کمد دیواری ریلی


کمد دیواری ریلی : امروزه با توجه به هزینه های بسیار بالای اجاره و یا خرید مسکن و همچنین کوچک شدن متراژ آپارتمان ها، استفاده از کمد ریلی نسبت به قبل بیشتر شده است. این کمد دارای فضایی است که امکان جایگیری انواع البسه، وسایل شخصی یا حتی عمومی خانواده را بدون نیاز به فضایی برای درب باز شو فراهم می نماید.
مشاهده انواع کمد دیواری چوبی

جدیدترین مدل کمد دیواری ریلی اتاق خواب

کمد اتاق خواب که درب آن به صورت ریلی است، تفاوت چندانی با کمدهای دیواری ندارد. در واقع تنها تفاوت آن درب کمد می باشد که به صورت کشویی باز و بسته می شود. این نوع از کمد به نام های کمد دیواری ریلی و یا کمد دیواری کشویی شناخته شده است. در ادامه انواع مدل کمد دیواری اتاق خواب جدید تولیدی شرکت روماک آورده شده است.

مشاهده انواع کمد دیواری
کمدهای ریلی در سبک مدرن رایج هستند و به ندرت از درب های قاب دار برای کمدهای کشویی بهره گرفته می شود. برای مشاهده مدل های قابدار و کلاسیک و کسب اطلاعات بیشتر به صفحه کمد دیواری مراجعه نمایید.

همانطور که می دانید انواع کمد دیواری متناسب با طراحی داخل آپارتمان در سبک های کلاسیک و مدرن ساخته می شود. اما نکته حائز اهمیت درب کمد دیواری ريلي می باشد که با توجه به درخواست کارفرمایان امکان ساخت به شکل ریلی و بازشو را دارند. کمد ریلی همانطور که از نامش مشخص است درب های متحرکی هستند که به صورت افقی در بالا و پاین کمد قرار می گیرند و موجب کاهش ترافیک و افزایش جریان هوا در اتاق می شوند.

کمد ریلی با توجه به اینکه فضای کمتری را در منازل و اداره جات اشغال می نمایند، امروزه به شدت مورد توجه خریداران محترم قرار گرفته است. از این رو در این مقاله قصد داریم این نوع کمد را مورد بررسی قرار دهیم و به مطالب زیر می پردازیم. (جهت مطالعه هر مورد روی آن کلیک نمایید)

1. انواع مدل کمد دیواری ریلی

2. مشاهده عکس جدیدترین کمد های لباس ریلی 

3. نکاتی برای انتخاب مدل و نوع کمد دیواری

4. طرح های کمد دیواری ریلی 

5. مزایای کمد دیواری ریلی

6. معایب کمد دیواری ريلي

7. نکاتی که هنگام خرید کمد دیواری ریلی باید به آن دقت کرد

8. ساخت و نصب کمد دیواری ریلی

1. انواع مدل کمد دیواری ریلی

امروزه انواع زیادی از متریال ها برای ساخت کمد ریلی در بازار موجود هستند. کمدهای امروزی با درب کشویی از جنس چوب طبیعی، نئوپان، ام دی اف، شیشه و آینه ساخته شده اند و کمک شایانی به کاهش هزینه ها کرده است. سایر متریال ها که خواهان زیادی دارند ام دی اف و تخته سه لای قدیمی و قابل اعتماد هستند.

لازم به ذکر است در برخی مواقع می توان از کمدهای مستقل برای فضای پذیرایی و اتاق خواب نیز بهره برد. این کمدها قابلیت جابجایی داشته و تنوع بسیار بالایی دارند.

کمد ریلی چوبی و روکش چوب 
این مدل از کمد بصورت کامل از چوب و یا روکش چوب ساخته می شود، و نسبت به سایر مدلها دارای ظاهری زیباتری است، زیرا نقش و نگار های چوب همواره چشم نواز می باشد. کمدهای دیواری ريلي چوبی علاوه بر استفاده بهینه از فضا، امکان ایجاد طرح ها در رنگ های مختلف را برای شما فراهم می کند. شایان ذکر است کمد چوبی برای فضای های مدرن و نئوکلاسیک مناسب می باشد.

 کمد دیواری ریلی روکش چوب

کمد نئوپان (هزینه ی کم و بسیار کاربردی)

نئوپان از چسباندن خرده های چوب و پرس کردن آنها به یکدیگر و ایجاد ورقه های بلند به دست می آید. به خاطر تراکم پایین نئوپان، این نوع چوب انعطاف پذیری بالایی دارد. بنابراین در هنگام ساخت پنل های درب کمد به طول 270 سانتی متر بسیار مناسب هستند. اگر به درستی از آنها استفاده شود هزینه ی ساخت کمد در مقایسه با ام دی اف و تمام چوب کاهش خواهد داشت.
نئوپان گزینه ی ارزانی برای ساخت کمد لباس و سایر لوازم چوبی است، اما کیفیت بالایی ندارد و در معرض نور و رطوبت دچار تغییر شکل خواهد شد.

 ام دی اف و روکش چوب (بسیار کم هزینه، با دوام)

تخته فیبر با چگالی متوسط یا ام دی اف؛ خمیر چوب مهندسی شده ای است که از خرد کردن تکه های واقعی چوب و تبدیل آن به فیبر ساخته می شود. سپس با استفاده از صمغی مخصوص و با اعمال فشار و حرارت بهم چسبانده می شوند. ام دی اف از تخته سه لا ارزان تر است و در مقایسه با نئوپان استحکام و دوام بیشتری دارد. سطح آن چنان صاف است که هیچ گره ای ندارد و برای رنگ کردن و سایر لوازمی که برای ساخت آنها به سطح صاف نیاز است ایده ال است.

ام دی اف یکی از بهترین متریال ها برای ساخت درب ریلی کمد لباس است. به دلیل همگونی و یکدستی ام دی اف لبه های آن صاف و بدون شکاف و فضاهای خالی است، از این رو بشدت مناسب کمد با رنگ های پوششی و همچنین چسباندن روکش چوب است. قیمت کمد دیواری ام دی اف نسبت نئوپانی بیشتر اما از نظر کیفیت بشدت مرغوب تر می باشد.

مزایا ام دی اف :

1. با توجه به اینکه انواع مختلفی روکش MDF در بازار موجود است، این نوع کمد دیواری چوبی دارای تنوع بالای طرح و نقش می باشد.
2. از آنجایی که MDF دارای مقاومت بالایی است (البته بسته به ضخامت آن) از این رو کمد MDF در قبال ضربه مقاوم است.

معایب ام دی اف:

مهم ترین نقص در کمدهای MDF ریلی، خش پذیری و آسیب پذیری بالای درب های روکش (خصوصاً روکش های گلاس) می باشد.

 کمد دیواری ریلی ام دی اف

مدل کمد دیواری ريلي شیشه ای :

در ساخت این مدل از کمد ریلی از شیشه به عنوان درب کمد استفاده می شود. مهمترین نکته در ارتباط با این مدل از کمد دیواری این می باشد که به دلیل شفاف بودن شیشه، وسایل داخل کمد همواره قابل رویت است. از این رو نیاز به استفاده از اکسسوری های خوب الزامی می باشد. همچنین می توان از شیشه های مات نیز استفاده کرد، ولی در هر دو صورت امکان بهره وری مناسب از فضای کمد را تا حد زیادی سخت می کند و این دغدغه که داخل کمد چه خبر است را همیشه با خود به همراه دارد.

کمد دیواری ریلی شیشه ای

کمد های آینه ای :

این کمد مناسب فضاهای کوچک است، ترکیب متریال شیشه با MDF یا چوب یا روکش چوب در کمد دیواری علاوه بر بزرگ تر نشان دادن فضا، امکان استفاده از آینه را نیز فراهم می کند. کمد ریلی آینه دار می تواند طراحی ویژه ای داشته باشد. به عنوان مثال تنها بخشی از درب دارای آینه باشد و یا از کمد با 3 درب بهره برد تا تنها بر روی درب میانی آینه قرار گیرد.

کمد ریلی با درب آینه ای انعطاف پذیری بالایی با انواع محیط ها دارد. از آنجایی که می توان تمام سطح درب را با آینه پوشش داد، می توان از آینه قدی بهره برد. در این صورت شما نیاز به اشغال فضا برای در نظر گرفتن آبنه نخواهید داشت و به انعکاس نور در محیط نیز کمک کرده اید. این گزینه انتخاب مناسبی برای اتاق های کوچک می باشد تا بزرگتر و پر نور تر به نظر برسد.

درب ریلی کمد دیواری از جنس آینه معایبی نیز دارد. می توان گفت این درب ها چندان بروز نبوده و اصطلاحاً از مد افتاده است. تشعشع نور در فضا یز ممکن است تا حدودی آزاردهنده به نظر برسد. علاوه بر این، درب ریلی آینه ای، شکننده بوده و این امر خطرناک می باشد. در صورتی که تصمیم قطعی برای این درب گرفته اید، احتیاط کافی را به هنگام استفاده از آن داشته باشید.

یکی از بهترین روش ها برای بهینه سازی فضای اتاق استفاده از مدل کمد دیواری ریلی آینه دار است و از مزیت های آن می توان به کارایی داشتن به عنوان اتاق پرو و وجود طرح های متنوع آینه برای زیبایی بیشتر درب اشاره کرد. خصوصا اگر قصد استفاده از تخت های تاشو را دارید، برای جلوگیری از تداخل درب های کمد با تخت، درب ریلی برای کمد بسیار مفید واقع می شود.

کمد دیواری ریلی آینه ای

کمد با درب ریلی شیشه ای :

همچنین یکی از به روز ترین مدل ها در تولیدی کمد لباس ریلی ، کمد با درب شیشه ای است که این امکان را برای شما ایجاد می کند تا فضای داخلی اتاق روشن تر به نظر بیاید.لازم به ذکر است که چیدمان این نوع کمد باید کاملا منظم باشد، برای اینکار می توانید از اکسسوری های نظم دهنده کمک بگیرید.

2. کمد لباس ریلی جدید

با توجه به محبوبیت سادگی در طراحی و دکوراسیون ، کمد ریلی به  سبک های مدرن و مینیمال مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. در ادامه عکس جدیدترین مدل های کمد ریلی مدرن را ملاحظه نمایید.

یک پیشنهاد
شرکت روماک تولیدکننده انواع کمد می باشد؛ برای کسب اطلاعات فنی کمد های اجرا شده توسط این شرکت به صفحه کمد دیواری ریلی مدرن مراجعه فرمایید.

کمد دیواری ریلی ام دی اف سفید

کمد دیواری ریلی ام دی اف

کمد دیواری ریلی مدرن

کمد لباس ریلی جدید

کمد دیواری ریلی MDF روکشی

کمد ریلی لوکس روکش چوب

کمد ریلی ام دی اف قهوه ای

کمد ریلی سی ان سی

کمد ریلی ام دی اف مدرن

کمد ام دی اف ریلی جدید

در صورتی که محدودیت در فضا دارید، کمد ریلی می تواند مستقل از دیوار باشد. این امر کاملا به سلیقه شما بستگی دارد.

اگر فضای کافی در اختیار دارید ، قسمتی از اتاق را به کمد اختصاص دهید و با استفاده از درب های ریلی ، یک کمد reach-in طراحی نمایید. در این حالت درب های کمد ، با نمایی ساده و جذاب تمامی شلف ها ، کشوها و قفسه ها را می پوشاند.

کمد ام دی اف ریلی

3. انتخاب مدل کمد دیواری ریلی اتاق خواب

با توجه به متریال ذکر شده برای ساخت انواع کمد دیواری ریلی برای اتاق خواب ؛ شناخت کافی در مورد انواع کمد لباس ریلی را دارید. نکته ای که باید به آن توجه شود این است که بهتر است از متریال سنگین استفاده نشود. زیرا هر چه درب سبک تر باشد ، عملکرد بهتری بر روی ریل خواهد داشت. لازم به ذکر است وزن درب ارتباط مستقیمی با ابعاد درب هم دارد.

بهترین متریال برای کمد های کشویی چوب های ام دی اف ، تخته چوب و پلی وود می باشد.درب تمام چوب برای کمدهای ریلی پیشنهاد نمی شود. بهترین راهکار برای داشتن زیبایی یک درب کمد چوبی، بهره گیری از روکش چوب می باشد.

یکی از عواملی دیگر که باید در نظر داشته باشید محیطی است که کمد در آن مورد استفاده قرار می گیرد. کمد های ریلی برای زیر پله و یا محیط هایی که دارای شیب است، قابل اجرا نمی باشد. دلیل آن هم این است که ریل های بالا و پایین حتما باید موازی باشند.

4. طرح کمد دیواری ریلی

کمد دیواری ریلی در انواع مختلف قاب دار ، فلت ، آینه ای و شیشه ای طراحی می گردد. برای درب های شیشه ای امکان استفاده از شیشه های مات و یا یخ زده موجود می باشد، در این صورت محتویات داخل کمد نمایان نخواهد شد. یکی از محبوب ترین طرح های درب کمد دیواری ریلی، درب ساده فلت می باشد.

کمد دیواری کشویی سفید

برای درب های فلت، ترکیب رنگ پوششی و روکش چوب نیز مناسب می باشد. در این صورت کمد از حالت یکنواختی خارج می شود.

درب کشویی کمد مدرن

انواع کمد دیواری ریلی آینه دار

از ترکیب چوب و آینه نیز می توان استفاده نمود. پنل های عمودی چوب و آینه و یا فریم چوبی و پنل آینه ای افقی از جمله نمونه های ترکیبی می باشد. در ادامه به بررسی انواع طرح های کمد دیواری ریلی می پردازیم.

کمد دیواری ریلی آینه ای

کمد دیواری ریلی آینه دار : جزو کمد های مدرن محسوب می شود و جلوه ی خاصی را در اتاق خواب پدید می آورد. از این رو یکی از محبوب ترین انتخاب ها برای کسانی می باشد که می خواهند اتاق خواب خاص و متفاوتی داشته باشند.

کمد ریلی تمام آینه : آینه ی سرتاسری به دلیل ارتفاع زیاد خود می تواند در بزرگ نشان دادن فضای اتاق خواب تاثیر بسزایی داشته باشد و همینطور کاربردی تر است.

کمد ریلی با آینه ی طرحدار : اگر چیدمان اتاق خواب شما بسیار مینیمال و ساده است، استفاده از آینه طرحدار می تواند به زیبایی دکوراسیون بیفزاید و از سادگی آن بکاهد.

کمد دیواری آینه دار سنترال : در این مدل اینکه آینه و درب در یک سطح قرار گیرند ، بسیار مهم است و نباید بر روی درب نصب شود تا اختلاف سطح به وجود آید.

کمد ریلی با آینه ی نواری : در بعضی از کمد های ریلی، آینه در میانه کار شده که در این مدل همخوانی رنگ درب با آینه حائز اهمیت است.

5. مزایای کمد دیواری ریلی

برای فضاهای کوچک مناسب می باشد:

با توجه به کوچک شدن متراژ منازل، در اغلب آپارتمان ها فضای پذیرایی متراژی به مراتب بزرگتر از اتاق ها داشته باشد. بنابراین شاهد ساختمانی با اتاق های کوچک هستیم.

لذا با توجه به فضای کم اتاق خواب و جایگیری لوازم از جمله تخت، پا تختی و دراور، شاید امکان استفاده از کمدی که درب آن به وسیله لولای گازور و رو به بیرون باز شود، بسیار کم می باشد. از این رو در این گونه فضاها از کمد هایی با درب ریلی استفاده می گردد که از کمترین فضاها بیشترین بهره برداری صورت گیرد. بنابراین کمد دیواریهای ریلی بهترین گزینه برای کمد دیواری اتاق خواب می باشد.

به طور کلی کمدهای لباس با درب ریلی بهترین فضای ذخیره سازی کاربردی و مفید را به شما می دهد. این کمد گزینه ای تطبیق پذیر برای منزل و محل کار هستند و می توانند به محیط سر و سامان دهند.

کمد ریلی بهترین گزینه برای ادارات و شرکت ها است:

گاهی اوقات در ادارات مجبوریم صندلی یا میزی را در جلوی کمد قرار دهیم (کمد پشت سر منشی در اداره ها) در این شرایط بهترین گزینه کمد دیواری ریلی می باشد. در واقع امکان دسترسی به سریع ترین شکل را برای ما فراهم می نماید. درب ریلی موجب می شود که ما بتوانیم از فضای جلوی کمد دیواری حداکثر استفاده را ببریم

کمد ریلی ادارات

عرض درب کمد های ریلی را در هر ابعادی می توان ساخت:

از آنجایی که درب کمد دیواری لولایی بر روی محور عمودی حرکت می کند؛ عرض را نمی توان بیش از 600 میلی متر درنظر گرفت، زیرا موجب تاب برداشتن و یا شکستن درب می شود. اما با توجه به اینکه درب کمد های ریلی روی محور افقی حرکت می کند برای ساختش محدودیت در عرض وجود ندارد.

ضخامت درب کمد دیواری ریلی:

یکی دیگر از مزایای کمد ریلی نسبت به کمد دیواری معمولی ضخامت درب آن می باشد. درب کمد ریلی 7 تا 10 فوت ضخامت دارد که این امر موجب می شود تا لباس ها هنگام در آورن از کمد پاره و یا نخ کش نشود.

هزینه پایین نصب کمد های ریلی :

نصب درب های ریلی نسبت به درب های معمولی ساده تر می باشد. از این رو به هزینه و نیروی کار کمتری نیاز دارد و همین امر موجب می شود تا سرعت نصب بشدت بالاتر رود.

مقاومت بالای کمد درب ریلی :

درب های ساده معمولا قادر به مقاومت در برابر وزن اضافی نیستند. اما درب ریلی انعطاف پذیری بالایی دارند و می تواند انواع شیشه های رنگی، مات و آینه های سنگین را تحمل نمایند. از این رو تنوع طرح و شکل کمد های ریلی نسبت به کمدهای لولایی بیشتر است.

قابلیت سفارشی سازی :

یکی از مزایای اصلی کمدهای لباس با درب های کشویی این است که انتخاب های بسیاری برای طراحی و شخصی سازی آنها وجود دارد. در واقع شما می توانید با خرید کمد دیواری ریلی به طور کلی تمامی اجزا را سفارشی سازی نمایید. همچنین امکان انتخاب انواع رنگ ها و جلاهای مختلف برای کمد لباس وجود دارد.

استفاده چندگانه :

کمدهایی با درب های ریلی می توانند درنقاط مختلفی در منزل و یا دفتر کارتان استفاده شوند. کمدهای با درب ریلی که با سطح صیقلی پوشیده شده اند می توانند مانند یک میز آیینه دار استفاده شوند. آن را در اتاق خود قرار دهید و حالا می توانید یک آیینه هم در مقابل خود داشته باشید.

مزایا کمد دیواری ریلی

6. معایب کمد های ریلی

عدم باز شدن همزمان درب کمد و چینش دشوار وسایل در داخل کمد :

اولین نقص کمد های ریلی این است که امکان باز شدن درب های کمد به صورت همزمان وجود ندارد. همچنین استفاده کننده از کمد امکان دیدن فضای داخل کمد را به صورت کامل نداشته، چرا که همیشه یک لنگه از درب بر روی درب دیگر قرار می گیرد. این مسئله موجب می شود که چینش وسایل داخل کمد کمی دشوار شود و امکان دسترسی همزمان به وسایل داخل کمد عملا از بین برود.

در واقع میدان دید در کمد ریلی 50 درصد می باشد در صورتی که این مقدار برای کمد دیواری لولایی 100 درصد می باشد.

معایب کمد دیواری ریلی

اعوجاج در درب کمد های ریلی :

با توجه به اینکه نصب درب های کمد بر روی دو ریل (یکی درب بالا و دیگری درب پایین) ساخته می شوند، درب های کمد کشویی بسیار ضعیف و اعوجاج پذیر می باشند (خصوصا با ارتفاع بیشتر از 2 متر) و به اصطلاح عامیانه درب لغ می زند. برای درک بهتر این موضوع فیلم کوتاه زیر را مشاهده نمایید.

نظافت ریل های کمد :

یکی دیگر از مشکلات کمد دیواری های ریلی کثیفی همیشگی ریل های آن است. زیرا شیار ریل ها محل تجمع گرد و غبار می باشد و نظافت آن به دلیل عدم دسترسی کامل کمی دشوار می باشد و نسبت به سایر طرح کمد لباس سخت تر است.

کثیفی ریل ها

بیرون آمدن درب ها از ریل :

درب کمد های ریلی در صورتی که نیروی زیادی به آنها وارد شود، از ریل خود خارج می شود و جایگذاری دوباره آن کار بشدت پر دردسری می باشد.

7. نکاتی که هنگام خرید کمد ریلی باید به آن توجه نماییم.

در هنگام خرید کمد دیواری های ریلی به نکات زیر می بایست دقت نمایید:

هنگام خرید کمد، به ریل های آن حتما توجه کنید:

هنگام خرید این نوع کمد دیواری این نکته  را باید مد نظر قرار دهید که از بهترین نوع یراق ریل موجود بازار در ساخت کمد استفاده شده باشد. بسیاری از تولیدکنندگان کمد دیواری به جهت کاهش هزینه های ساخت از ریل های ارزان قیمت و بعضاً 40 کیلوگرمی استفاده می کنند. حال آنکه بهتر است از ریل های 80 کیلوگرم استفاده شود. زیرا این امر موجب طول عمر بیشتر درب ها و کاهش استهلاک آنها می شود و همچنین خرابی های ناشی از حمل را به حداقل می رساند.

اهمیت ریل کمد

کمد ريلي برای سبک مدرن مناسب می باشد:

با نگاهی بر عکس های مدل کمد دیواری مدرن متوجه می شوید که این کمدها عموماً برای سبک مدرن مناسب می باشد. بنابراین عملاً امکان استفاد از این نوع کمد در فضاهای کلاسیک و نئوکلاسیک وجود ندارد. از این رو اگر دکوراسیون شما کلاسیک می باشد این نوع کمد دیواری انتخاب درستی نیست. در صورتی که مایل به استفاده از کمد های ریلی در محیط های کلاسیک هستید، می توان چوب به کار رفته در این کمد دیواری به شکلی در نظر گرفت یا طراحی نمود که با فضای کلاسیک هم همخوانی داشته باشد.

البته رنگ کمد دیواری هم می بایست با دکوراسیون داخلی شما سازگار باشد.

ابعاد کمدهای ریلی :

اگر فضای زیادی در اختیار دارید به شما پیشنهاد می کنیم از کمد های پیش ساخته استفاده نمایید. زیرا کمدهای سفارشی اصولا قیمت بالاتری نسبت به کمدهای ساخته شده دارد، اما از طرفی می توان آن را مطابق با سلیقه مشتریان طراحی کرد و محدودیت انتخابی وجود ندارد. عموما عمق کمد دیواری بطور معمول 60 سانتی متر در نظر گرفته می شود، اما سایر ابعاد از ضرب طول (x) و عرض (y) فضایی که کمد در آن قرار می گیرد محاسبه می شود.

ابعاد کمد دیواری ریلی

به طور خلاصه هر دو کمد ساده و ریلی دارای جواب مثبت و منفی هستند، که با توجه به فضای مورد نظر منزل و دکور انتخابی می بایست هوشمندانه ترین کمد را برگزینید.

در کشویی کمد دیواری :

اگرچه در کشویی کمد دیواری گزینه مناسبی برای فضاهای کوچک، مسکونی، اداری و … می باشد؛ با اینحال در نظر داشته باشید که ارتفاع زیادی برای درب با ضخامت پایین در نظر نگیرید. البته این موضوع مورد توجه سازندگان و تولیدکنندگان قرار می گیرد، با اینحال پیشنهاد می شود برای کاهش هزینه به کم کردن ضخامت درب اقدام ننمایید.

نصب کمد :

بسیاری از سازندگان کمد ، خدمات نصب را نیز ارائه می دهند. بنابراین بهتر است پیش از انعقاد قرارداد، تکلیف نصب آن را نیز مشخص نمایید. از آنجایی که نصب کمد دیواری فرایند متفاوتی دارد، در مبحثی جداگانه به آن می پردازیم.

مطالب مرتبط
برای مشاهده ویدئو نصب و کسب اطلاعات بیشتر، به صفحه نصب کمد دیواری مراجعه نمایید.

8. بهترین برند تولیدکننده کمد دیواری در دنیا  IKEA

در انتها قصد داریم معروف ترین و بهترین برند تولید کننده کمد دیواری در جهان را معرفی نماییم. IKEA بی شک مشهورترین در این حوزه می باشد، البته این برند تولیداتش تنها به کمد دیواری محدود نمی شود و سازنده انواع مصنوعات چوب از جمله مبلمان، میز، کتابخانه و … می باشد.

IKEA یک شرکت سوئدی است که در سال 1943 تاسیس شد. لازم به ذکر است مهمترین ویژگی محصولات آیکیا سادگی و در عین حال زیبایی آن است که در جنس های مختلف مانند تمام چوب، روکش چوب و یا ام دی اف ساخته می شود و در کشور عزیزمان ایران بشدت مورد استقبال قرار گرفته است.

با توجه به نرخ ارز تهیه محصولات IKEA از نمایندگی های ایرانی مستلزم صرف هزینه های بالایی می گردد. در نتیجه در صورتی که محدودیت بودجه دارید، تولیدکنندگان ایرانی که اقدام به تولید محصولات مرغوب می نمایند، انتخاب خوبی است.

شرکت روماک تولیدکننده انواع کمدها می باشد. تولیدی کمد لباس ریلی در زمینه های مختلفی از جمله کمد لباس، کمد دیواری و … فعالیت دارد. در نتیجه آگاهی کاملی از نیازهای مشتریان و کارفرمایان دارند و به شما مشاوره ای دقیق می دهند.

9. ویژگی های کمد دیواری ريلي مدرن و کلاسیک

اینکه کمد دیواری ریلی مدرن باشد یا کلاسیک بشدت وابسته به طراحی درب آن است.

آیا دنبال درب های کمد کشویی سفارشی متناسب با فضای خود هستید؟ انواع مدل کمد دیواری اتاق خواب و مدل درب های کشویی موجود در بازار را در ادامه تشریح کرده ایم.

کمد دیواری ریلی مدرن

درب هایی با قاب های ساده چهارگوش:‌

این نوع از درب از طرق مختلفی می توانند متناسب با سبک سلیقه ی شما تغییر کنند. این نوع درب در طرح هایی با دو، سه و یا چهار قاب موجود هستند و هم قاب و هم چهارچوب آن در رنگها مختلفی مانند طرح چوب و همچنین آیینه ای و شیشه ای قابل عرضه می باشند.

درب های مینیمالیستی:‌

این نوع درب ها ظاهری مدرن به فضای شما می دهند و در طرح هایی با دو یا چهار قاب با چهارچوب صیقلی آلومینیومی موجود هستند. مانند درب هایی با قاب های ساده چهارگوش می توانید بین انواع آیینه دار، چوبی و یا شیشه ای آن انتخاب کنید.

درب های ساده:

مناسب کمد های زیبای جادار و تمام قد و یا جداکننده های اتاق غیرمتداول می باشد. این درب ها که فقط از یک پانل ساخته شده اند، می توانند در دو طرف یک شکل باشند و یا شکل هر طرف آنها باهم متفاوت باشد. پرداخت های مانند طرح چوب، شیشه و یا آیینه و آرام بند برای تمام درب ها با عرض بیشتر از 650 میلیمتر موجود است.

10. تعمیر درب کمد دیواری ریلی

از جمله مشکلاتی که به مرور زمان برای کمد دیواری ریلی پیش می آید، خروج درب از ریل و یا گیر کردن درب می باشد، که به راحتی قابل حل است.
ریل بر روی زمین توسط پیچ هایی محکم شده است؛ از سفت بودن این پیچ ها اطمینان حاصل نمایید.

ریل کمد دیواری به مرور زمان کثیف شده و از گرد و غبار انبوه می شود، در نتیجه در حرکت درب اختلال ایجاد می گردد. بهتر است جارو برقی تمیز شود.
همچنین ممکن است ریل بر اثر ضربه دچار مشکل و یا شکستگی شده باشد، در این صورت نیاز به تعوبض ریل وجود دارد. البته در صورتی که تنها اندکی دچار تو رفتگی شده است، یک شی چوبی را داخل ریل و در قسمت تو رفتگی قرار داده، سپس با چکش ضربه های آرامی به آن بزنید تا به حالت اولیه برگردد.

11. نحوه ساخت کمد دیواری ریلی همراه با مراحل نصب

نکاتی که در ساخت کمد ریلی و نصب آن حائز اهمیت می باشد، به شرح زیر است.

1- از آنجایی که درب ها به هنگام باز و بسته شدن روی یکدیگر را می پوشانند، باید 5 تا 7 سانتی متر به اندازه حقیقی درب اضافه نمود. برای ساخت درب با ارتفاع زیاد، بهتر است از فینگرجوینت نیز در ساختار درب استفاده شود تا درب دچار پیچیدگی نگردد.

2- هر درب نیاز به یک جفت ریل مستقل دارد که باید در بالا و پایین نصب گردند. تمامی این اجزا همراه با پیچ و وسایل مورد نیاز تهیه می گردد. نوع یراق آلات کمد ریلی به وزن درب نیز بستگی دارد. برای دستگیره درب باید توسط دریل حفره ای در محل مورد نظر ایجاد نمایید.

3- یراق آلات مخصوص درب ریلی باید با استفاده از پیچ و دریل بر روی درب نصب گردد. پس از اتمام نصب ریل، درب باید با همکاری 2 نفر در ریل بالا جا بیفتد. برای این کار بهتر است درب را در زاویه 15 درجه نگه داشته و سعی کنید تا با لغزش در محل ریل جا بیندازید. درب دوم نیز به همین ترتیب نصب می گردد.

نکته قابل توجه این است که پس از اتمام نصب، درب ها باید بدون ممانعت و به نرمی باز و بسته شوند. در غیر این صورت پیچ های یراق آلات نصب شده بر روی درب را اندکی شل نمایید تا اصطحکاک لازم ایجاد گردد.

12. آیا می توان درب بازشو کمد دیواری را به درب ریلی تغییر داد ؟

برخی از شرکت ها و تولیدی کمد لباس ریلی اقدام به انحام این کار می کنند. در واقع آن ها می پذیرند که برای بدنه کمد قبلی ، درب ریلی تولید نمایند. این امر تا حدودی منجر به کاهش هزینه نهایی می شود.

سوالات متداول

درب کمد دیواری ریلی نیازی به فضای بازشو ندارد؛ در نتیجه در فضاهای کوچک کاربردی تر است.

روکش چوب طبیعی و روکش هایگلاس برای کمدهای مدرن مناسب هستند.

بله، ریل مخفی برند فانتونی یکی از بهترین ریل ها می باشد که مکانیزم آن به هنگام باز یا بسته بودن درب کاملا مخفی است.

به طور معمول از ام دی اف برای ساخت کمد دیواری های مدرن بهره گرفته می شود.

کمدهای ریلی عموماً در سطح مدرن کاربردی هستند و دارای سطح فلت و صاف هستند. با اینحال سفارشی سازی کمد با درب کلاسیک ریلی به صورت ابزار خورده امکان پذیر است.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *