انواع سبک طراحی ساختمان


پیش از اینکه انواع سبک طراحی ساختمان را بیان کنیم، لازم است تا تعریفی کوتاه از آن و همچنین شاخصه های اصلی انواع سبک ها را بشناسیم در ادامه به تشریح هریک از موارد ذکر شده خواهیم پرداخت.

  1. تعریف سبک ساختمان
  2. شاخص های اصلی انواع سبک ها
  3. انواع سبک طراحی ساختمان
مطالب مرتبط
جهت شناخت انواع درب ورودی متناسب با سبک طراحی مختلف، صفحه درب ورودی منزل را مطالعه نمایید. 

سبک طراحی ساختمان

تعریف سبک طراحی ساختمان

سبک طراحی ساختمان در واقع ویژگی هایی است که موجب زیبایی بیشتر ساختمان می گردد، این زیبایی می تواند در کلاسیک یا مدرنیته تعریف شود، در واقع جوامع با انتخاب سبک طراحی برای ساختمان در تلاشند فرهنگ، آداب و رسوم و عقاید خود را در ظاهر ساختمان هایشان القا کنند تا بدین شکل در صورت استقبال از سبک ها آنها فرهنگ خود را به به اقلیم های دیگر منتقل نمایند. با توجه به مسائل گفته شده فرم، تکنیک،جغرافیا و مواد موجود در هر منطقه عوامل تاثیر گذار در سبک طراحی می باشد.

 

شاخص های اصلی و انواع بخش سبک ها

سبک طراحی ساختمان از سه شاخص اصلی تشکیل شده است:

1-المان ظاهری

2-روش ساخت

3-متریال ساختمانی

انواع سبک طراحی ساختمان

سبک طراحی ساختمان امروزه شامل دو بخش اصلی است:

1-طراحی کلی ساختمان که شامل نماهای ظاهری،پلان،نقشه ی ساختمان،روش ساخت،متریال تشکیل دهنده ی ساختمان و دیزاین خارجی آن است.

2-طراحی داخلی که شامل نمای داخلی طبقات،متریال تشکیل دهنده آن و چینش این المان ها در کنار یکدیگر است.

 

انواع سبک طراحی ساختمان

سبک پُست مدرن

اوایل قرن 21 این سبک در ادامه ی راه سبک مدرن پدید آمد،این سبک توسط آرشیتکت معروف Denise scott brown و تئوریسین معروف  Robert venturi در کتاب خود به نام یادگیری از لاس وگاس معرفی و معروف شد المان های شاخص این سبک نبوغ در طراحی ابر ساختمان های بزرگ با چالش های روز طراحی دنیاست معمولا این نوع ساختمان دارای المان های متمایزی است که باعث می گردد آن ساختمان در دنیای معماری مطرح گردد

پست مدرن

مدرنیسم و معماری امروزی

از سال های 1880 به بعد در حالی که معماری صنعتی، فلز ، شیشه و آجر های تولید انبوه را به معماری آورد ، سبک مدرن با المان های تمیز و بدون شکستگی ، متریال های فلز ، شیشه و استیل دنیای معماری روز را تحت تاثیر خود قرار داد سبک مدرن سبکیست که بی نظمی و بهم ریختگی را بر نمی تابد.

انواع سبک طراحی ساختمان

سبک نئو کلاسیک

در خلال سال های 1720 تا 1837  سبک نئو کلاسیک پدید آمد در این سبک نمای بیرونی کلاسیک ساختمان در حالی حفظ می شد که داخل ساختمان با المان های به روز تزئین می گردید، بعد ها با پدید آمدن سبک مدرن ترکیب زیبایی از این دو سبک در طراحی های نئو کلاسیک پدید آمد و متداول شد.

نئو کلاسیک

سبک طراحی رنسانس و باروک

سال های 1425 تا 1660،رنسانس از ایتالیا آغاز شد و به سرعت به کل اروپا رسید ، اعتراضات علیه قدرت کلیسا و اختراع ماشین آلات در این دوره بود ، در اروپا معماری مناره های مخروطی شکل الهام گرفته از طرح گات ،جای خود را به قوس های کلاسیک و طاق های چرخیده دورتا دور  ، فضاهای راحت تر و جزئیات سرگرم کننده ی طراحی  دادند ، سبک باروک که در این دوره توسط کلیسای کاتولیک پدید آمد تا حدودی نمایانگر تغییر موضع کلیسا پس از رنسانس بود تا چهره ی قبلی خود را اصلاح کند.

انواع سبک طراحی ساختمان

سبک معماری اسلامی

معماری اسلامی، روزهای آغازین اسلام تا امروز را شامل می شود که علاوه بر المان های منحصر به فرد خود تحت تاثیر معماری روم ، بایزانتین و ایران بوده است و در تمامی قلمروهایی که مسلمانان فتح کرده اند می شود ، قلمروی اسلامی با گسترش اسلام در شرق و جنوب شرقی آسیا الهاماتی از معماری چین و هند گرفته است؛معماری اسلامی المان های متمایزی در ساختمان و دکوراسیون را وارد کرده است نظیر خوشنویسی که در کاشی ها و سر در های ساختمان به چشم می خورد تیپ های اصلی ساختمان که در سبک معماری اسلامی برای اماکن عمومی تا کنون به کار رفته است عبارت است از : مساجد ، قبرستان های اسلامی ، قصر های تاریخی،دژ و باروهای محافظ شهر و همچنین حمام های عمومی و آب نماهای زیبا در سبک اسلامی به چشم می خورد.

انواع سبک طراحی ساختمان

سبک گات

سبکی که در قرون وسطی مطرح گردید و از سبک رومی الهام گرفته است در قرن 12 میلادی از فرانسه آغاز شد و تا قرن 16 به این نام شهرت یافت.
مهم ترین ویژگی های سبک گات در طراحی ساختمان

1-مناره های مخروطی شکل

2-سنگ ها و ستون های تراشیده

3-المان های تیز و مثلثی

این سبک در کلیسای جامع،قلعه های اروپایی قرون وسطی،شهرداری ها،مناطق مسکونی راهب ،راهبه ها و خوابگاه های قرون وسطی به کرات دیده می شود.

سبک گات

سبک کلاسیک

آثار کلاسیک عموماً نشأت گرفته از دو تمدن یونان و روم باستان می باشد،در این دوران تجلی ساخت و ساز به اوج خود رسید؛بعضی پدر این نوع سبک ساختمانی را vitruvius که معمار معروفی است می دانند.

از المان های بارز این سبک تجمل و شکوه ساختمان،سرستون های بلند و تراشیده،سنگ های قیمتی،چوب کار شده و جلا خورده،درب ورودی بزرگ و با عظمت از ترکیب چوب و شیشه و دکوراسیون لوکس چوبی در سقف عمارت است.

پس از سقوط امپراطوری روم حدود 400تا 1000 سالدر تاریخ بشر این سبک باقی ماند.

طراحی ساختمان

سبک های معماری باستان

از دیگر سبک های طراحی ساختمان سبک معماری باستان است،تمدن های نخستین معمولاً از کنده های درختان در حومه ی محل زندگی خود و یا سنگ های بزرگ برای ساخت خانه هایشان  استفاده می کردند،که جالب است برخی از این آثار سنگی تاکنون باقی مانده است.

معماری آمریکای میانه (Meso American Architecture )

این نوع معماری از سبک های به جا مانده از دوران باستان است  که در این سبک هرم های سنگی و پلکانی باقی مانده از آن دوران معروف است ؛ یکی از قوم های مطرح در این سبک معماری قوم مایاها بودند.

در خاورمیانه و مدیترانه فنیقی ها سبک معماری فنیقی،در مصر باستان اهرام سنگی به جا مانده ار آن دوران،در ایران هخامنشیان و بنای تاریخی تخت جمشید آثار به جا مانده از دوران معماری باستان است.

انواع سبک طراحی ساختمان

منبع :  ویکیپیدیا

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *