راهنمای خرید درب ضد سرقت


راهنمای خرید درب ضد سرقت

دزدان منزل همگی وقیحند، آن ها بار ها تمرین کرده اند که خود را جای صاحبان منزل جا بزنند و ظرف کمتر از 10 دقیقه قادرند مکان مورد نظر را سرقت کنند، امروزه با وضعیت اقتصادی فعلی حفظ و نگهداری وسایل برقی، پول، طلا و دلار در خانه اهمیت دو چندانی پیدا کرده ، آمار و ارقام نشان می دهد که در ماه های اولیه سال 97 سرقت از منازل افزایش یافته و به مسئله نگران کننده ای تبدیل شده است، به  همین دلیل شرکت روماک اقدام به  تهیه ی راهنمای خرید درب ضد سرقت نموده است، امیدواریم این مطلب مورد استقبال قرار گیرد.

بنا بر گزارشات خبرگزاری تسنیم  سرقت از منازل حداقل 10 درصد در ماه های ابتدایی سال افزایش یافته است، این در حالی است که با افزایش قیمت دلار و جنس  در ماه های اخیر مطمئنا این آمار بیشتر خواهد شد، سردار مقیمی رئیس پلیس ناجا در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم افزود، منازلی وجود دارند که چندین برابر وجوه نقدی موجود در شعب بانکی را نگهداری می کنند  و این در حالی است که هیچ تجهیزات امنیتی و کنترلی هم در این خانه ها وجود ندارد، حتی درب برخی از منازل آنقدر بی کیفیت است که با یک ضربه هم باز می شود.

هم چنین طبق بر آورد  گروه فنی Safewise سی و چهار درصد از سارقین از درب اصلی خانه وارد می شوند، بنابراین با نصب یک درب ضد سرقت  تا حد زیادی می توانید ریسک ناشی از سرقت را کاهش دهید.

مطالب مرتبط

جهت مشاهده انواع دربهای ضد سرقت به صفحه درب ضد سرقت مراجعه فرمایید

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت- سی و چهار درصد از سارقین از درب ورودی وارد می شوند

راهنمای جامع درب ضد سرقت شامل مباحث زیر می باشد:

  1. تعیین هدف از خرید درب ضد سرقت
  2. المان های مهم درب ضد سرقت
  3. تعیین سبک طراحی درب ضد سرقت
  4. تعیین بودجه ی برای خرید درب ضد سرقت
  5. قفل و یراق 
  6. انتخاب دستگیره های درب
  7. تکنولوژی هوشمند در درب ضد سرقت

در ادامه به تشریح هریک از این موارد می پردازیم.

1.راهنمای خرید درب ضد سرقت – تعیین هدف از خرید درب ضد سرقت

همه ی درب های ضد سرقت ، ضد سرقت نیستند !
به ویدیوی  زیر که سه زن در عرض 5 دقیقه قفل درب ضد سرقت  را باز می کنند دقت کنید

راهنمای خرید درب ضد سرقت- باز شدن قفل درب ضد سرقت توسط سه زن

همانطور که مشاهده می کنید همه ی دربهای ضد سرقت ، ضد سرقت نیستند، پس ابتدا می بایست هدف خود را از خریدن درب ضد سرقت مشخص نمایید، شما احتمالا از خرید این درب یکی از دو هدف زیر را دنبال خواهید کرد:

1.افزایش امنیت منزل: در این صورت باید به المان هایی که یک درب را ضد سرقت می کند توجه ویژه ای داشته باشید، بنابراین مقاله راهنمای خرید درب ضد سرقت برای شما مناسب است.

2.تامین اهداف کارفرما باتوجه به قرارداد منعقد شده:
در این صورت چاره ای جز نصب درب ضد سرقت ندارید  و به احتمال زیاد به دنبال نصب یک درب ارزان هستید بنابراین مستقیما به بخش درب های ضد سرقت چینی یا ایرانی ارزان قیمت در این راهنمای خرید درب ضد سرقت مراجعه نمایید.

2.راهنمای خرید درب ضد سرقت – المان های مهم یک درب ضد سرقت

چهار چوب : معمولا با استفاده از ورق فولادی به ضخامت 1.5 تا 2 میلیمتر ساخته شده که این ضخامت تاثیر شگرفی در کیفیت نصب و استحکام بیشتر درب دارد،  عملا چهارچوب ساخته شده با ضخامت کم، مشکلات عدیده ای را هنگام نصب برای نصاب به همراه دارد ، چهار چوب  فلزی از در آوردن درب به صورت یک جا و با دیلم جلوگیری می کند. یک نکته مهم دیگر در مبحث چهارچوب فلزی، آلیاژ به کار رفته در آن می باشد که می بایست دارای جنس مرغوب و مقاطع مناسب فولادی در آن استفاده شده باشد، همچنین جوش ها در نقاط اتصال باید سراسری، کامل و زنجیره ای باشد ، وجود خال جوش باعث پایین آمدن عمر چهار چوب ها خواهد شد، همچنین جوش دی اکسید کربن مناسب ترین جوش برای چهار چوب درب ها می باشد

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت – چهارچوب اولین و مهم ترین المان درب ضد سرقت

ساختار فلزی : در این نوع استراکچر یک کلاف با پروفیل فولادی به صورت محیطی ( به ابعاد درب ) ساخته شده است که با سه تا چهار قید فلزی به صورت افقی مستحکم سازی می شود سپس ورق فولادی با ضخامت  1.5 میلیمتر بر روی این کلاف جوشکاری می شود، در هر دونوع استراکچر فوق، معمولا یک نوع عایق حرارتی یا صوتی به صورت تک لایه مانند عایق پلی اورتان، پشم سنگ و یا عایق پلی استایرن در داخل استراکچر نصب می شود، در بعضی از کارگاه ها ی تولیدی بدون توجه به اهمیت عایق صوتی و حرارتی از اجرای آن به علت کاهش نهایی قیمت محصول صرف نظر می کنند که این مساله عملا باعث کاهش کیفیت تولیدی این کارگاه ها می شود.

ورق فلزی درون درب : این ورق جهت بستن هر گونه دسترسی سارقان به درون درب ، خرد شدن توسط پتک و اتصال یکپارچه ی اتصالات درون درب است، که معمولا از 1.5 تا 2 میلیمتر باید ضخامت داشته باشد تا درب را ضد سرقت سازد، گاهی از تولید کنندگان برتر این ورق را به صورت سینوسی و موجی کار می کنند که بسیار آن را مقاوم تر می سازد.

لولای ضد سرقت : لولا های ضد سرقت از دیگر المان های مهم است که باید حتما از بهترین آلیاژ ممکن باشد، این نوع لولا ها معمولا یا پنهان اند یا دارای محافظ می باشند تا با اهرم شکسته نشود، همچنین هر درب ضد سرقت باید حداقل سه لولا داشته باشد تا وزن خود درب را تحمل نماید.

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت – لولاها باید در داخل چهارچوب پنهان گردند

قفل: قفل از جمله ی مهم ترین المان های یک درب ضد سرقت است در قسمت انتهایی پست به این موضوع خواهیم پرداخت.

شب بند: قفلی سوییچی است که هم از بیرون و هم از داخل محیط به آن دسترسی وجود دارد و همانطور که از نامش پیداست فرد در درون محیط به راحتی درب را با چرخش سوییچ قفل می کند این نوع قفل نیز به دو صورت چنگکی و سیلندری در دنیا عرضه می شود. شب بند، قفل های ثانویه ای هستند که معمولا جای آن ها بالای قفل اصلی تعبیه می شود

 پستچی: قفلی تک زبانه و سوییچی است که بعد از چرخش سوییچ از داخل محیط ، زبانه قفل در قیدی فلزی درگیر شده و عملا امکان باز شدن درب بیشتر از 7 تا 10 سانتی متر میسر نمی شود و به فرد این امکان را می دهد که بدون باز شدن کامل درب ، به جهت رعایت مسایل ایمنی ، با محیط خارج ارتباط بر قرار کند

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت -قفل شب بند و پستچی

زنجیر پشت درب: این زنجیر در نزدیکی قفل شب بند تعبیه می شود تا درب به صورت نیمه بازگردد و کارایی آن صحبت با غریبه ها در حالت نیمه باز می باشد، تا از ورود ناگهانی سارقین جلوگیری شود.

تکنولوژی هوشمند: تکنولوژی هوشمند تاثیر به سزایی در ضد سرقت کردن درب ها دارند ، این نوع تکنولوژی ها عموما شامل آلارم های دیجیتال ، دوربین و قابلیت ضبط تصاویر و همچنین باز و بست با کد هستند که در ادامه ی این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت

روکوب و پشت کوب درب: که تنها جنبه ی زیبایی دارد ولی همین المان جزئی می تواند درب را بسیار با شکوه تر سازد، روکوب ها و پشت کوب ها به درب شخصیت کاملی می بخشند  ولی از لحاظ ایمنی تاثیری ندارند.

3.راهنمای خرید درب ضد سرقت – تعیین سبک طراحی

هیچ گاه ظاهر درب را قربانی ایمنی بودن آن نکنید ، درب ورودی اولین المانی است که یک خریدار یا میهمان با آن رو برو می شود ، اولین تاثیر گذاری بصری همیشه مهم ترین نقش را در ساخت تصویر زیبا از منزل و ساختمان شما دارد.
مشکل اصلی در انتخاب درب ضد سرقت این است که اکثر نمونه های بازار زیبایی لازم را ندارند ،اما درب های ضد سرقت هم می توانند زشت و طراحی بدی نداشته باشند ! در صورتی که قدرت طراحی و تولید یک مجموعه بالا باشد می تواند این درب ها را بر اساس سلیقه ی شما طراحی کند، زمانی که شما چندین آپشن برای خرید دارید معمولا زیبایی اهمیت ویژه ای پیدا می کند، ظاهر درب باید متناسب با سبک طراحی داخلی و خارجی ساختمان باشد.

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت – از زیبایی به سادگی عبور نکنید

عوامل زیادی از جمله استایل ، متریال ، المان های ظاهری و روانشناسی رنگ  در سبک طراحی داخلی تاثیر گذارند انواع سبک های طراحی عبارتند از :

سبک طراحی کلاسیک ، سبک مدرن ، مدرن امروزی ، روستیک ، فرانسوی ، اسکاندیناوی ، نئو کلاسیک  ، مینیمالیسم

که باید ظاهر درب انتخاب شده با سبک طراحی داخلی هارمونی ایجاد کند.

4.راهنمای خرید درب ضد سرقت -تعیین بودجه ی

در حال حاضر سه نوع درب ضد سرقت در بازار وجود دارد:

1.درب های ضد سرقت چینی : درب ضد سرقت چینی ( که به درب ضد سرقت ارزان معروف هستند) به درب هایی اطلاق می گردند که از کشور چین وارد می گردند، خصوصیت بارز این دسته درب قیمت ارزان آن ها است، رویه ی این درب از جنس استیل و رنگ آن رنگ کوره ای الکترو استاتیک است، ساختار درونی آن معمولا از یک ورق  نیم میلیمتری گالوانیزه تشکیل شده است که متاسفانه با یک ضربه ی پتک به راحتی خم میگردد، با این حال این نوع درب ها به لحاظ قیمت بسیار ارزان بوده، قیمت آن  ها از 1 میلیون تومن به بالا می باشد. (این قیمت ها در ماه آذر 97 گرفته شده است )

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت – درب چینی

2.درب های ضد سرقت ایرانی : به درب های اطلاق می گردد که ساخت و تولید آن ها در درون ایران انجام می شود و در دو دسته ی ارزان و لوکس ارائه می گردد.
دسته ی ارزان قیمت معمولا می تواند تنها یکی از دو عامل مهم یعنی زیبایی یا ایمنی را تامین نماید و قادر به ارائه ی ظاهر مناسب در کنار ایمنی بالا نیست با این حال مدل هایی در این دسته وجود دارند که هر دو شاخص را با هم دارند.

دسته ی لوکس درب ضد سرقت ایرانی در کنار ظاهری چشم نواز امنیت بالایی هم دارند و طبیعتا می بایست هزینه بیشتری برای آنها پرداخت بشود.

قیمت دسته ی ارزان درب های تولید ایران به همراه روکوب و پشت کوب از 1.5 میلیون به بالا شروع می شود  و قیمت دسته ی لوکس درب های تولیدی ایران به همراه روکوب و پشت کوب از 3.5 میلیون به بالا شروع می شوند
(این قیمت ها در ماه آذر 97 گرفته شده است )

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت -درب لوکس ایرانی

3.درب های ضد سرقت ترک : درب های ترک به درب هایی اطلاق می گردند که  از کشور ترکیه وارد می گردند، این نوع درب ها در بازار به دو نام پک کامل وارداتی ترک و درب های مونتاژ ترکیه معروف شده اند، جالب است بدانید که نام درب ضد سرقت مونتاژ  یک شیطنت بازاریابی برای فروش تولیدات ضد سرقت داخلی از سوی برخی از تولید کنندگان است، چرا که مواد و مصالح مورد نیاز ساخت درب ضد سرقت می تواند وارداتی باشد  و این به معنای مونتاژ نیست و اصولا مونتاژ در این صنعت معنی ندارد، ترکیه در صنعت درب ضد سرقت از ایران پیشرفته تر است ولی در سال های اخیر تولید کنندگان ایرانی پیشرفت بسیاری در در زمینه داشته اند، به هر صورت  قیمت  کف درب های مونتاژ ترک به همراه روکوب و پشت کوب از 2.5 به بالا  و همچنین قیمت درب ضد سرقت ترک وارداتی (که به درب ضد سرقت ترک اصل معروف هستند) به همراه روکوب و پشت کوب از 5 میلیون به بالا می باشد.
(این قیمت ها در ماه آذر 97 گرفته شده است )

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت – درب ترک

5.راهنمای خرید درب ضد سرقت – قفل و یراق

قفل های درب های ضد سرقت موجود در بازار به سه دسته تقسیم شده اند

قفل های منو بلاک : این نوع قفل ها دو ساختار مجزا دارند که در وسط و بالای درب نصب می شوند هر کدام از سه تا 5 زبانه  برای قفل شدن دارند ، ساختار دو قفل مجزا از هم عمل می کنند و فقط در راستای افقی درب را ضد سرقت و ایمن می سازند

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت – قفل مولتی پوینت دارای دو ساختار مجزا است

مولتی پوینت : این قفل ها دارای زبانه های متعددی(5 زبانه به بالا ) هستند، که می توانند در دو جهت عمودی و افقی در چهارچوب فلزی چفت شوند
و درب را ایمن سازند.

راهنمای خرید درب ضد سرقت

راهنمای خرید درب ضد سرقت

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای درب ضد سرقت -زبانه های  قفل مولتی پوینت در جهات افقی و عمودی درب را ایمن می سازد

هوکی شکل : این مدل که زبانه های قفل در آن به صورت چنگگ در هم قفل می گردد و از دو نوع قبلی پیشرفته تر است چرا که زبانه ها حالتی محدب به خود می گیرند.

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت – قفل های هوکی پیشرفته ترین نوع قفل اند

6.راهنمای خرید درب ضد سرقت – انتخاب دستگیره ها

گام بعدی انتخاب دستگیره های ضد سرقت  است ، این نوع دستگیره ها از انواع متریال فولادی ، مس ، زینک ، قلع ، برنز ، برنج و زاماک ساخته می شوند و روش ساخت آن ها به این صورت است که ابتدا شمش فلز را در دمای 750 درجه سانتیگراد داغ می کنند تا نرم شود ، سپس فلز نرم شده را در قالبی از استیل که به شکل نهایی محصول ساخته شده است می ریزند، دستگاه پرس فلز نیمه  نرم را در قالب خود پرس کرده و پس از سرد شدن با عملیات های تراشکاری ، مته زنی و پولیش سطوح آن را تمیز می کنند ، مرحله ی آخر ساخت این دستگیره ها کُتینگ یا رنگ نگهدارنده ی محصول است گه با انواع پلی ارتان ، اکریلیک و اپوکسی صورت می پذیرد.

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت – نحوه ی ساختن دستگیره ها

انتخاب دستگیره های ضد سرقت باید بر اساس طرح کلی درب  و سبک طراحی آن باشد. دستگیره ها در انواع  سبک های مدرن و کلاسیک در سطح بازار تهران موجود اند، بورس این نوع دستگیره ها در میدان حسن آباد و منطقه سهروردی تهران می باشد و با یک جستجو ساده می توانید طرح و رنگ مورد نظر خود را در آنجا بیابید، حدود قیمت این دستگیره ها از 100 هزار تا  چند میلیون متغیر است، نکته ی نهایی که باید به آن توجه شود این است که انتخاب یک دستگیره شکیل تاثیر زیادی در شخصیت بخشیدن به ظاهر درب ورودی دارد.

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت – دستگیره ها به درب شخصیت می بخشند

7.راهنمای خرید درب ضد سرقت – تکنولوژی هوشمند

امروزه با پیشرفت علم و حرکت جهانی به سوی انقلاب چهارم صنعتی، از تکنولوژی های IOT یا اینترنت اشیاء و همچنین تکنولوژی های smart  یا هوشمند در  در سیستم ایمنی منازل استفاده می شود، درب های ضد سرقت مدرن با استفاده از این نوع تکنولوژی به گونه ای طراحی شده اند که ریسک ناشی از سرقت را به عددی یک رقمی می رساند، این ادوات شامل دستگیره و قفل های هوشمند ، چشمی های الکترونیکی هوشمند ، و سیستم آلارم می شوند.

دستگیره و قفل های هوشمند به دستگیره ای اطلاق می گردد که می تواند درب را با استفاده از اینترنت از راه دور و حتی بدون آن درصورت قرار گرفتن شعاع دستگاه و بدون نیاز به کلید های سنتی ، با استفاده از گوشی های همراه ، اپلیکیشن و کارت های مغناطیسی باز کند.
همچنین این قفل های هوشمند این قابلیت را به شما می دهد تا برای میهمانانی که در نبود شما می خواهند وارد خانه شوند کد موقت ورود تولید کند و برای شما بفرست ، میهمان با زدن این کد در دستگاه می تواند درب را باز نمایند.

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت – قفل و دستگیره ی هوشمند

چشمی های الکترونیکی هوشمند قابلیت ضبط تصاویر مشکوک و فرستادن ایمیل و اس ام اس در همان لحظه را دارند ، همچنین هر زمان که مراجعه کننده ای زنگ شما را بزند ، تصویر شخص مراجعه کننده را گرفته و حضور ایشان را به شما اطلاع می دهد حتی مراجعه کننده می تواند برای شما پیغامی بگذارد که شما بعدا سر فرصت آن را ببینید

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت -چشمی های هوشمند

آلارم های هوشمند نسبت به تحرک و ضربه حساسیت دارند و به محض آنکه سنسورهایشان چنین چیزی را تشخصی بدهند ابتدا شروع به آژیر کشیدن با صدای بلند می کنند و در همان لحظه به شما از طربق اس ام اس اطلاع خواهد داد

راهنمای خرید درب ضد سرقت
راهنمای خرید درب ضد سرقت- سیستم آلارم هوشمند

کلیه ی این تکنولوژی های هوشمند که امروزه به smart device  و یا IOT  معروفند قابلیت اتصال به یک هوش مرکزی را دارند که می تواند کلیه ی تکنولوژی هوشمند خانه شما را کنترل کند.

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد و در انتخاب درست درب ضد سرقت شما را یاری نماید.

روابط عمومی شرکت روماک
تالیف ، ترجمه و گرد آوری از نیما خوانساری

منابع :

گروه تخصصی Rekey
خبرگزاری تسنیم
سایت wikipedia
گروه فنی Safewise
گروه فنی Madehow
گروه تخصصی Techtarget
سایت Pmcmag

به خواندن ادامه دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *