لولای درب چوبی و ورودی


لولا درب یکی از مهمترین یراق آلات استفاده شده در درب ورودی منزل و درب داخلی می باشد. انتخاب صحیح آن موجب رگلاژ مناسب (تنظیم دقیق فاصله درب از طرفین، چهارچوب و لنگه ها) و همچنین افزایش زیبایی درب می گردد.  شاید بارها صدای گوش خراش و ناخوشایند لولاها موجب مزاحمت شما گردیده است.  از ین رو در این پست قصد داریم نحوه رگلاژ و تنظیم لولای درب، شیوه روغن کاری و انواع لولا و سایر موارد را شرح دهیم.

1.نحوه رگلاژ یا تنظیم لولای درب چوبی

2. انواع لولای درب چوبی

3. قیمت انواع لولای درب چوبی

4.نحوه روغن کاری و از بین بردن صدای لولا ها

5. چرا درب چوبی بسته نمی شود ؟

6. جنس لولای درب چوبی ورودی و داخلی

7. تعداد لولای درب چوبی

8. لولا در آهنی 

 

1. ویدئوی نحوه رگلاژ یا تنظیم لولای درب چوبی

یکی از متداول ترین سوالات در حوزه تعمیرات انوع درب های چوبی نحوه رگلاژ و تنظیم لولا درب می باشد. از این رو شما را به مشاهده ویدئوی زیر دعوت می کنیم.

همانطور که در ویدئو مشاهده می کنید درب به دلیل عدم رگلاژ یا تنظیم صحیح لولا به درستی باز و یا بسته نمی شود. جهت رفع این مشکل ابتدا با استفاده از چکش شفت لولا (میله گرد) را از بین نری و مادگی آن خارج می کنیم. سپس درب را به وسیله ورقه فلزی یا هر جسم خارجی دیگری در حالت صحیح و بسته نگه می داریم، در واقع با این عمل ناشاقولی درب را می گیریم. در نهایت به وسیله آچار فرانسه نری و مادگی لولاها را در یک راستا قرار می دهیم و  شفت را سرجای اولیه باز می گردانیم.

2. انواع لولای درب چوبی ورودی

لولای درب از لحاظ شکل و ظاهر به 6 دسته تقسیم می گردد. ویژگی های انواع لولا را در ادامه شرح می دهیم :

1-لولای تخت :

لولای تخت از 2 بال تشکیل شده است که توسط یک پین (به صورت پرسی یا پین جدا شدنی) به هم دوخته می شود. از این لولا در درب های تخت بدون قابلمه مانند درب های داخلی و درب ورودی استفاده می شود. ضمناً لولای تخت در 2 نوع سر نیزه دار و تخت، در بازار عرضه می گردد.

لولای تخت درب چوبی

2-لولای قابلمه ای (قاب لبه) : 

همانند لولای تخت از دو بال تشکیل شده که توسط یک پین متحرک به هم دوخته شده است. خمیدگی در هر دو بال این لولا از مشخصه های اصلی آن می باشد.

از این لولا در درب های قابلمه ای (درب های دو راهی شده) استفاده می شود. بر روی درب های داخلی و درب ورودی آپارتمان معمولاً از لولای قابلمه 4 اینچ استفاده می شود. ضمناً این لولا در 2 نوع سر نیزه دار و تخت، بسته به سلیقه خریدار در بازار عرضه می گردد.

لولای درب چوبی و ورودی

3-لولای پروانه ای :

این لولا از 2 بال نامساوی و یک پین تشکیل شده است. بال کوچکتر که ظاهری همانند پروانه دارد، درون بال بزرگتر جای می گیرد. از این لولا در درب های بدون قابلمه (درب های دو راهه شده) استفاده می شود. لازم به ذکر است، این لولا در مقایسه با لولای تخت و لولای قابلمه ای کیفیت پایین تری دارد.

انواع لولا

4-لولای مخفی :

ساختار و ظاهر این لولا به گونه ای است که هنگام بسته شدن درب اثری از لولا در پشت درب نمایان نمی شود. در حقیقت لولا در درون کلاف و چهارچوب درب مخفی می شود.

معمولاً برای نصب درب های تا 60 کیلوگرم از دو عدد لولا مخفی، یکی از بالا و دیگری در پایین درب استفاده می شود. از قابلیت های این لولا باز شدن درب تا 180 درجه خواهد بود و عمدتاً در 3 رنگ طلایی، سیلور و برنزی در بازار عرضه می شود.

لولای مخفی بعد از نصب در 2 جهت توسط پیچ های آلن خور قابل تنظیم می باشد. نصاب هنگام نصب با مشکل مواجه خواهد شد. همین امر موجب افزایش هزینه نصب درب خواهد شد. 

یک پیشنهاد
جهت مشاهده نصب درب به صفحه اموزش نصب درب چوبی اتاق را مشاهده نمایید

 

لولای انواع درب چوبی

5-لولای بادبزنی : 

لولای بادبزنی همان گونه که از نامش پیداست، همانند بادبزن عمل می کند. این لولا دارای دو محور گردش بوده، در واقع درب هم به سمت داخل و هم به سمت خارج محیط باز می شود. لولای بادبزنی در ابعاد و اندازه های مختلف و در 2 رنگ طلایی، سیلور و برنزی در بازار عرضه می شود. این لولا مناسب درب های سالن اجتماعات، کافه ها و آشپزخانه ها می باشد.

لولای بادبزنی
جهت مشاهده لولای بادبزنی صفحه درب ورودی مدل تگزاس را مشاهده نمایید

6-لولای پیوت (پاشنه) :

لولای پیوت بر خلاف سایر لولاها تنها بر پایین و بالای درب (سر و ته درب) نصب می گردد. این لولا از 4 جزء ساخته شده است. 2 عضو در پاسار (پایین و بالای درب) و 2 عضو دیگر یکی در پاسار چهارچوب (عضو افقی چهارچوب) و دیگری روی زمین نصب می شود. بدین ترتیب درب به جای گردش حول چهارچوب حول محور خود حرکت می کند. درفیلم زیر نحوه ی نصب لولای پیووت آموزش داده شده است.

لولای پیوت یا پاشنه

3.قیمت لولای درب چوبی

قیمت لولا درب با توجه به جنس و نوع متفاوت می باشد. برای درب های چوبی دو نوع لولا رایج می باشد: لولای قاب لبه و لولای تخت. لولای قابلبه به نام لولای قابلمه نیز شناخته شده است. لولاهای درب عموماً 10 سانتی متر و 4 سوراخ هستند.

در ادامه لیست قیمت انواع لولای درب چوبی ( لولا قاب لبه ) و ( لولا تخت ) را مشاهده نمایید.

نوع لولا قیمت لولای درب تاریخ
لولای برنجی قاب لبه ( رنگ های زیتونی و کروم ) 158.000 تومان 15 شهریور 99
لولای برنجی قاب لبه ( رنگ طلایی ) 148.000 تومان 15 شهریور 99
لولا برنجی تخت ( رنگ های زیتونی و کروم ) 135.000 تومان 15 شهریور 99
لولا برنجی تخت ( رنگ طلایی ) 130.000 تومان 15 شهریور 99
لولای آهنی ( قاب لبه – تخت ) 31.000 تومان 15 شهریور 99
لولای مخفی ( رنگ های طلایی و کروم ) 335.000 تومان 15 شهریور 99

4. روغن کاری لولا درب و از بین بردن صدای جیر جیر درب

همه ما صدای لولاهای خراب را بارها شنیدیم و از شنیدنش بسیار آزار دیدیم. با یک روغن کاری ساده می توان این صدای گوش خراش را از بین برد. اولین سوالی که برای روغنکاری لولا ها به وجود می آید این است که چه روغنی مناسب این کار است. روغن چرخ (چرخ خیاطی) بهترین جنس برای روغن کاری می باشد. این روغن در اکثر خرازی ها موجود است، اما به تازگی روغن مخصوص این کار آمده است.

روغن کاری لولای درب

گاهی اوقات هم درصورت عدم دسترس روغن های فوق می توانید از صابون، روغن ماشین و یا حتی روغن خوراکی استفاده کنید. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در برخی موارد حتی با روغن کاری هم صدای صدای لولا از بین نمی رود. در این مواقع احتمالاً شفت داخل لولا به  خم شده است. بنابراین مانند فیلم قسمت تنظیم لولا شفت را از داخل لولا در بیاورید و با چکش آن را صاف نمایید.

5. علت بسته نشدن درب چوبی

معمولاً رایج ترین مشکلات درب ارتباط مستقیمی با لولا ها دارند. دربی که لولایش آسیب دیده و یا شکسته است صدای قیژ قیژ می دهد و یا اینکه به راحتی باز و بسته نمی شود.

در صورتی که درب به هنگام بسته شدن صدای ناهنجاری میدهد که با روغن کاری لولا حل نمی شود؛ احتمالا لولاهای درب شل شده اند. بهتر است چک کنید که آیا نیازی به سفت کردن لولاها هست.

در صورتی که درب به سختی بسته می شود، علت آن می تواند جابجایی لولا ها به مرور زمان باشد. برای حل این مشکل بهتر است با بکارگیری یک پیچ گوشتی لولاها را تنظیم نمایید.

6. جنس لولای درب چوبی ورودی و داخلی

لولا از لحاظ جنس به 4 دسته به شرح ذیل تقسیم بندی می شود:

1-لولای برنجی

لولای برنجی مقاوم ترین جنس لولا می باشد و دچار زنگ زدگی نمی شود. رنگ نهایی لولای برنجی سال های سال ثابت می ماند و از جمله شیک ترین لولا ها می باشد.

این نکته قابل ذکر است که با کیفیت ترین و البته گران ترین لولا از لحاظ جنس لولای برنجی است. این لولا طول عمر زیادی نیز دارد، به همین دلیل برای درب های ورودی و سرویس بهداشتی که در معرض رطوبت هستند، مناسب می باشد.

2-لولای استیل

لولای استیل یکی از رایج ترین لولاها می باشد. این لولا مقاومتی نسبتاً بالا ، قیمتی مناسب و نصبی آسان دارد. رنگ نهایی لولای استیل می تواند به رنگ فلزهای مختلف از جمله برنج، برنز، کروم و … باشد. به همین دلیل تنوع رنگ بالایی دارد.

لولای استیل ضد زنگ همانطور که از نامش پیداست؛ در برابر زنگ زدگی مقاوم است. این لولا برای درب های ورودی مناسب می باشد.

3- لولای آهنی

این لولا از جمله لولاهای ارزان قیمت می باشد. امروزه استفاده از این لولا چندان رایج نمی باشد.

4-لولای زاماک

لولا از جنس فلز زاماک زیبا و مقاوم در برابر رطوبت می باشد.

7. تعداد لولای درب چوبی

انتخاب لولا از لحاظ ظاهر، کارایی، جنس و رگلاژ نسبت مستقیمی با وزن درب دارد. بنابراین سبک یا سنگین بودن درب تعیین می نماید که از چه نوع لولایی استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که هرچقدر درب سنگین تر باشد، تعداد لولای بیشتری نیز مورد نیاز است.

8. انتخاب و نصب لولا درب آهنی

در صورتی که قصد خرید لولای در آهنی را دارید، فروشنده را از این موضوع مطلع نمایید. لولای تسمه ای از جنس برنز و استیل برای درب آهنی و سنگین وزن گزینه مناسبی می باشد. لازم به ذکر است، انتخاب لولا باید مطابق با ابعاد درب، ضخامت و وزن درب انجام شود. زیرا این موارد در سایز لولا نیز تاثیر می گذارد. محل قرارگیری درب نیز تعیین کننده جنس لولا می باشد. به عنوان مثال برای درب های خارجی که در معرض تغییرات آب و هوایی هستند، لولای در از جنس استیل و برنز پیشنهاد می گردد.

تعداد لولا نیز ارتباط مستقیمی با وزن و ارتفاع درب دارد. برای نصب لولا درب آهنی بخاطر داشته باشید که فاصله لولای اول از بالای درب حدود 12 سانتیمتر بوده، در حالیکه فاصله لولای آخر از پایین درب حدود 25 سانتیمتر است. لولاهای میانی نیز باید دارای فاصله برابر از یکدیگر باشند.

منبع : www.verumitaly.com

به خواندن ادامه دهید

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *