آیا می توان تمام چوب ها را از هم تشخیص داد؟


همان طور که می بینید در دنیای چوب هزاران تیره درخت با رگه های گوناگون و متنوع وجود دارد، تشخیص چوب  ها از یکدیگر بوسیله مشاهده بافت و رنگ آنها همواره یکی از مهمترین دغدغه های فعالین در این حوزه می باشد از این رو در این مقاله قصد داریم به اصلی ترین سوال در این باره یعنی ” آیا می توان تمام چوب ها را از هم تشخیص داد؟ ” پاسخ دهیم.

آشنایی با انواع چوب
برای مطالعه در مورد انواع چوب می توانید پست انواع چوب و قیمت چوب را مطالعه فرمایید.

آیا واقعا می توان تمام چوب ها را از طریق مشاهده از هم تشخیص داد؟

برای پاسخ دقیق به این پرسش 5 نوع چوب (مطابق عکس زیر )  در مقابل اریک میر نویسنده ی اصلی این مطلب که سالیان طولانی با چوب سر و کار داشته و مقالات متعدد و متنوعی در این زمینه خوانده است قرار داده شد و او تمامی چوب ها را از نزدیک بررسی نمود و سعی کرد از طریق مشاهده بافت و وزن قطعات نوع چوب را تشخیص دهد.

آیا می توان تمام چوب ها را از هم تشخیص داد؟

حدس شخصی اریک میر به شرح زیر است (به ترتیب از سمت چپ به راست)

گردوی مشکی : رنگ و رگه ها شبیه گردوی مشکی است، این چوب از جمله چوب های پرکاربرد می باشد و وزن آن نیز بالاست بنابراین حدس درستی به نظر می رسد.

ماهون هندوراس : رگه ها ممکن است کمی ساده تر به نظر برسد ولی طرح رگه ها و وزن نیز بسیار به ماهون هندوراس نزدیک است گویا این پیش بینی درست به نظر می آید.

اش سفید : رنگ و رگه ها شبیه است گرچه وزن نمونه نسبت به اش کمی سبک به نظر می رسد ولی می توان ناشی از خشک شدن چوب باشد.

زبرا : طرح و رگه ها بسیار شبیه چوب زبرا می باشد.

گیلاس مشکی : طرح و رگه ها نشان می دهد که درخت از نوع میوه دار ها می باشد و بسیار به گیلاس مشکی نزدیک است همچنین وزن آن هم بشدت نزدیک گیلاس است.

آیا می توان تمام چوب ها را از هم تشخیص داد؟

اما در عین ناباوری تمامی حدس ها نادرست است (بخاطر داشته باشید که یکی از حرفه ای ترین ها و باتجربه ترین ها در این حوزه باز هم از تشخیص دقیق عاجز ماند) پاسخ های درست به شرح زیر می باشد:

کهور مشکی : که کمی از گردو سنگین تر است و خلل و فرج بیشتری دارد.

آندیروبا : همان طور که گفتیم بسیار شبیه ماهون است.

ساسافراس : بسیار شبیه اش است ولی سبک تر از آن می باشد.

بلی : بخاطر داشته باشید زبرانو تنها درختی نیست که رگه های راست دارد این چوب متعلق به درخت بلی است.

ترشک درختی : نه تنها چوب متعلق به گیلاس مشکی نبود بلکه حتی در خانواده درختان میوه دار هم قرار نداشت.

حال قطعا به این موضوع فکر خواهید کرد که چرا فردی سرشناس در حوزه چوب هم نتواست پیش بینی درستی داشته باشد، دلیل اصلی این اشتباهات چیست ؟ در ادامه توضیح خواهیم داد که چرا اریک میر اشتباه کرده است.

چرا به طور  دقیق نمی توان چوب ها را از هم تشخیص داد؟

در گیاه شناسی، طبقه بندی درختان بر اساس چوب آنها نیست، بلکه درختان بر طبق برگ ها، پوسته، گل، دانه و میوه ی هایشان دسته بندی می شوند از این رو آشنایی با انوع درختان دلیلی بر  تشخیص چوب ها آنها از یکدیگر نیست، بنابراین هرچقدر هم که درختان و طبقه بندی آنها را بشناسید نمی توانید از طریق مشاهده چوب آنها نوع چوب را بطور قطع درست تشخیص داد البته این را بخاطر داشته باشید که همواره تجربه می تواند کمک شایانی در تشخیص به افراد بکند اما قطعیتی در این باره وجود ندارد.

آیا می توان تمام چوب ها را از هم تشخیص داد؟

این مطلب شاید شما را کمی دلزده نماید زیرا توقع داشتید با خواندن مقاله ای ذز این باره قادر به تشخیص چوب ها از یکدیگر باشید در پست درباره چوب حدودی روش های شناخت چوب از هم را خواهیم گفت، ولی باید در نظر داشت که این روش ها تقریبی است و امکان خطا وجود دارد مثلا تمامی کارشناسان در این حوزه چوب می دانند چوب راش اصطلاحا به قرمزی می زند و بافت همگنی دارد و یا بلوط به زردی می زند و بافت پیچیده تری دارد همچنین همانطور که می دانید چوب روس به دو دسته ساسنا و یولکا تقسیم بندی می شود و ساسنا نسبت به یولکا گره های بیشتری دارد اما تمامی اطلاعات فوق  و شبیه به آن دقیق نمی باشند و هیچ فردی بطور قطع قادر به تشخیص 100 درصد صحیح چوب ها نیست.

به خواندن ادامه دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *