لولای درب چوبی و ورودی


اهمیت لولای درب چوبی و ورودی:

لولا یکی از مهمترین انواع یراق آلات استفاده شده در درب ورودی منزل و درب داخلی می باشد زیرا انتخاب صحیح لولا موجب رگلاژ مناسب (تنظیم دقیق فاصله درب از طرفین، چهارچوب و لنگه ها) وهمچنین افزایش زیبایی درب می گردد و از طرفی شاید بارها صدای گوش خراش و ناخوشایند لولاها  موجب مزاحمت شما گردیده است، از این رو می بایست در انتخاب لولا نهایت دقت را به خرج داد و قبل از خرید اطلاعاتی کافی  کسب نمایید.
با توجه به اهمیت لولای درب چوبی ورودی و داخلی قصد داریم در این پست موارد زیر را در رابطه با لولای درب مورد بررسی قرار دهیم: (جهت مشاهده هریک از موارد زیر بر روی آن کلیک نمایید)

1. انواع لولای درب چوبی
2. جنس لولای درب چوبی ورودی و داخلی
3. تعداد لولای درب چوبی

1. انواع لولای درب چوبی

لولای درب از لحاظ شکل و ظاهر به 6 دسته تقسیم می گردد، در ادامه هریک از مدل لولا ها را بیان خواهیم کرد :

1-لولای تخت :

لولای تخت از 2 بال تشکیل شده است که توسط یک پین (به صورت پرسی یا پین جدا شدنی) به هم دوخته می شود ؛ از این لولا در درب های تخت بدون قابلمه مانند درب های داخلی و درب ورودی استفاده می شود، ضمناً لولای تخت در 2 نوع سر نیزه دار و تخت، در بازار عرضه می گردد.

لولای تخت درب چوبی

2-لولای قابلمه ای : 

همانند لولای تخت از دو بال تشکیل شده که توسط یک پین متحرک به هم دوخته شده است؛خمیدگی در هر دو بال این لولا از مشخصه های اصلی آن می باشد.
از این لولا در درب های قابلمه ای (درب های دو راهی شده) استفاده می شود و معمولاً بر روی درب های داخلی و درب ورودی آپارتمان از لولای قابلمه 4 اینچ استفاده می شود؛ ضمناً این لولا در 2 نوع سر نیزه دار و تخت،بسته به سلیقه خریدار در بازار عرضه می گردد.

لولای درب چوبی و ورودی

3-لولای پروانه ای :

این لولا از 2 بال نامساوی و یک پین تشکیل شده است،بال کوچکتر که ظاهری همانند پروانه دارد،درون بال بزرگتر جای می گیرد؛ از این لولا در درب های بدون قابلمه (درب های دو راهه شده) استفاده می شود.لازم به ذکر است، این لولا از دو مدل ( لولا تخت و لولا قابلمه ای) ذکر شده،کیفیت پایین تری دارد.

انواع لولا

4-لولای مخفی :

ساختار و ظاهر این لولا به گونه ای است که هنگام بسته شدن درب اثری از لولا در پشت درب نمایان نمی شود و به اصطلاح لولا در درون کلاف و چهارچوب درب مخفی می شود.

معمولاً برای نصب درب های تا 60 کیلوگرم از دو عدد لولا مخفی، یکی از بالا و دیگری در پایین درب استفاده می شود، از قابلیت های این لولا باز شدن درب تا 180 درجه خواهد بود و عمدتاً در 3 رنگ طلایی،سیلور و برنزی در بازار عرضه می شود.
لولای مخفی بعد از نصب در 2 جهت توسط پیچ های آلن خور قابل تنظیم می باشد،از این رو نصاب هنگام نصب درب با مشکل مواجه خواهد شد همین امر موجب افزایش هزینه نصب درب چوبی خواهد شد.

لولای انواع درب چوبی

5-لولای بادبزنی : 

لولای بادبزنی همان گونه که از نامش پیداست،همانند بادبزن عمل می کند،این لولا دارای دو محور گردش بوده به صورتی که درب امکان باز شدن به سمت داخل محیط و هم به سمت خارج محیط را خواهد داشت؛ لولای بادبزنی در ابعاد و اندازه های مختلف و در 2 رنگ طلایی، سیلور و برنزی در بازار عرضه می شود، این لولا مناسب درب های سالن اجتماعات کافه ها و آشپزخانه ها می باشد.

لولای بادبزنی
جهت مشاهده لولای بادبزنی صفحه درب ورودی مدل تگزاس را مشاهده نمایید

6-لولای پیوت (پاشنه) :

لولای پیوت بر خلاف سایر لولاها تنها بر پایین و بالای درب (سر و ته درب) نصب می گردد.این لولا از 4 جزء ساخته شده است، 2 عضو در پاسار (پایین و بالای درب)  و 2 عضو دیگر یکی در پاسار چهارچوب(عضو افقی چهارچوب) و دیگری روی زمین نصب می شود. بدین ترتیب درب به جای گردش حول چهارچوب حول محور خود حرکت می کند. درفیلم زیر نحوه ی نصب لولای پیووت آموزش داده شده است.

 

لولای پیوت یا پاشنه

2. جنس لولای درب چوبی ورودی و داخلی

لولا از لحاظ جنس به 4 دسته به شرح ذیل تقسیم بندی می شود:

1-لولای برنجی

2-لولای آهنی

3-لولای استیل

4-لولای زاماک

این نکته قابل ذکر است که با کیفیت ترین و البته گران ترین لولا از لحاظ جنس لولای برنجی می باشد، از این رو هم طول عمر به مراتب بالاتری نسبت به بقیه لولاها دارد و هم در طول مدت استفاده تنظیم رگلاژ درب تغییر نمی کند.

3. تعداد لولای درب چوبی

انتخاب لولا از لحاظ ظاهر، کارایی، جنس و رگلاژ نسبت مستقیمی با وزن درب دارد بنابراین سبک یا سنگین بودن درب تعیین می نماید که از چه نوع لولایی استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که هرچقدر درب سنگین تر باشد می بایست از تعداد لولای بیشتری استفاده کرد.

منبع : www.verumitaly.com

به خواندن ادامه دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *