انواع سبک طراحی ساختمان


پیش از اینکه انواع سبک طراحی ساختمان را بیان کنیم، لازم است تا تعریفی کوتاه از آن و همچنین شاخصه های اصلی انواع سبک ها را بشناسیم. در ادامه به تشریح هریک از موارد ذکر شده خواهیم پرداخت.

  1. تعریف سبک ساختمان
  2. شاخص های اصلی انواع سبک ها
  3. انواع سبک طراحی ساختمان
  4. پیشینه ای از سبک های معماری داخلی
  5. طراحی سیاه و سفید نمای ساختمان با مداد
  6. عوامل تاثیرگذار بر طراحی ساختمان
مطالب مرتبط
جهت شناخت انواع درب ورودی متناسب با سبک طراحی مختلف، صفحه درب ورودی منزل را مطالعه نمایید. 

سبک طراحی ساختمان

تعریف سبک طراحی ساختمان

سبک طراحی ساختمان در واقع ویژگی هایی است که موجب زیبایی بیشتر ساختمان می گردد، این زیبایی می تواند در کلاسیک یا مدرنیته تعریف شود. در واقع جوامع با انتخاب سبک طراحی برای ساختمان در تلاشند فرهنگ، آداب و رسوم و عقاید خود را در ظاهر ساختمان هایشان القا کنند تا بدین شکل در صورت استقبال از سبک ها فرهنگ خود را به به اقلیم های دیگر منتقل نمایند. با توجه به مسائل گفته شده فرم، تکنیک،جغرافیا و مواد موجود در هر منطقه عوامل تاثیر گذار در سبک طراحی می باشد.

 

شاخص های اصلی و انواع بخش سبک ها

سبک طراحی ساختمان از سه شاخص اصلی تشکیل شده است:

1-المان ظاهری

2-روش ساخت

3-متریال ساختمانی

انواع سبک طراحی ساختمان

سبک طراحی ساختمان امروزه شامل دو بخش اصلی است:

1-طراحی کلی ساختمان که شامل نماهای ظاهری، پلان، نقشه ی ساختمان، روش ساخت، متریال تشکیل دهنده ی ساختمان و دیزاین خارجی آن است.

2-طراحی داخلی که شامل نمای داخلی طبقات، متریال تشکیل دهنده آن و چینش این المان ها در کنار یکدیگر است.

انواع سبک طراحی ساختمان

سبک پُست مدرن

اوایل قرن 21 این سبک در ادامه ی راه سبک مدرن پدید آمد. این سبک توسط آرشیتکت معروف Denise scott brown و تئوریسین معروف  Robert venturi در کتاب خود به نام یادگیری از لاس وگاس معرفی و معروف شد. المان های شاخص این سبک نبوغ در طراحی ابر ساختمان های بزرگ با چالش های روز طراحی دنیاست. معمولا این نوع ساختمان دارای المان های متمایزی است که باعث می گردد آن ساختمان در دنیای معماری مطرح گردد.

پست مدرن

مدرنیسم و معماری امروزی

از سال های 1880 به بعد در حالی که معماری صنعتی متریالی از جمله فلز، شیشه و آجر های تولید انبوه را به معماری آورد، سبک مدرن با المان های تمیز و بدون شکستگی دنیای معماری روز را تحت تاثیر خود قرار داد. سبک مدرن سبکی است که بی نظمی و بهم ریختگی را بر نمی تابد.

انواع سبک طراحی ساختمان

سبک نئو کلاسیک

در خلال سال های 1720 تا 1837  سبک نئو کلاسیک پدید آمد. در این سبک نمای بیرونی کلاسیک ساختمان در حالی حفظ می شد که داخل ساختمان با المان های به روز تزئین می گردید. بعد ها با پدید آمدن سبک مدرن ترکیب زیبایی از این دو سبک در طراحی های نئو کلاسیک پدید آمد و متداول شد.

نئو کلاسیک

سبک طراحی رنسانس و باروک

در سال های 1425 تا 1660 رنسانس از ایتالیا آغاز شد و به سرعت به کل اروپا رسید. اعتراضات علیه قدرت کلیسا و اختراع ماشین آلات در این دوره بود. در اروپا معماری مناره های مخروطی شکل الهام گرفته از طرح گات جای خود را به قوس های کلاسیک و طاق های چرخیده دورتا دور، فضاهای راحت تر و جزئیات سرگرم کننده ی طراحی  دادند. سبک باروک که در این دوره توسط کلیسای کاتولیک پدید آمد تا حدودی نمایانگر تغییر موضع کلیسا پس از رنسانس بود تا چهره ی قبلی خود را اصلاح کند.

انواع سبک طراحی ساختمان

سبک معماری اسلامی

معماری اسلامی، روزهای آغازین اسلام تا امروز را شامل می شود که علاوه بر المان های منحصر به فرد خود تحت تاثیر معماری روم، بایزانتین، ایران و قلمروهایی که مسلمانان فتح کرده اند، بوده است. قلمروی اسلامی با گسترش اسلام در شرق و جنوب شرقی آسیا الهاماتی از معماری چین و هند گرفته است. معماری اسلامی المان های متمایزی در ساختمان و دکوراسیون را نظیر خوشنویسی که در کاشی ها و سر در های ساختمان به چشم می خورد، وارد کرده است. تیپ های اصلی ساختمان که در سبک معماری اسلامی برای اماکن عمومی تا کنون به کار رفته است عبارت است از : مساجد ، قبرستان های اسلامی ، قصر های تاریخی، دژ و باروهای محافظ شهر و همچنین حمام های عمومی و آب نماهای زیبا در سبک اسلامی به چشم می خورد.

انواع سبک طراحی ساختمان

سبک گات

این سبک در قرون وسطی مطرح گردید و الهام گرفته از سبک رومی بود. در قرن 12 میلادی از فرانسه آغاز شد و تا قرن 16 به این نام شهرت یافت.

مهم ترین ویژگی های سبک گات در طراحی ساختمان؛

1-مناره های مخروطی شکل

2-سنگ ها و ستون های تراشیده

3-المان های تیز و مثلثی

این سبک در کلیسای جامع، قلعه های اروپایی قرون وسطی، شهرداری ها، مناطق مسکونی راهب، راهبه ها و خوابگاه های قرون وسطی به کرات دیده می شود.

سبک گات

سبک کلاسیک

آثار کلاسیک عموماً نشأت گرفته از دو تمدن یونان و روم باستان می باشد. در این دوران تجلی ساخت و ساز به اوج خود رسید؛ بعضی پدر این نوع سبک ساختمانی را vitruvius که معمار معروفی است می دانند.

از المان های بارز این سبک تجمل و شکوه ساختمان، سرستون های بلند و تراشیده، سنگ های قیمتی، چوب کار شده و جلا خورده، درب ورودی بزرگ و با عظمت از ترکیب چوب و شیشه و دکوراسیون لوکس چوبی در سقف عمارت است.

پس از سقوط امپراطوری روم حدود 400 تا 1000 سال در تاریخ بشر این سبک باقی ماند.

طراحی ساختمان

سبک های معماری باستان

از دیگر سبک های طراحی ساختمان سبک معماری باستان است. تمدن های نخستین معمولاً از کنده های درختان در حومه ی محل زندگی خود و یا سنگ های بزرگ برای ساخت خانه هایشان  استفاده می کردند. جالب است برخی از این آثار سنگی تاکنون باقی مانده اند.

در خاورمیانه و مدیترانه فنیقی ها سبک معماری فنیقی، در مصر باستان اهرام سنگی به جا مانده ار آن دوران، در ایران هخامنشیان و بنای تاریخی تخت جمشید آثار به جا مانده از دوران معماری باستان هستند.

معماری آمریکای میانه (Meso American Architecture )

این نوع معماری از سبک های به جا مانده از دوران باستان است. هرم های سنگی و پلکانی باقی مانده از آن دوران بسیار معروف معروف هستند. یکی از قوم های مطرح در این سبک معماری قوم مایاها بودند.

انواع سبک طراحی ساختمان

انواع سبک معماری داخلی و پیشینه آن

معماری داخلی به عبارت ساده تر همان دکوراسیون داخلی خانه می باشد. در واقع سبک های مختلف تعیین کننده جنس ، متریال، رنگ ها ، خطوط ، نور و … مطابق با استاندارد های زیبایی شناسی هستند.

اهمیت به زیبایی فضای داخلی خانه ریشه در سبک زندگی مصریان داشت. در حقیقت مصریان علاقه به تزئین خانه با نقاشی و مجسمه داشتند. حتی ظروف ساده مصری ، دارای نقاشی های دستی بود.

سپس رومیان و یونانی ها به کف خانه هایشان با موزاییک های طرح دار زیبایی بخشیدند. مبمان چوبی از جمله ویژگی های خانه های یونانیان بود.

در دوره رنسانس، فرانسویان تغییرات اساسی را در معماری داخلی ایجاد کردند و فضاهای با شکوهی را با مبلمان چوبی و کف ماربل فراهم کردند. در قرن هجدهم متریالی مانند ابریشم، ولولت و سایر پارچه های لطیف نیز برای روی مبل، تخت و پرده های خانه مورد استفاده قرار گرفت. از قرن نوزدهم معماری داخلی در میان مردم رایج گردید و تبدیل به یکی از رفتارهای ثروتمندان شد.

در سبک های امروزی، کارایی نیز علاوه بر زیبایی اهمیت دارد و سادگی جایگزین شلوغی شده است.

پیدایش معماری داخلی

 

مطالب مرتبط
برای آشنایی با ویژگی های سبک های مختلف، صفحه انواع سبک طراحی داخلی را مطالعه فرمایید

طراحی ساختمان با مداد

طراحی در زمینه معماری بسیار کاربردی و محبوب می باشد. در واقع اسکچ اولین قدم برای پیش بردن پروژه و یکی از روش های طراحی می باشد که شخص طراح باید با آن آشنایی داشته باشد.

Frank Gehry که یک معمار معروف فرانسوی می باشد، اکثر طرح های خود را با طراحی با مداد آغاز می کند و در مراحل بعد ماکت های سه بعدی آن را می سازد. سپس با نهایی سازی اسکچ و طرح اولیه و بررسی محیط، طرح نهایی را آماده می کند.

با پیشرفت تکنولوژی؛ روش طراحی دیجیتال جایگزین طراحی با مداد گردیده است. روش های دیجیتال خروجی دقیق تر و سریع تری دارد. با اینحال محبوبیت اسکچ همچنان پابرجاست. در حقیقت معماران برتر بر این باورند که یک معمار باید هنر طراحی با مداد را آموخته باشد. بدیهی است که یک طرح دیجیتال در صورتی تکمیل می شود که شخص طراح تسلط و آگاهی کامل بر طراحی دستی داشته باشد.

طراحی با مداد فراتر از طرح های بداهه و سریع بر روی کاغذ است. در واقع این امر با قدرتی که دارد منجر به جرقه ایده ها و خلاقیت در طراحی یک پروژه می شود. این ویژگی به پیدا کردن راه حل برای مشکلات نیز کمک می کند. همچنین ایده هایی که در لحظه به ذهن طراح می رسد، به سرعت بر روی کاغذ پیاده سازی و اسکچ می شود. زیرا احتمال فرموشی تا زمان طراحی با نرم افزار وجود دارد. در واقع می توان گفت طراحی با مداد یک طوفان فکری ایجاد می کند.

طراحی نمای ساختمان با مداد یکی از جذاب ترین اسکچ ها می باشد، در ادامه چند عکس طراحی معماری با مداد را مشاهده نمایید.

 طراحی ساختمان با مداد

اسکچ نمای ساختمانطراحی ساختمان با مداد

عوامل تاثیرگذار بر طراحی ساختمان

سبک ساختمان متناسب با محیط زندگی، بودجه ساخت و سلیقه سازنده انتخاب می شود. یک طراحی خوب، همانند یک سرمایه گذاری بلند مدت است، بنابراین نقاط قوت، ضعف ، فرصت و تهدید محوطه مورد نظر باید پیش از طراحی ساختمان بررسی شود.

موقعیت جغرافیایی اولین نکته حائز اهمیت می باشد و باید ارزیابی شود. شرایط آب و هوایی نیز بر طرح مورد نظر تاثیر گذار است. بدیهی است یک منطقه بارانی شرایط متفاوتی در مقایسه با یک منطقه آفتابی دارد. نکته دیگر که در طراحی ساختمان تاثیر دارد، فرهگ بومی در آن منطقه است. به عنوان مثال در برخی از مناطق کشور چین، ساخت و ساز تنها با رعایت قوانین فنگ شویی انجام می شود. برای طراحی مکان های تجاری نیز موقعیت ملک از لحاظ دسترسی ها و توان مالی منطقه بررسی گردد.

منبع :  ویکیپیدیا

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *