انواع سبک طراحی داخلی


طراحی داخلی منحصربفرد و چشم نواز همواره دغدغه ای برای همه افراد است. در واقع معتقد هستیم خانه ما بازتابی از شخصیت ما می باشد. بنابراین برای داشتن یک دکوراسیون زیبا ناگزیر به شناخت انواع سبک طراحی و معماری داخلی آن ها هستیم.

سبک های گوناگون از گذشته در کشورهای مختلف وجود داشته است. بدیهی است که هر کدام از سبک ها زیبایی و دلنشینی خود را دارد، اما ممکن است برخی از آن ها برای زندگی امروزی چندان کاربردی نباشند. در واقع به مرور زمان از محبوبیت برخی از سبک ها در معماری داخلی کاسته می شود.

برخی از استایل ها در طراحی شباهت زیادی با دیگری دارند، به همین دلیل اشتباهاتی متداول در تشخیص آن رخ می دهد. در ادامه قصد داریم با رایج ترین انواع طراحی آشنا شویم.

در این مقاله سبک های طراحی داخلی زیر را توضیح خواهیم داد :

1- سبک کلاسیک (Classic)

2- سبک مدرن ( Modern )

3- سبک ترانزیشنال (Transitional )

4- سبک معاصر (Contemporary )

5- سبک روستیک ( Rustic )

6- سبک صنعتی ( Industrial )

7- سبک بوهمین ( Bohemian )

8- سبک اسکاندیناوی ( Scandinavian )

9- سبک فرانسوی (French )

10- سبک مینیمالیست ( Minimalist )

11- سبک مدرن میان قرن (Mid-Century )

12- سبک ایرانی سنتی (Traditional Iranian )

مطالب مرتبط
جهت مطالعه مقاله درب های متناسب با انواع سبک های طراحی داخلی خانه صفحه درب ورودی منزل را مطالعه فرمایید.

طراحی داخلی به سبک کلاسیک 

تناسب، تقارن، ثبات، تجمل و توجه به جزئیات از ویژگی های اصلی سبک کلاسیک می باشد. در این سبک بی تناسبی و تضاد نمی گنجد. استفاده از رنگ های طلایی، بژ، کرم، خاکستری، صدفی، نقره ای، زیتونی و شرابی، فضایی آرام و راحت را در این سبک به وجود می آورد. در سبک کلاسیک از چوب به عنوان لوکس ترین متریال طبیعی در طراحی داخلی ساختمان استفاده می شود.

مبلمان، کف پوش پارکت، فرش و پارچه های مخملی بهترین انتخاب برای این سبک هستند. در واقع باید خانه حسی از تجمل را به همراه داشته باشد. برای دیوارها نیز از کاغذ دیواری مرغوب با نقوش کلاسیک و یا پنل های دیواری چوبی استفاده می شود. این متریال باید با کیفیت و گران قیمت باشند.

سقف ها به رنگ های روشن مانند سفید، شیری و کرم بوده، همراه با گچبری و تزئینات در قسمتی که لوستر آویزان می شود. مبلمان آنتیک، مجلل و ظریف، ساخته شده از چوب، همراه با منبت کاری انتخاب مناسبی برای این سبک است. تابلو فرش، نقاشی های کلاسیک، آباژور، پرده های ضخیم، آینه های زیاد، شمعدان های متالیک، مجسمه و شومینه از دیگر ویژگی های سبک کلاسیک هستند.

سبک کلاسیک

معماری داخلی به سبک مدرن

این سبک بر خلاف سبک کلاسیک از گذشته دوری کرده و از قواعد و نقوش پیچیده پیروی نمی کند. سبک مدرن با شعار “هر چه کمتر، بهتر” به استفاده از خطوط ساده، عملکرد گرایی و کاربردی بودن وسایل تاکید دارد. در این سبک با استفاده از خطوط هندسی ساده، فضا به صورت مینیمالیست طراحی می گردد و با ترفندهایی سعی بر بزرگ جلوه دادن فضاهای کوچک امروزی می گردد.

در طراحی داخلی منزل در سبک مدرن از رنگ ها به صورت طبیعی و یا با طیفی از رنگ های خنثی استفاده می شود و رنگ های تیره به خصوص سیاه در کنار رنگ سفید کاربرد دارند. نور طبیعی به منظور بزرگتر جلوه دادن فضا از اهمیت بالایی بر خوردار است. از دیگر ویژگی های این سبک می توان به الیاف طبیعی، کتان و چرم، وسایلی از چوب درخت کاج و اثاثیه با فاصله از کف اشاره کرد.

سبک مدرن

طراحی داخلی ساختمان به سبک ترانزیشنال

سبک ترانزیشنال پیوندی میان دکوراسیون های مدرن و سنتی برقرار کرده و نتیجه آن طراحی پایدار و ظریفی است که راحت و کلاسیک می باشد. در واقع این سبک با استفاده از رنگ های خنثی در طراحی دکوراسیون داخلی و بهره مندی از نور و گرما، دنیای مدرن و سنتی را به یکدیگر پیوند می دهد.

در طراحی داخلی سبک ترانزیشنال از عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ گرانیت استفاده می شود. رنگ های قهوه ای و شکلاتی معمولاً تنها رنگ های تیره در این سبک بوده و رنگ ها و متریال ها در اتاق ها تکرار می شوند.

دیوارها طیف رنگی مشابه داشته و مبلمان و پرده ها پارچه های بدون نقش و نگار دارند. از دیگر ویژگی های این سبک می توان به کف پوش های چوبی با تن گرم، فرش های کم رنگ، کانتر آشپزخانه با روکش مدرن و شیر آلات براق و صندلی های حصیری، اشاره کرد.

سبک ترانزیشنال

طراحی داخلی در سبک معاصر 

سبک معاصر ریشه در لحظه دارد و از اصول سبک سنتی جدا شده و تغییر رویه داده است. این سبک معمولا با سبک مدرن اشتباه گرفته می شود، اما در سبک امروزی انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سبک معماری مدرن دارد.

سقف ها و پنجره ها در این سبک بلند و ساده طراحی می شوند تا از نور طبیعی استفاده شود. رنگ سیاه نماد سبک معاصر بوده و برای زمینه استفاده می شود. رنگ های خنثی و تیره برای لوازم جانبی و رنگ های خنثی برای دیوارها انتخاب می شوند. مبلمان در سبک معاصر پر رنگ اما به دور از شلوغی و تزئین می باشد. می توان از بالش با اشکال هندسی برای رنگ بخشیدن به آن استفاده کرد.

از دیگر ویژگی های سبک معاصر می توان به کفپوش های چوبی و یا کاشی و فرش های دستباف و محلی اشاره کرد. در این سبک از قاب های چوبی، فلزی و یا شیشه ای به رنگ های سیاه یا سفید، مات یا براق برای آثار هنری استفاده می شود. برای جلب توجه افراد به این تابلوها، از نورپردازی در بالای آن ها بهره گرفته می شود. اما به یاد داشته باشید که نباید دیوار پوشیده از تعداد زیادی قاب باشد. همچنین مجسمه هایی که بر روی ستون قرار گرفته اند برای سیک معاصر مناسب می باشد.

سبک معاصر

 

مطالب مرتبط
جهت اطلاعات بیشتر در مورد انواع سبک ها صفحه “تفاوت های معماری مدرن و امروزی “ را مطالعه فرمایید.
 

سبک روستیک در طراحی داخلی

روستیک الهام گرفته از طبیعت می باشد و با استفاده از متریال طبیعی مانند چوب، الوار، کنف و کاه گل طراحی خانه را از سبک های ماشینی دور می نماید. روستیک بیشتر در مناطق ویلایی، کوهستانی و روستایی رایج می باشد. در زندگی شهری نیز به منظور برانگیختن حس آرامش می توان از این سبک بهره برد.

از آنجایی که روستیک سبکی ساده و بی غل و غش است، به کارگیری وسایل قدیمی و آنتیک و حتی رنگ و رو رفته در آن رایج می باشد. در معماری داخلی این سبک، محیط بیرونی با محیط درونی پیوند داده می شود تا فضایی دنج و دلباز فراهم گردد. رنگ های اصلی مورد استفاده در سبک روستیک سبز، قرمز و قهوه ای هستند.

چوب به دلیل داشتن گره و امواج طبیعی جزو متریال اصلی بوده و در این سبک مبلمان، درب ، کابینت ، کف و سقف همگی از جنس چوب هستند. لازم به ذکر است سنگ و فلزات مات نیز در سبک روستیک بسیار کاربردی هستند.

سبک روستیک

طراحی دکوراسیون داخلی سبک صنعتی 

سبک صنعتی از تغییر کاربری کارگاه ها و کارخانجات به فضاهای مسکونی و دفاتر کار به وجود آمده است. در این سبک طبیعی بودن و نیمه تمام بودن عناصر به چشم می آید و در طراحی داخلی آن از حداقل مبلمان و حداکثر عناصر صنعتی، کارخانه ای و کارگاهی استفاده می شود. هر آنچه که در سبک های معماری باید مخفی باشد از جمله سازه های خام و صنعتی، انواع آجر، تیر های اصلی، پیچ و مهره، کانال های عبور هوا و … در سبک صنعتی به نمایش گذاشته می شود.

رنگ های خنثی از جمله خاکستری، سیاه و سفید جزو رنگ های زمینه ای بوده و رنگ های گرم نیز در اجزای تزئینی مانند یک اثر هنری رنگارنگ به کار برده می شوند. از نور مصنوعی نیز در فضاهای داخلی بهره برده می شود.

سبک صنعتی

 

مطالب مرتبط
از آن جا که سبک های روستیک و صنعتی تا حدی شبیه به هم هستند در  صورت علاقه مندی می توانید در پست تفاوت های سبک روستیک و صنعتی در مورد این موضوع بیشتر بخوانید

سبک بوهمین یا بوهمیان ( Bohemian )

بوهمین واژه ای فرانسوی به معنی “کولی” است. این سبک فاقد نظم و ترتیب بوده و مناسب برای منازل خاص می باشد. این طراحی حس بیخیالی و بی قاعدگی دارد و تنها کافی است طراح به خواسته ی قلبی خود توجه کند. مبلمان و تجهیزات حصیری ، فرش ها و گبه های متنوع و رنگی، بالش های راحتی در این طراحی دیده می شوند.

رنگ های اصلی سبک بوهمیان قرمز مایل به قهوه ای، قهوه ای و طلایی بوده، اما رنگ های آبی کهربایی، پرتقالی آتشین و بنفش نیز کاربرد دارند. در این سبک از طراحی داخلی کمتر شاهد رنگ های سرد هستیم. بکارگیری وسایل و تجهیزات قدیمی، تزئینات محلی و پر زرق و برق در این سبک رایج است.

سبک بوهمین

سبک اسکاندیناوی (Scandinavian )

طراحی داخلی در کشورهای اسکاندیناوی ساده و کارآمد می باشد. کشورهای اروپای شمالی در بیشتر ماه های سال سرد و تاریک بوده، به همین دلیل تمایل زیادی به استفاده از نور طبیعی و پنجره های بسیار بزرگ دارند. در سبک اسکاندیناوی سفید و طوسی روشن جزو رنگ های اصلی هستند و در کنار آن رنگ های طوسی، زرد، کرم، آبی و سیاه برای از بین بردن یکنواختی به کار برده می شوند. به منظور ایجاد حس گرما نیز در دکوراسیون داخلی از چوب های طبیعی در رنگ های روشن استفاده می گردد.

آباژور و لوستر در سبک اسکاندیناوی چندان محبوب نبوده و تمایل زیادی به روشن کردن شمع وجود دارد. در فضاهای بزرگ مانند نشیمن برای افزایش روشنایی از آینه استفاده می کنند. به دلیل تمایل به سادگی، اشیاء اضافه در این سبک هیچ جایی ندارند و تنها از تعداد اندکی اکسسوری که برگرفته از فرهنگ بومی “وایکینگ” می باشد، بهره برده می شود. از جمله این وسایل گلدان، گیاه، تابلو، کوسن با طرح های خاص، سر حیوانات شکار شده و پوست های پشمی هستند.

از دیگر ویژگی های این سبک می توان به فرش و گلیم های کرک دار، پرده های روشن و یا توری شفاف، میز های بزرگ ناهارخوری و صندلی های بزرگ اشاره کرد.

سبک اسکاندیناوی

سبک فرانسوی (French )

این سبک در قرن 18 میلادی پدیدار شد و علاوه بر فرانسه در کشورهای دیگر نیز محبوب گردید. طراحی داخلی در این سبک ترکیبی از سبک های اصیل مانند روکوکو، باروک و امپراطوری می باشد.

بکارگیری گرانیت سرامیکی براق و یا سنگ طبیعی در معماری داخلی و رنگ های بژ، سفید، صورتی کم رنگ، کاراملی، آبی کم رنگ، زرد کم رنگ و سبز کم رنگ از ویژگی های این سبک می باشد. همچنین از رنگ های تیره تر مانند قهوه ای و خاکستری برای مبلمان و رنگ های قرمز، نارنجی، آبی و طلایی نیز برای ایجاد تضاد در سایر بخش ها استفاده می شود.

پارکت با رنگ کهربایی روشن، کاشی های براق و یا کف پوش های روشن، دیوارهای مات و یا نیمه مات و یا کاغذ دیواری های منبت کاری شده، بافت دار و پارچه ای، شومینه و سقف های بلند همراه با گچ بری از دیگر ویژگی های سبک فرانسوی می باشد. در این سبک از مبلمان نرم با پایه های بلند چوبی و به رنگ های خاکستری، قهوه ای و بژ بهره گرفته می شود.

آینه های قاب دار عظیم، لامپ های رومیزی، لوسترهای حجیم، شمعدان چکش کاری شده، شومینه، پرده های ابریشمی، گلدان بزرگ و کوسن های گلدوزی شده از دیگر ویژگی های سبک فرانسوی هستند.

مینیمالیست( Minimalist)

سبک مینیمالیسم در استرالیا محبوب گردید و حس سادگی و خطوط صاف و تمیز را القا نمود. این سبک مفاهیمی را از طراحی مدرن برداشت کرده ولی آن را ساده تر ارایه داده است. از ویژگی های این سبک می توان رنگ های خنثی، کاناپه های ساده و انتقال حس دو عنصر آب و باد را نام برد. در سبک مینیمالیست هیچ چیز افراطی و بیش از اندازه نیست و لوازم خانه با زرق و برق انتخاب نمی شود.

سبک مینیمالیست

مدرن میان قرن ( Mid_century Modern)

سبکی که ریشه ی آن به اوایل 1950 و 1960  بر می گردد و در آن یکپارچه سازی نوستالژیک وجود دارد. همچنین این سبک از چند المان سبک مینیمالیسم بهره می گیرد و همانند آن سبک از المان های غیر ضروری اجتناب می کند. مثلا صندلی های تخم مرغی شکل، لوازم ساده و بعضی از المان های “سبک امروزی ” در این سبک نیز به کار می رود. امروزه از این سبک به عنوان مکمل بهره گرفته می شود.

سبک میان قرن

طراحی داخلی منزل به سبک ایرانی سنتی

سبک ایرانی سنتی اصیل و با شکوه بوده و متمایز از دیگر سبک های ملل مختلف می باشد. این سبک با پنجره های ارسی شکل، شیشه های رنگی، گبه، فرش و قالی های ماشینی یا دست بافت با دیزاین و رنگ های خاص شناخته شده است. گچ بری های زیبا، پارچه های ترمه، کوسن و بالشتک های مخمل با طرح های سنتی، شمعدان و طاقچه از دیگر ویژگی های این سبک هستند.

در طراحی داخلی منزل صنایع دستی از قبیل آویزهای دست ساز با طرح های ایرانی و قلم زنی و تخت های سنتی به کار برده می شوند. لوازم میناکاری شده و قلم کاری شده مسی و نقره به عنوان وسایل پذیرایی مورد استفاده قرار می گیرد.

سبک ایرانی

با نظر گرفتن ویژگی های انواع سبک طراحی، فضای موجود و علایق شخصی می توان انتخاب بهتری را برای دکوراسیون داخلی منزل داشت. البته این به این معنی نیست که شما تنها به یک استایل محدود باشید، اما توجه به جزئیات منجر به داشتن یک دکوراسیون زیبا و دلنشین می شود. خانه ما بازتابی از شخصیت ما و سبک زندگی ماست.

به خواندن ادامه دهید

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *