مولکول اتیلن که یک اتم هیدروژن از آن جدا شده باشد، تعریف می شود (منبع: ویکی پدیا) که در ساخت درب و پنجره از این فلز استفاده می گردد.

مزایا درب ورودی حیاط وینیل:

1. درب ورودی حیاط وینیلی دارای قیمت مناسبی می باشد.
2. درب ورودی حیاط وانیلی دارای طول عمر بالایی می باشد و حدودا تا 20 سال قابل استفاده هستند.

معایب درب حیاط وینیل:
درب ورودی حیاط وینیل معمولاً تو خالی است و با مقداری نیرو شکسته می شود از این رو استقامت آن بشدت کم است.

درب حیاط چوبی :

یک درب ورودی حیاط چوبی یه راه خوب برای سرمایه گذاری طولانی مدت در خانه می باشد. درب چوبی بهترین گزینه برای سبک کلاسیک است در واقع این درب یک ظاهر کلاسیک و بی نظیر را به  ساختمان شما ایجاد می نماید. البته درب ورودی چوبی بیشتر برای منازل جنوبی مناسب می باشد.

مطالب مرتبط
جهت مشاهده معایب و مزایای درب حیاط چوبی صفحه درب ورودی را مطالعه فرمایید.

چوب درب

درب ورودی حیاط فایبر گلس:

ذکر این نکته در ابتدای این مبحث ضروری است که فایبر گلس علی رغم اینکه ظاهری به شدت شبیه به چوب دارند اما در ساخت آن هرگز از چوب استفاده نشده است در واقع فایبر گلس کامپوزیتی از الیاف شیشه می باشد.

مزایای درب ورودی حیاط فایبر گلس:
1 مهمترین شاخصه درب های فایبر گلس ضد آب بودن آن می باشد که موجب می باشد در دربهای سرویس از آن استفاده شود.
2. درب های فایبر گلس دارای مقاومت بالایی دارد
3. با توجه به اینکه در ساخت این درب از چوب استفاده نمی گردد از این رو موجب حفظ محیط زیست می شود.
4. درب ورودی حیاط فایبر گلس دارای مقاومت بالایی می باشد.

معایب درب ورودی حیاط فایبر گلس:
درب فایبر گلس دارای ظاهری زیبایی نمی باشد و همین موضوع باعث می شود که بسیاری از افراد تمایلی برای خرید آن نداشته باشند.

مزیت های درب حیاط فلزی

برای پاسخ به سوال ” چرا درب ورودی فلزی بخریم ” می بایست مزیت های درب فلزی حیاط را بررسی نماییم در ادامه 6 دلیل خرید درب حیاط را برشمردیم.

چرا درب حیاط فلزی بخریم

1. یک سرمایه گذاری مادام العمر

درب حیاط فلزی که از بهترین مواد ساخته شده اند و با دقت مهندسی و نصب گردیده اند دارای طول عمر بالایی هستند . درب های چوبی در صورت عدم استاندارد سازی می توانند دچار پوسیدگی شوند، و درب های فولادی با هسته ی چوبی ممکن است از هم جداد گردند ولی درب فلزی حیاط می تواند ازخود خانه هم بیشتر عمر کنند.

2. نور طبیعی

آهن و فولاد چکش کاری شده به طرز باورنکردنی محکم هستند. با درب های ورودی فلزی بیشتر حجم در را می توان به شیشه های مات و یا شیشه ی شفاف تبدیل کرد. با وجود درب های فلزی نور طبیعی منزل شما را پر خواهد نمود، بدون اینکه امنیت شما را تهدید نماید. با درب حیاط فلزی شما از مزیت های فلز چکش کاری شده محکم، امن و گرمای نور خورشید بهره خواهید برد.

3. تعمیر و نگهداری ساده

با استفاده از ساده ترین مواد (مواد شوینده) می توانید درب های فلزی خود را تمیز، درخشان و زیبا نگه دارید. نیازی به استفاده از واکس ها و یا ساییدن مداوم ندارید. زیبایی آهن چکش کاری شده در آن نهادینه شده است. از ساییدن آن خودداری کنید و با یک پارچه ی نرم درب های فلزی خود را برای ده ها سال زیبا نگه دارید.

4. امنیت
شاید مهم ترین ویژگی درب حیاط فلزی امنیت آنها باشد. مهاجمان با نگاهی به درب پر ابهت، بزرگ و با شکوه شما به دنبال هدف آسان تری خواهند رفت. عبور از درب های فلزی بسیار سخت تر از عبور از درب های چوبی یا شیشه ای است و همچنین صدای واضحی در موقع ضربه ایجاد می کند موجب می شوند تا ضریب امنیت بالایی داشته باشند.

5. ارزش خانه

هر خانه ای همواره درنبردی خاموش برای حفظ و یا افزایش ارزش خود است. عوامل خارج از کنترل تان میتواند تأثیری منفی بر روی ارزش خانه شما داشته باشد. تأثیر یک ورودی خانه بسیار زیاد می باشد، تا جایی که بیش از 90 درصد هزینه درب حیاط جدید قابل بازگشت است، زیرا خریداران جدید با کمال میل برای آن هزینه خواهند کرد

6. ظاهری جذاب

زیبایی درب حیاط ورودی فلزی همراه با ظرافت، عاری از مبالغه و مقتدرانه است. بالا بردن جذابیت بصری نما ممکن است هدف غایی شما در نصب درب نباشد اما نکات مثبتی که داشتن یک درب حیاط فلزی با خود به همراه دارد بی شک خانه ی شما را زیباتر می سازد در زیر برخی از مزیت درب های فلزی حیاط آورده شده است شاید این درب ها نسبت به درب های چوبی کمی ضعف داشته باشند اما اگر با ظرافت خاصی ساخته شوند دارای مزیت های زیر هستند.
ظاهری متمایز
جذابیت بصری
برخورد اولی به یادماندنی

رنگ درب حیاط

درب های ورودی را می توان به هر شکلی رنگ آمیزی کرد اما دو فاکتور مهم در رنگ آمزی درب ورودی حیاط وجود دارد نکته اول جنس رنگ و مورد بعد انتخاب رنگی متناسب با نمای ساختمان در ادامه هر دو عامل مهم در رنگ آمیزی را بررسی خواهیم کرد:

رنگ درب حیاط

جنس رنگ درب ورودی حیاط:

اینکه از چه نوع رنگی برای رنگ آمیزی درب استفاده شود به جنس خود درب بستگی دارد از این رو در این اینجا در مورد رنگ متداول ترین جنس درب ها یعنی چوبی و آهنی بحث خواهیم کرد.
جنس رنگ درب های چوبی:
جهت مطالعه در مورد انواع رنگ و شیوه رنگ آمیزی درب های چوبی لطفا صفحه رنگ درب اتاق خواب را مشاهده نمایید.

جنس رنگ درب ورودی حیاط آهنی:
پیش از بررسی در مورد جنس رنگ اصلی درب، ذکر دو نکته مهم قبل از رنگ آمیزی بسیار حائز اهمیت است:
1. می بایست سطح درب های فلزی کاملا صاف باشد از این رو می بایست به خوبی روی آن ها سمباده زده شود .
2. استفاده از ضد زنگ پیش از رنگ آمیزی اصلی بسیار حائز اهمیت است، این امر می بایست در دو مرحله انجام شود و ضد زنگ هم از غلظت مناسبی برخوردار باشد.

مهمترین فاکتور در رنگ درب ورودی حیاط غلظت رنگ می باشد هرچقدر غلظت رنگ بیشتر باشد طبیعتا رنگ با کیفیت تری می باشد.

انتخاب رنگ درب ورودی حیاط

همانطور که گفته شد درب ورودی اولین المانی از ساختمان می باشد که دیده می شود و رنگ آن نیز مهمترین جز در ظاهر درب می باشد از این رو در انتخاب رنگ باید دقت کرد حال ما شرح خواهیم داد هر رنگ برای چه ساختمانی مناسب است. از آنجایی که درب در معرض عناصر بیرونی قرار می گیرد استفاده از رنگ مناسب مانع از پوسته پوسته شدن آن می شوند رنگ بیرونی لاتکس پوشش مقاوم در برابر آب می باشد.
رنگ های خنثی : 
رنگ های مشکی، خاکسری و قهوه ای از جمله رنگ های خنثی می باشند که می توان گفت با تمامی نماها و سبک ها همخوانی دارد.

رنگ های جسورانه :
از اینکه قوانین را بشکنید و یک رنگ غیرمنتظرانه ای به سبک خانه ی خود اضافه کنید نهراسید، این رنگ غیر منتظرانه سبک قدیمی خانه شما را می شکند.برخی از مردم در مورد استفاده از رنگ های روشن در دکوراسیون خود نگران هستند اگر رنگی دارید که واقعا با ساختمانتان همخوانی دارد از آزمایش کردن آن نهراسید. یک درب نارنجی سبز لیموی ای یک دید جسورانه ای را به شما می دهد اگر روش بودن آن برای شما دلهره اور است یک نسخه تاریک از یک رنگ مانند رنگ بادمجانی را انتخاب کنید.

منبع : www.wikihow.com

به خواندن ادامه دهید

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *