آشنایی با انواع درب چوبی کلاسیک


درب کلاسیک به عنوان یکی از المان های اصلی در ساختمان ها و خانه های کلاسیک، همواره مورد توجه افراد بوده است. شاید با شنیدن نام ” کلاسیک ” ، تجمل و شکوه در ذهن تان نقش ببندد. در حقیقت این سبک همواره شکوه و جلال را به تصویر کشیده است.

نتیجه ی یک تحقیق در مجموعه ی داخلی شرکت روماک بر روی جامعه ای متشکل از 285 نمونه، نشان می دهد که 71.8 درصد خریداران آپارتمان های لوکس طرفدار سبک کلاسیک و خریدار درب چوبی می باشند.

در ادامه بیان خواهیم کرد به چه دلیل درب چوبی متناسب با کلاسیک می باشد و چگونه موجب لوکس شدن فضا می گردد. پیش از توضیح در مورد درب چوبی کلاسیک و مشاهده انواع مدل های آن، قصد داریم توضیح کوتاهی در مورد سبک کلاسیک بدهیم.

جهت طالعه هریک از موارد زیر بر روی کلیک نمایید

سبک کلاسیک چیست؟

چرا درب چوبی برای سبک کلاسیک می باشد؟

مشخصات درب های چوبی کلاسیک

رنگ های مناسب برای دربهای کلاسیک

انواع مدل درب چوبی کلاسیک تولید شرکت روماک

درب سبک کلاسیک

سبک کلاسیک چیست؟

سبک کلاسیک ریشه در طراحی های قرن 18 فرانسه و انگلیس دارد و از پر طرفدارترین سبکها در بین انواع طراحی های می باشد. مشخصه های اصلی این سبک موارد زیر می باشد:

1. گرمای موجود در طراحی

2.رنگ های تیره ی چوب

3.لوازم برنز و لوستر های گران

4.کف های سنگی یا پارکت های شکیل

5.پرده های لوکس و مبلمان کلاسیک و کوسن های از جنس از ابریشم

6.خطوط منحنی و زاویه دار و رنگ های تیره

عکس زیر نمونه از سبک طراحی کلاسیک می باشد.

طراحی درب به سبک کلاسیک

چرا درب چوبی متناسب با سبک کلاسیک می باشد؟

 همانطور که در مشخصه های سبک کلاسیک ذکر شد؛ گرما یکی از  مهمترین مشخصه این سبک طراحی می باشد. از این رو چوب و دکوراسیون چوبی با توجه به طرح و نقش زیبا و همچنین رنگ منحصر به فرد آن موجب افزایش گرمای محیط می شود. در مجموع می توان گفت با بکارگیری متریال چوب، محیط داخلی سبک کلاسیک شیک تر و لوکس تر به چشم می آید.

شایان ذکر است چوب از ابتدایی ترین و خام ترین مواد در ساخت و تزیین خانه ها می باشد. انسان ها از ابتدای شهر نشینی از چوب برای ساخت ساز و همچنین طراحی داخل منازل استفاده می کردند. از این رو بهره بردن از چوب در طراحی داخلی ساختمان نشان از قدمت سبک طراحی می باشد. از آنجایی که سبک کلاسیک به شدت به حفظ سنت در بطن طراحی خود پایبند است، چوب و درب چوبی متریال مناسبی برای این سبک می باشد.

مدل درب اتاق خواب

ویژگی های درب های چوبی کلاسیک

در این قسمت قصد داریم مشخصات درب کلاسیک را مورد بررسی قرار دهیم.

جنس چوب انواع درب کلاسیک

درب چوبی کلاسیک را  می توان از چوب های مختلفی از جمله چوب های نرم و سخت ساخت. اما مناسب ترین چوب برای ساخت درب کلاسیک چوب روس یا راش، بلوط و گردو (برای کار های لوکس تر) می باشد. عکس زیر مدل درب سن خوزه تولید شده توسط شرکت روماک می باشد که دارای روکش گردو است که یکی ا زیباترین درب ها برای سبک کلاسیک می باشد. (جهت مشاهده جزئیات این محصول بر روی عکس کلیک نمایید)

درب چوبی کلاسیک سن خوزه

طراحی درب کلاسیک

این نوع دربها از جنس تمام چوب یا روکش چوب هستند. از جمله بارزترین ویژگی های درب های کلاسیک می توان به برجستگی ، قاب های فریم شده ، تونیکه های چوبی ، کتیبه های لوکس ، منبت کاری های زیبا ، تاج های فاخر، زهوار ابزار خورده ، روکوب و پشت کوب ، دستگیره های گلد – رزگلد – کروم و برنز کلاسیک ، رنگ های پتینه ، وایت واش ، پوششی یا پلی اورتان و به خصوص رنگ های تیره و فندقی اشاره نمود.

در ادامه برخی از خصوصیات درب کلاسیک را مورد بررسی قرار می دهیم.

درب کلاسیک قاب دار

درب با طراحی پنل قاب دار در سبک کلاسیک بسیار رایج می باشد. درب های تک قاب ، دو قاب و یا حتی قاب های بیشتر جذابیت خاصی را به محیط های کلاسیک می دهند.

درب قابدار

دستگیره درب های کلاسیک چوبی

همانطور که ذکر شد، در این سبک بهره گیری از دستگیره های طلایی و کروم رایج است. دستگیره های کلاسیک عموماً دارای قوس و جزئیات هستند. هر چند برای درب های قهوه ای ، فندقی و عسلی می توان از دستگیره های ساده تر نیز بهره برد.

دستگیره درب کلاسیک

رنگ درب کلاسیک

دربهای کلاسیک در رنگ های متنوعی قابل طراحی هستند. در ادامه به معرفی رایج ترین رنگ ها برای دربهای کلاسیک، می پردازیم.

درب کلاسیک با رنگ طبیعی چوب

رنگ های متنوعی تداعی کننده رنگ طبیعی چوب هستند. رایج ترین این رنگ ها عسلی ، فندقی ، گردویی و ماهاگونی هستند که عموماً برای درب های روکش چوب استفاده می شوند. یکی از خاصیت هایی که رنگ های مخصوص چوب دارند، حفظ نقوش و رگه های طبیعی روکش چوب است که اصطلاحاً به آن موج نما گفته می شود.

روکش چوب جناقی

درب های روکش چوب که با تکنیک جناقی آراسته شده اند، مناسب برای سبک کلاسیک بوده و از جمله لوکس ترین انتخاب ها می باشند.

رنگ سفید برای دربهای کلاسیک

شاید تصورتان از یک درب با رنگ سفید، دربی مناسب برای سبک های مدرن و مینیمال باشد. در حالیکه این رنگ برای درب های نئوکلاسیک و کلاسیک نیز کاربردی است. آنچه که اهمیت دارد، طراحی درب بوده، به عبارت دیگر یک درب سفید کلاسیک باید دارای جزئیاتی از جمله قاب، تاج و دستگیره کلاسیک باشد.

زهوار برجسته طلایی رنگ

بهره گیری از رنگ طلایی برای رنگ آمیزی برجستگی قاب ها و یا زهوار برجسته نیز از جمله ویژگی های سبک کلاسیک است که در کنار رنگ سفید بکار گرفته می شود.

درب قابدار طلایی

رنگ پتینه

رنگ سفید پتینه یکی از جذاب ترین رنگ ها برای درب های کلاسیک می باشد.

درب کلاسیک پتینه

درب های چوبی کلاسیک تولید شرکت روماک

شرکت روماک با استخدام مجرب ترین طراحان قصد دارد که زیبایی و کیفیت را همزمان در محصولات خود ارائه دهد. در پایین چند نمونه از زیباترین درب های کلاسیک (درب اتاق خواب و درب ورودی منزل) شرکت روماک را مشاهده می نمایید.  جهت مشاهده همه درب های اتاق خواب به صفحه درب داخلی و جهت مشاهده تمام درب های ورودی منزل به صفحه درب لابی مراجعه نمایید.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *