لولای درب چوبی و ورودی


لولا درب یکی از مهمترین یراق آلات استفاده شده در درب ورودی منزل و درب داخلی می باشد. انتخاب صحیح آن موجب رگلاژ مناسب (تنظیم دقیق فاصله درب از طرفین، چهارچوب و لنگه ها) و همچنین افزایش زیبایی درب می گردد.  شاید بارها صدای گوش خراش و ناخوشایند لولاها موجب مزاحمت شما گردیده است.  از ین رو در این پست قصد داریم نحوه رگلاژ و تنظیم لولای درب، شیوه روغن کاری و انواع لولا و سایر موارد را شرح دهیم.

1.نحوه رگلاژ یا تنظیم لولای درب چوبی

2. انواع لولای درب چوبی

3. قیمت انواع لولای درب چوبی

4.نحوه روغن کاری و از بین بردن صدای لولا ها

5. جنس لولای درب چوبی ورودی و داخلی

6. تعداد لولای درب چوبی

 

1. ویدئوی نحوه رگلاژ یا تنظیم لولای درب چوبی

یکی از متداول ترین سوالات در حوزه تعمیرات انوع درب های چوبی نحوه رگلاژ و تنظیم لولا درب می باشد. از این رو شما را به مشاهده ویدئوی زیر دعوت می کنیم.

همانطور که در ویدئو مشاهده می کنید درب به دلیل عدم رگلاژ یا تنظیم صحیح لولا به درستی باز و یا بسته نمی شود. جهت رفع این مشکل ابتدا با استفاده از چکش شفت لولا (میله گرد) را از بین نری و مادگی آن خارج می کنیم. سپس درب را به وسیله ورقه فلزی یا هر جسم خارجی دیگری در حالت صحیح و بسته نگه می داریم، در واقع با این عمل ناشاقولی درب را می گیریم. در نهایت به وسیله آچار فرانسه نری و مادگی لولاها را در یک راستا قرار می دهیم و  شفت را سرجای اولیه باز می گردانیم.

2. انواع لولای درب چوبی ورودی

لولای درب از لحاظ شکل و ظاهر به 6 دسته تقسیم می گردد. ویژگی های انواع لولا را در ادامه شرح می دهیم :

1-لولای تخت :

لولای تخت از 2 بال تشکیل شده است که توسط یک پین (به صورت پرسی یا پین جدا شدنی) به هم دوخته می شود. از این لولا در درب های تخت بدون قابلمه مانند درب های داخلی و درب ورودی استفاده می شود. ضمناً لولای تخت در 2 نوع سر نیزه دار و تخت، در بازار عرضه می گردد.

لولای تخت درب چوبی

2-لولای قابلمه ای (قاب لبه) : 

همانند لولای تخت از دو بال تشکیل شده که توسط یک پین متحرک به هم دوخته شده است. خمیدگی در هر دو بال این لولا از مشخصه های اصلی آن می باشد.

از این لولا در درب های قابلمه ای (درب های دو راهی شده) استفاده می شود. بر روی درب های داخلی و درب ورودی آپارتمان معمولاً از لولای قابلمه 4 اینچ استفاده می شود. ضمناً این لولا در 2 نوع سر نیزه دار و تخت، بسته به سلیقه خریدار در بازار عرضه می گردد.

لولای درب چوبی و ورودی

3-لولای پروانه ای :

این لولا از 2 بال نامساوی و یک پین تشکیل شده است. بال کوچکتر که ظاهری همانند پروانه دارد، درون بال بزرگتر جای می گیرد. از این لولا در درب های بدون قابلمه (درب های دو راهه شده) استفاده می شود. لازم به ذکر است، این لولا در مقایسه با لولای تخت و لولای قابلمه ای کیفیت پایین تری دارد.

انواع لولا

4-لولای مخفی :

ساختار و ظاهر این لولا به گونه ای است که هنگام بسته شدن درب اثری از لولا در پشت درب نمایان نمی شود. در حقیقت لولا در درون کلاف و چهارچوب درب مخفی می شود.

معمولاً برای نصب درب های تا 60 کیلوگرم از دو عدد لولا مخفی، یکی از بالا و دیگری در پایین درب استفاده می شود. از قابلیت های این لولا باز شدن درب تا 180 درجه خواهد بود و عمدتاً در 3 رنگ طلایی، سیلور و برنزی در بازار عرضه می شود.

لولای مخفی بعد از نصب در 2 جهت توسط پیچ های آلن خور قابل تنظیم می باشد. نصاب هنگام نصب درب با مشکل مواجه خواهد شد، همین امر موجب افزایش هزینه نصب درب چوبی خواهد شد.

لولای انواع درب چوبی

5-لولای بادبزنی : 

لولای بادبزنی همان گونه که از نامش پیداست، همانند بادبزن عمل می کند. این لولا دارای دو محور گردش بوده، در واقع درب هم به سمت داخل و هم به سمت خارج محیط باز می شود. لولای بادبزنی در ابعاد و اندازه های مختلف و در 2 رنگ طلایی، سیلور و برنزی در بازار عرضه می شود. این لولا مناسب درب های سالن اجتماعات، کافه ها و آشپزخانه ها می باشد.

لولای بادبزنی
جهت مشاهده لولای بادبزنی صفحه درب ورودی مدل تگزاس را مشاهده نمایید

6-لولای پیوت (پاشنه) :

لولای پیوت بر خلاف سایر لولاها تنها بر پایین و بالای درب (سر و ته درب) نصب می گردد. این لولا از 4 جزء ساخته شده است. 2 عضو در پاسار (پایین و بالای درب) و 2 عضو دیگر یکی در پاسار چهارچوب (عضو افقی چهارچوب) و دیگری روی زمین نصب می شود. بدین ترتیب درب به جای گردش حول چهارچوب حول محور خود حرکت می کند. درفیلم زیر نحوه ی نصب لولای پیووت آموزش داده شده است.

لولای پیوت یا پاشنه

3.قیمت لولای درب چوبی

قیمت لولا درب با توجه به جنس و نوع متفاوت می باشد. برای درب های چوبی دو نوع لولا رایج می باشد: لولای قاب لبه و لولای تخت. لولای قابلبه به نام لولای قابلمه نیز شناخته شده است. لولاهای درب عموماً 10 سانتی متر و 4 سوراخ هستند.

در ادامه لیست قیمت انواع لولای درب چوبی ( لولا قاب لبه ) و ( لولا تخت ) را مشاهده نمایید.

نوع لولا قیمت لولای درب تاریخ
لولای برنجی قاب لبه 125.000 تومان 1 خرداد 99
لولا برنجی تخت 105.000 تومان 1 خرداد 99
لولای زاماک (تلفیقی از سرب و برنج) 69.000 تومان 1 خرداد 99
لولای آهنی قاب لبه 27.500 تومان 1 خرداد 99
لولا آهنی تخت 27.500 تومان 1 خرداد 99

4. روغن کاری لولا درب و از بین بردن صدای جیر جیر درب

همه ما صدای لولاهای خراب را بارها شنیدیم و از شنیدنش بسیار آزار دیدیم. با یک روغن کاری ساده می توان این صدای گوش خراش را از بین برد. اولین سوالی که برای روغنکاری لولا ها به وجود می آید این است که چه روغنی مناسب این کار است. روغن چرخ (چرخ خیاطی) بهترین جنس برای روغن کاری می باشد. این روغن در اکثر خرازی ها موجود است، اما به تازگی روغن مخصوص این کار آمده است.

روغن کاری لولای درب

گاهی اوقات هم درصورت عدم دسترس روغن های فوق می توانید از صابون، روغن ماشین و یا حتی روغن خوراکی استفاده کنید. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در برخی موارد حتی با روغن کاری هم صدای صدای لولا از بین نمی رود. در این مواقع احتمالاً شفت داخل لولا به  خم شده است. بنابراین مانند فیلم قسمت تنظیم لولا شفت را از داخل لولا در بیاورید و با چکش آن را صاف نمایید.

5. جنس لولای درب چوبی ورودی و داخلی

لولا از لحاظ جنس به 4 دسته به شرح ذیل تقسیم بندی می شود:

1-لولای برنجی

2-لولای آهنی

3-لولای استیل

4-لولای زاماک

این نکته قابل ذکر است که با کیفیت ترین و البته گران ترین لولا از لحاظ جنس لولای برنجی می باشد. لولای برنجی طول عمر بیشتری داشته و در دراز مدت استفاده تنظیم رگلاژ درب تغییر نمی کند.

6. تعداد لولای درب چوبی

انتخاب لولا از لحاظ ظاهر، کارایی، جنس و رگلاژ نسبت مستقیمی با وزن درب دارد. بنابراین سبک یا سنگین بودن درب تعیین می نماید که از چه نوع لولایی استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که هرچقدر درب سنگین تر باشد، تعداد لولای بیشتری نیز مورد نیاز است.

منبع : www.verumitaly.com

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *