انواع درب


پیش از اینکه به معرفی انواع درب ها بپردازیم لازم است اهمیت شناخت درب های مختلف را بیان نماییم. موارد زیر از جمله موضوعات مهمی هستند که ما را وادار به شناخت انواع درب ها می نماید:

  1. شناخت دقیق از دربی که می خواهیم باعث می شود که ما نیاز واقعی خود را به درستی بشناسیم و متناسب با آن خرید کنیم.
  2. خرید متناسب با نیاز همواره از موجب کاهش هزینه های می شود.
  3. خرید درست و دقیق سبب می شود تا زیبایی بیشتری به فضا بخشیده شود.

حال که از اهمیت شناخت انواع درب را بیان کردیم به بررسی درب های مختلف میپردازیم.

انواع درب

انواع درب ها

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و خواسته های متنوع کارفرمایان طیف گسترده ای از درب ها در بازار موجود می باشد اما ما قصد داریم در این پست انواع درب را براساس سه معیار زیر مورد بررسی قرار دهیم.

مطالب این مقاله:

انواع درب بر اساس مواد تشکیل دهنده :

درب ها بر اساس مواد تشکیل دهنده آنها از سه نوع متریال چوب، شیشه و فلز ساخته می شود.

 درب های شیشه ای و هایگلس (Glazed doors)

درب های شیشه ای با توجه به اینکه می توان آن را به راحتی شکست و همچنین قابلیت رویت بودن فضا از طریق آن میسر است. این نوع درب ها در صورتی که هایگلس نباشد به راحتی نور را از خود عبور می دهد و همواره شیشه های این نوع درب ها در فریم مخصوص به خود قرار می گیرد.

انواع درب

درب های فلزی (Metal doors)

درب های فلزی از 3 نوع زیر تشکیل می گردد:

1.  درب های استیل نرم (Mild steel sheet door)

فریم زیرین این نوع درب از قوطی های در هم جوش شده ی افقی و عمودی است، همچنین فریم آن از حداقل دو قید عمودی و سه قید افقی تشکیل شده است و بروی این فریم، یک ورق استیل نرم به عنوان روکش نهایی قرار گرفته است.

انواع درب

2. درب استیل موج دار (Corrugated steel sheet doors)

استراکچر و ساختار این نوع درب ها همانند درب های استیل نرم است ولی در قسمت نهایی کار از ورق استیل موج دار  استفاده می شود

انواع درب

3. درب های فلزی تو خالی (hollow metal doors)

درب های فلزی توخالی که از فریم عمودی و افقی به هم جوش تشکیل شده است که با مقاطع Tشکل  تقویت شده است.

انواع درب

4. درب های فلزی کاور شده با روکش یا پلای وود:

این نوع درب ها از ترکیب فلز توخالی و درب چوبی ساخته شده است که به وسیله ی ورق استیل از داخل متصل به هم متصل می گردد و هوای مابین ورق و فریم را محبوس می سازد
همین امر باعث عایق شدن درب می گردد و ثانیا موجب می شود که شعله های آتش به درون درب نفوذ نکند پس می توان این درب را درب ضد حریق هم نیز نامید.

انواع درب

درب های چوبی

انواع درب های چوبی بر اساس تکنیک های نجاری به 4 نوع دسته بندی می شود:

1. قید عمودی  چفت شده در قید برآمده ی افقی (Battened and Ledge Doors):

در این تکنیک ابتدا قید ها یا وادارهای عمودی در کنار هم قرارداده می شود و سپس قید های افقی آن هارا در کنار هم سفت چسبانده می شود. پهنای پیشنهادی قید های عمودی در این تکنیک 1 تا 1.5 سانتیمتر و قطر چوب 20 تا 30 میلیمتر  است.
پهنای پیشنهادی قید های افقی 1 تا 2 سانتیمتر و قطر چوب 25 تا 30 میلیمتر مناسب است.
این نوع درب ها برای اوپنینگ یا ورودی های باریک مناسب است.

انواع درب

2. وادار های افقی و عمودی به همراه مهاربند جانبی (Battened Edged and braced doors):

برای اینکه درب محکم تر به نظر بیاید چند قید به عنوان مهاربند جانبی روی قید های افقی و عمودی متصل می گردد. پهنای پیشنهادی  این مهار بند ها از 1 تا 1.5 سانتی متر و قطر چوب آن 25 تا 30 میلیمتر می باشد. مهاربند ها باعث فشرده شدن بیشتر درب می گردد (این نوع درب ها برای ورودی های بزرگ مناسب است)

انواع درب
3. درب فریم قابدار:

بائو و پاسار دور تا دور درب فریم شده اند همچنین قیدهایی برای استحکام بیشتر در وسط درب چوبی قرار می گیرد،  قاب وسط درب می تواند از ام دی اف، پلای وود و  چوب باشد.
این  نوع درب متداول ترین و پرطرفدار ترین نوع ساخت درب است.

انواع درب
4. ترکیب وادار های در هم فریم شده به همراه مهاربند جانبی

این نوع درب مستحکم ترین درب می باشد که هم به وسیله ی بائو و پاسار در هم فریم شده  و همچنین توسط مهاربند جانبی تقویت گردیده و در نتیجه باعث عمر بالای این نوع درب می گردد.

انواع درب
انواع درب بر اساس شیوه ساخت

1. درب فریم و پانل شده یا درب قابدار (Framed and paneled door):

 این نوع درب ها بسیار قوی هستند و  دارای ظاهر زیبایی می باشد و قابلیت نصب در اکثر ساختمان ها را دارند. بائو و پاسار های در هم وصل شده و قاب هایی که درمیان آن قرار می گیرند خصوصیت بارز این نوع ساخت می باشد.
پانل ها از جنس چوب ، پلای وود ، ورق ام دی اف یا شیشه وهایگلس می باشد و قابل ساخت در انواع تک، دو لنگه و تک یا چند قاب رادارند.

انواع درب
2. درب های شیشه ای Glazed doors

در مورد این درب ها قبلا در بخش متریال تشکیل دهنده صحبت شد.

انواع درب

3.  درب های روکش دار (Solid core or laminated core flush door)

درب هایی که یک هسته ی سخت یا نیمه سخت تشکیل شده اند و در هر دو قسمت بیرونی و داخلی درب از ورق های درخشان یا روکش های براق استفاده شده است. این نوع درب ها شامل یک فریم چوبی دورتادور درب، یک هسته ای از جنس ام دی اف که پلای وود را نگه می دارد، روکش های چوب، لمینیت  یا پلای وود با چسب و زیر فشار روی هسته پرس می شود
انواع درب

 4. درب با هسته مشبک فلزی و روکش (Hollow core and cellular core flush door)

در این نوع درب ها باز هم قاب چوبی ولی نازک وجود دارد که هسته ی آن،از قاب مشبک فلزی تشکیل شده است. عرض هر کدام از این چشمه های  فلزی 25 میلیمتر می باشد، نکته مهم این است که فضای خالی از 40 درصد فضای کل درب تجاوز نکند روی این قاب مشبک فلزی روکش چوب، پی وی سی،پلای وود و … تحت فشار به همراه چسبانده می شود.

انواع درب
5. درب های بادگیر (Louvered Doors )

درب هایی که هوای طبیعی را از خود عبور می دهند و وقتی که بسته شوند حریم خصوصی آن محل را تامین می کنند، این نوع درب ها مناسب برای سرویس های بهداشتی ، مناطق مسکونی است که می توانند در قسمتی از خود و یا تماماً بادگیر باشند این نوع درب ها را می توان از چوب ، پلای وود و یا شیشه ساخت.

انواع درب

درب های توری سیمی (Louvered Doors) 

درب های توری یا اصطلاحاً پشه بند که امکان تهویه ی طبیعی را فراهم می کنند ،از وجود حشرات موذی جلوگیری می کنند این نوع درب ها معمولا در هتل ها رستوران ها و یا مراکز نگهداری از غذا استفاده می شوند.

انواع درب
انواع درب بر اساس سیستم عملکرد

1. درب های چرخان

درب های چرخان برای مکان های عمومی مثل موزه ها ، بانک ها و کتابخانه ها به خاطر قابل مشاهده بودن آن از بیرون کاربرد دارد، این نوع درب ها، میله ای عمودی در مرکز خود دارد که سه یا چهار شیشه ی فریم شده به آن میله یا نگهدارنده وسط، متصل شده اند.

انواع درب

2. درب های اسلایدی

این نوع درب ها با کمک زیر ساخت ریل  و گایل به سیستم منحصر به فردی تبدیل شده است،لنگه ی درب به صورت کشویی در این سیستم قرار می گیرد تعداد لنگه ی درب از یک تا چند عدد بر اساس فضای خالی موجود می تواند باشد.

انواع درب

3. درب سویینگ (swing Doors)

لنگه ی این نوع درب ها به فریم چوبی وصل می شود که سبب می شود درب از دو طرف باز گردد.

انواع درب

4.  درب نرده ای استیل (collapsible steel door)

درب های نرده ای استیل معمولا برای کارگاه ها و انبار ها قابل استفاده  است،این نوع درب ها در جهت افقی قابل باز و بسته شدن هستند و قطر آن ها از یک تا 5 سانتی متر متغیر است.

انواع درب

5. درب کرکره ای دیافراگمی (Rolling steel shutter doors)

درب کرکره ای دیافراگمی که نظیر آن را در مغازه های کوچک و بزرگ کنار خیابان دیده ایم از یک فریم ،قرقره  و حایل استیل تشکیل شده است که قدرت بالایی در ایمن ساختن ورودی دارد، این نوع اماکن ایجاد می کند.
استوانه یا قرقره ی افقی باعث می شود که حایل استیل به راحتی باز و بسته شود،این نوع درب ها در مغازه ها و انبارها و گاراژ ها کاربرد دارد.

انواع درب

 

منبع

https://theconstructor.org/building/types-of-doors-building-works/11898/

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *