رنگ ها و تاثیر آن بر روحیه انسان


مهمترین عامل تاثیر گذار در دکوراسیون داخلی، رنگ به کار رفته در المان ها می باشد، شدت میزان اثر گذاری رنگ بقدری زیاد است که مستقما با روح و ذهن انسان در ارتباط می باشد، برای درک بهتر تاثیر رنگ بر روحیه ی انسان کافیست بدانیم کلیه اتاق عمل ها در سراسر جهان تنها با دورنگ سبز و آبی (رنگ های آرامش بخش) طراحی می شوند و یا از رنگ قرمز نارنجی اغلب برای فست فودها استفاده می گردد. با توجه به اهمیت رنگ ها در این مقاله قصد داریم توضیح کاملی درباره تاثیر رنگ بر روحیه انسان بدهیم و موضوعات زیر را موشکافانه مورد بررسی قرار دهیم:

سرفصل های رنگ ها و رنگ ها و تاثیر آن بر روحیه انسان :

رنگ درب
جهت اطلاع از رنگ مناسب برای درب چوبی صفحه رنگ درب چوبی را مشاهده نمایید.

دسته بندی رنگ ها

همانطور که می دانید بطور کلی تنها سه رنگ اصلی (قرمز، آبی، زرد) وجود دارد و تمامی رنگ ها با ترکیب این سه رنگ ساخته می شوند. رنگ ها به سه زیر تقسیم بندی می شود:

رنگ های گرم :

به رنگ هایی مانند زرد، قرمز، نارنجی “رنگ گرم” می گویند. در واقع شما با دیدن این رنگ ها ، به یاد سمبل های گرمی مانند خورشید و آتش می افتید. با نگاه کردن به رنگ های گرم، احساس  می کنید که فاصله این رنگ ها به شما بسیار نزدیک هستند. به همین دلیل در فضاهای بزرگ از رنگ های گرم استفاده می شود، تا محیط دنج تر به نظر برسد. اگر یک اتاق بزرگ دارید، دیوارهای آجری رنگ را انتخاب کنید. این رنگ ها همواره نشان دهنده احساسات، عشق و علاقه هستند.

رنگ های سرد:

به رنگ هایی مانند سبز، آبی و بنفش “رنگ سرد” گفته می شود. این رنگ ها آرامش و حس خوب را به همراه دارند. رنگ های سرد یادآور آسمان ، آب ، یخ و برف هستند. رنگ های سرد برای محیط های کوچک انتخاب مناسبی هستند. زیرا این رنگ ها باعث می شوند محیط بزرگتر به نظر برسد. بنابراین برای رنگ اتاق کوچک، آبی آسمانی مناسب است.

رنگ های سرد باعث می شود شما احساس آرامش و ریلکسی پیدا کنید. خودتان را در یک آسمان بی انتها تصور کنید، این رنگ دقیقا بر روان شما تاثیر مثبتی می گذارد. محل هایی مانند استخر ، حمام و … که برای ریلکس کردن هستند، دارای رنگ های سرد می باشند.

رنگ های خنثی:

معمولا رنگ هایی که از ترکیب چند رنگ ایجاد می شوند را رنگ های خنثی گویند در واقع این رنگ خنثی، رنگ های گرم یا سرد را تحت تاثیر قرار نمی دهند و با هر رنگی همخوانی دارند مانند خاکستری، سفید، مشکی و قهوه ای.

توجه : لازم به ذکر است یک رنگ با توجه به ترکیباتی که دارد می تواند هم گرم و  سرد باشد برای مثال رنگ بنفش اگر قرمزش بیشتر باشد جز دسته رنگ های گرم  و اگر آبی آن بیشتر باشد رنگ سرد می باشد.

یک نکته مهم این است که دکوراسیون اتاق نباید تنها متشکل از رنگ های گرم و یا رنگ های سرد باشد. در صورتی که خواستار یک اتاق دنج هستید، از رنگ های گرم به عنوان رنگ اولیه و اصلی استفاده کنید. از چند رنگ سرد نیز در اجزای دیگر بهره ببرید. این موضوع باعث ایجاد هماهنگی می گردد. در واقع پیش از تصمیم گیری در مورد گرم بودن یا سرد بودن رنگ اصلی ، بهتر است روحیه خودتان را مد نظر داشته باشد.

تاثیر رنگ بر روحیه انسان

تاثیر رنگ بر روحیه ی انسان

برای اینکه از تاثیر رنگ بر روحیه ی انسان آگاه شویم ابتدا باید روانشناسی رنگ ها را بشناسیم و بدانیم هر رنگ موجب ایجاد چه حسی در درون انسان می شود.

روانشناسی رنگ

رنگ درب چوبی
جهت اطلاع از انواع رنگ برای درب های چوبی به صفحه رنگ مناسب برای درب چوبی مراجعه نمایید.

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ بدین معناست که بدانیم افراد با دیدن هر رنگ چه تغییراتی در درونشان رخ می دهد و این تغییرات موجب ایجاد چه حسی در آنها می گردد.  مطالعات نشان می دهند که ضربان قلب افراد با نگاه کردن به رنگ های گرم (مانند قرمز، نارنجی و زرد) بالا می رود و موجب تزریق آدرنالین در خون می شود و باعث ایجاد گرمی، حس مهمان نوازی و خشم روی ناخود آگاه انسان می گردد، این در حالی است که رنگ های سرد مثل سبز ، آبی و بنفش سبب ایجاد حس آرامش،رازآلودگی و گاهی افسردگی می شوند.

روانشناسی رنگ های ملایم

رنگ بنفش :

در صورتی که نیاز به ایجاد خلاقیت در محیط دارید می توانید از رنگ بنفش استفاده کنید، بنفش متشکل از دو رنگ آبی و قرمز است که بین ایجاد انگیزش و آرامش توازن برقرار می کند، همچنین این رنگ فضایی صلح آمیز ایجاد می نماید، استرس را کاهش می دهد و یکی از مناسب ترین رنگ ها برای خانه و اداره می باشد.

رنگ سبز و آبی :

در صورتی که به دنبال ایجاد آرامش در محیط هستید، رنگ سبز و آبی را انتخاب کنید چرا که رنگ سبز بر روی شبکیه ی چشم منعکس می گردد، بنابراین ماهیچه های چشم کار کمتری انجام می دهند و در نتیجه چشم کمتر خسته می شود.
رنگ آبی برای اتاق هایی که تردد زیادی دارند و یا باید در آن زمان زیادی را به انتظار بگذرانید مناسب است زیرا فشار خون را کاهش می دهد و ایجاد آرامش می کند، لازم به ذکر است رنگ آبی مناسب ترین رنگ برای تخت خواب می باشد.

تاثیر رنگ بر روحیه ی انسان

روانشناسی رنگ های گرم

آیا می خواهید محیطی انگیزشی یا اشتها آور برای افراد ایجاد نمایید؟
بهترین راهکار استفاده از رنگ نارنجی و زرد است و به همین دلیل است که رستوران ها بشدت از این دو رنگ استفاده می نمایند

توجه : مراقب باشید که رنگ های زرد و قرمز در چه مکانی به کار می روند زیرا باعث آسیب به چشم در طولانی مدت می شوند از این رو این رنگ ها برای اتاق پذیرایی مناسب نیستند البته لازم به ذکر است استفاده افراطی از رنگ های گرم باعث چاق شدن شما می گردد!

تاثیر رنگ بر روحیه ی انسان

تاثیر روانی رنگ بر تبلیغات

امروزه تاثیر رنگ بر مارکتینگ و تبلیغات اثبات شده است تا جایی که شرکت ها سرمایه گذاری های سنگینی برای تحقیقات در زمینه ی روانشناسی رنگ انجام می دهند. رنگ ها می توانند باعث گرسنگی ، ایجاد تشویق، صداقت و آرامش بخشیدن در افراد شوند و این تغییرات موجب تصمیم گیری در اشخاص می گردد بنابراین تمامی شرکت ها دنبال استفاده از رنگ هایی هستند که مشتریان را به سمت خرید از آنها سوق دهد.

نماد رنگ ها و لوگوی شناخته شده ترین برندها

همه رنگ ها نماد و سمبل خصوصیت های خاص هستند. نکته جالب بکارگیری رنگ ها در لوگوی برندهای شناخته شده، نشات گرفته از نماد رنگ ها می باشد. در ادامه نمادها و لوگوی برندهای شناخته شده را معرفی می نماییم.

قرمز نماد انرژی ، علاقه و خطر

قرمز نماد عشق و علاقه است اما به هنگام عصبانیت نیز این رنگ را تجسم میکنیم. قرمز رنگ خون، علامت خطر و ایست نیز می باشد. برندهای محبوب از رنگ قرمز در لوگوهای خود بهره برده اند. از آنجایی که قرمز تحریک کننده اشتهاست، مک دونالد از این رنگ در کنار رنگ زرد برای برند خود استفاده نموده است. شبکه Netflix از رنگ قرمز برای جذب مخاطبین خود  استفاده کرده است. از دیگر برندها می توان به کوکا کولا اشاره نمود.

نارنجی نماد خلاقیت ، جوانی و اشتیاق

رنگ نارنجی نماد گرما، حرارت و شور است. اگرچه گیرایی رنگ قرمز را ندارد، اما توجه افراد را به خود جلب می کند. به همین دلیل برای هشدار در جاده ها از کله قندی های نارنجی استفاده می شود. این رنگ نماد سلامتی هم می باشد، به همین دلیل  قرص های ویتامین C نارنجی رنگ هستند. برند لوکس هرمس نیز از رنگ نارنجی برای لوگوی خود استفاده کرده، زیرا در جنگ جهانی دوم تنها جعبه های نارنجی رنگ مورد استفاده قرار می گرفت.

زرد نماد شادی، امید و تصمیمات ناگهانی

رنگ زرد سمبل خورشید، لبخند و گل آفتابگردان است. این رنگ سرشار از امید و انرژی مثبت بوده و توجه افراد را به خود جلب می کند. رنگ های زرد با طیف های گیرا برای لوگو جذاب هستند، در حالیکه زرد کم رنگ بی حال و مصنوعی به نظر می رسد.

سبز نماد طبیعت ، رشد و ثروت

رنگ سبز همواره یادآور طبیعت، درختان و گیاهان است. تاثیرگذاری این رنگ در تبلیغات بسیار بالا می باشد، به گونه ای که شناخته شده ترین برندها از قبیل گوگل، مایکروسافت، Spotify ، Starbucks و … از این رنگ در لوگوی خود استفاده نموده اند.

آبی نماد آرامش، اعتماد و هوش

رنگ آبی آرامش بخش بوده و حاکی از ذکاوت و مسئولیت پذیری می باشد. آبی پر رنگ حاکی از قدرت بوده و محبوب ترین رنگ در تمام دنیا از لحاظ علایق شخصی و برندینگ است. در لوگوی معروف ترین کمپانی ها از جمله  LinkedIn نیز از این رنگ بهره گرفته شده است.

تاثیر رنگ بر روحیه ی انسان

انواع رنگ دکوراسیون

طبقه انواع رنگ های دکوراسیون به شرح زیر می باشد.

رنگ های فعال یا Active دکوراسیون

این گونه رنگ ها یاد آور موضوعات ورزشی، هیجان و تعطیلات می باشند و اغلب حس مسافرت و ماجراجویی را در بیننده بیدار می کنند این رنگ ها عموما برای اماکن ورزشی ، مهد کودک ها و اتاق جوانان و نوجوانان به کار می رود.

انواع رنگ دکوراسیون

رنگ های ملایم یا Quiet در دکوراسیون

ملایم، آرام بخش و رنگ پریده و بعضی اوقات تیره و گاهی مابین دو رنگ آبی و سبز و طیف هایی از بنفش که  آرامش بصری را به بیننده القا می کند و شاید نوعی رمز و راز یا هیجان خاموش را در بیننده بر انگیزند، اینها تماما ویژگی رنگ های ملایم در دکوراسیون هستند.

انواع رنگ دکوراسیون

رنگ های غنی یا Rich دکوراسیون

 شکوه، جلال و قدمت رنگ های بنفش و آبی های تیره در کنار گونه هایی از رنگ سبز، طلایی، قرمز و خرمایی باعث ایجاد حس شکوه و جلال می شود در این نوع  موارد می توان از تضاد های رنگی با احتیاط استفاده کرد.

انواع رنگ دکوراسیون

رنگ های خاموش یا Mute در دکوراسیون

رنگ های خاموش خواص چند جانبه ای دارند ترکیباتی از رنگ های خاموش ،زهد و سنت را تداعی می کنند و ترکیبات رنگ پریده تر آنها می توانند یاد آور حس قدمت باشند همچنین برای القای حس پیچیدگی بیشتر و زرق و برق کمتر می توان از این رنگ ها استفاده کرد.

انواع رنگ دکوراسیون

مفهوم و کاربرد رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

در صورتی که علاقمند به رنگ آبی و استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی منزل خود هستید، شناخت بیشتر این رنگ مفید خواهد بود.

رنگ آبی آرام بخش، شفا دهنده، سر زنده و کاهش دهنده فشار خون است. رنگ آبی به دلیل اینکه آرامبخش است برای اتاق خواب و سرویس بهداشتی مناسب است.

برای دکوراسیون اتاق کودکان نیز این رنگ به عنوان رنگ اصلی انتخاب مناسبی است. زیرا با بزرگ شدنشان، می تون از رنگ های دیگر در کنار رنگ آبی برای اکسسوری استفاده نمود. به عنوان مثال برای نوزادان رنگ آبی و زرد کره ای، برای کودکان نوپا رنگ آبی و سبز نعنایی، برای سنین ابتدایی رنگ آبی و نارنجی و برای سنین دبیرستان آبی و سفید و…

دکوراسیون اتاق کودک

گستره وسیعی از رنگ آبی را با ترکیب با رنگ های سفید، سیاه و یا رنگ های خنثی می توان بدست آورد. به عنوان مثال آبی کبریتی روشن (سفید)، لاجوردی (رنگ سیاه) و یا رنگ های خنثی، گستره زیادی دارد.

به هنگام هماهنگ سازی رنگ های دیگر با رنگ آبی، در صورتی که از رنگ سفید هم استفاده کرده اید، بهتر است از رنگ هایی مانند لیمویی کم رنگ، صورتی کالباسی و سبز نعنایی استفاده کنید تا هارمونی ایجاد شود.

دکوراسیون داخلی آبی

انتخاب رنگ برای دکوراسیون خانه

روانشناسی رنگ و تاثیر آن بر روحیه انسان، فراتر از شناخت رنگ ها و خصوصیات آن‌ها می باشد. بعبارتی این موضوع بر تصمیم‌گیری، احساسات، حافظه و مغز ما تاثیر می‌گذارد. بنابراین بکارگیری رنگ ها در دکوراسیون خانه و محیط کار نباید نا‌دیده گرفته شود.

انتخاب و ترکیب رنگ ها عامل کلیدی در یک طراحی حرفه ای می باشد. با بکارگیری ایده هایی ساده می‌توانید در دکوراسیون منزل هماهنگی ایجاد کنید.

1- استفاده از پالت های رنگی

پالت های رنگی که در سبک‌های مختلف و به صورت آنلاین قابل دسترسی هستند؛ به شما کمک میکند تا ترکیب رنگ ها را شناسایی کنید.

2- انتخاب رنگ های کمتر

اشتباه رایج استفاده از تعداد رنگ های زیاد است. در صورتی که بیش از 3 رنگ در دکوراسیون خود به کار می برید، باید هماهنگی آن ها را با یکدیگر در نظر بگیرید.

3- ترکیب رنگ

از رنگ های خنثی مانند خاکستری و بژ در زمینه استفاده کنید. رنگ های سرد و یا گرم می تواند برای اجزای اصلی استفاده شود. قدرت رنگ خاکستری را دست کم نگیرید، زیرا تقریباً با تمامی رنگ ها همخوانی دارد.

4- جسارت در انتخاب رنگ

در هنگام انتخاب رنگ جسورانه اقدام کنید. ضرورتی ندارد که حتما از رنگ های ملایم و نامحسوس در طراحی داخلی استفاده کنید.

انتخاب رنگ دکوراسیون

Arttherapyblog

 

به خواندن ادامه دهید

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *